3. 09.07.2019 Forest Qualification
Bumbukalns ( Coursemaster: Oskars Zernis)
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70075 Vacant                                                                         13:05  
 70121 Vacant                                                                         13:46  
 75551 Vacant                                                                         10:46  
 80137 Vacant                                                                         13:31  

.COM
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60074 Jose Fernandes                 .COM                            POR   1010097   11:11  

15BZ
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45158 Bogdan Rycerski                15BZ                            POL   8061271   12:13  

3A
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40021 Ansis Actins                   3A                              LAT   1410734   10:34  

3Roc
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55049 Ronan Cleary                   3Roc                            IRL   8190660   13:15  
 55542 Julie Cleary                   3Roc                            IRL   8070164   13:37  
 75543 Trina Cleary                   3Roc                            IRL   8050844   10:54  
 80098 Frank Martindale               3Roc                            GBR   8229242   12:47  

A2
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50029 Guntis Arnicans                A2                              LAT   1301968   10:19  

Aalborg OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40032 Claus Bobach                   Aalborg OK                      DEN   8201909   10:55  
 65536 Kirsten Bobach                 Aalborg OK                      DEN   8201985   10:56  
 70048 Poul Bobach                    Aalborg OK                      DEN   8201986   12:08  
 70182 Poul Larsen                    Aalborg OK                      DEN   351407    13:44  
 70219 Erik Netteberg                 Aalborg OK                      DEN   409495    13:27  
 70587 Lilian Hegnet Joergensen       Aalborg OK                      DEN   405441    12:10  
 80090 Kai Laursen                    Aalborg OK                      DEN   351507    12:44  

AAOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55042 Mike Brett                     AAOC                            GBR   8355551   13:23  
 55156 Nicholas Lightfoot             AAOC                            GBR   8006618   13:26  

Aarstad IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75023 Gunnar J Alsaker               Aarstad IL                      NOR   334054    10:53  
 75083 Per Johan Haugland             Aarstad IL                      NOR   343903    11:12  
 85032 Svein Haukaas                  Aarstad IL                      NOR   8004276   13:03  

AC Beauchamp
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70183 Gerard Lefrancois              AC Beauchamp                    FRA   8469502   12:51  

AC BEAUCHAMP
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40024 Eric Alexandre                 AC BEAUCHAMP                    FRA   1403694   10:14  
 40554 Laura Kucinska                 AC BEAUCHAMP                    LAT   1426070   13:30  

ACS Sanatatea Ploiesti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35090 George Neagu                   ACS Sanatatea Ploiesti          ROU   7300267   11:47  
 70243 Emil Olteanu                   ACS Sanatatea Ploiesti          ROU   997913    12:02  
 80069 Serban Ionescu                 ACS Sanatatea Ploiesti          ROU   1007381   13:18  

ADFA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40589 Maria Albertina Sa             ADFA                            POR   1010119   13:08  

ADM OriMondego
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55191 Jadir Francisco Pereira        ADM OriMondego                  BRA   8006509   13:04  

Aeroflot
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80139 Evgeny Shirokov                Aeroflot                        RUS   2008217   13:19  

AFAP
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55021 Rui Almeida                    AFAP                            POR   8048082   12:33  

Aichi OLC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80070 Nobuhiro Ishida                Aichi OLC                       JPN   2800648   13:28  
 80542 Miyoko Ishida                  Aichi OLC                       JPN   1396136   11:33  

Akers IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70586 Sonja Jedar                    Akers IF                        SWE   409813    12:17  

ALABARDA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45047 Samuel Diaz                    ALABARDA                        ESP   8141974   11:22  

Alfta Osa OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60051 Stefan Carlsson                Alfta Osa OK                    SWE   570513    11:10  
 60071 Thomas Ericson                 Alfta Osa OK                    SWE   7561014   10:42  
 70085 Bror Fureskog                  Alfta Osa OK                    SWE   2101619   12:48  
 70545 Karin Delin                    Alfta Osa OK                    SWE   204995    12:04  

ALIGOTS
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50057 Xevi Garcia                    ALIGOTS                         ESP   8650847   10:35  

Alleroed OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55623 Anne Maarup                    Alleroed OK                     DEN   8201951   12:50  
 60563 Birgitte Birck Frederiksen     Alleroed OK                     DEN   8626197   13:36  

Alnis OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35033 Salvis Dagis                   Alnis OK                        LAT   8656752   11:16  
 50531 Zane Blumberga                 Alnis OK                        LAT   1602330   11:44  
 55056 Ilmars Dukulis                 Alnis OK                        LAT   8629081   13:21  
 55653 Inta Porike                    Alnis OK                        LAT   8663322   13:18  
 60639 Dzintra Leja                   Alnis OK                        LAT   207676    12:56  
 65051 Miervaldis Buss                Alnis OK                        LAT   888957    11:31  
 75538 Mara Bolsteina                 Alnis OK                        LAT   8180111   10:18  
 80573 Velta Zjatkova                 Alnis OK                        LAT   1302646   11:20  

Alta O lag
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80117 Rolf Arvid Leijon Pedersen     Alta O lag                      NOR   421442    12:45  

Aluksne OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45621 Iveta Velkere                  Aluksne OK                      LAT   8645140   10:28  
 60297 Vilnis Velkeris                Aluksne OK                      LAT   8645135   10:18  

Alvdalens IF OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75589 Lena Leandersson               Alvdalens IF OK                 SWE   714542    10:40  

AMOR
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50027 Alexandr Angelov               AMOR                            RUS   8181267   10:24  
 50126 Aleksei Morozov                AMOR                            RUS   8200969   11:00  

ANCO
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65137 Alain Juan                     ANCO                            SUI   8201053   12:40  
 70094 Jean Claude Guyot              ANCO                            SUI   8632398   13:08  

Andebu IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65021 Elling Aakre                   Andebu IL                       NOR   1004393   12:13  
 65691 Elisabeth Roed                 Andebu IL                       NOR   1413025   11:03  

Andrarums IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75106 Jan Johansson                  Andrarums IF                    SWE   16986     11:09  
 75173 Bertil Olofsson                Andrarums IF                    SWE   240952    10:10  

Angelniemen Ankkuri
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50551 Helena Havia Kinnala           Angelniemen Ankkuri             FIN   9160567   12:07  
 55086 Kari Heinonen                  Angelniemen Ankkuri             FIN   8201908   13:24  
 55183 Veli Pekka Nurmi               Angelniemen Ankkuri             FIN   1500118   12:32  
 55639 Anne Nurmi                     Angelniemen Ankkuri             FIN   1500114   13:17  
 75133 Erkki Laine                    Angelniemen Ankkuri             FIN   9102723   10:20  

ANKARA GSM
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60559 Nermin Fenmen                  ANKARA GSM                      GBR   8021156   13:16  

Annebergs GIF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75202 Roland Sandahl                 Annebergs GIF                   SWE   27739     10:04  

Anttolan Urheilijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35552 Heli Noponen                   Anttolan Urheilijat             FIN   1009900   12:50  
 45133 Petri Noponen                  Anttolan Urheilijat             FIN   9291996   12:03  
 45184 Mikko Vaisanen                 Anttolan Urheilijat             FIN   8650286   12:09  
 50068 Risto Haikonen                 Anttolan Urheilijat             FIN   2039018   10:39  
 50159 Mika Rautio                    Anttolan Urheilijat             FIN   2039015   10:16  
 55120 Pekka Kiljunen                 Anttolan Urheilijat             FIN   8016163   12:33  
 55190 Hannu Peltonen                 Anttolan Urheilijat             FIN   2039016   13:18  
 55242 Ari Taskinen                   Anttolan Urheilijat             FIN   9500950   13:12  

Apex Action
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55707 Wai Ching Vickie Wong          Apex Action                     HKG   1814583   13:23  
 65053 Chi Sing Clement Chan          Apex Action                     HKG   8667695   12:22  

Aralia
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40074 Aleksandr Lopatin              Aralia                          RUS   8652393   10:33  

ARDOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40028 Michel Bastin                  ARDOC                           BEL   7747586   10:37  

Are OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70102 Gunnar Hedberg                 Are OK                          SWE   2131945   13:26  

Aron Haka
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65598 Kirsti Kattilakoski            Aron Haka                       FIN   7087346   10:22  
 75222 Jaakko Teppo                   Aron Haka                       FIN   7208426   10:27  

AS IGN
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35114 Benoit Sol                     AS IGN                          FRA   8094480   11:20  

As NMBU Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45529 Ingunn Berget                  As NMBU Orientering             NOR   8472019   10:23  
 50039 Per Henning Bjerva             As NMBU Orientering             NOR   8201977   10:50  

ASD Polisportiva Punto Nord
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45120 Remo Madella                   ASD Polisportiva Punto Nord     ITA   8680058   12:18  
 50064 Alberto Grilli                 ASD Polisportiva Punto Nord     ITA   8488388   11:06  

ASD Unione Lombarda
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40580 Eugenia Police                 ASD Unione Lombarda             ITA   7101976   12:36  
 50044 Paolo Consoli                  ASD Unione Lombarda             ITA   8081269   10:33  
 65697 Lucia Sacilotto                ASD Unione Lombarda             ITA   8680064   10:34  

ASG Teutoburger Wald
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55092 Thomas Hohberg                 ASG Teutoburger Wald            GER   8230763   13:32  
 55575 Iris Hohberg                   ASG Teutoburger Wald            GER   8090262   12:59  

Asikkalan Raikas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35532 Katja Iivonen                  Asikkalan Raikas                FIN   8651775   13:16  
 65122 Risto Iivonen                  Asikkalan Raikas                FIN   1003289   11:43  

Asker Skiklubb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55638 Randi Nicolaisen               Asker Skiklubb                  NOR   231367    13:42  
 60080 Reidar Fossum                  Asker Skiklubb                  NOR   1304032   10:04  
 60086 Anders Gjermo                  Asker Skiklubb                  NOR   8650299   10:38  
 60261 Per Schanche                   Asker Skiklubb                  NOR   8762019   10:49  
 60670 Edel Sofie Nilsen              Asker Skiklubb                  NOR   1304046   12:52  
 70057 Joern Bue Olsen                Asker Skiklubb                  NOR   8241218   11:26  
 70504 Margaret A Gjertsen            Asker Skiklubb                  NOR   334123    11:19  
 75169 Arne Oefsthus                  Asker Skiklubb                  NOR   889145    10:23  
 75609 Anne Lise Oefsthus             Asker Skiklubb                  NOR   889144    11:11  
 80059 Bjorn Gunneroed                Asker Skiklubb                  NOR   7209378   12:57  

Askoy OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60721 Rannveig Solli                 Askoy OL                        NOR   1009861   13:57  
 65288 Jan Arve Solli                 Askoy OL                        NOR   1009860   12:10  

Askvoll og Holmedal IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65039 Anders Bjorkaas                Askvoll og Holmedal IL          NOR   1421826   12:08  
 70104 Edvin Helle                    Askvoll og Holmedal IL          NOR   7210952   12:14  
 80047 Sveinung Fristad               Askvoll og Holmedal IL          NOR   334124    13:14  

ASOP Erstein
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65101 Andre Hallouard                ASOP Erstein                    FRA   8030830   12:29  

Atomy
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85057 Mieczyslaw Zielczynski         Atomy                           POL   1415383   13:27  

Attunda OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50125 Fredrik Molin                  Attunda OK                      SWE   341023    10:10  
 50581 Madeleine Limpar               Attunda OK                      SWE   8006607   12:08  
 55634 Ulla Molin                     Attunda OK                      SWE   8000064   13:48  
 70181 Goran Larbo                    Attunda OK                      SWE   17445     13:46  
 75628 Yvonne Roos                    Attunda OK                      SWE   347191    10:15  
 80125 Lars Roos                      Attunda OK                      SWE   1060839   12:39  
 85521 Ulla Britt Aaleberg            Attunda OK                      SWE   36732     10:44  

ATU Kosice
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40529 Martina Breinerova             ATU Kosice                      SVK   2051442   13:17  
 45156 Zdenko Rohac                   ATU Kosice                      SVK   8017128   11:43  
 45188 Martin Velgos                  ATU Kosice                      SVK   8004600   11:23  
 45602 Ingrid Rohacova                ATU Kosice                      SVK   2023819   10:20  
 45610 Jana Slamova                   ATU Kosice                      SVK   7207626   10:35  
 50090 Martin Jergus                  ATU Kosice                      SVK   2051445   10:07  
 55057 Boris Durco                    ATU Kosice                      SVK   8017118   12:42  
 55186 Frantisek Papuga               ATU Kosice                      SVK   2051410   12:34  
 55199 Jozef Pollak                   ATU Kosice                      SVK   8017127   12:51  
 55231 Peter Slama                    ATU Kosice                      SVK   9102083   13:01  
 55668 Judita Sadecka                 ATU Kosice                      SVK   2051419   13:15  
 60158 Jan Kuchta                     ATU Kosice                      SVK   8017120   10:16  
 60317 Slavko Zilincik                ATU Kosice                      SVK   8017123   10:45  
 65219 Anton Onder                    ATU Kosice                      SVK   2051413   11:33  

Auckland
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55167 Richard Mercer                 Auckland                        NZL   8651755   13:23  
 55687 Lyn Stanton                    Auckland                        NZL   8155096   13:31  
 60058 Martin Crosby                  Auckland                        NZL   8657381   11:08  
 65720 Joanna Stewart                 Auckland                        NZL   8650465   10:16  
 70327 Alistair Stewart               Auckland                        NZL   8201938   12:44  

Auseklis IK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35523 Brigita Bergmane Atteka        Auseklis IK                     LAT   8188800   13:22  
 40034 Jevgenijs Bondins              Auseklis IK                     LAT   8665880   10:15  
 40037 Maris Cirulis                  Auseklis IK                     LAT   8000075   10:32  
 40046 Marcis Gedins                  Auseklis IK                     LAT   8666030   10:56  
 45049 Peteris Drukis                 Auseklis IK                     LAT   8100333   11:31  
 45532 Jolanta Bura                   Auseklis IK                     LAT   8627834   10:53  
 50128 Raitis Muiznieks               Auseklis IK                     LAT   8629085   10:40  
 50196 Ints Ulmanis                   Auseklis IK                     LAT   8081188   10:15  

Austin Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45135 Danny Ocallaghan               Austin Orienteering Club        GBR   8657447   12:09  

Austmarka IL O gruppe
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55233 Bjorn Solbergseter             Austmarka IL O gruppe           NOR   8643009   13:09  

Australopers Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55675 Andrea Schiwy                  Australopers Orienteering Club  AUS   8212502   13:10  
 65038 Martin Bicevskis               Australopers Orienteering Club  AUS   8633235   11:44  
 65532 Elizabeth Bicevskis            Australopers Orienteering Club  AUS   8643992   11:17  

Azimut
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50130 Gutak Mykhaylo                 Azimut                          UKR   7203231   11:00  
 55170 Andrej Mitenkov                Azimut                          RUS   7206075   13:27  
 55185 Palahniuk Oleksandr            Azimut                          UKR   1300889   13:00  
 55215 Yuriy Rumyantsev               Azimut                          RUS   7212212   12:56  
 60062 Valeriy Deshko                 Azimut                          RUS   1005845   10:42  
 60689 Olga Pozhidaeva                Azimut                          RUS   1005460   13:25  
 65194 Sergey Markelov                Azimut                          RUS   1001576   11:36  
 65718 Tatiana Stepaniantc            Azimut                          RUS   1602487   11:05  
 70126 Yuriy Ivanovskiy               Azimut                          RUS   1393831   13:24  
 70673 Natalia Romanova               Azimut                          RUS   2041749   12:04  

Azimuts OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40120 Maris Zeiluks                  Azimuts OK                      LAT   8644443   10:12  
 40538 Ieva Godina                    Azimuts OK                      LAT   8208888   12:35  
 45064 Martins Godins                 Azimuts OK                      LAT   8006000   11:37  
 45151 Otars Putralis                 Azimuts OK                      LAT   8650192   11:40  
 50542 Videga Gaigala                 Azimuts OK                      LAT   8110222   11:15  
 55055 Aigars Dudelis                 Azimuts OK                      LAT   2032544   12:37  
 55549 Gunta Dudele                   Azimuts OK                      LAT   2032545   12:53  

Badenoch and Strathspey OC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65112 Robert Hickling                Badenoch and Strathspey OC      GBR   24851     12:35  

Baekkelagets SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80081 Odd Kletteli                   Baekkelagets SK                 NOR   2077268   13:15  

Bay Area Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45593 Marie Josee Parayre            Bay Area Orienteering Club      USA   8668900   10:22  
 50567 Olga Kraght                    Bay Area Orienteering Club      USA   1421752   12:10  
 65160 Gary Kraght                    Bay Area Orienteering Club      USA   1422058   11:41  
 65644 Leslie Minarik                 Bay Area Orienteering Club      USA   8665081   11:09  
 70208 George Minarik                 Bay Area Orienteering Club      USA   8668871   12:51  
 70382 Dennis Wildfogel               Bay Area Orienteering Club      USA   8665126   12:30  

Bayside Kangaroos Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60096 Timothy Hatley                 Bayside Kangaroos Orienteers    AUS   2042980   10:54  
 60143 David Knight                   Bayside Kangaroos Orienteers    AUS   502573    11:05  
 60579 Elizabeth Hatley               Bayside Kangaroos Orienteers    AUS   204284    12:49  

Baklan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35066 Piotr Kukhto                   Baklan                          BLR   7207942   11:58  

Balise77
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45187 Fabrice Vannier                Balise77                        FRA   8059404   11:26  

Ballerup OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55535 Annette Bonde                  Ballerup OK                     DEN   8640550   12:58  
 60126 Gregers Helge Jorgensen        Ballerup OK                     DEN   8635885   10:34  
 60566 Hanne Frost                    Ballerup OK                     DEN   1428720   13:31  
 60596 Ellen Kuehn Jensen             Ballerup OK                     DEN   202087    13:09  
 65116 Jimmy Hoen                     Ballerup OK                     DEN   2086036   12:41  
 70168 Jan Kristoffersen              Ballerup OK                     DEN   8633623   12:11  
 70209 Marek Mir Mackiewicz           Ballerup OK                     DEN   2119079   13:33  
 80569 Kirsten Truelsen               Ballerup OK                     DEN   1009727   11:35  

BAOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35024 Robert Ashton                  BAOC                            GBR   9841104   11:05  
 50071 Edward Heal                    BAOC                            GBR   8657419   10:52  
 50149 John Owens                     BAOC                            GBR   528928    10:30  

Bebri
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55560 Antra Gaumiga                  Bebri                           LAT   7034197   13:18  
 55684 Rota Snuka                     Bebri                           LAT   8033000   13:30  

BEGUN
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50158 Krasimir Rashkov               BEGUN                           BUL   1302758   10:51  
 50191 Tsvetan Todorov                BEGUN                           BUL   8160666   11:01  

Belaya Rus SOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35575 Tatsiana Vaskaboinikava        Belaya Rus SOC                  BLR   501237    13:24  
 55051 Valery Denisov                 Belaya Rus SOC                  BLR   1412444   12:42  
 55545 Natallia Denisova              Belaya Rus SOC                  BLR   981995    13:07  
 70596 Tatsiana Kandratsyeva          Belaya Rus SOC                  BLR   2066932   12:08  
 80074 Uladzimir Kandratsyeu          Belaya Rus SOC                  BLR   223441    12:38  

Belarus Orienteering Federatio
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35092 Igor Obernikhin                Belarus Orienteering Federatio  BLR   8645000   11:30  
 35530 Nataliya Hatsuk                Belarus Orienteering Federatio  BLR   8660076   13:18  
 35562 Liudmila Skinder               Belarus Orienteering Federatio  BLR   7002137   12:39  

Belgian Orienteering Federatio
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55072 Dirk Goossens                  Belgian Orienteering Federatio  BEL   8625757   13:11  
 55699 Linda Verbraken                Belgian Orienteering Federatio  BEL   8629373   13:03  

Belgorodskaja obl
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35528 Natalia Efimova                Belgorodskaja obl               RUS   8643029   13:02  
 40112 Anatoliy Tomarovskiy           Belgorodskaja obl               RUS   1406678   10:13  
 45118 Yuri Lukashov                  Belgorodskaja obl               RUS   1007603   12:17  
 50584 Elena Lukashova                Belgorodskaja obl               RUS   1007602   11:36  
 55035 Vladimir Bocharnikov           Belgorodskaja obl               RUS   1007601   13:29  

Belie Nochi
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40035 Alexey Borevich                Belie Nochi                     RUS   2090422   10:41  
 40527 Irina Borevich                 Belie Nochi                     RUS   1413257   12:31  
 45110 Alexander Lebedev              Belie Nochi                     RUS   7205489   12:02  

Bendigo Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75203 Peter Searle                   Bendigo Orienteers              AUS   8660484   10:13  
 75629 Dianne Searle                  Bendigo Orienteers              AUS   8654975   10:45  

Bennelong Northside Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50127 Eric Morris                    Bennelong Northside Orienteers  AUS   8633233   10:18  
 65331 Gordon Wilson                  Bennelong Northside Orienteers  AUS   8650865   11:26  

Bergens TF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60572 Siren Greve                    Bergens TF                      NOR   770055    13:08  
 65568 Berit Hegdal                   Bergens TF                      NOR   211565    10:32  
 65616 Eva Krzywinski                 Bergens TF                      NOR   216748    10:12  
 65642 Bjoerg Midttun                 Bergens TF                      NOR   1304048   10:46  
 70218 Magnus Nataas                  Bergens TF                      NOR   8012289   12:34  
 70576 Kjellaug Hodnekvam             Bergens TF                      NOR   334032    11:23  
 70577 Astri Hole                     Bergens TF                      NOR   789002    11:55  
 70610 Bjoerg Lohne Kocbach           Bergens TF                      NOR   351352    12:00  
 70643 Kari Nataas                    Bergens TF                      NOR   334048    11:55  
 70684 Ingjerd Sognnaes               Bergens TF                      NOR   1304269   12:16  
 75092 Dagfinn Hole                   Bergens TF                      NOR   8004771   11:14  
 75158 Oern Midttun                   Bergens TF                      NOR   1304037   10:58  
 80054 Otto Grahl Nielsen             Bergens TF                      NOR   1304016   12:29  

Berliner Turnerschaft
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35109 Matthias Schwartz              Berliner Turnerschaft           GER   2800143   11:32  
 40065 Leopold Kuehschelm             Berliner Turnerschaft           AUT   8632425   10:52  

Bielefelder TG
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85036 Edmund Keil                    Bielefelder TG                  GER   2534      12:49  

Bilder
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70640 Valentina Meshcheryakova       Bilder                          RUS   8630816   11:59  
 75588 Ludmila Labutina               Bilder                          RUS   8638320   10:48  

Birobidzhan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45581 Tatiana Molodkina              Birobidzhan                     RUS   8667788   10:55  
 45620 Marina Vashchenko              Birobidzhan                     RUS   8667799   10:05  
 50544 Tatiana Gurina                 Birobidzhan                     RUS   8667800   11:49  

Byasen IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50548 Rine Hanssen                   Byasen IL                       NOR   8662273   11:37  
 50582 Eirin Lodgaard                 Byasen IL                       NOR   8650323   11:43  
 65036 Bjorn Berger                   Byasen IL                       NOR   7130251   11:35  
 65550 Stina Elfving                  Byasen IL                       NOR   7007026   11:08  
 70117 Svein Hove                     Byasen IL                       NOR   40716     13:29  
 70325 Roar Stenseth                  Byasen IL                       NOR   334058    12:45  
 70686 Anne Stenseth                  Byasen IL                       NOR   334059    11:32  
 75194 Leif Roald Roehjell            Byasen IL                       NOR   1304004   10:36  
 75626 Inger Johanne Roehjell         Byasen IL                       NOR   1304001   10:55  
 80087 Arnfinn Langeland              Byasen IL                       NOR   1009812   13:28  

Bjursas OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70192 Bernt Lofkvist                 Bjursas OK                      SWE   1411862   11:21  
 75145 Gunnar Lofkvist                Bjursas OK                      SWE   1411851   10:19  
 75596 Margareta Lofkvist             Bjursas OK                      SWE   1411852   11:06  

Black Sea OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35115 Dmitry Somov                   Black Sea OK                    RUS   1393775   11:56  
 35564 Inna Somova                    Black Sea OK                    RUS   9630329   13:15  
 45147 Dmitry Popov                   Black Sea OK                    RUS   1405049   12:06  
 45176 Vitaliy Tetikov                Black Sea OK                    RUS   1405094   12:01  
 45538 Natalia Glushakova             Black Sea OK                    RUS   2024938   10:43  
 45586 Alesia Novikova                Black Sea OK                    RUS   7209692   10:46  
 50060 Sergey Glushakov               Black Sea OK                    RUS   2024937   10:06  
 50174 Yury Shakhmatov                Black Sea OK                    RUS   1302048   10:22  
 50530 Elena Begicheva                Black Sea OK                    RUS   1661661   11:40  
 50638 Ekaterina Titova               Black Sea OK                    RUS   254081    12:03  
 55533 Anna Boiko                     Black Sea OK                    RUS   238340    13:48  
 60054 Valeri Chumikov                Black Sea OK                    RUS   250716    10:37  
 60191 Sergey Makovkin                Black Sea OK                    RUS   2055597   10:24  
 65230 Alexander Pesotskiy            Black Sea OK                    RUS   9102897   12:16  
 65274 Rinat Sattarov                 Black Sea OK                    RUS   2055595   12:09  
 65609 Nataliia Kostina               Black Sea OK                    RUS   2055686   11:05  
 70388 Mikhail Zamota                 Black Sea OK                    RUS   2055691   13:07  

Bodens BK OS
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65270 Kjell Sandstroem               Bodens BK OS                    SWE   8069091   11:50  
 70078 Matts Engvall                  Bodens BK OS                    SWE   8470623   12:46  
 70212 Kjell Moertberg                Bodens BK OS                    SWE   8451208   12:18  

Bodo og omegn IF Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50036 Per Ove Berg                   Bodo og omegn IF Orientering    NOR   1423625   11:07  
 55085 Arild Hegreberg                Bodo og omegn IF Orientering    NOR   2021868   13:10  
 55552 Marianne Eilertsen             Bodo og omegn IF Orientering    NOR   8653206   13:11  
 60697 Wenche Rekkedal                Bodo og omegn IF Orientering    NOR   1421711   13:03  
 65253 Per Rekkedal                   Bodo og omegn IF Orientering    NOR   1444193   12:07  
 70533 Karen Merete Bjorseth          Bodo og omegn IF Orientering    NOR   48185     12:13  
 80026 Edvin Berg                     Bodo og omegn IF Orientering    NOR   1424724   13:04  
 80028 Carl Bamse Bjorseth            Bodo og omegn IF Orientering    NOR   334081    12:55  

Boe OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65098 Per Christian Hagen            Boe OL                          NOR   8012273   11:29  
 75209 Olav Solberg                   Boe OL                          NOR   7000009   11:11  
 75547 Synnove Dalva                  Boe OL                          NOR   7430124   10:57  
 75632 Inger Lise Solberg             Boe OL                          NOR   7000157   10:37  

BOK Wanderers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65700 Carol Sands                    BOK Wanderers                   GBR   8242318   10:10  
 70299 Tim Sands                      BOK Wanderers                   GBR   8670621   11:50  

Border Liners
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60288 Keith Tonkin                   Border Liners                   GBR   8141158   10:34  
 65033 Andrew Bell                    Border Liners                   GBR   8204321   11:37  
 65604 Christine Kiddier              Border Liners                   GBR   8630958   11:14  

Botne SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75177 Magnar Ovreas                  Botne SK                        NOR   7011942   11:10  
 75225 Thorolf Trolsrud               Botne SK                        NOR   8270644   10:18  
 75614 Hjordis Ovreas                 Botne SK                        NOR   7030444   11:05  

Boxholm mjolby ol
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60214 Karl Johan Noren               Boxholm mjolby ol               SWE   7560726   10:55  

Bredareds IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35121 Viktor Sundstroem              Bredareds IF                    SWE   2144632   11:33  
 50526 Ingmarie Aroneng               Bredareds IF                    SWE   44447     11:50  
 60281 Sven Sundstrom                 Bredareds IF                    SWE   2088949   10:47  
 60635 Gunilla Larsson                Bredareds IF                    SWE   1570415   13:31  
 75583 Mariann Kjellberg              Bredareds IF                    SWE   1040141   10:47  

Briksnis SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40064 Janis Krumins                  Briksnis SK                     LAT   8665843   10:26  
 40550 Lolita Kauke                   Briksnis SK                     LAT   8655475   13:16  
 40567 Ieva Maulina                   Briksnis SK                     LAT   8188880   12:30  
 45172 Kaspars Stana                  Briksnis SK                     LAT   8200002   12:11  

Bristol Orienteering Klub
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40588 Tereza Maria Rush              Bristol Orienteering Klub       GBR   8070579   13:27  
 50059 Paul Gebbett                   Bristol Orienteering Klub       GBR   8628560   10:48  
 70155 Joseph King                    Bristol Orienteering Klub       GBR   260364    11:52  
 70604 Christine King                 Bristol Orienteering Klub       GBR   8194900   11:25  

British Army OC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45029 Richard Barrett                British Army OC                 GBR   8040470   12:15  

Bryansk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55690 Larisa Sukhorukova             Bryansk                         RUS   1602301   13:36  
 60280 Vladimir Sukhorukov            Bryansk                         RUS   1602310   10:22  

Bryansk Orient
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50177 Vladislav Siyalsky             Bryansk Orient                  RUS   1602281   10:18  

BROS
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70037 Jean Paul Bailleul             BROS                            FRA   7207755   12:23  

BSE Novgorod
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50037 Sergey Bessonov                BSE Novgorod                    RUS   1405213   10:26  
 55599 Olga Khepina                   BSE Novgorod                    RUS   1405216   13:42  
 60548 Valentina Dmitrieva            BSE Novgorod                    RUS   2107645   13:24  

BSU
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35034 Dzmitry Davidovich             BSU                             BLR   682039    11:25  
 55615 Alena Lebiadzeva               BSU                             BLR   237223    13:37  

BSV Halle Ammendorf
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45528 Dagmar Behrend                 BSV Halle Ammendorf             GER   8666016   10:50  
 55043 Ralf Buechner                  BSV Halle Ammendorf             GER   8666013   13:08  

Burkanciems OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45005 Janis Ozolins                  Burkanciems OK                  LAT   8650211   11:21  
 45061 Vilnis Gailis                  Burkanciems OK                  LAT   1411921   11:57  

bussola ok
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60255 Martin Sacher                  bussola ok                      SUI   8000015   10:07  

CA Rose
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50173 Gregoire Schrago               CA Rose                         SUI   8732019   10:08  
 70334 Hansjoerg Suter                CA Rose                         SUI   8031946   13:06  
 80136 Roger Schrago                  CA Rose                         SUI   8742019   12:48  

CADOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50650 Jane Yates                     CADOC                           GBR   424389    12:13  
 55613 Julia Laverack                 CADOC                           GBR   8662407   13:35  
 70090 Peter Gorvett                  CADOC                           GBR   8110747   12:58  

CDCEBE
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40052 Jesus Hervas                   CDCEBE                          ESP   8010106   10:24  

Central Coast Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65241 Colin Price                    Central Coast Orienteers        AUS   8636570   12:19  
 65670 Robyn Pallas                   Central Coast Orienteers        AUS   8650866   10:54  

Centurion
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65707 Nadiia Serdiuk                 Centurion                       UKR   1407024   10:48  

Chelyabinsk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45542 Larisa Gurevich                Chelyabinsk                     RUS   8000174   10:41  
 50613 Tatiana Popova                 Chelyabinsk                     RUS   1005149   11:34  

Chiba OLK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65221 Koichi Otsuka                  Chiba OLK                       JPN   7003193   12:24  

City of Trees Orienteering Clu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55257 Sergey Velichko                City of Trees Orienteering Clu  USA   46611     13:30  

Cleveland Orienteering Klub
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55624 Caroline Mackenzie             Cleveland Orienteering Klub     GBR   1008528   13:35  
 60188 Alastair Mackenzie             Cleveland Orienteering Klub     GBR   886723    10:35  

Clydeside Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60680 Christine Patterson            Clydeside Orienteers            GBR   8656110   13:15  

Club Montsant
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35077 Magi Llaveria Grau             Club Montsant                   ESP   8647682   11:54  

CLUB SANT JOAN
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55162 Jens Petter Marhaug            CLUB SANT JOAN                  NOR   218196    12:54  

Club Ukraine
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50103 Igor Kuzmin                    Club Ukraine                    UKR   1300187   10:31  
 55614 Nataliia Lavrinenko            Club Ukraine                    UKR   1300183   13:09  

Clube TAP
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35088 Goncalo Mota                   Clube TAP                       POR   259789    11:44  

Clubul Sportiv Univeristatea C
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45579 Veronica Minoiu                Clubul Sportiv Univeristatea C  ROU   8000401   10:43  

Clubul Sportiv Universitatea C
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45008 Ovidiu Mutiu                   Clubul Sportiv Universitatea C  ROU   8000415   11:21  

COALA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60055 Escada Da Costa                COALA                           POR   8020956   10:31  
 60184 Luciano Lucas                  COALA                           POR   259874    10:22  
 65273 Armando Santos                 COALA                           POR   8225426   11:26  

COC Clube de Orientacao do Cen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35043 Paulo Franco                   COC Clube de Orientacao do Cen  POR   1302844   11:15  
 45056 Humberto Esteves               COC Clube de Orientacao do Cen  POR   1428630   11:42  
 45572 Adelindina Lopes               COC Clube de Orientacao do Cen  POR   1304241   10:30  
 55037 Jose Bolrao                    COC Clube de Orientacao do Cen  POR   308206    12:47  

COCatalunya
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40115 David Veleda Diaz              COCatalunya                     ESP   8027878   10:43  

COLiege
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65111 Servais Hick                   COLiege                         BEL   8643366   11:42  

CORDF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40101 Antonio Carlos Silva           CORDF                           BRA   9201661   10:46  
 55226 Antonio Silva                  CORDF                           BRA   1320117   13:29  
 60073 Gilson Faria                   CORDF                           BRA   7447463   10:14  

Cornwall Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55176 Phil Newall                    Cornwall Orienteering Club      GBR   8005362   13:22  
 55637 Adele Newall                   Cornwall Orienteering Club      GBR   8031161   12:54  
 65217 Barry Olds                     Cornwall Orienteering Club      GBR   9100453   11:33  
 65664 Pauline Olds                   Cornwall Orienteering Club      GBR   37581     11:19  

Corsaorientamento Club Roma
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55661 Helen Rollins                  Corsaorientamento Club Roma     ITA   2021334   13:36  

COTE66
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80116 John Pearson                   COTE66                          GBR   9102284   13:16  
 80551 Hilary Pearson                 COTE66                          FRA   7618939   11:43  

CPOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55066 Jose Fontoura                  CPOC                            POR   7207271   13:20  
 65260 Vitor Rodrigues                CPOC                            POR   8246408   11:52  

CRCO
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35554 Aurelia Paris                  CRCO                            FRA   8198304   12:58  

CS FAURI
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55543 Natalia Cretu                  CS FAURI                        MDA   2101087   13:24  
 60057 Petru Cretu                    CS FAURI                        MDA   1304072   10:59  

CS Metropolitan Bucuresti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65300 Mircea Ticleanu                CS Metropolitan Bucuresti       ROU   8629119   11:48  

CS Orienteering Masters Hunedo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60547 Natalia Deconescu              CS Orienteering Masters Hunedo  ROU   1201055   13:30  

cs orienter tg mures
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55041 Ioan Sorin Botos               cs orienter tg mures            ROU   7211386   12:42  

CS Run Kompass
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50086 Veaceslav Isacov               CS Run Kompass                  MDA   2104657   11:02  
 55045 Pavel Cerescu                  CS Run Kompass                  MDA   1000409   13:33  
 65032 Gheorghe Balmus                CS Run Kompass                  MDA   1000320   12:19  

CSAG METZ
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70050 Etienne Bousser                CSAG METZ                       FRA   500659    12:17  

CTG Koblenz
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55539 Evelyn Bueschemann             CTG Koblenz                     GER   1401052   13:19  
 60154 Uwe Krausbauer                 CTG Koblenz                     GER   7300051   11:06  

Dalaportens OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60555 Kristina Eriksson              Dalaportens OL                  SWE   2000151   13:48  

Dandenong Ranges Orienteering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70387 Peter Yeates                   Dandenong Ranges Orienteering   AUS   8641493   13:24  
 70717 Ilze Yeates                    Dandenong Ranges Orienteering   AUS   767949    12:07  

Deeside Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60069 John Embrey                    Deeside Orienteering Club       GBR   8150558   10:23  
 60553 Jacqueline Embrey              Deeside Orienteering Club       GBR   8170958   13:48  
 60663 Pat Moody                      Deeside Orienteering Club       GBR   8220712   13:57  
 70076 Bob Elmes                      Deeside Orienteering Club       GBR   8220711   12:52  
 70320 Michael Smithard               Deeside Orienteering Club       GBR   8657509   12:50  

Delaware Valley Orienteering A
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35039 Sergei Fedorov                 Delaware Valley Orienteering A  USA   8636998   11:21  

Derwent Valley Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50152 Richard Parkin                 Derwent Valley Orienteers       GBR   8483820   10:29  
 70089 Mike Godfree                   Derwent Valley Orienteers       GBR   8030249   11:20  
 70560 Jen Gale                       Derwent Valley Orienteers       GBR   8263494   12:09  
 70563 Liz Godfree                    Derwent Valley Orienteers       GBR   8491807   11:28  
 75071 Derek Gale                     Derwent Valley Orienteers       GBR   8263499   10:26  

Deutscher Turner Bund
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65168 Diethard Kundisch              Deutscher Turner Bund           GER   8644833   12:05  

Devyni Labirintai
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50135 Tomas Navalinskas              Devyni Labirintai               LTU   8112235   10:16  
 60242 Julius Ptasekas                Devyni Labirintai               LTU   7300040   10:40  
 60243 Marius Ptasekas                Devyni Labirintai               LTU   8651345   10:36  
 60657 Lida Michailova                Devyni Labirintai               LTU   303268    13:08  
 60690 Vitalija Ptasekiene            Devyni Labirintai               LTU   8667576   13:02  
 65310 Henrikas Ulevicius             Devyni Labirintai               LTU   8629930   12:13  
 65601 Laimute Keiniene               Devyni Labirintai               LTU   8112237   10:40  
 65740 Jurate Uleviciene              Devyni Labirintai               LTU   8651343   10:51  

Devyni OSK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55108 Genadijus Jonauskas            Devyni OSK                      LTU   8112236   12:34  
 55169 Gintaras Mikolavicius          Devyni OSK                      LTU   8638417   12:48  
 55589 Janina Jonauskiene             Devyni OSK                      LTU   8112234   13:15  
 60036 Kestutis Baleisis              Devyni OSK                      LTU   8100855   10:09  
 60528 Roma Baleisiene                Devyni OSK                      LTU   8629866   12:48  
 60649 Audrone Lupeikiene             Devyni OSK                      LTU   303457    13:53  
 65340 Ricardas Zlatkus               Devyni OSK                      LTU   8090653   12:40  
 65681 Sigita Violeta Podolinskiene   Devyni OSK                      LTU   8112238   11:17  
 70163 Romualdas Kondratas            Devyni OSK                      LTU   8629898   12:28  

DEVON
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80031 Arthur Boyt                    DEVON                           GBR   41297     12:53  

Domnarvets GoIF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65575 Lisbeth Hornell                Domnarvets GoIF                 SWE   8005210   10:58  

DR Krasts
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70666 Mara Plaude                    DR Krasts                       LAT   245778    12:02  

Drangedal OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70329 Einar Straume                  Drangedal OL                    NOR   341337    12:22  
 70532 Ellen Bjerva                   Drangedal OL                    NOR   1304014   11:21  
 70650 Marit Odden                    Drangedal OL                    NOR   421446    11:30  
 70685 Britt Solberg Straume          Drangedal OL                    NOR   341313    12:01  
 75031 Odd Aure                       Drangedal OL                    NOR   334146    11:12  
 75042 Ronald Bjerva                  Drangedal OL                    NOR   1304021   10:40  
 75563 Henny Helgeland Reinhold       Drangedal OL                    NOR   1009821   10:43  

Dream Team
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50058 Sergey Gaskevich               Dream Team                      RUS   8088811   10:10  
 55062 Nikolay Fedorov                Dream Team                      RUS   1405222   12:45  

Driada
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60265 Andrii Shpillier               Driada                          UKR   1409416   10:33  
 70613 Liudmyla Kotlova               Driada                          UKR   1300721   12:07  

East Pennine Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75553 Judith Goodair                 East Pennine Orienteering Club  GBR   8640444   10:28  
 80053 Guy Goodair                    East Pennine Orienteering Club  GBR   8001888   12:29  
 80138 Rod Shaw                       East Pennine Orienteering Club  GBR   1401533   13:01  

Ecran SPb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65710 Irina Smirnova                 Ecran SPb                       RUS   1417930   10:14  

Edinburgh Southern Orienteerin
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50142 Ronald Nolan                   Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   8630948   10:14  
 50210 Mark Wood                      Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   8170504   10:50  
 50597 Helena Nolan                   Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   8240466   11:48  
 60225 Richard Oxlade                 Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   220772    10:31  
 60585 Anne Hickling                  Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   24850     14:00  
 60590 Anne Hoy                       Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   2074491   13:58  
 65654 Janice Nisbet                  Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   8210953   10:08  
 75187 Ian Pyrah                      Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   8630894   11:00  
 75239 Brian Yates                    Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   8975310   10:57  
 75621 Eleanor Pyrah                  Edinburgh Southern Orienteerin  GBR   8630897   10:15  

Edmonton Overlanders Orienteer
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60681 Angela Pearson                 Edmonton Overlanders Orienteer  CAN   8201967   13:49  
 65081 Robert Gilchrist               Edmonton Overlanders Orienteer  CAN   8201968   12:24  
 70072 Geraint Edmunds                Edmonton Overlanders Orienteer  CAN   889985    12:45  
 70546 Marilyn Edmunds                Edmonton Overlanders Orienteer  CAN   2038939   12:20  

Eds SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60094 Sten Gustafsson                Eds SK                          SWE   9570726   10:07  
 60122 Lasse Johansson                Eds SK                          SWE   9570505   10:59  
 60575 Marit Gustafsson               Eds SK                          SWE   9581029   13:18  
 65080 Arvid Galborgen                Eds SK                          SWE   7012551   12:01  
 65555 Yvonne Galborgen               Eds SK                          SWE   2077507   10:13  

Eiker ol
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70038 Hans R Bakken                  Eiker ol                        NOR   338680    13:39  
 70112 Alf Johan Hjelmtvedt           Eiker ol                        NOR   8663365   11:38  
 70527 Eli Rolstad Bakken             Eiker ol                        NOR   338679    11:33  

Eko O
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40523 Inese Bajare                   Eko O                           LAT   8118000   13:28  

Empire Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65567 Susan Hawkesteeter             Empire Orienteering Club        USA   7047      11:15  
 70101 Philip Hawkesteeter            Empire Orienteering Club        USA   8633210   12:54  

Enebybergs IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70289 Olavi Ruuskanen                Enebybergs IF                   SWE   1538872   13:28  
 70671 Ann Marie Rees Andersson       Enebybergs IF                   SWE   895434    12:09  
 75028 Kurt Andersson                 Enebybergs IF                   SWE   895433    10:53  
 80097 Leif Lundquist                 Enebybergs IF                   SWE   227349    13:29  

Enoggeroos
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70276 Robert Rapkins                 Enoggeroos                      AUS   8061949   11:57  

Eontours
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45006 Veysel Gurel                   Eontours                        TUR   2094314   11:22  
 45007 Audin Aygun                    Eontours                        TUR   2094347   11:21  

Epilan Esa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50609 Johanna Perkkalainen           Epilan Esa                      FIN   1424737   11:54  
 60215 Mikko Numminen                 Epilan Esa                      FIN   690011    11:10  
 75179 Vesa Paavola                   Epilan Esa                      FIN   8201935   10:40  
 80114 Seppo Paavola                  Epilan Esa                      FIN   8201943   13:03  
 80121 Heikki Rantala                 Epilan Esa                      FIN   8201954   13:24  

Erapirkat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80067 Mauno Iivonen                  Erapirkat                       FIN   2037367   12:26  
 80104 Alpo Nisula                    Erapirkat                       FIN   2037363   12:33  

Eridan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35082 Dmitry Mikhalkin               Eridan                          BLR   8668560   11:49  
 45084 Vasili Kamisarenka             Eridan                          BLR   2066957   11:49  
 45094 Sergey Kononov                 Eridan                          BLR   8640501   11:36  
 70634 Lidia Makarevich               Eridan                          BLR   440326    11:20  

Ermak
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60296 Arkadii Vedin                  Ermak                           RUS   8655784   11:00  
 60748 Olga Vedina                    Ermak                           RUS   8640207   13:51  

ES Kanto Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40063 Kiyoshi Kogure                 ES Kanto Club                   JPN   2088821   10:38  
 40553 Madoka Kogure                  ES Kanto Club                   JPN   2061243   13:32  
 55236 Mitsumasa Sugimoto             ES Kanto Club                   JPN   8651758   12:34  

Escondite Nature Sport M
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40047 Pedro Gonzalez Sanchez         Escondite Nature Sport M        ESP   8665016   10:35  
 40100 Javier Serrano Molinero        Escondite Nature Sport M        ESP   8070777   10:46  

Eskilstuna OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75093 Jerry Holm                     Eskilstuna OL                   SWE   304924    10:58  

Eslovs FK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75561 Lilian Harwell                 Eslovs FK                       SWE   19076     10:48  
 80523 Inga Andersson                 Eslovs FK                       SWE   19077     11:37  

Espoon Akilles
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35571 Hanna Tuomisto                 Espoon Akilles                  FIN   423546    12:46  
 40051 Tuomas Hakkarainen             Espoon Akilles                  FIN   1470547   11:01  
 50156 Jouni Pyykonen                 Espoon Akilles                  FIN   8650193   10:11  
 50619 Teija Sahlstrom                Espoon Akilles                  FIN   8650324   11:55  
 55182 Hannu Numminen                 Espoon Akilles                  FIN   9911990   12:54  
 70228 Raimo Nordqvist                Espoon Akilles                  FIN   8007410   12:41  
 70366 Markku Virtanen                Espoon Akilles                  FIN   7879700   13:03  
 75654 Riitta Vuorela                 Espoon Akilles                  FIN   335870    10:16  
 80156 Juhani Vuorela                 Espoon Akilles                  FIN   335869    12:27  

Espoon Suunta
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40545 Taru Ikaheimonen               Espoon Suunta                   FIN   60088588  12:53  
 45096 Leo Koskenvuo                  Espoon Suunta                   FIN   7140879   11:30  
 45097 Juha Koskenvuo                 Espoon Suunta                   FIN   8650283   11:51  
 45193 Joni Virtanen                  Espoon Suunta                   FIN   7207741   11:50  
 45559 Anu Koskenvuo                  Espoon Suunta                   FIN   1398071   10:32  
 45560 Minna Koskenvuo                Espoon Suunta                   FIN   8650321   10:54  
 45577 Outi Marttila                  Espoon Suunta                   FIN   7207742   10:39  
 45587 Line Nybakken                  Espoon Suunta                   NOR   616263    10:40  
 45625 Piritta Wartiainen             Espoon Suunta                   FIN   8186820   10:19  
 50066 Panu Haaramo                   Espoon Suunta                   FIN   8659174   11:03  
 50094 Markus Kaukonen                Espoon Suunta                   FIN   209097    10:29  
 50105 Pekka Larmala                  Espoon Suunta                   FIN   8659183   11:05  
 50150 Henrik Palmen                  Espoon Suunta                   FIN   682295    10:43  
 50607 Virpi Palmen                   Espoon Suunta                   FIN   1009898   11:31  
 50644 Marjut Varpula                 Espoon Suunta                   FIN   8271065   11:22  
 55113 Harri Karjalainen              Espoon Suunta                   FIN   2086570   13:30  
 60300 Mikko Viinikainen              Espoon Suunta                   FIN   7207748   10:30  
 60692 Merja Puromies                 Espoon Suunta                   FIN   8660049   13:09  
 65531 Anneli Bergstrom               Espoon Suunta                   FIN   8201952   10:14  
 70285 Paavo Ronkko                   Espoon Suunta                   FIN   1004344   11:43  
 70641 Ritva Mikkonen                 Espoon Suunta                   FIN   1144122   11:36  
 75021 Karl Erik Aberg                Espoon Suunta                   FIN   7208157   10:14  
 75062 Pekka Elomaa                   Espoon Suunta                   FIN   1396131   10:15  
 75615 Leena Paatero                  Espoon Suunta                   FIN   8201948   10:29  
 75643 Eeva Tanska                    Espoon Suunta                   FIN   8201947   11:11  
 85042 Pertti Laurila                 Espoon Suunta                   FIN   2078935   12:43  

Estonian Orienteering Federati
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45100 Raul Kudre                     Estonian Orienteering Federati  EST   8662665   12:03  
 50561 Ingrit Kala                    Estonian Orienteering Federati  EST   8662650   11:27  
 55225 Sixten Sild                    Estonian Orienteering Federati  EST   1008466   13:11  

ESV Lok Schoeneweide Berlin
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55074 Bernd Graumann                 ESV Lok Schoeneweide Berlin     GER   8091061   13:17  
 55564 Heidi Graumann                 ESV Lok Schoeneweide Berlin     GER   8201263   13:05  
 65162 Christian Kremer               ESV Lok Schoeneweide Berlin     GER   2048523   12:25  

Etela Kymen Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60112 Timo Hyppanen                  Etela Kymen Suunnistajat        FIN   8661192   10:19  

Everest Russia LO
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55579 Alla Ivleva                    Everest Russia LO               RUS   2040081   13:44  
 70166 Aleksandr Kozmov               Everest Russia LO               RUS   1304097   12:06  
 70309 Vladimir Shumilov              Everest Russia LO               RUS   1404944   13:45  

EvroPrim
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60137 Evgeniy Kaygorodov             EvroPrim                        RUS   1302040   10:05  

F K Friskus Varberg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85522 Bernice Antonsson              F K Friskus Varberg             SWE   451423    10:52  

Fagersta OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80146 Ake Sundberg                   Fagersta OK                     SWE   306991    12:50  

Falkopings AIK OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75070 Rolf Gabrielsson               Falkopings AIK OK               SWE   30674     11:00  

Fana IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60030 John Olav Alvsvag              Fana IL                         NOR   2056922   10:38  
 60138 Ragnar Kayser                  Fana IL                         NOR   8651761   10:50  
 60276 Torgeir Strand                 Fana IL                         NOR   8004321   11:15  
 60609 Karen Marie Kayser             Fana IL                         NOR   8653213   13:15  
 65524 Herdis Alvheim                 Fana IL                         NOR   334121    11:11  
 70032 Atle Alvheim                   Fana IL                         NOR   8004327   13:43  
 70093 Knut Erik Gulbrandsen          Fana IL                         NOR   7080809   11:39  
 70245 Jan Olav Ormberg               Fana IL                         NOR   743800    12:40  
 70547 Kirsten Lovise Eggen           Fana IL                         NOR   334044    12:14  
 70658 Astrid Ormberg                 Fana IL                         NOR   334066    11:44  
 70699 Audny Olaug Totland            Fana IL                         NOR   1010175   12:21  
 75058 Arild Olav Eggen               Fana IL                         NOR   334043    10:28  
 75188 Magne Raadal                   Fana IL                         NOR   589802    10:42  
 75231 Per Vold                       Fana IL                         NOR   7100052   10:28  
 75622 Else Lerche Raadal             Fana IL                         NOR   640145    10:44  
 80149 Olav Totland                   Fana IL                         NOR   1010165   13:10  
 80560 Ingrid Roll                    Fana IL                         NOR   334136    12:02  
 85046 Per Mathismoen                 Fana IL                         NOR   334065    13:31  

Farum OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50025 Henrik Skov Andersen           Farum OK                        DEN   8629116   11:04  
 65577 Annlou Husen                   Farum OK                        DEN   216713    10:28  
 70064 Ole Christiansen               Farum OK                        DEN   1401489   12:57  
 70122 Ole Husen                      Farum OK                        DEN   40499     13:34  
 80044 Bendt Frandsen                 Farum OK                        DEN   2083220   12:40  

FIF Hilleroed Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40070 Mads K Larsen                  FIF Hilleroed Orientering       DEN   8198768   10:50  
 50632 Maria Douglas Stilling         FIF Hilleroed Orientering       DEN   8625632   11:57  

Fingal
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70648 Jean O Neill                   Fingal                          IRL   150       11:29  

Finnish Orienteering Federatio
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35074 Lauri Lindberg                 Finnish Orienteering Federatio  FIN   8000510   11:45  
 40109 Lauri Tapola                   Finnish Orienteering Federatio  FIN   8651748   10:24  

Finspangs SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75143 Gosta Lindman                  Finspangs SOK                   SWE   261486    10:34  
 75594 Carina Lindman                 Finspangs SOK                   SWE   7082642   10:50  
 75617 Britten Persson                Finspangs SOK                   SWE   7003123   10:41  

Fjaras aik
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55586 Susanne Johansson              Fjaras aik                      SWE   28679     12:51  
 65628 Inger Lindholm                 Fjaras aik                      SWE   28675     10:31  

FK Boken
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60758 Eva Wildmark                   FK Boken                        SWE   304871    13:34  
 75181 Inge Persson                   FK Boken                        SWE   2107546   10:45  

FK Herkules
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55574 Laila Hoglund                  FK Herkules                     SWE   7620407   12:50  

FLUVIAL LUGO
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45117 Javier Liz                     FLUVIAL LUGO                    ESP   8647695   11:52  

Foerde IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70303 Helge Schei                    Foerde IL                       NOR   334047    12:25  

Forest Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55109 Jung Jongkun                   Forest Orienteering Club        KOR   9102557   13:25  
 55172 Joungman Moon                  Forest Orienteering Club        KOR   8882019   13:14  

Forsa OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60731 Anki Teike Andersson           Forsa OK                        SWE   570616    13:00  

Forserums SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70026 Stellan Ahnstrom               Forserums SOK                   SWE   29814     12:55  
 70657 May Sofie Olsson               Forserums SOK                   SWE   29816     12:03  
 75174 Alf Olsson                     Forserums SOK                   SWE   29815     11:04  
 75535 Ann Marie Birgersson           Forserums SOK                   SWE   29812     10:49  
 80027 Mats Birgersson                Forserums SOK                   SWE   29811     12:25  

Forth Valley Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45063 Roger Goddard                  Forth Valley Orienteers         GBR   923874    12:14  
 50045 Jon Cross                      Forth Valley Orienteers         GBR   8630841   10:20  
 55028 Hugo Barker                    Forth Valley Orienteers         GBR   8628564   13:22  
 55528 Helen Barker                   Forth Valley Orienteers         GBR   8632050   13:15  
 60183 Gary Longhurst                 Forth Valley Orienteers         GBR   8232951   10:53  
 70068 Dave Coustick                  Forth Valley Orienteers         GBR   8491091   12:22  

Fossum IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55262 Paul Wade                      Fossum IF                       USA   8650297   13:14  
 60313 Richard Zeinergundersen        Fossum IF                       NOR   8191158   10:40  
 70555 Brynhild Fanuelsen             Fossum IF                       NOR   1304050   11:23  
 70564 Sidsel Graff Iversen           Fossum IF                       NOR   334087    11:37  
 70702 Nora Ursin                     Fossum IF                       NOR   1304051   11:27  
 70706 Kristin Vigander               Fossum IF                       NOR   341331    11:43  
 75540 Turid Bratland                 Fossum IF                       NOR   223674    10:31  
 75627 Astri Rogstad                  Fossum IF                       NOR   1304054   11:09  

Foton
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45607 Olga Skorobogatova             Foton                           RUS   8130000   10:21  
 55230 Sergey Skorobogatov            Foton                           RUS   8629213   12:47  

Frammestads IK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60118 Bengt Ake Jansson              Frammestads IK                  SWE   431231    10:35  
 75104 Kenneth Ivehag                 Frammestads IK                  SWE   37384     10:17  
 75568 Berith Ivehag                  Frammestads IK                  SWE   37365     11:00  

Fredensborg OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75088 Bjorn Helstrup                 Fredensborg OK                  DEN   302160    10:43  

Fredrikshofs IF Skid and OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45591 Gunilla Oqvist                 Fredrikshofs IF Skid and OK     SWE   20220     10:54  
 75175 Bjorn Oqvist                   Fredrikshofs IF Skid and OK     SWE   30073     10:52  
 75612 Elisabet Oqvist                Fredrikshofs IF Skid and OK     SWE   30072     10:35  
 80037 Gunnar Dahlstrom               Fredrikshofs IF Skid and OK     SWE   1310401   12:32  

Freidig
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60655 Heidi Meyer Midtun             Freidig                         NOR   8653217   13:35  
 60718 Reidun Fallan Smaavik          Freidig                         NOR   770005    13:12  
 70362 Nils Olav Vennevik             Freidig                         NOR   948007    13:21  
 70367 Anders Waage                   Freidig                         NOR   57967     12:58  
 75135 Magnus B Landstad              Freidig                         NOR   770004    10:32  
 75530 Katharina Mo Berge             Freidig                         NOR   1396124   10:12  
 75586 Torid Kvaal                    Freidig                         NOR   8012272   11:02  
 80113 Gunnar Osterbo                 Freidig                         NOR   8004322   12:38  

Fryazino
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40041 Grigorii Etenko                Fryazino                        RUS   1005324   10:16  

Frol IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70278 Ivar Reinaas                   Frol IL                         NOR   334173    12:58  
 70619 Anne Margrethe Kvam            Frol IL                         NOR   334174    11:53  

Frolunda OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70535 Annchristine Borg              Frolunda OL                     SWE   11075     11:25  
 80525 Barbro Blom                    Frolunda OL                     SWE   11072     11:56  
 85027 Rolf Blom                      Frolunda OL                     SWE   11578     12:35  

Frosta OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75170 Roland Offrell                 Frosta OK                       SWE   8001962   10:56  
 75639 Torill Svendsen                Frosta OK                       SWE   25270     10:34  

FRSO Belgium
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45111 Guido Lenges                   FRSO Belgium                    BEL   1151163   12:13  
 50031 Serge Baert                    FRSO Belgium                    BEL   8448449   10:38  
 50189 Robert Theiss                  FRSO Belgium                    BEL   8196532   10:08  
 55065 Jacques Florin                 FRSO Belgium                    BEL   7005055   12:57  
 55538 Jenny Buelens                  FRSO Belgium                    BEL   1960502   13:45  
 60106 Jacques Hofmans                FRSO Belgium                    BEL   9560310   10:31  
 60237 Andre Pierlot                  FRSO Belgium                    BEL   7763014   11:10  
 60733 Joelle Theunckens              FRSO Belgium                    BEL   1958330   13:27  
 70311 Freddy Sillien                 FRSO Belgium                    BEL   8290147   12:25  
 75229 Jean Pierre Van Der Cruys      FRSO Belgium                    BEL   1393109   11:15  

FSK Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65565 Lisbet Hansen                  FSK Orientering                 DEN   8637587   11:12  
 75573 Inger Jensen                   FSK Orientering                 DEN   8633613   10:59  
 75574 Jytte Eltang Joergensen        FSK Orientering                 DEN   351369    11:00  

Futarok Sc
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60059 Miklos Csikos                  Futarok Sc                      HUN   307508    11:11  

Gafanhori
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65547 Cathy Dawson                   Gafanhori                       POR   8088099   10:44  
 70070 Roy Dawson                     Gafanhori                       GBR   8088990   13:16  

Galil
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65622 Leybov Lapushner               Galil                           ISR   1396153   10:27  

Garingal Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60181 James Lithgow                  Garingal Orienteers             AUS   8652598   10:36  

Gavle OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65109 Mats Hemstrom                  Gavle OK                        SWE   18840     11:48  
 65571 Helena Hemstrom                Gavle OK                        SWE   36185     11:15  

GD4C Grupo Desportivo 4 Caminh
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60703 Margarida Rocha                GD4C Grupo Desportivo 4 Caminh  POR   1304110   12:48  

GIF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65069 Sven Eriksson                  GIF                             FIN   8661191   12:39  
 70027 Mans Akerblom                  GIF                             FIN   7003285   11:33  

Gifu OLC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65103 Yasuma Hashimoto               Gifu OLC                        JPN   7203628   11:52  
 70308 Kanji Shikano                  Gifu OLC                        JPN   2112591   13:31  

Gymnasion Offenbach
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35038 Anatolii Dunaev                Gymnasion Offenbach             GER   8302070   11:35  

Gjoe Vard OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55689 Aashild Stuve Strandlie        Gjoe Vard OL                    NOR   1424738   12:59  
 60231 Arnfinn Pedersen               Gjoe Vard OL                    NOR   7202357   10:53  
 60278 Audun Strandlie                Gjoe Vard OL                    NOR   1423638   10:59  
 60557 Barbro Falck Ytter             Gjoe Vard OL                    NOR   7202359   12:50  
 65586 Margrete Jorandli              Gjoe Vard OL                    NOR   9102248   10:29  
 70526 Kirsten Bakke                  Gjoe Vard OL                    NOR   246831    11:50  

GOLD Savosa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60574 Daniela Guglielmetti           GOLD Savosa                     SUI   8099999   13:09  
 65093 Francesco Guglielmetti         GOLD Savosa                     SUI   8199999   11:28  

Goldseekers Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75529 Jean Baldwin                   Goldseekers Orienteers          AUS   9200643   10:52  
 80023 Basil Baldwin                  Goldseekers Orienteers          AUS   9200642   12:37  

Goteborg Majorna OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35022 David Andre                    Goteborg Majorna OK             SWE   1981614   11:47  
 45053 Andreas Eklund                 Goteborg Majorna OK             SWE   8000234   12:05  
 55080 Jan Petter Hansen              Goteborg Majorna OK             NOR   1963071   13:25  
 60232 Lasse Pedersen                 Goteborg Majorna OK             SWE   8002011   10:58  
 70025 Bjorn Ahlner                   Goteborg Majorna OK             SWE   8304055   11:53  
 70138 Mats Kageson                   Goteborg Majorna OK             SWE   14553     11:22  
 70525 Inga Lisa Axenborg             Goteborg Majorna OK             SWE   14015     11:51  
 70674 Elisabeth Rosen                Goteborg Majorna OK             SWE   14043     11:20  
 75139 Bo Leuchovius                  Goteborg Majorna OK             SWE   2107478   10:43  
 75196 Kenneth Rosen                  Goteborg Majorna OK             SWE   14122     11:12  
 75235 Acke Wahlander                 Goteborg Majorna OK             SWE   260919    11:13  
 80529 Gudrun Broman                  Goteborg Majorna OK             SWE   8011979   11:58  

Grampian Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80024 Peter Bellarby                 Grampian Orienteers             GBR   826013    12:45  

Greater Vancouver Orienteering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70549 Margaret Ellis                 Greater Vancouver Orienteering  CAN   8643012   12:12  
 75061 Brian Ellis                    Greater Vancouver Orienteering  CAN   8650171   10:48  

GREENLANDIA Skriveru novads
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60153 Andris Kosmatchev              GREENLANDIA Skriveru novads     LAT   8667567   10:19  

Gudhems IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55069 Pontus Fritzell                Gudhems IF                      SWE   1112451   13:07  
 55595 Pia Kack Fritzell              Gudhems IF                      SWE   642421    12:51  

Guildford Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60056 James Crawford                 Guildford Orienteers            GBR   8634054   11:16  
 75057 Tom Edelsten                   Guildford Orienteers            GBR   8040743   10:19  

Gulfstream
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35054 Evgeniy Ivanov                 Gulfstream                      RUS   681811    11:06  

Gustavsbergs OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50104 Peter Landen                   Gustavsbergs OK                 SWE   2063815   10:40  
 50180 Conny Strandberg               Gustavsbergs OK                 SWE   2079620   10:35  
 50208 Jens Werner                    Gustavsbergs OK                 SWE   7201155   10:38  
 70578 Annemarie Holmstrom            Gustavsbergs OK                 SWE   39742     12:21  

Hadeland OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60273 Oyvind Sorlie                  Hadeland OL                     NOR   8201907   10:26  
 65731 Anne Marie Timenes             Hadeland OL                     NOR   338664    11:23  
 70314 Paul Skjaker                   Hadeland OL                     NOR   1908065   12:01  
 80061 Eivind Hagen                   Hadeland OL                     NOR   338663    12:49  

Hallstahammars OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75111 Ingemar Jonsson                Hallstahammars OK               SWE   600213    10:55  
 80132 Rune Sandberg                  Hallstahammars OK               SWE   910902    13:26  

Halmstad OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45022 Hakan Andersson                Halmstad OK                     SWE   9741203   11:25  
 45107 Jan Lager                      Halmstad OK                     SWE   9700328   11:44  
 45523 Ingela Alvmyren                Halmstad OK                     SWE   8120519   10:10  
 65581 Margareta Johansson            Halmstad OK                     SWE   7520808   11:12  
 70167 Ulf Kristensson                Halmstad OK                     SWE   8490126   12:39  

Hamar OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60089 Erik Groendalen                Hamar OK                        NOR   9999008   10:06  
 60573 Bente Groendalen               Hamar OK                        NOR   1408133   13:45  
 70556 Liv Feiring                    Hamar OK                        NOR   7002110   12:06  
 75065 Trond Feiring                  Hamar OK                        NOR   700802    10:38  
 80571 Inger E Vamnes                 Hamar OK                        NOR   9650578   12:06  

Hameenlinnan Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60174 Martti Leppaelae               Hameenlinnan Suunnistajat       FIN   7207995   10:30  
 65275 Esko Savonen                   Hameenlinnan Suunnistajat       FIN   251158    11:59  
 65311 Jarmo Vainio                   Hameenlinnan Suunnistajat       FIN   8646998   12:17  
 65704 Leena Savonen                  Hameenlinnan Suunnistajat       FIN   251156    10:45  
 70522 Ulla Ahonen                    Hameenlinnan Suunnistajat       FIN   1424741   12:05  
 70593 Ritva Kajava                   Hameenlinnan Suunnistajat       FIN   302871    12:22  
 80041 Olavi Erkkila                  Hameenlinnan Suunnistajat       FIN   6643      12:50  

Hameenlinnan Tarmo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55267 Esa Yli Eerola                 Hameenlinnan Tarmo              FIN   7211475   12:57  
 55582 Tuija Jarvinen                 Hameenlinnan Tarmo              FIN   2061263   12:52  
 55710 Irja Yli Eerola                Hameenlinnan Tarmo              FIN   7211479   12:50  
 60119 Jari Jarvinen                  Hameenlinnan Tarmo              FIN   2067900   10:14  
 60166 Hannu Lahteenmaki              Hameenlinnan Tarmo              FIN   8668935   11:17  
 60610 Maija Kerkola                  Hameenlinnan Tarmo              FIN   580225    13:55  
 65094 Matti Gustafsson               Hameenlinnan Tarmo              FIN   7211120   12:00  
 65149 Pekka Kerkola                  Hameenlinnan Tarmo              FIN   501118    11:30  
 65323 Ossi Vuorinen                  Hameenlinnan Tarmo              FIN   1414544   12:21  
 65561 Paula Gustafsson               Hameenlinnan Tarmo              FIN   7211226   10:22  
 65624 Kirsti Laukkanen               Hameenlinnan Tarmo              FIN   7208199   11:22  
 70136 Taisto Jurvanen                Hameenlinnan Tarmo              FIN   1424721   13:14  
 70620 Mirja Liisa Laakso Lahteenmaki Hameenlinnan Tarmo              FIN   8303063   11:41  
 70638 Eila Mantytorma                Hameenlinnan Tarmo              FIN   2037361   12:15  
 70662 Laila Patronen Jurvanen        Hameenlinnan Tarmo              FIN   1424744   12:12  
 70711 Kirsti Vuorinen                Hameenlinnan Tarmo              FIN   1414543   12:06  

hamok
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50061 Dirk Godelaine                 hamok                           BEL   8150398   11:07  
 50123 Bart Mellebeek                 hamok                           BEL   415595    10:32  
 60745 Jen Vanreusel                  hamok                           BEL   440482    13:11  
 65024 Andre Aerts                    hamok                           BEL   1720934   12:30  
 65110 Roger Hendrickx                hamok                           BEL   1301786   11:37  
 70343 Jos Thys                       hamok                           BEL   63841     12:28  
 70360 Victor Vanderstraeten          hamok                           BEL   230756    12:33  
 75157 Phil Mellebeek                 hamok                           BEL   9047005   10:11  

Hana Orienteering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35095 Jiri Otrusina                  Hana Orienteering               CZE   8662320   11:28  
 45148 Karel Postulka                 Hana Orienteering               SVK   8071297   12:18  
 45598 Zuzana Postulkova              Hana Orienteering               SVK   8071300   10:45  
 50038 Petr Bily                      Hana Orienteering               CZE   51279     10:06  
 50538 Janka Danihelova               Hana Orienteering               CZE   232202    11:24  
 50541 Jitka Fajkusova                Hana Orienteering               CZE   8006773   11:26  
 50639 Eva Tloustova                  Hana Orienteering               CZE   52114     12:15  
 55047 Mirek Chmelar                  Hana Orienteering               CZE   8488884   13:19  
 55546 Tamara Denysenko               Hana Orienteering               UKR   8071309   13:23  
 55576 Eva Honkysova                  Hana Orienteering               CZE   2080971   13:13  
 55644 Oxana Oskalenko                Hana Orienteering               UKR   1300137   13:45  
 55651 Iva Poklopova                  Hana Orienteering               CZE   52451     13:06  
 60239 Pavol Polacek                  Hana Orienteering               SVK   1407867   10:50  
 60312 Robert Zdrahal                 Hana Orienteering               CZE   8451957   10:15  
 60567 Sarka Gabrielova               Hana Orienteering               CZE   2085653   12:59  
 60587 Milada Holinkova               Hana Orienteering               CZE   52661     13:33  
 60595 Dagmar Jelinkova               Hana Orienteering               CZE   7209285   13:32  
 60608 Maya Karovic                   Hana Orienteering               SVK   1400941   12:57  
 60686 Darina Polackova               Hana Orienteering               SVK   1407865   13:29  
 60719 Eva Smickova                   Hana Orienteering               CZE   52412     13:57  
 60751 Mirka Vlazna                   Hana Orienteering               CZE   52698     12:46  
 65055 Frantisek Chromcak             Hana Orienteering               CZE   53801     11:31  
 65129 Vit Jelinek                    Hana Orienteering               CZE   8662674   12:40  
 65236 Oldrich Pilc                   Hana Orienteering               CZE   8135135   12:07  
 65244 Ladislav Ptacek                Hana Orienteering               CZE   2113090   12:28  
 65259 Libor Robotka                  Hana Orienteering               CZE   7209359   11:42  
 65339 Tomas Zdrahal                  Hana Orienteering               CZE   52530     11:51  
 65540 Ivana Chromcakova              Hana Orienteering               CZE   2070845   11:04  
 65552 Jana Eremiasova                Hana Orienteering               CZE   52361     10:26  
 65690 Lenka Robotkova                Hana Orienteering               CZE   7209368   10:47  
 65703 Irena Savicova                 Hana Orienteering               CZE   51136     10:23  
 65715 Jitka Stablova                 Hana Orienteering               CZE   436429    10:23  
 70058 Jaromir Burianek               Hana Orienteering               CZE   8028840   13:04  
 70230 Stano Nosal                    Hana Orienteering               SVK   8805      12:02  
 70231 Milos Novak                    Hana Orienteering               CZE   52299     11:54  
 70232 Jiri Novotny                   Hana Orienteering               CZE   51621     12:43  
 70602 Sona Kavecka                   Hana Orienteering               SVK   1407848   12:14  
 70667 Darina Polonyiova              Hana Orienteering               CZE   416514    11:38  
 75160 Vladimir Nemec                 Hana Orienteering               CZE   8100015   10:24  
 75656 Mila Zmekova                   Hana Orienteering               CZE   51550     11:17  
 80091 Alois Laznicka                 Hana Orienteering               CZE   425533    13:13  
 85056 Stanislav Valla                Hana Orienteering               CZE   53321     13:33  

Haninge SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55184 Torbjorn Ohlsson               Haninge SOK                     SWE   8228991   13:06  
 55640 Kerstin Ohlsson                Haninge SOK                     SWE   8238991   13:12  
 65157 Reijo Korhonen                 Haninge SOK                     SWE   7530724   12:39  
 65607 Helena Korhonen                Haninge SOK                     SWE   354330    10:10  
 75550 Siv Frolund                    Haninge SOK                     SWE   30843     10:24  
 75595 Berit Lindunger                Haninge SOK                     SWE   661212    11:02  

Harju KEK RSK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40075 Meelis Malter                  Harju KEK RSK                   EST   8680056   10:52  
 45113 Rait Lille                     Harju KEK RSK                   EST   1417178   11:30  
 45601 Marge Rehepapp                 Harju KEK RSK                   EST   227537    10:48  
 50559 Inger Jalakas                  Harju KEK RSK                   EST   9200596   12:04  
 55111 Maido Kaljur                   Harju KEK RSK                   EST   8047332   12:43  
 55203 Eduard Pukkonen                Harju KEK RSK                   EST   897421    12:51  
 55228 Andrus Sipsaka                 Harju KEK RSK                   EST   8663235   13:26  
 55701 Marje Viirmann                 Harju KEK RSK                   EST   8662103   13:29  
 60698 Gea Rennel                     Harju KEK RSK                   EST   1007292   13:04  
 65203 Toomas Naelapaa                Harju KEK RSK                   EST   305295    11:31  
 70200 Mihkel Malter                  Harju KEK RSK                   EST   305293    12:20  
 70626 Liis Lille                     Harju KEK RSK                   EST   9101171   11:47  
 70709 Juta Virkepuu                  Harju KEK RSK                   EST   305303    11:34  

Harju OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55201 Mati Preitof                   Harju OK                        EST   8200052   12:51  

Harlequins
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70106 Andy Hemsted                   Harlequins                      GBR   8646999   12:55  
 75564 Penny Hemsted                  Harlequins                      GBR   221492    10:38  

Harlovs IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75075 Christer Gronblad              Harlovs IF                      SWE   445369    10:54  
 75555 Gunilla Gronblad               Harlovs IF                      SWE   445397    10:43  

Harnosands OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60712 Berit Selling                  Harnosands OK                   SWE   402913    13:13  
 65278 Leif Selling                   Harnosands OK                   SWE   402972    11:48  
 65332 Anders Windling                Harnosands OK                   SWE   259324    12:07  
 65521 Lena Abel                      Harnosands OK                   SWE   405171    10:47  
 70023 Goran Abel                     Harnosands OK                   SWE   248567    13:37  

Hassleholms OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50569 Helena Kristiansson            Hassleholms OK                  SWE   7681220   11:17  
 65295 Sven Inge Svensson             Hassleholms OK                  SWE   8201992   11:37  
 75140 Kenneth Lindborg               Hassleholms OK                  SWE   2050839   10:08  
 75571 Anncharlotte Jensen            Hassleholms OK                  SWE   1662900   10:36  

Haugerud IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75150 Oeystein Madsen                Haugerud IF                     NOR   44947     10:32  
 80039 Tor Drage                      Haugerud IF                     NOR   22531     13:17  
 80534 Unni Drage                     Haugerud IF                     NOR   22924     11:40  

Haugesund IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45116 Alf Inge Lindtner              Haugesund IL                    NOR   639624    11:49  

Hauhon Sisu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40562 Sara Loyttyjarvi               Hauhon Sisu                     FIN   1417517   12:25  
 50164 Marko Ruti                     Hauhon Sisu                     FIN   8651753   10:56  
 50617 Marjut Rolig                   Hauhon Sisu                     FIN   8653202   11:59  
 55211 Petri Rolig                    Hauhon Sisu                     FIN   8651757   13:28  
 60210 Kari Veli Niemi                Hauhon Sisu                     FIN   7207154   10:57  
 60246 Jukka Pekka Rantio             Hauhon Sisu                     FIN   1411436   11:06  
 65183 Pekka Liukkala                 Hauhon Sisu                     FIN   1393003   12:32  

Haukiputaan Heitto
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70097 Mauno Hanhela                  Haukiputaan Heitto              FIN   8670557   13:05  

HAVOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70306 Chris Shaw                     HAVOC                           GBR   8121937   13:14  

Hedrum OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65204 Martin Nauf                    Hedrum OL                       NOR   2077283   11:46  
 80123 Magnar Reppesgaard             Hedrum OL                       NOR   1304023   13:21  

Heleneholms IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65626 Barbro Liljequist              Heleneholms IF                  SWE   17724     10:41  

Hellas Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60305 Tommy Wendt                    Hellas Orientering              SWE   2107283   10:11  
 70061 Hans Carlsson                  Hellas Orientering              SWE   2119905   12:34  

Helsingborgs SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60068 Svenake Emanuelsson            Helsingborgs SOK                SWE   8220257   11:13  
 60552 Eva Emanuelsson                Helsingborgs SOK                SWE   8210458   13:28  
 65544 Veronica Dahlbom               Helsingborgs SOK                SWE   902930    10:08  
 70133 Stig Johansson                 Helsingborgs SOK                SWE   8490529   11:57  
 70249 Roy Ovesson                    Helsingborgs SOK                SWE   1413026   11:28  
 90022 Rune Isaksson                  Helsingborgs SOK                SWE   802005    12:18  

HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJAT
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40105 Petteri Suominen               HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJAT    FIN   8651747   10:19  
 55677 Taina Shemeikka                HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJAT    FIN   1220263   13:48  
 65257 Veijo Rissanen                 HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJAT    FIN   1005551   11:49  

Helsingin Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35529 Anna Elovaara Salmi            Helsingin Suunnistajat          FIN   2079944   12:56  
 40056 Tuomas Johansson               Helsingin Suunnistajat          FIN   9201543   10:27  
 40575 Unna Sisko Palo                Helsingin Suunnistajat          FIN   8650319   13:12  
 40590 Katri Salo                     Helsingin Suunnistajat          FIN   8201930   12:44  
 40597 Anu Valkonen                   Helsingin Suunnistajat          FIN   8650320   13:29  
 45175 Tuomas Tala                    Helsingin Suunnistajat          FIN   2048229   11:48  
 45604 Heidi Salonen                  Helsingin Suunnistajat          FIN   8657102   10:42  
 50185 Timo Tahtinen                  Helsingin Suunnistajat          FIN   1423630   10:15  
 50606 Pirjo Pajarinen                Helsingin Suunnistajat          FIN   1424736   12:09  
 55155 Juha Leskinen                  Helsingin Suunnistajat          FIN   1423633   12:56  
 55670 Tuulikki Salmenkyla            Helsingin Suunnistajat          FIN   1413766   12:47  
 60576 Kirsi Hakomaki                 Helsingin Suunnistajat          FIN   40729     13:58  
 60691 Arja Pulkkinen                 Helsingin Suunnistajat          FIN   9101276   14:01  
 65139 Kari Jylha                     Helsingin Suunnistajat          FIN   7300159   12:22  
 65148 Lauri Kekoni                   Helsingin Suunnistajat          FIN   1500116   12:02  
 65245 Heimo Pulkkinen                Helsingin Suunnistajat          FIN   9101275   11:51  
 65702 Marketta Savelainen            Helsingin Suunnistajat          FIN   64331     11:06  
 65734 Kaija Turku                    Helsingin Suunnistajat          FIN   8034551   10:51  
 70116 Reino Hotti                    Helsingin Suunnistajat          FIN   2037368   12:04  
 70185 Tapio Leino                    Helsingin Suunnistajat          FIN   8201963   11:43  
 70187 Age Liljestrom                 Helsingin Suunnistajat          FIN   9201973   13:37  
 70203 Pertti Mattila                 Helsingin Suunnistajat          FIN   9210346   13:28  
 70300 Kari Sane                      Helsingin Suunnistajat          FIN   8659179   11:27  
 70302 Jouni Savelainen               Helsingin Suunnistajat          FIN   8680035   12:59  
 70354 Vesa Turku                     Helsingin Suunnistajat          FIN   8022049   13:12  
 75112 Olavi Junttila                 Helsingin Suunnistajat          FIN   0         10:12  
 75131 Martti Kuivala                 Helsingin Suunnistajat          FIN   7210254   10:12  
 75141 Osmo Lindeman                  Helsingin Suunnistajat          FIN   7202707   10:35  
 75579 Tuulikki Karvinen              Helsingin Suunnistajat          FIN   1944902   10:59  
 75592 Gunnel Lindeman                Helsingin Suunnistajat          FIN   7202702   10:33  
 80060 Rihko Haarlaa                  Helsingin Suunnistajat          FIN   62840     13:07  
 80073 Olli Juntunen                  Helsingin Suunnistajat          FIN   415567    13:14  
 80559 Pirkko Raunemaa                Helsingin Suunnistajat          FIN   1396105   11:51  
 85051 Juhani Salmenkyla              Helsingin Suunnistajat          FIN   2078947   13:07  

Helsingoer SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60625 Birgitte Kruger                Helsingoer SOK                  DEN   8631610   13:43  
 65326 Flemming Wendelboe             Helsingoer SOK                  DEN   500115    12:41  
 70548 Kirsten Ellekilde              Helsingoer SOK                  DEN   8627649   12:19  
 70656 Inge Olsen                     Helsingoer SOK                  DEN   308168    11:48  
 75136 Flemming Larsen                Helsingoer SOK                  DEN   1395512   11:15  
 80071 Jorgen Jensen                  Helsingoer SOK                  DEN   2077777   13:06  
 85040 Peter Larsen                   Helsingoer SOK                  DEN   308061    12:45  

Heming orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55681 Runa Skyttersaeter             Heming orientering              NOR   9121160   13:19  
 60115 Egil Wickstrand Iversen        Heming orientering              NOR   1004196   10:26  
 65639 Elle M Melbye                  Heming orientering              NOR   540825    11:21  
 70143 Knut G Karlsen                 Heming orientering              NOR   1868224   11:36  
 75040 Helge Bjaaland                 Heming orientering              NOR   552809    10:56  
 75069 Jon Clemet Fougner             Heming orientering              NOR   1009870   11:13  

Herlufsholm OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60155 Arne Kristensen                Herlufsholm OK                  DEN   8702019   11:12  

Hestra IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50030 Stefan Aroneng                 Hestra IF                       SWE   7651216   10:19  

HH
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35032 Tom Cochrane                   HH                              GBR   8190483   11:55  
 35525 Emma Cochrane                  HH                              GBR   8181084   12:53  

Hiidenkiertajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35101 Juho Pietilanaho               Hiidenkiertajat                 FIN   8201937   11:31  
 35557 Anu Pietilanaho                Hiidenkiertajat                 FIN   8201936   12:52  
 50113 Marko Loukkalahti              Hiidenkiertajat                 FIN   8636810   10:25  
 60294 Klaus Vanttinen                Hiidenkiertajat                 FIN   2066902   11:12  
 60606 Sirpa Kangasaho                Hiidenkiertajat                 FIN   1304187   12:53  
 65618 Ulla Kurvinen                  Hiidenkiertajat                 FIN   2018828   11:19  
 70142 Simo Kangasaho                 Hiidenkiertajat                 FIN   1281048   13:21  
 70174 Veijo Kurvinen                 Hiidenkiertajat                 FIN   2018841   13:40  
 70380 Risto Wessman                  Hiidenkiertajat                 FIN   1405518   11:58  
 70595 Paula Kamarainen               Hiidenkiertajat                 FIN   2018852   12:11  
 75116 Pentti Kamarainen              Hiidenkiertajat                 FIN   2018829   10:53  

Hiisirasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40522 Paivi Autio                    Hiisirasti                      FIN   8680106   13:22  
 40558 Sanna Laakso                   Hiisirasti                      FIN   8651779   12:27  
 50651 Marika Ylikauppila             Hiisirasti                      FIN   8653204   11:30  
 60032 Timo Asikainen                 Hiisirasti                      FIN   305572    10:20  
 60682 Anne Pelto Huikko              Hiisirasti                      FIN   2048121   13:07  
 60706 Marita Saari                   Hiisirasti                      FIN   8653218   13:49  
 60750 Marjo Virtanen                 Hiisirasti                      FIN   8646995   13:34  

Hiiumaa OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55163 Toomas Mast                    Hiiumaa OK                      EST   8636864   12:39  
 65701 Anu Saue                       Hiiumaa OK                      EST   2007531   10:32  
 70301 Toivo Saue                     Hiiumaa OK                      EST   895347    13:29  

Hirvensalon Heitto
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55618 Satu Leppanen                  Hirvensalon Heitto              FIN   1401242   13:24  
 60175 Kimmo Leppanen                 Hirvensalon Heitto              FIN   1401241   10:09  
 65178 Reijo Lehtimaeki               Hirvensalon Heitto              FIN   1401243   12:13  
 65199 Tapani Mertsalmi               Hirvensalon Heitto              FIN   1401246   12:27  
 65314 Pekka Vanne                    Hirvensalon Heitto              FIN   1401249   12:39  
 65563 Raija Haasto                   Hirvensalon Heitto              FIN   2041264   10:15  
 65696 Irmeli Saari                   Hirvensalon Heitto              FIN   1401250   10:36  
 65699 Hely Salmenoja                 Hirvensalon Heitto              FIN   1401247   10:20  
 70295 Pertti Salmenoja               Hirvensalon Heitto              FIN   1401248   13:17  
 70338 Pentti Tammisaari              Hirvensalon Heitto              FIN   1401081   11:45  
 70601 Tuuli Kastemaa                 Hirvensalon Heitto              FIN   1009090   11:58  
 80155 Jyrki Viiri                    Hirvensalon Heitto              FIN   2041263   12:35  

Hisoy OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70193 Widar Taxth Loland             Hisoy OK                        NOR   1210546   13:18  

Hyvinkaan Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55207 Kenneth Reinikka               Hyvinkaan Rasti                 FIN   1396197   13:10  
 60034 Ossi Autio                     Hyvinkaan Rasti                 FIN   8030159   10:25  
 60135 Tuomo Kauppinen                Hyvinkaan Rasti                 FIN   9201699   10:12  
 60644 Raili Liimatainen              Hyvinkaan Rasti                 FIN   502356    13:24  
 65208 Pauli Nieminen                 Hyvinkaan Rasti                 FIN   7208196   12:06  
 65591 Marjatta Karistonieminen       Hyvinkaan Rasti                 FIN   7208200   10:42  
 65621 Raija Lappetelainen            Hyvinkaan Rasti                 FIN   1006414   11:05  
 65686 Erja Raiko                     Hyvinkaan Rasti                 FIN   7141416   11:16  
 75048 Holger Bostrom                 Hyvinkaan Rasti                 FIN   8647000   10:57  

Hjarnarps GH OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60045 Anders Borg                    Hjarnarps GH OL                 SWE   16092     10:27  
 65044 Olle Bohman                    Hjarnarps GH OL                 SWE   8070907   11:59  
 65716 Asa Stahl                      Hjarnarps GH OL                 SWE   7500209   10:56  
 70261 Ake Persson                    Hjarnarps GH OL                 SWE   7480502   13:24  
 70322 Bengt Stahl                    Hjarnarps GH OL                 SWE   7471006   13:17  

Hjobygdens OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70698 Kajsa Toften                   Hjobygdens OK                   SWE   13684     12:19  
 75051 Gunnar Bryst                   Hjobygdens OK                   SWE   1939504   10:10  
 75521 Ann Catrine Ahlstrom           Hjobygdens OK                   SWE   10266     10:45  

HJS Vansbro OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70645 Maud Nilsson                   HJS Vansbro OK                  SWE   1460430   12:15  

HKOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45041 Thomas Cheng                   HKOC                            HKG   1815151   12:04  
 55540 Lai Kuen Candy Chui            HKOC                            HKG   8168168   13:21  
 60172 Chi Kin Lee                    HKOC                            HKG   9000368   10:37  
 60310 Shin Ho Yu                     HKOC                            HKG   8238238   11:16  

HKOXCC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45568 Vivian Lee                     HKOXCC                          HKG   1814383   10:49  

HOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75052 Van Collie Claude              HOC                             BEL   300877    10:51  

Hogakers OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75036 Ake Berglund                   Hogakers OK                     SWE   2104088   10:14  
 75531 Gerd Berglund                  Hogakers OK                     SWE   403480    10:42  

Hollolan Urheilijat 46
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50074 Mikko Heikkinen                Hollolan Urheilijat 46          FIN   8650287   10:07  
 55103 Juhani Jaskari                 Hollolan Urheilijat 46          FIN   8650290   13:27  
 60228 Esko Parikka                   Hollolan Urheilijat 46          FIN   9201397   11:04  
 60709 Tuula Sani                     Hollolan Urheilijat 46          FIN   8670551   13:38  
 65145 Raimo Kaukiainen               Hollolan Urheilijat 46          FIN   9102238   12:24  
 65271 Mikko Sani                     Hollolan Urheilijat 46          FIN   8680049   11:53  
 65685 Kaija Purhonen                 Hollolan Urheilijat 46          FIN   8201950   11:04  
 65688 Eila Rinne                     Hollolan Urheilijat 46          FIN   2037366   11:14  
 70312 Jukka Sipila                   Hollolan Urheilijat 46          FIN   236958    13:05  
 70337 Kari Tamminen                  Hollolan Urheilijat 46          FIN   9181688   11:47  
 75110 Seppo Jokipelto                Hollolan Urheilijat 46          FIN   219042    11:03  
 75642 Pirkko Tahvanainen             Hollolan Urheilijat 46          FIN   1201065   10:34  

Hong Kong Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35029 Kwok Wai Choy                  Hong Kong Orienteering Club     HKG   8670067   11:55  
 45040 Po Lok Chau                    Hong Kong Orienteering Club     HKG   1815930   11:23  
 55150 Wai Kay Law                    Hong Kong Orienteering Club     HKG   8667699   12:49  
 60759 Yuk Hing Wong                  Hong Kong Orienteering Club     HKG   7203752   13:42  

Horsens OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55133 Kent Kragh                     Horsens OK                      DEN   8661578   13:15  

HSG Merseburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75115 Gerhard Kaempfer               HSG Merseburg                   GER   1551      10:37  
 80135 Peter Schoppe                  HSG Merseburg                   GER   6463      13:10  

HSV OL Wiener Neustadt
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60145 Gerhard Koiser                 HSV OL Wiener Neustadt          AUT   8200159   10:09  
 60283 Karl Teubl                     HSV OL Wiener Neustadt          AUT   8090855   10:41  

Hudiksvalls OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70715 Christina Westman              Hudiksvalls OK                  SWE   1418142   11:45  

IBM Club Sweden
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70369 Jan Olof Wahlberg              IBM Club Sweden                 SWE   8450626   13:09  

Idefjordens SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65527 Gabriella Axelsson             Idefjordens SK                  SWE   530110    10:19  

IF Aaland
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50178 Jan Sjuls                      IF Aaland                       FIN   450906    10:44  
 60123 Goran Johansson                IF Aaland                       FIN   2066592   10:27  

IF Brahe
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65165 Peter Kronholm                 IF Brahe                        FIN   7204653   12:32  

IF Hagen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50523 Aasa Alsio                     IF Hagen                        SWE   8131823   11:23  
 55059 Hakan Eggert                   IF Hagen                        SWE   1230705   12:58  
 55115 Stefan Karlsson Alsio          IF Hagen                        SWE   433608    13:04  
 55705 Maria Widmark                  IF Hagen                        SWE   1230531   13:06  
 60694 Eva Rabe Magnusson             IF Hagen                        SWE   15628     13:36  
 65188 Uno Magnusson                  IF Hagen                        SWE   15629     11:26  
 70335 Karl Evert Svensson            IF Hagen                        SWE   445454    11:23  

IF Rigor
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70129 Kjell Jeppson                  IF Rigor                        SWE   2075451   12:10  

IF Sturla
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70710 Gry Bruland Vraale             IF Sturla                       NOR   9434056   11:51  
 75147 Bjorn Walter Ludvigsen         IF Sturla                       NOR   7000015   10:14  
 75233 Lasse Vraale                   IF Sturla                       NOR   9434055   11:08  

IF Thor
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75105 Sven Jacobsson                 IF Thor                         SWE   27602     10:17  
 75570 Caje Jacobsson                 IF Thor                         SWE   27601     10:29  

IF Trauma
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50131 Per Olav Naerestad             IF Trauma                       NOR   8651752   10:05  

IFK Goteborg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70060 Hans Carlsson                  IFK Goteborg                    SWE   2059187   13:23  
 75238 Christer Westberg              IFK Goteborg                    SWE   14207     10:49  

IFK Goteborg orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45108 Martin Larsson                 IFK Goteborg orientering        SWE   8080628   11:57  
 65066 Kjell Ehrencrona               IFK Goteborg orientering        SWE   2135551   11:56  

IFK Hedemora OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65180 Kjell Lidholm                  IFK Hedemora OK                 SWE   44523     11:54  

IFK Kiruna
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50114 Mats Luspa                     IFK Kiruna                      SWE   8080107   10:26  
 60199 Rick Mcgregor                  IFK Kiruna                      SWE   8630885   10:45  

IFK Lidingo SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50023 Johan Alenius                  IFK Lidingo SOK                 SWE   7200508   10:21  
 75022 Ulf Alenius                    IFK Lidingo SOK                 SWE   15109     10:08  
 75528 Gunnel Balck                   IFK Lidingo SOK                 SWE   8636977   10:38  
 80568 Birgitta Thunell               IFK Lidingo SOK                 SWE   15121     11:29  
 85532 Solveig Spangberg              IFK Lidingo SOK                 SWE   15119     10:40  

IFK Mora OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40071 Edward Larsson                 IFK Mora OK                     SWE   9771023   10:54  
 50543 Berit Gummus                   IFK Mora OK                     SWE   8630877   12:03  
 50604 Eva Paalsson                   IFK Mora OK                     SWE   9660406   11:19  
 55523 Annlouise Almqvist             IFK Mora OK                     SWE   9630504   12:54  
 60524 Kane Andersson                 IFK Mora OK                     SWE   8262922   13:15  
 60543 Britt Claesson                 IFK Mora OK                     SWE   9590116   14:02  
 65027 Karlerik Andersson             IFK Mora OK                     SWE   9510700   12:04  
 70066 Anders Claesson                IFK Mora OK                     SWE   9460201   13:40  
 70145 Yngve Karlsson                 IFK Mora OK                     SWE   2075305   12:50  
 75025 Olle Andersson                 IFK Mora OK                     SWE   42309     11:08  

IGTISA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40058 Aidas Katarskis                IGTISA                          LTU   8648793   10:23  
 45025 Rolandas Backys                IGTISA                          LTU   8638434   11:29  

IHR
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50065 Kimmo Gynther                  IHR                             FIN   9101763   10:11  

IHW Alex Berlin
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60128 Uwe Juergens                   IHW Alex Berlin                 GER   1402001   10:58  

Iisu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75651 Anneli Vilppola                Iisu                            FIN   2056219   11:01  

IK Falken
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65104 Allan Hattar                   IK Falken                       FIN   8651765   11:49  
 70036 Sven Olof Backman              IK Falken                       FIN   209978    12:33  

IK Grane Arendal Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60597 Oddny Joergensen               IK Grane Arendal Orientering    NOR   7210162   14:03  
 65034 Morten Benestad                IK Grane Arendal Orientering    NOR   1423641   12:17  
 70131 Finn Ole Joergensen            IK Grane Arendal Orientering    NOR   7210167   13:11  

IK Hakarpspojkarna
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55034 Arto Blomdahl                  IK Hakarpspojkarna              SWE   890706    12:59  
 70039 Lennart Barkestam              IK Hakarpspojkarna              SWE   18650     12:13  
 70528 Lena Barkestam                 IK Hakarpspojkarna              SWE   18609     11:54  

IK Ymer
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65167 Anders Kumlin                  IK Ymer                         SWE   1501114   12:35  
 70523 Eva Alsin                      IK Ymer                         SWE   7470816   11:56  
 75217 Bengt Ake Svensson             IK Ymer                         SWE   8430112   11:02  
 75565 Ingrid Hermansson              IK Ymer                         SWE   9431010   11:08  
 75623 Britt Rangert                  IK Ymer                         SWE   9434343   10:39  
 75640 Gunnel Svensson                IK Ymer                         SWE   8430510   10:58  

IK Jarl Rattvik
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65562 Monica Gustafsson              IK Jarl Rattvik                 SWE   36594     11:07  
 65673 Britt Marie Pers               IK Jarl Rattvik                 SWE   37479     10:19  

IK Omega
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65588 Anne Kaill                     IK Omega                        SWE   8041215   10:30  

IK Stern
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45178 Stefan Tisell                  IK Stern                        SWE   7714585   11:44  
 60660 Brith Mohlin                   IK Stern                        SWE   258695    12:45  
 65041 Sten Blomstrom                 IK Stern                        SWE   9511113   12:25  
 65201 Anders Mohlin                  IK Stern                        SWE   2139670   12:31  
 65535 Eva Blomstrom                  IK Stern                        SWE   9501028   11:10  
 70031 Lennart Almstrom               IK Stern                        SWE   429819    12:31  
 70697 Birgit Tisell                  IK Stern                        SWE   14570     11:44  
 75098 Oscar Henrik Hvoslef           IK Stern                        NOR   7201243   10:33  
 75593 Ulla Lindhe                    IK Stern                        SWE   7201252   11:05  

IK Uven
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65526 Karin Axelsson                 IK Uven                         SWE   14380     11:21  
 80528 Gunnel Borjesson               IK Uven                         SWE   8652919   12:08  

IK Vikings OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45031 Mats Bergenfur                 IK Vikings OK                   SWE   8110209   11:48  
 45043 Matthias Kalle Dalheimer       IK Vikings OK                   GER   8270570   12:03  

IK Wilske
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65025 Yngve Alfven                   IK Wilske                       SWE   203886    11:50  
 70214 Kenneth Mork                   IK Wilske                       SWE   203895    13:00  

Ikaalisten Nouseva Voima
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55224 Sami Siirila                   Ikaalisten Nouseva Voima        FIN   1004552   12:42  

IL BUL Tromsoe
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65130 Baard Joergensen               IL BUL Tromsoe                  NOR   1009835   11:55  
 65742 Halldis Valestrand             IL BUL Tromsoe                  NOR   1009836   11:19  
 70083 Roar Flydal                    IL BUL Tromsoe                  NOR   1947320   12:54  
 70557 Aase Flydal                    IL BUL Tromsoe                  NOR   1947705   12:05  
 75066 Odd Fjordheim                  IL BUL Tromsoe                  NOR   1009848   10:40  

Il Gneist
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85531 Guldborg Sovik                 Il Gneist                       NOR   44987     10:38  

IL Gular
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55110 Tore Goerbitz Juvik            IL Gular                        NOR   1010154   13:12  

Ilomantsin Urheilijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55205 Ari Ramanen                    Ilomantsin Urheilijat           FIN   8651756   13:06  
 55655 Pirjo Ramanen                  Ilomantsin Urheilijat           FIN   1452438   13:27  

Ilves OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45177 Mati Tiit                      Ilves OK                        EST   8100004   11:45  
 55238 Tiit Tali                      Ilves OK                        EST   8662100   12:49  
 55656 Ingrid Ranna                   Ilves OK                        EST   8631403   12:59  
 60687 Ulle Poldoja                   Ilves OK                        EST   8334122   13:25  
 70592 Tiiu Kaasik                    Ilves OK                        EST   8664186   12:14  
 75569 Helle Jaaniste                 Ilves OK                        EST   305199    10:35  

Imaas il
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70625 Kari Timenes Laugen            Imaas il                        NOR   9102230   11:30  
 75138 Jan Petter Laugen              Imaas il                        NOR   9102231   10:07  

Individual
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35021 Robert Amper                   Individual                      FIN   8000320   11:25  
 35027 Raitis Birznieks               Individual                      LAT   8631456   11:51  
 35053 Mikhail Ippolitov              Individual                      RUS   8445555   11:41  
 35073 Giedrius Lenkauskas            Individual                      LTU   8661164   11:36  
 35097 Nikolay Panasenko              Individual                      RUS   995863    11:30  
 35125 Anton Vernichesko              Individual                      RUS   8388388   11:10  
 35527 Gabriela Diethelm              Individual                      SUI   8663303   13:11  
 35541 Linda Krumina                  Individual                      LAT   8011110   13:06  
 35555 Giulia Pedrazzi                Individual                      SUI   1407713   12:35  
 35577 Tatyana Zakharevich            Individual                      RUS   1005310   12:43  
 40073 Oleg Linkevich                 Individual                      RUS   8655738   10:53  
 40084 Leonid Panteleev               Individual                      RUS   998855    10:16  
 40108 Toomas Tammer                  Individual                      EST   7200983   10:40  
 40119 Siarhei Zakharchuk             Individual                      BLR   440311    10:21  
 40584 Ilze Roke                      Individual                      LAT   2101445   13:24  
 45026 Sergey Bakun                   Individual                      RUS   1300396   12:05  
 45076 Jari Ikaheimonen               Individual                      FIN   8631098   12:15  
 45103 Raivo Kuzums                   Individual                      LAT   1415480   12:00  
 45183 Juris Vaidakovs                Individual                      LAT   1410733   11:55  
 45551 Olena Kapara                   Individual                      UKR   1300179   10:05  
 50008 Ugis Ozols                     Individual                      LAT   8631115   10:04  
 50095 Arnis Kibers                   Individual                      LAT   8662201   11:08  
 50137 Jyrki Nieminen                 Individual                      FIN   1201068   10:26  
 50138 Leonid Nikitin                 Individual                      RUS   8631557   10:54  
 50161 Ingus Rektins                  Individual                      LAT   771999    11:07  
 50162 Paavo Roigas                   Individual                      EST   1602776   11:03  
 50186 Jussi Talonen                  Individual                      FIN   4064      10:25  
 50535 Kristiina Butt                 Individual                      FIN   1424733   11:13  
 50562 Kerttu Kanerva                 Individual                      FIN   1424735   12:01  
 50591 Pirita Mikkanen                Individual                      FIN   230278    11:35  
 50602 Mara Ozola                     Individual                      LAT   207953    11:41  
 50610 Martina Petrova                Individual                      CZE   232196    11:55  
 50624 Angelina Shmidt                Individual                      RUS   1301577   11:14  
 50633 Aari Talver                    Individual                      EST   8180665   12:13  
 55025 Boris Ashkinadzi               Individual                      RUS   2107621   12:43  
 55039 Sergei Bondarev                Individual                      RUS   2300180   12:36  
 55058 Oleh Dushko                    Individual                      UKR   1408860   12:36  
 55117 John Kay                       Individual                      GBR   8201979   13:31  
 55121 Siarhei Klimovich              Individual                      BLR   8650197   12:41  
 55140 Vladislav Kuznetsov            Individual                      RUS   1426388   12:46  
 55194 Vladimir Piankov               Individual                      RUS   9201657   12:40  
 55232 Tomas Sochor                   Individual                      CZE   515436    13:03  
 55249 Alexey Tulyakov                Individual                      RUS   8650295   13:33  
 55272 Alexandr Zhalnin               Individual                      RUS   8630813   12:44  
 55617 Daria Lepori                   Individual                      SUI   8060603   13:03  
 55620 Elena Lippert                  Individual                      KAZ   511106    13:13  
 55685 Hana Sochorova                 Individual                      CZE   1421893   12:46  
 60151 Andrejs Korabo                 Individual                      LAT   8222200   10:42  
 60179 Ari Linna                      Individual                      FIN   2067910   10:47  
 60190 Peteris Magone                 Individual                      LAT   8080003   10:19  
 60271 Jan Somvarsky                  Individual                      CZE   232173    11:03  
 60549 Liubov Dutseva                 Individual                      RUS   2024992   13:44  
 60638 Arja Lehtolinna                Individual                      FIN   2045593   13:35  
 60742 Helene Vacarisas               Individual                      NOR   8653219   13:13  
 60760 Liudmila Yanshyna              Individual                      BLR   1401610   13:11  
 65023 Rauno Aavasalo                 Individual                      FIN   682279    11:35  
 65046 Vasyliy Bortnik                Individual                      UKR   1000432   12:14  
 65169 Andrey Kupriyanov              Individual                      RUS   1952511   12:19  
 65216 Sergey Okhotnikov              Individual                      RUS   8650310   12:03  
 65223 Raitis Padoms                  Individual                      LAT   8502019   11:59  
 65564 Laila Hakkarainen              Individual                      FIN   2061266   11:15  
 65597 Evgenia Kaslova                Individual                      RUS   2040715   10:59  
 70151 Vladimir Kazakov               Individual                      RUS   1417862   12:26  
 70283 Nikolaus Risch                 Individual                      GER   8655477   13:22  
 70353 Oleksandr Tsyhanov             Individual                      UKR   1300174   13:40  
 75168 Ernst Odermatt                 Individual                      SUI   2043954   10:17  
 75572 Lisbeth Jensen                 Individual                      DEN   302175    10:27  
 75591 Maira Liepa                    Individual                      LAT   2049500   10:24  
 75610 Asbjorg E Olsen                Individual                      NOR   334138    10:57  
 75619 Larisa Pogorletskaya           Individual                      MDA   1302750   10:47  
 80075 Holger Karlsmose               Individual                      DEN   302064    13:11  
 80545 Pia Kamlan                     Individual                      USA   432085    12:05  

Individuali
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40083 Girts Pakalns                  Individuali                     LAT   2086767   10:18  
 45174 Mareks Strauss                 Individuali                     LAT   8655437   11:47  
 45609 Evija Skrastina                Individuali                     LAT   8653201   10:20  
 60131 Modris Kalpins                 Individuali                     LAT   2021104   10:30  
 60593 Andra Jansone                  Individuali                     LAT   8636838   13:35  
 70250 Valerijs Pahomovs              Individuali                     LAT   8632440   12:13  

Indywidualny Mazowieckie
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50592 Ewa Misiaczek                  Indywidualny Mazowieckie        POL   730740    12:05  

Indre Ostfold OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60223 Sture Ottesen                  Indre Ostfold OK                NOR   7777006   10:20  
 60722 Anne Sorum                     Indre Ostfold OK                NOR   7202678   13:21  
 65726 Eva Taraldrud                  Indre Ostfold OK                NOR   9800000   10:09  
 75221 Anders Taraldrud               Indre Ostfold OK                NOR   334196    10:48  

INSCOM Credit Insurance
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40547 Marketa Janderova              INSCOM Credit Insurance         CZE   8662356   12:52  
 45079 Tomas Jandera                  INSCOM Credit Insurance         CZE   8662373   11:36  

Interlopers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45556 Rachel Kirkland                Interlopers                     GBR   8181026   10:12  
 70321 Patrick Squire                 Interlopers                     GBR   2036791   12:15  

International Orienteering Fed
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65698 Kayoko Sakai                   International Orienteering Fed  JPN   8201925   10:18  
 70063 Dick Carmichael                International Orienteering Fed  GBR   50314     11:23  
 70294 Yoshiaki Sakai                 International Orienteering Fed  JPN   7203652   12:59  

INUS Lappeenranta
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55138 Mihail Kuokkanen               INUS Lappeenranta               FIN   504185    12:35  
 60159 Juri Kuokkanen                 INUS Lappeenranta               FIN   895774    11:02  

INVOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65554 Rhona Fraser                   INVOC                           GBR   8220554   10:21  
 75213 Tim Sowood                     INVOC                           GBR   8657604   10:26  
 75634 Adrienne Sowood                INVOC                           GBR   8657605   10:17  

IPR
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75178 Arvo Paavilainen               IPR                             FIN   7330      10:09  

Irumashi OLC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50649 Kyoko Yamada                   Irumashi OLC                    JPN   8640511   12:11  
 60666 Minako Narita                  Irumashi OLC                    JPN   9102205   13:41  
 65065 Tadashi Ebisawa                Irumashi OLC                    JPN   1393119   12:26  
 65738 Yuko Uematsu                   Irumashi OLC                    JPN   1393133   10:27  
 75580 Reiko Kato                     Irumashi OLC                    JPN   1396151   11:13  

IS Kullen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85049 Nils Ragstedt                  IS Kullen                       SWE   259442    13:47  

ISR OC Galilee
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35062 Aleksandr Kozlov               ISR OC Galilee                  ISR   2071282   11:35  
 55098 Pavel Ioffe                    ISR OC Galilee                  ISR   259959    13:14  

ISR OC Hasharon
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50033 Kostya Bar                     ISR OC Hasharon                 ISR   8196977   10:23  

ISR OC Jezreel
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50212 Nir Yasur                      ISR OC Jezreel                  ISR   8291968   11:04  

ISR OC Modiin
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60303 Amit Weiner                    ISR OC Modiin                   ISR   8650306   11:03  
 65728 Ebba Tate                      ISR OC Modiin                   ISR   2071389   10:25  

ISR OC Rishon Lezion
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55269 Alexander Zaltsman             ISR OC Rishon Lezion            ISR   2021673   13:11  

ISR OC Tel Aviv ASA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80046 Alexander Friedman             ISR OC Tel Aviv ASA             ISR   230740    13:27  

ISTANBUL ORIENTEERING SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55024 Aret Arapoglu                  ISTANBUL ORIENTEERING SK        TUR   8143000   12:57  
 55052 Refik Diri                     ISTANBUL ORIENTEERING SK        TUR   8552019   12:40  
 55064 Osman Filiz                    ISTANBUL ORIENTEERING SK        TUR   1395222   12:52  

Istrums SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70712 Barbro Wahlstrom               Istrums SK                      SWE   25638     11:46  
 75236 Lars Wahlstrom                 Istrums SK                      SWE   1999409   10:06  

Ita Hameen Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60662 Outi Montonen                  Ita Hameen Rasti                FIN   8303053   13:07  
 65140 Ari Kainulainen                Ita Hameen Rasti                FIN   2103937   11:32  

IZHORA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45057 Taras Fedorov                  IZHORA                          RUS   895776    12:12  

Yaroslavl
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35023 Zhukov Andrei                  Yaroslavl                       RUS   8040581   11:46  
 35521 Zhukova Anna                   Yaroslavl                       RUS   8135513   12:37  
 35553 Mariia Papazova                Yaroslavl                       RUS   8201971   13:20  
 35559 Iuliia Prianichnikova          Yaroslavl                       RUS   2107606   12:57  
 40022 Solovev Aleksandr              Yaroslavl                       RUS   8271276   10:34  
 40042 Rogovskii Evgenii              Yaroslavl                       RUS   8190376   10:45  
 40085 Sergey Papazov                 Yaroslavl                       RUS   1420972   10:39  
 40086 Dmitry Parkhut                 Yaroslavl                       RUS   8030477   10:49  

Yarra Valley Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60564 Margi Freemantle               Yarra Valley Orienteering Club  AUS   8643993   13:14  
 65313 Ted Van Geldermalsen           Yarra Valley Orienteering Club  AUS   8643994   12:36  

Ylikiimingin Nuijamiehet
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45544 Mirka Haataja                  Ylikiimingin Nuijamiehet        FIN   1396179   10:17  

Ylistaron KilpaVeljet
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70679 Eila Seppala                   Ylistaron KilpaVeljet           FIN   338647    11:54  

Yokohama OLC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70374 Tomoyuki Wakaume               Yokohama OLC                    JPN   7202467   13:44  
 70713 Setsuko Wakaume                Yokohama OLC                    JPN   7202456   11:25  
 75644 Michiko Terao                  Yokohama OLC                    JPN   338606    10:25  
 80148 Takashi Terao                  Yokohama OLC                    JPN   338605    12:44  

Youth Advance Orienteering Clu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40107 Chung Yin Dickson Tam          Youth Advance Orienteering Clu  HKG   8102728   10:42  

Ystads OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80540 Gun Hansson                    Ystads OK                       SWE   450325    11:31  

Jamsan Retki Veikot
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35566 Mia Taini                      Jamsan Retki Veikot             FIN   8631663   12:38  
 35568 Tia Tarkiainen                 Jamsan Retki Veikot             FIN   8650212   12:48  
 40106 Juha Taini                     Jamsan Retki Veikot             FIN   351972    10:47  
 40113 Juha Vallittu                  Jamsan Retki Veikot             FIN   595135    10:41  
 40564 Suvi Manninen                  Jamsan Retki Veikot             FIN   7121965   12:58  
 40582 Maaret Rantanen                Jamsan Retki Veikot             FIN   8636166   12:32  
 45574 Nina Maki                      Jamsan Retki Veikot             FIN   8656943   10:29  
 50082 Matti Ilmonen                  Jamsan Retki Veikot             FIN   8636180   10:17  
 50116 Kari Maki                      Jamsan Retki Veikot             FIN   1423627   10:05  
 50555 Kirsi Ilmonen                  Jamsan Retki Veikot             FIN   8636169   12:05  
 55114 Panu Karkkainen                Jamsan Retki Veikot             FIN   8650291   13:05  
 55597 Tarja Karkkainen               Jamsan Retki Veikot             FIN   8650326   12:58  
 60684 Kaisu Piirto                   Jamsan Retki Veikot             FIN   8657309   13:22  
 65251 Kimmo Rauhamaeki               Jamsan Retki Veikot             FIN   8210866   11:43  
 70135 Mauri Junnola                  Jamsan Retki Veikot             FIN   1396310   13:39  
 75087 Pentti Helminen                Jamsan Retki Veikot             FIN   305768    10:09  
 75114 Keijo Jylha                    Jamsan Retki Veikot             FIN   8201960   11:15  
 90522 Sole Nieminen                  Jamsan Retki Veikot             FIN   8636159   10:26  

Japanese Orienteering Federati
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60664 Hisako Murakoshi               Japanese Orienteering Federati  JPN   1310916   12:59  

Jarfalla OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60236 Kenneth Pettersson             Jarfalla OK                     SWE   2104217   10:38  
 70632 Anne Lundmark                  Jarfalla OK                     SWE   944474    12:01  

Jarla Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 90521 Ullabritta Hall                Jarla Orientering               SWE   41555     10:24  

Jekaba Agentura
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70030 Uldis Alksnis                  Jekaba Agentura                 LAT   8636840   13:22  

JMD Jaszapati
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50107 Zagyi Laszlo                   JMD Jaszapati                   HUN   8406702   10:56  

JOKA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50576 Elina Lasseron                 JOKA                            EST   8642294   11:32  
 50600 Rita Ojala                     JOKA                            EST   7211142   11:51  
 55031 Matti Betlem                   JOKA                            EST   8667289   12:39  
 55551 Kersti Ehala                   JOKA                            EST   1006358   13:06  
 55700 Pilvi Heli Vettik              JOKA                            EST   997983    13:05  
 60140 Kalmer Keevend                 JOKA                            EST   8201929   10:21  
 60163 Raul Laas                      JOKA                            EST   1396086   11:04  
 60247 Aimur Raudsepp                 JOKA                            EST   8636805   10:52  
 60688 Siiri Poopuu                   JOKA                            EST   2014920   13:24  
 60740 Lea Tusis                      JOKA                            EST   8646187   13:39  
 70347 Kalju Toomas                   JOKA                            EST   1415614   12:35  

Jonkopings OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80088 Per Larsson                    Jonkopings OK                   SWE   409289    13:20  

Joutsenon Kullervo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60665 Kaija Muukkonen                Joutsenon Kullervo              FIN   1010166   13:11  
 65232 Markku Pietikainen             Joutsenon Kullervo              FIN   8201152   11:52  
 65570 Helena Heinola                 Joutsenon Kullervo              FIN   8650337   10:09  
 70258 Tapio Peippo                   Joutsenon Kullervo              FIN   1393050   13:09  
 70259 Veikko Pellinen                Joutsenon Kullervo              FIN   9201656   12:12  

Juvan Urheilijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65121 Raimo Hyyrylainen              Juvan Urheilijat                FIN   8680033   12:27  

Kade OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40528 Leokadija Brazauskaite         Kade OK                         LTU   1414511   12:59  

Kalevan rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45122 Simo Martomaa                  Kalevan rasti                   FIN   8150674   12:04  
 65235 Markku Piironen                Kalevan rasti                   FIN   8542019   11:28  
 65599 Kyllikki Kauppinen             Kalevan rasti                   FIN   9102127   11:18  

Kalmar OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80022 Sivert Axelsson                Kalmar OK                       SWE   36419     12:46  

Kamvol SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35063 Dmitry Krapivko                Kamvol SK                       BLR   8666167   11:27  
 35064 Pavel Krasko                   Kamvol SK                       BLR   8660070   11:40  
 35131 Dima Vorobyov                  Kamvol SK                       BLR   8660060   11:21  
 40026 Peter Balabanov                Kamvol SK                       BLR   8660075   10:47  
 45580 Hanna Mironava                 Kamvol SK                       BLR   7207955   10:12  

Kangasala SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40569 Eveliina Muukkonen             Kangasala SK                    FIN   8444411   12:51  
 50165 Vesa Ruuska                    Kangasala SK                    FIN   1423628   10:59  
 50640 Sirra Toivonen                 Kangasala SK                    FIN   8650325   11:22  
 55521 Tiina Aijala                   Kangasala SK                    FIN   707722    13:34  
 55580 Terttu Jalanto                 Kangasala SK                    FIN   7201254   13:34  
 55612 Saija Laurila                  Kangasala SK                    FIN   7201260   13:08  
 55654 Terhi Rajamaki                 Kangasala SK                    FIN   7206522   13:43  
 60117 Esko Jalanto                   Kangasala SK                    FIN   7201229   10:35  
 60227 Kari Papinsaari                Kangasala SK                    FIN   7201227   10:06  
 60679 Sirpa Papinsaari               Kangasala SK                    FIN   7201251   12:51  
 65233 Pekka Pietila                  Kangasala SK                    FIN   9000444   11:54  
 70119 Tapani Huhta                   Kangasala SK                    FIN   2058147   11:51  
 70263 Tapio Perttula                 Kangasala SK                    FIN   2058129   13:08  
 70288 Kari Rovio                     Kangasala SK                    FIN   2058130   12:37  
 75151 Raimo Maki Laurila             Kangasala SK                    FIN   2058189   10:20  
 80089 Kalervo Laurila                Kangasala SK                    FIN   2058144   12:34  

Kangasniemen Kalske
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60291 Pekka Valkonen                 Kangasniemen Kalske             FIN   8009674   10:36  

Kankaanpaan Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35565 Maria Taanila                  Kankaanpaan Suunnistajat        FIN   8651778   13:08  
 65587 Maarit Juura                   Kankaanpaan Suunnistajat        FIN   8664195   11:13  
 70350 Tapani Torpo                   Kankaanpaan Suunnistajat        FIN   1005591   11:37  

Kannuksen Ura
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55591 Kirsi Junkala                  Kannuksen Ura                   FIN   7211527   13:29  
 60129 Eero Junkala                   Kannuksen Ura                   FIN   7211513   10:23  
 60148 Sauli Konttila                 Kannuksen Ura                   FIN   1417512   10:44  
 65158 Asko Korpijarvi                Kannuksen Ura                   FIN   2103939   12:42  
 70349 Markku Torma                   Kannuksen Ura                   FIN   1411438   11:37  

Kapa OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45039 Kaspars Cerjaks                Kapa OK                         LAT   8643013   12:17  
 45592 Zaiga Ozolina                  Kapa OK                         LAT   8627784   10:04  
 45599 Irita Pukite                   Kapa OK                         LAT   8181800   10:28  
 50167 Sergejs Sadrins                Kapa OK                         LAT   8000099   10:36  
 55153 Aigars Leiboms                 Kapa OK                         LAT   8650198   12:48  
 55248 Aigars Tucs                    Kapa OK                         LAT   8631778   12:52  
 60092 Karlis Groskaufmanis           Kapa OK                         LAT   2102424   11:01  
 60171 Rolands Laveikis               Kapa OK                         LAT   8665550   10:56  
 60233 Varis Peisenieks               Kapa OK                         LAT   8006677   10:40  
 60540 Maija Cerjaka                  Kapa OK                         LAT   8650184   13:37  
 60621 Tamara Kosmaceva               Kapa OK                         LAT   8650334   13:14  
 65754 Lauma Zilko                    Kapa OK                         LAT   7555000   10:44  
 75167 Peteris Novikovs               Kapa OK                         LAT   8480807   10:49  

KarkkiRasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65523 Paivi Ahonen                   KarkkiRasti                     FIN   8657121   10:11  

Karlsbyhedens OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75214 Bo Sunden                      Karlsbyhedens OK                SWE   2068901   10:21  

Karlskrona SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50154 Anders Pettersson              Karlskrona SOK                  SWE   650221    10:30  
 50611 Eva Pettersson                 Karlskrona SOK                  SWE   661215    11:29  
 65584 Kristin Johansson              Karlskrona SOK                  FIN   21069     11:10  
 70049 Lennart Bohman                 Karlskrona SOK                  SWE   7460826   13:13  
 70242 Tommy Olsson                   Karlskrona SOK                  SWE   16659     13:20  

Katrineholms OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70195 Inge Lowegren                  Katrineholms OK                 SWE   1491117   12:07  

Kauhajoen Karhu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40072 Juhani Lehtinen                Kauhajoen Karhu                 FIN   1423622   10:35  
 40559 Anne Lehtinen                  Kauhajoen Karhu                 FIN   1424729   12:41  
 40586 Minna Rotola Pukkila           Kauhajoen Karhu                 FIN   7207751   13:09  
 65172 Harri Laine                    Kauhajoen Karhu                 FIN   415509    12:19  
 65619 Kaija Laine                    Kauhajoen Karhu                 FIN   415512    10:24  

Kaulsdorfer OLV
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75590 Erika Lemnitzer                Kaulsdorfer OLV                 GER   7204585   10:23  
 80093 Eberhard Lemnitzer             Kaulsdorfer OLV                 GER   1407598   12:41  

Kaustisen Pohjan Veikot
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70150 Eero Kattilakoski              Kaustisen Pohjan Veikot         FIN   8090449   12:52  

Kawagoe OLC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55070 Masahide Fukuda                Kawagoe OLC                     JPN   7208338   12:51  
 70701 Tomiko Unno                    Kawagoe OLC                     JPN   1304232   12:13  
 75228 Tadaaki Unno                   Kawagoe OLC                     JPN   1304238   10:05  

Kedr
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40594 Olga Sorokina                  Kedr                            RUS   1633895   12:19  
 45170 Sergey Sorokin                 Kedr                            RUS   1633442   12:10  

Kentavr Kovrov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60196 Aleksandr Maslov               Kentavr Kovrov                  RUS   1005129   10:05  
 60263 Sergei Sedov                   Kentavr Kovrov                  RUS   8665960   11:14  

Kentavr Penza
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35084 Victor Milovanov               Kentavr Penza                   RUS   2069412   11:17  
 35550 Masha Milovanova               Kentavr Penza                   RUS   2069433   13:04  

Keravan Urheilijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50109 Pekka Lauri                    Keravan Urheilijat              FIN   8190765   10:22  
 70339 Unto Tanttu                    Keravan Urheilijat              FIN   2000299   13:27  
 75205 Risto Sirola                   Keravan Urheilijat              FIN   1396113   10:44  
 80077 Servo Kasi                     Keravan Urheilijat              FIN   406020    12:54  
 80552 Eila Pekkarinen                Keravan Urheilijat              FIN   415540    11:28  
 85002 Johannes Ijas                  Keravan Urheilijat              FIN   1004033   12:33  

Keski Karjalan Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55647 Paivi Pelkonen                 Keski Karjalan Rasti            FIN   9020564   13:34  
 80553 Elli Pelkonen                  Keski Karjalan Rasti            FIN   4528      11:57  
 85047 Pentti Pelkonen                Keski Karjalan Rasti            FIN   2078936   13:29  

Khabarovsk krai
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45584 Natalia Naumova                Khabarovsk krai                 RUS   8170570   10:19  
 60735 Tatiana Tkachuk                Khabarovsk krai                 RUS   1633956   13:30  
 65608 Ekaterina Koskinina            Khabarovsk krai                 RUS   1406843   10:10  

Kilon Kyllikit
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65689 Rita Riskusalo                 Kilon Kyllikit                  FIN   1009892   10:53  

Kils OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50628 Charlotte Skoglund             Kils OK                         SWE   258542    11:13  
 50629 Helen Skoog                    Kils OK                         SWE   8201974   11:51  
 55229 Ulf Skoglund                   Kils OK                         SWE   8003524   13:02  
 60220 Magnus Ordqvist                Kils OK                         SWE   259393    10:12  
 60267 Christer Skoog                 Kils OK                         SWE   8201973   10:12  
 60677 Mona Ordqvist                  Kils OK                         SWE   259157    12:48  
 65652 Marit Nilsson                  Kils OK                         NOR   8010251   10:48  

Kimito SF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65182 Marten Lindroos                Kimito SF                       FIN   1421524   12:11  
 75095 Bengt Holmstrom                Kimito SF                       FIN   1304009   10:30  
 75155 Per Ake Mattsson               Kimito SF                       FIN   1304008   10:58  

Kineshma
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40069 Aleksandr Larichev             Kineshma                        RUS   8663337   10:25  

Kiskon Kiskojat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70134 Jouko Jokinen                  Kiskon Kiskojat                 FIN   8201955   13:31  

Kyoto OLC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65114 Toshitsugu Hirashima           Kyoto OLC                       JPN   9530227   11:38  

Kjelsaas IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75605 Anne Britt Nilsen              Kjelsaas IL                     NOR   9800808   10:27  

Kjula IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65224 Jarl Erik Palm                 Kjula IF                        SWE   450872    11:30  
 65585 Gittan Jonsson                 Kjula IF                        SWE   304077    11:06  
 65671 Kerstin Palm                   Kjula IF                        SWE   450851    10:51  

Klub OB BOR Topolcianky
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45036 Peter Borcin                   Klub OB BOR Topolcianky         SVK   8650190   11:35  

KO OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65756 Vladislava Zvirbule            KO OK                           LAT   886222    10:45  

KOB Kladno
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35558 Petra Pilatova                 KOB Kladno                      CZE   2115739   12:59  
 40093 Miroslav Pilat                 KOB Kladno                      CZE   2103282   10:49  
 45044 Jiri Datel                     KOB Kladno                      CZE   995851    11:31  
 45161 Petr Semelik                   KOB Kladno                      CZE   515065    12:05  
 45192 Pavel Vins                     KOB Kladno                      CZE   51684     11:58  
 60537 Hana Cabrnochova               KOB Kladno                      CZE   416324    13:59  
 65049 Stanislav Brumek               KOB Kladno                      CZE   51343     11:51  
 65052 Jiri Cabrnoch                  KOB Kladno                      CZE   53520     12:20  

KOB Sokol Pezinok
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40571 Daniela Ondovcikova            KOB Sokol Pezinok               SVK   1888444   13:05  

KOB Tretra Praha
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50608 Veronika Pavlu                 KOB Tretra Praha                CZE   232198    11:54  
 55127 Mojmir Kopecny                 KOB Tretra Praha                CZE   232200    12:59  
 55698 Helena Vavrusova               KOB Tretra Praha                CZE   232195    13:00  
 60077 Zdenek Fiala                   KOB Tretra Praha                CZE   7209455   11:08  

Kobra Bratisklava
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55050 Stefan Demovic                 Kobra Bratisklava               SVK   8004353   13:32  

Kobra Bratislava
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40038 Marian Davidik                 Kobra Bratislava                SVK   8667959   10:58  

KOBRA Bratislava
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35102 Ondrej Pijak                   KOBRA Bratislava                SVK   8200003   11:50  
 60103 Karol Hierweg                  KOBRA Bratislava                SVK   406918    10:22  
 65189 Stefan Maj                     KOBRA Bratislava                SVK   8390839   12:10  
 65632 Paulina Majova                 KOBRA Bratislava                SVK   8350835   11:16  

Koege OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65091 Gunnar Gruesoerensen           Koege OK                        DEN   8657101   11:58  
 65539 Gerda Christiansen             Koege OK                        DEN   8657110   11:20  
 70282 Karsten Richardt               Koege OK                        DEN   8657111   11:18  
 85025 Palle Bay                      Koege OK                        DEN   8664242   13:35  
 85029 Svend Fladberg                 Koege OK                        DEN   2128811   12:41  
 90021 Kurt Dose                      Koege OK                        DEN   302087    12:22  

Kokkolan Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35117 Matti Stoor                    Kokkolan Suunnistajat           FIN   7207962   11:39  
 60213 Jorma Nissila                  Kokkolan Suunnistajat           FIN   8201958   11:12  
 65211 Seppo Nurisalo                 Kokkolan Suunnistajat           FIN   8201933   12:03  
 65250 Aulis Rantala                  Kokkolan Suunnistajat           FIN   2037365   11:33  
 65305 Juhani Tuomaala                Kokkolan Suunnistajat           FIN   8201934   12:10  
 70688 Anne Stoor                     Kokkolan Suunnistajat           FIN   7205480   11:46  

KOL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60293 Jackie Vandijck                KOL                             BEL   440442    11:06  

Kolbotn Skimt OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70554 Anne Marit Faerden             Kolbotn  Skimt OL               NOR   334018    11:24  

Kolbotn og Skimt
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65605 Bodil Klakegg                  Kolbotn og Skimt                NOR   223419    10:14  
 70081 Jon Faerden                    Kolbotn og Skimt                NOR   334017    11:55  
 70352 Geir Troan                     Kolbotn og Skimt                NOR   600545    12:01  
 70654 Sissel Olaisen                 Kolbotn og Skimt                NOR   334027    11:34  
 70655 Anitha K Olsen                 Kolbotn og Skimt                NOR   1304052   11:47  
 70681 Vera T Sjolie                  Kolbotn og Skimt                NOR   2120799   11:59  
 70703 Marit F Vaagsnes               Kolbotn og Skimt                NOR   334135    12:16  
 75597 Ingrid Lome Hagman             Kolbotn og Skimt                NOR   42598     10:53  

Kolding OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55161 Soeren Maarup                  Kolding OK                      DEN   8201988   13:03  

Kongsberg OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75080 Ingar Haakonsen                Kongsberg OL                    NOR   245860    11:02  
 80080 Knut Kjemhus                   Kongsberg OL                    NOR   451058    12:32  

Konnerud IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70069 Per Dalheim                    Konnerud IL                     NOR   8421580   13:36  

Kooperaator
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40081 Ivo Miller                     Kooperaator                     EST   8041077   10:22  
 50615 Anneli Rammann                 Kooperaator                     EST   8001144   11:45  
 55102 Margus Jaanus                  Kooperaator                     EST   7203388   13:18  
 55206 Andrus Rammann                 Kooperaator                     EST   8001133   13:29  
 55600 Riina Kink                     Kooperaator                     EST   255603    12:48  
 60241 Vello Post                     Kooperaator                     EST   8662090   11:00  
 60248 Jaanus Reha                    Kooperaator                     EST   8630004   11:15  
 70164 Peep Koppel                    Kooperaator                     EST   1405601   13:16  
 75647 Maimu Tornberg                 Kooperaator                     EST   352353    10:16  

Koovee
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35040 Raul Ferra                     Koovee                          ESP   8636820   11:37  

Koping Kolsva OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50192 Ola Toven                      Koping Kolsva OK                SWE   9690108   10:37  
 60738 Yvonne Toven                   Koping Kolsva OK                SWE   550514    12:52  

Korgen IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65318 Arnulf Villmo                  Korgen IL                       NOR   7201824   12:18  

Korsnas IF OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60102 Ulf Henriksson                 Korsnas IF OK                   SWE   551223    10:39  
 65138 Johan Jungell                  Korsnas IF OK                   SWE   341276    11:51  
 75129 Hans Kruskopf                  Korsnas IF OK                   SWE   8100943   10:37  
 80108 Stig Oest                      Korsnas IF OK                   SWE   38043     12:49  
 80533 Inger Daniels Oest             Korsnas IF OK                   SWE   38750     11:54  

KOS TJ Lokomotiva Krnov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35050 Jan Hrouza                     KOS TJ Lokomotiva Krnov         CZE   8654914   11:11  
 65119 Jan Hrouza                     KOS TJ Lokomotiva Krnov         CZE   2106888   11:25  

KOS TJ Tesla Brno
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60626 Ada Kucharova                  KOS TJ Tesla Brno               CZE   8654911   13:20  

Kouvolan Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45159 Mika Salonen                   Kouvolan Suunnistajat           FIN   7203500   12:11  
 60290 Esko Turkka                    Kouvolan Suunnistajat           FIN   8646996   10:43  
 60295 Kari Varkila                   Kouvolan Suunnistajat           FIN   8651762   11:14  
 70176 Heikki Kyyronen                Kouvolan Suunnistajat           FIN   2800469   12:24  
 75587 Paula Kyyronen                 Kouvolan Suunnistajat           FIN   354051    11:06  

KoVal i Vagon
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35573 Terekhova Valentina            KoVal i Vagon                   RUS   7210442   13:30  

Kovrov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55680 Olga Sipyagina                 Kovrov                          RUS   2018478   13:46  
 60551 Nataliya Elagina               Kovrov                          RUS   2070321   12:45  

Krasnogorsk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60038 Sergey Barinov                 Krasnogorsk                     RUS   8170000   11:06  
 60185 Mikhail Lukin                  Krasnogorsk                     RUS   8658956   10:40  
 65629 Nadezhda Lukina                Krasnogorsk                     RUS   1001677   10:24  
 75625 Nina Rodnynskaya               Krasnogorsk                     RUS   1004313   11:15  

Krasnoyarsk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45112 Stepan Liabzin                 Krasnoyarsk                     RUS   8666480   12:19  
 45569 Tatiana Liabzina               Krasnoyarsk                     RUS   8666490   10:36  

Kristiansand OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55569 Ragnhild Hald                  Kristiansand OK                 NOR   9030262   12:46  
 60042 Jon Bjorgum                    Kristiansand OK                 NOR   9590620   10:38  
 60095 John Hansen                    Kristiansand OK                 NOR   2021867   10:28  

Kristinehamns OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45525 Carolina Andersson             Kristinehamns OK                SWE   38294     10:34  
 50026 Jens Andersson                 Kristinehamns OK                SWE   981117    10:45  
 75525 Siv Andersson                  Kristinehamns OK                SWE   2041743   10:53  
 80021 Roger Andersson                Kristinehamns OK                SWE   1890228   13:21  

Krokstadoera IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65534 Gerd Bjoerseth                 Krokstadoera IL                 NOR   540227    10:59  

Kronan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35126 Aliaksandr Vinenka             Kronan                          BLR   8201912   11:29  
 35130 Aleksej Vorobjov               Kronan                          BLR   8000131   11:38  

KS Spojnia Warszawa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35098 Przemyslaw Patejko             KS Spojnia Warszawa             POL   8150216   11:27  
 60157 Andrzej Krochmal               KS Spojnia Warszawa             POL   9040156   10:08  
 70253 Tadeusz Patejko                KS Spojnia Warszawa             POL   8120748   12:37  
 90024 Stanislaw Wysocki              KS Spojnia Warszawa             POL   881580    12:16  

KU AZS WAT Warszawa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35079 Grzegorz Loniewski             KU AZS WAT Warszawa             POL   8664974   11:26  
 35113 Dariusz Sokalski               KU AZS WAT Warszawa             POL   8667186   11:15  
 55046 Ryszard Chachurski             KU AZS WAT Warszawa             POL   1963012   13:06  
 60156 Grzegorz Krochmal              KU AZS WAT Warszawa             POL   8080258   10:37  
 60624 Malgorzata Krochmal            KU AZS WAT Warszawa             POL   8280359   13:40  
 65173 Jacenty Lapanowski             KU AZS WAT Warszawa             POL   8672019   11:27  
 65227 Jerzy Parzewski                KU AZS WAT Warszawa             POL   8001099   12:37  
 65333 Tadeusz Wolejszo               KU AZS WAT Warszawa             POL   8000592   11:30  
 65334 Jozef Wozniak                  KU AZS WAT Warszawa             POL   7207729   11:46  

Kulgun 225 Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70059 Russell Candy                  Kulgun 225 Orienteers           AUS   8654981   12:04  
 70539 Jan Candy                      Kulgun 225 Orienteers           AUS   1407398   11:26  

Kuntsevo Tula
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70148 Peter Kaslov                   Kuntsevo Tula                   RUS   2040720   12:57  

Kuopion Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55522 Merja Airaksinen               Kuopion Suunnistajat            FIN   2058411   13:18  
 60026 Petri Airaksinen               Kuopion Suunnistajat            FIN   1405511   10:15  
 60111 Kalle Huttunen                 Kuopion Suunnistajat            FIN   1406409   10:41  
 70178 Ossi Lakkala                   Kuopion Suunnistajat            FIN   8201939   12:09  
 80085 Tapani Laine                   Kuopion Suunnistajat            FIN   2056215   12:51  

Kuortaneen Kunto
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55147 Antti Lassila                  Kuortaneen Kunto                FIN   8650292   13:13  
 55227 Asko Sippola                   Kuortaneen Kunto                FIN   8444462   13:18  
 65337 Jorma Ylikaatiala              Kuortaneen Kunto                FIN   8640504   12:20  

KURMIS OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55116 Jevgenijs Kaupuzs              KURMIS OK                       LAT   8005550   13:24  
 60165 Janis Lagzdkalns               KURMIS OK                       LAT   8641008   10:39  
 60316 Viesturs Ziedins               KURMIS OK                       LAT   8011880   11:08  
 70341 Andris Tauvens                 KURMIS OK                       LAT   8022200   13:42  
 70635 Leonora Makarova               KURMIS OK                       LAT   7209435   12:09  
 70678 Silvija Seglina                KURMIS OK                       LAT   2005129   11:50  

Kuusankosken Urheiluseura
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35534 Sanna Karjalainen              Kuusankosken Urheiluseura       FIN   1424727   13:19  
 40076 Tommi Manninen                 Kuusankosken Urheiluseura       FIN   7207739   10:37  
 70118 Kari Hovi                      Kuusankosken Urheiluseura       FIN   1423643   12:50  

Kuzmolovo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35578 Alla Zinina                    Kuzmolovo                       RUS   8652983   13:28  

Kuzmolovo 110
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55101 Andrei Ivanov                  Kuzmolovo 110                   RUS   8201966   12:38  

Kvarnsvedens GoIF OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60652 Marie Malmberg                 Kvarnsvedens GoIF OK            SWE   8195701   12:50  
 65190 Anders Malmberg                Kvarnsvedens GoIF OK            SWE   8195209   12:23  
 70120 Anders Hurtig                  Kvarnsvedens GoIF OK            SWE   42908     12:05  
 70582 Ingela Hurtig                  Kvarnsvedens GoIF OK            SWE   42909     12:19  
 75575 Sonia Johansson                Kvarnsvedens GoIF OK            SWE   263711    10:20  
 80038 Torsten Dalstrom               Kvarnsvedens GoIF OK            SWE   15300     12:36  

Lahden Suunnistajat 37
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50096 Juha Kiljunen                  Lahden Suunnistajat 37          FIN   8646993   10:27  
 50193 Sergei Tozur                   Lahden Suunnistajat 37          FIN   333213    11:05  
 50200 Janne Viljamaa                 Lahden Suunnistajat 37          FIN   8650289   10:46  
 55553 Paivi Einonen                  Lahden Suunnistajat 37          FIN   2020765   12:55  
 55657 Anna Lea Rantalainen           Lahden Suunnistajat 37          FIN   8653212   12:56  
 60287 Yrjoe Tolvanen                 Lahden Suunnistajat 37          FIN   8007051   11:10  
 65590 Helena Kamarainen              Lahden Suunnistajat 37          FIN   2020751   10:24  
 70296 Hannu Salo                     Lahden Suunnistajat 37          FIN   1396041   12:53  
 70356 Kauko Turunen                  Lahden Suunnistajat 37          FIN   2020754   13:01  
 75029 Risto Anjala                   Lahden Suunnistajat 37          FIN   8659167   10:07  
 75149 Jukka Luukko                   Lahden Suunnistajat 37          FIN   2020776   10:04  
 75201 Markku Salo                    Lahden Suunnistajat 37          FIN   2020752   10:21  
 80147 Veijo Tahvanainen              Lahden Suunnistajat 37          FIN   2020753   12:46  

Lahden Tyovaen Hiihtajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65634 Raija Malm                     Lahden Tyovaen Hiihtajat        FIN   1304214   10:58  
 70215 Aarne Morsky                   Lahden Tyovaen Hiihtajat        FIN   1304201   12:30  

Laihian Luja
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45101 Sami Kuntola                   Laihian Luja                    FIN   8657323   11:23  
 45190 Jussi Viero                    Laihian Luja                    FIN   8201999   12:02  
 55187 Pekka Patana                   Laihian Luja                    FIN   8657325   12:44  
 65142 Lasse Kalliomaa                Laihian Luja                    FIN   424631    12:30  
 65215 Jukka Nyystila                 Laihian Luja                    FIN   2056213   11:44  
 75117 Pentti Kamila                  Laihian Luja                    FIN   8657328   10:35  

Lakeland Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60702 Christine Robinson             Lakeland Orienteering Club      GBR   8650333   13:36  
 65258 Andy Robinson                  Lakeland Orienteering Club      GBR   8632898   12:14  

Lammin Sakia
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45109 Marko Lassila                  Lammin Sakia                    FIN   7207744   11:56  

Langhundra IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70609 Birgitta Klang                 Langhundra IF                   SWE   2062149   11:31  

Lansi Rajan Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65308 Esko Udd                       Lansi Rajan Rasti               FIN   8657315   11:27  

Lapin Veikot
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50579 Riitta Lehvonen                Lapin Veikot                    FIN   8653199   11:57  
 55243 Antti Tepsa                    Lapin Veikot                    FIN   1423635   12:55  

Lapland Safaris
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55179 Jyrki Niva                     Lapland Safaris                 FIN   8201995   12:53  
 70154 Seppo Keskinarkaus             Lapland Safaris                 FIN   8522019   11:25  

Lappeen Riento
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80078 Esko Kilo                      Lappeen Riento                  FIN   1417511   12:56  

Lapuan Virkia
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65100 Juhani Hakomaki                Lapuan Virkia                   FIN   8201975   11:36  

Lardal OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75613 Thorunn Ovesen                 Lardal OL                       NOR   1041944   11:07  

Larvik OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65647 Randi Kristin Naerum           Larvik OK                       NOR   8663368   10:38  
 70622 Gerd Langseth                  Larvik OK                       NOR   7210089   11:32  

Latvian Orienteering Federatio
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55240 Viesturs Tamuzs                Latvian Orienteering Federatio  LAT   8009001   13:17  
 80140 Rodrigo Slavins                Latvian Orienteering Federatio  LAT   8008999   13:09  

LC Erstebank
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50075 Thomas Hlosta                  LC Erstebank                    AUT   8638385   11:01  
 50554 Manuela Hlosta                 LC Erstebank                    AUT   670321    11:52  

Legenda
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35524 Julia Bolshakova               Legenda                         RUS   8665949   12:55  
 40089 Valeriy Pautov                 Legenda                         RUS   8179797   10:29  
 45104 Kirill Kydryavtcev             Legenda                         RUS   8200510   11:53  
 50216 Alexey Zhestovsky              Legenda                         RUS   8665941   10:45  

Leksands OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40044 Pontus Funke                   Leksands OK                     SWE   7750610   10:21  
 70304 Urs Schmutz                    Leksands OK                     SWE   217672    13:37  

LeO Team
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35026 Serhiy Babych                  LeO Team                        UKR   8044365   11:40  

Leppavaaran Sisu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65596 Iris Karvonen                  Leppavaaran Sisu                FIN   7207743   10:07  
 70346 Mauri Tolvanen                 Leppavaaran Sisu                FIN   7207758   13:32  
 70691 Marja Suomalainen              Leppavaaran Sisu                FIN   8646991   11:40  

Lermontov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65633 Valentina Makovkina            Lermontov                       RUS   1300614   10:26  

Lierbygda Orienteringslag
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55593 Trine Marit Justad Raaen       Lierbygda Orienteringslag       NOR   8200490   12:52  

Lillehammer OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80096 Jon Vegard Lunde               Lillehammer OK                  NOR   1009696   13:29  

Lillomarka OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50145 Svein Nygaard                  Lillomarka OL                   NOR   8201991   10:21  
 55030 Vidar Benjaminsen              Lillomarka OL                   NOR   8645099   13:01  
 55565 Froy Grondahl                  Lillomarka OL                   NOR   8635803   13:32  
 60078 Hallvard Fjaer                 Lillomarka OL                   NOR   1423636   10:54  
 60088 Martin Granly                  Lillomarka OL                   NOR   2035210   11:01  
 60198 Johan Mattsson                 Lillomarka OL                   SWE   8635844   11:00  

Lindebygdens OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75165 Roland Nord                    Lindebygdens OK                 SWE   25020     10:31  
 75607 Ethel Nord                     Lindebygdens OK                 SWE   25021     11:12  
 80565 Asta Sjoeberg                  Lindebygdens OK                 SWE   2065338   11:27  

Linkopings OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70627 Eva Lindgren                   Linkopings OK                   SWE   38060     11:22  
 75094 Lars Ake Holm                  Linkopings OK                   SWE   259089    10:13  
 75554 Lotta Granholm                 Linkopings OK                   SWE   8161681   10:22  

Liperin Taimi Suunnistus
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70566 Hellevi Haarala                Liperin Taimi Suunnistus        FIN   2037370   12:20  
 75081 Vesa Haarala                   Liperin Taimi Suunnistus        FIN   2037369   10:25  

Lyngby OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55079 Henrik Hansen                  Lyngby OK                       DEN   8651754   13:29  

Lynx
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35051 Juha-Matti Huhtanen            Lynx                            FIN   690007    11:34  
 35544 Annemari Leskinen              Lynx                            FIN   9201947   13:03  
 40548 Hanna Kangasaho                Lynx                            FIN   8650316   13:19  
 50182 Simo Sukselainen               Lynx                            FIN   1061168   10:14  
 55210 Timo Ritakallio                Lynx                            FIN   1201091   13:12  
 55621 Nina Ljungqvist Sarparanta     Lynx                            FIN   1160263   13:07  
 55660 Maarit Ritakallio              Lynx                            FIN   1201092   13:43  
 70636 Beatrice Malmsten              Lynx                            FIN   8201957   12:22  
 70690 Liisa Sundberg                 Lynx                            FIN   1304081   11:20  

Lytkarino
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60627 Gulsina Kucherenko             Lytkarino                       RUS   1301178   13:28  
 60725 Galina Suchilova               Lytkarino                       RUS   2040735   13:10  
 65056 Anatoliy Chudakov              Lytkarino                       RUS   2024659   11:29  
 65220 Nikolay Osipov                 Lytkarino                       RUS   2070347   12:22  
 65229 Yury Perelyaev                 Lytkarino                       RUS   238560    11:38  
 65541 Olga Chudakova                 Lytkarino                       RUS   2024674   10:43  
 65743 Valentina Vasilyeva            Lytkarino                       RUS   238380    10:19  
 70361 Vladimir Vasilyev              Lytkarino                       RUS   238596    13:29  
 70631 Zinaida Loika                  Lytkarino                       RUS   238332    11:44  
 80049 Igor Geichenko                 Lytkarino                       RUS   2040726   13:02  

Ljungskile FK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70144 Bo Karlsson                    Ljungskile FK                   SWE   26571     13:41  

Ljusdals OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60268 Janerik Skyttner               Ljusdals OK                     SWE   560420    10:17  

Loimaan Jankko
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55268 Matti Ylitalo                  Loimaan Jankko                  FIN   8650199   13:28  
 60741 Hannele Uusitalo               Loimaan Jankko                  FIN   690010    13:54  
 70114 Heimo Hongisto                 Loimaan Jankko                  FIN   9102034   13:13  
 70141 Erkki Kallio                   Loimaan Jankko                  FIN   2078933   11:29  
 70173 Harri Kuosa                    Loimaan Jankko                  FIN   2078934   12:56  
 75198 Pentti Saario                  Loimaan Jankko                  FIN   1424723   10:42  
 75581 Paula Ketola                   Loimaan Jankko                  FIN   690009    11:13  
 85022 Arvo Ali Rantala               Loimaan Jankko                  FIN   2078937   13:25  

London Orienteering Klubb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45182 Dmitry Ushakov                 London Orienteering Klubb       GBR   8644568   11:29  
 60260 David Saunders                 London Orienteering Klubb       GBR   8101059   10:57  

LOSIny53
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40574 Anna Orlova                    LOSIny53                        RUS   7875885   12:28  
 65666 Elena Orlova                   LOSIny53                        RUS   8652980   11:00  

Loten OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45611 Eli Stensli                    Loten OL                        NOR   8201981   10:51  
 55235 Kristian Storsveen             Loten OL                        NOR   8201982   13:09  
 60217 Ole Hans Oeie                  Loten OL                        NOR   345400    10:06  
 60708 Roennaug Sagbakken             Loten OL                        NOR   2075446   13:08  
 60716 Inger Lise T Skaarholen        Loten OL                        NOR   750501    13:06  
 65060 Sigurd Daehli                  Loten OL                        NOR   8012277   11:57  
 65543 Lis Daehli                     Loten OL                        NOR   8004299   10:42  
 70319 Arve Smestad                   Loten OL                        NOR   245873    13:38  

Lounais Hameen Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50616 Susanna Rokka                  Lounais Hameen Rasti            FIN   1399802   12:14  
 50627 Tarja Simola                   Lounais Hameen Rasti            FIN   1406439   11:42  
 55646 Paivi Paija                    Lounais Hameen Rasti            FIN   1399816   13:31  
 70365 Juhani Virtanen                Lounais Hameen Rasti            FIN   232469    11:45  

Loup Garou
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80543 Irene Jensen                   Loup Garou                      CAN   249680    11:49  

LSF Pronoking Team
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40066 Tarmo Kuub                     LSF Pronoking Team              EST   8101098   10:32  
 40110 Lauri Tarlap                   LSF Pronoking Team              EST   8123030   10:54  
 40595 Liina Sumberg                  LSF Pronoking Team              EST   8482662   12:39  
 45078 Kaupo Jaerve                   LSF Pronoking Team              EST   899068    12:10  

LSR Russia
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45093 Dmitry Konanov                 LSR Russia                      RUS   1393537   12:12  
 45558 Anna Konanova                  LSR Russia                      RUS   1411742   10:32  

Luebecker Turnerschaft
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55081 Bjoern Hansen                  Luebecker Turnerschaft          GER   8650196   12:48  

Lunderseter IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65267 Roar Saetaberget               Lunderseter IL                  NOR   452769    12:00  

Lunds OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55683 Sara Snogerup Linse            Lunds OK                        SWE   7620430   13:30  
 60006 Anders Grundberg               Lunds OK                        SWE   7003392   10:03  
 60180 Claes Linsefors                Lunds OK                        SWE   8460823   10:33  
 60284 Kyrre Thalberg                 Lunds OK                        SWE   7570913   10:48  
 60645 Lotta Linsefors                Lunds OK                        SWE   8461030   13:21  
 80066 Sedney Hugosson                Lunds OK                        SWE   10079     12:41  
 80541 Barbro Hugosson                Lunds OK                        SWE   10010     11:25  

Luumaen Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65240 Erkki Pokela                   Luumaen Rasti                   FIN   8201994   11:29  

Maaren OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50547 Kjersti Holt Hanssen           Maaren OK                       NOR   1110066   11:34  
 60132 Morten Karlsen                 Maaren OK                       NOR   1130259   10:43  
 60530 Grete Berntsen                 Maaren OK                       NOR   1250859   13:05  
 70568 Inger Halck                    Maaren OK                       NOR   1424743   11:27  
 75552 Aase Tove Golden               Maaren OK                       NOR   7202580   10:12  
 75582 Aud Kirkhorn                   Maaren OK                       NOR   1424745   10:39  
 80527 Unni Boehlerengen              Maaren OK                       NOR   8663364   11:26  

Maarian Mahti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45127 Valtteri Mulari                Maarian Mahti                   FIN   8650191   12:01  
 45594 Annika Pekkola                 Maarian Mahti                   FIN   8643001   10:29  
 55078 Jukka Hanninen                 Maarian Mahti                   FIN   7207745   12:53  
 65589 Pirkko Kalliola                Maarian Mahti                   FIN   1304247   10:43  
 70204 Erkki Mattila                  Maarian Mahti                   FIN   7202370   12:51  
 70313 Heikki Skinnari                Maarian Mahti                   FIN   1424722   12:40  
 70521 Leena Aho                      Maarian Mahti                   FIN   7207753   11:58  
 70617 Pirjo Kurppa                   Maarian Mahti                   FIN   7202360   11:35  
 75084 Rauno Hedenstrom               Maarian Mahti                   FIN   2087990   11:00  
 75109 Juhani Jokinen                 Maarian Mahti                   FIN   305771    10:22  

Madona
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35556 Natalja Pelepeca               Madona                          LAT   8665411   12:40  

Madonas BJSS OK Arona
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45124 Alvis Mats                     Madonas BJSS OK Arona           LAT   8651731   11:34  
 65063 Juris Drunka                   Madonas BJSS OK Arona           LAT   8640505   12:33  
 65265 Andris Rudzitis                Madonas BJSS OK Arona           LAT   8642353   12:20  

Magadan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60027 Viacheslav Akinin              Magadan                         RUS   2008481   11:09  
 60522 Galina Akinina                 Magadan                         RUS   238304    13:41  

Malilla OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45024 Daniel Axelsson                Malilla OK                      SWE   7203833   11:48  
 70035 Leif Axelsson                  Malilla OK                      SWE   7203832   13:33  

Malmo OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65061 Roland Dahlman                 Malmo OK                        SWE   6188      12:23  
 65134 Lars Johansson                 Malmo OK                        SWE   29686     12:23  
 70227 Haakan Nilsson                 Malmo OK                        SWE   511010    12:05  
 75049 Hakan Brost                    Malmo OK                        SWE   444060    10:06  

Malungs OK, Skogsmårdarna
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55005 Hakan Eriksson                 Malungs OK, Skogsmårdarna       SWE   782009    12:32  
 60007 Hans Daniels                   Malungs OK, Skogsmårdarna       SWE   27464     10:03  

Malvik il
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75067 Roar Forbord                   Malvik il                       NOR   889139    11:09  
 75208 Eigil Soerli                   Malvik il                       NOR   7210079   10:21  

Manchester and District Orient
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55063 Steve Fellbaum                 Manchester and District Orient  GBR   8118119   12:35  
 70073 Doug Edwards                   Manchester and District Orient  GBR   8060647   13:33  
 70286 Chris Rostron                  Manchester and District Orient  GBR   8220247   13:13  
 70368 Tony Wagg                      Manchester and District Orient  GBR   217722    11:38  
 70378 Ian Watson                     Manchester and District Orient  GBR   8190547   12:38  
 70550 Jan Ellis                      Manchester and District Orient  GBR   7481122   12:18  
 75156 David Mawdsley                 Manchester and District Orient  GBR   8181041   10:50  
 80055 Andrew Gregory                 Manchester and District Orient  GBR   8634090   13:08  
 80524 Sue Birkinshaw                 Manchester and District Orient  GBR   8632171   12:03  
 80537 Margaret Gregory               Manchester and District Orient  GBR   1300897   11:32  

Mantsalan Urheilijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55023 Jarmo Antikainen               Mantsalan Urheilijat            FIN   1201047   12:43  
 55181 Arto Nummela                   Mantsalan Urheilijat            FIN   8652515   13:02  
 55253 Juha Vaisanen                  Mantsalan Urheilijat            FIN   8651759   13:10  
 60167 Markku Laine                   Mantsalan Urheilijat            FIN   8670535   10:33  

Mariborski OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50035 Boris Bauman                   Mariborski OK                   SLO   7673167   10:10  

Mariestads FK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75526 Bibbi Appelgren                Mariestads FK                   SWE   30333     10:32  
 75577 Birgit Karlsson                Mariestads FK                   SWE   15038     11:12  
 80119 Kjell Persson                  Mariestads FK                   SWE   702005    12:48  
 80554 Anne Catrine Persson           Mariestads FK                   SWE   15037     11:21  

Markaryds FK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50533 Ann Sofie Brink                Markaryds FK                    SWE   1680904   12:09  

Medeina OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35037 Mantas Drulia                  Medeina OK                      LTU   8644535   11:32  
 35071 Andrius Laukaitis              Medeina OK                      LTU   8625441   11:57  
 40033 Tomas Boguzinskas              Medeina OK                      LTU   8644898   10:56  
 40096 Linas Ramanauskas              Medeina OK                      LTU   8644509   10:42  
 45185 Arturas Vaitiekus              Medeina OK                      LTU   8654401   11:47  
 55137 Egidijus Kukenys               Medeina OK                      LTU   303002    12:53  
 55714 Daiva Ziaukiene                Medeina OK                      LTU   1395420   13:12  
 65239 Remigijus Pocius               Medeina OK                      LTU   8666105   12:38  

Melbourne Forest Racers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65603 Sue Key                        Melbourne Forest Racers         AUS   8650338   11:22  

Mentor Silva
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65655 Valentina Nistoreanu           Mentor Silva                    ROU   1302893   10:46  
 70029 Gheorghe Albici                Mentor Silva                    ROU   2074629   11:42  

Meridians OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50098 Juris Knets                    Meridians OK                    LAT   8000808   10:48  
 55251 Eriks Udris                    Meridians OK                    LAT   8650296   13:13  
 55650 Agrita Pilabere                Meridians OK                    LAT   8090261   12:55  
 60146 Juris Kokins                   Meridians OK                    LAT   8642050   11:05  
 65026 Uldis Alksnis                  Meridians OK                    LAT   8380001   11:53  

Mesikammenet
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50176 Pekka Siirila                  Mesikammenet                    FIN   1004502   11:01  
 70284 Tuomo Romula                   Mesikammenet                    FIN   4526      12:56  

Mezmalas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35083 Andris Mikijanskis             Mezmalas                        LAT   8000090   11:14  
 50160 Raivis Reinsons                Mezmalas                        LAT   8629222   10:57  
 60256 Janis Salins                   Mezmalas                        LAT   8655434   10:19  

MIDIZ
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60289 Ivan Tumak                     MIDIZ                           UKR   1006027   10:48  
 60739 Antonina Tumak                 MIDIZ                           UKR   1006026   12:53  

Mile Sport SPb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50612 Galina Pigareva                Mile Sport SPb                  RUS   1301595   11:49  
 55195 Konstantin Pigarev             Mile Sport SPb                  RUS   2040098   13:19  

Mysl Moscow
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45046 Sergey Desinov                 Mysl Moscow                     RUS   307307    11:42  
 80567 Tamara Tatarinova              Mysl Moscow                     RUS   238161    11:39  

Modum OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60150 Jens Kopland                   Modum OL                        NOR   2086954   11:07  

Mole Valley
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60063 Ian Ditchfield                 Mole Valley                     GBR   8220856   10:15  

Mona OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55071 Andrejs Gaumigs                Mona OK                         LAT   8025907   13:13  
 55125 Valdis Kokoriss                Mona OK                         LAT   8080333   12:48  
 55144 Sandris Lacis                  Mona OK                         LAT   888958    13:19  
 55174 Janis Nagelis                  Mona OK                         LAT   8663370   13:15  
 55270 Peteris Zarins                 Mona OK                         LAT   8662232   13:01  
 55271 Juris Zarins                   Mona OK                         LAT   503722    13:27  
 55275 Girts Ziliskis                 Mona OK                         LAT   8662211   13:25  
 55642 Iveta Osa                      Mona OK                         LAT   201093    13:40  
 55645 Baiba Ozola                    Mona OK                         LAT   8628425   12:53  
 55663 Ieva Rozentale                 Mona OK                         LAT   2021263   13:27  
 55693 Brigita Tamuza                 Mona OK                         LAT   1010064   13:01  
 55711 Velga Zalaiskalna              Mona OK                         LAT   9200082   13:40  
 55713 Liga Zarina                    Mona OK                         LAT   1410744   13:20  
 60052 Juris Cebulis                  Mona OK                         LAT   503719    10:54  
 60193 Girts Mamis                    Mona OK                         LAT   8213131   10:08  
 60234 Uldis Pekuss                   Mona OK                         LAT   8001777   10:46  
 60244 Ivars Pucens                   Mona OK                         LAT   8662077   10:33  
 60536 Velga Busa                     Mona OK                         LAT   8177770   13:59  
 80557 Anda Plukse                    Mona OK                         LAT   7100496   11:36  

Moravian
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55682 Penelope Smirthwaite           Moravian                        GBR   236263    13:17  
 60269 Steven Smirthwaite             Moravian                        GBR   8657442   10:26  
 65102 Eddie Harwood                  Moravian                        GBR   8657382   12:24  

Moscow
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60546 Olga Danilchenkova             Moscow                          RUS   1403858   13:22  
 60714 Lidia Shorokhova               Moscow                          RUS   8652415   13:23  
 65085 Sergey Glebov                  Moscow                          RUS   1301256   11:47  
 65667 Elena Osokina                  Moscow                          RUS   206588    10:46  
 70583 Raisa Ignatenko                Moscow                          RUS   1302147   11:38  
 70694 Markova Tatiana                Moscow                          RUS   238476    12:05  

Moscow Dinamo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60743 Elena Vadiukhina               Moscow Dinamo                   RUS   2076677   13:05  
 65537 Tamara Bortnovskaya            Moscow Dinamo                   RUS   8638359   11:20  
 80057 Viacheslav Grishukhin          Moscow Dinamo                   RUS   7204876   13:23  
 80547 Elena Krylatykh                Moscow Dinamo                   RUS   238392    11:47  
 80564 Tatiana Sheloumova             Moscow Dinamo                   RUS   1302268   11:41  

Moscow region
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35561 Liudmila Sapronenkova          Moscow region                   RUS   8658965   12:41  
 45173 Vadim Stepanov                 Moscow region                   RUS   8645046   11:26  
 65255 Viktor Riabchikov              Moscow region                   RUS   8650311   11:36  

MS Parma
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35048 Julius Hakkarainen             MS Parma                        FIN   1470548   11:48  
 35531 Anni Heikkonen                 MS Parma                        FIN   525256    13:12  
 40087 Petri Paukkunen                MS Parma                        FIN   2029676   10:14  
 40577 Sanna Paukkunen                MS Parma                        FIN   1424730   12:34  
 55139 Kimmo Kuusisto                 MS Parma                        FIN   8201913   13:03  
 70260 Timo Peltola                   MS Parma                        FIN   8303058   11:41  
 70663 Katariina Peltola              MS Parma                        FIN   8160301   12:01  
 75076 Timo Gronroos                  MS Parma                        FIN   8201965   10:49  
 80086 Matti Lainema                  MS Parma                        FIN   1011939   13:12  
 80130 Seppo Saario                   MS Parma                        FIN   8201904   13:05  

MTK Bad Harzburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70113 Wilfred Holloway               MTK Bad Harzburg                GBR   9200004   11:21  

Mullsjo SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70265 Sven Olof Pettersson           Mullsjo SOK                     SWE   30793     11:35  
 70590 Kristina Johansson             Mullsjo SOK                     SWE   30802     11:54  
 75232 Toivo Voudinmaki               Mullsjo SOK                     SWE   7206820   10:41  
 75653 Kaarina Voudinmaki             Mullsjo SOK                     SWE   7206830   11:16  

Mustalammen Pallo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50166 Pekka Saalasti                 Mustalammen Pallo               FIN   1304125   10:13  
 55175 Timo Neuvonen                  Mustalammen Pallo               FIN   7207746   12:39  
 55193 Risto Pettinen                 Mustalammen Pallo               FIN   7207747   13:08  
 65170 Pertti Laine                   Mustalammen Pallo               FIN   1304135   12:26  

Nash Klub
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35070 Vladyslav Laskarzhevsky        Nash Klub                       UKR   8200200   11:05  

Nassjo OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75077 Rune Gunnarsson                Nassjo OK                       SWE   245832    10:29  
 75556 Kerstin Gunnarsson             Nassjo OK                       SWE   29382     10:26  

Nastolan Tera
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60162 Jarmo Kyto                     Nastolan Tera                   FIN   8650302   10:15  
 65209 Hannu Nieminen                 Nastolan Tera                   FIN   1396339   11:41  

Naturfreunde Wien
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45099 Guenther Kroupa                Naturfreunde Wien               AUT   8180471   12:07  
 45553 Barbara Kastner                Naturfreunde Wien               AUT   8105105   10:37  
 50093 Boris Kastner Jirka            Naturfreunde Wien               AUT   8247247   10:35  
 60532 Inge Bosina                    Naturfreunde Wien               AUT   8619020   13:21  
 75046 Ernst Bonek                    Naturfreunde Wien               AUT   7289      10:30  
 75539 Annaliese Bonek                Naturfreunde Wien               AUT   1710202   10:36  

NAVI
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70252 Hannu Palo                     NAVI                            FIN   106393    11:49  
 75602 Rauni Muikku                   NAVI                            FIN   500615    10:14  
 80556 Leena Piskonen                 NAVI                            FIN   500611    12:11  

Navi senjor
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65569 Arja Heimonen                  Navi senjor                     FIN   500614    10:50  
 70123 Jorma Hyyrylainen              Navi senjor                     FIN   8670553   13:01  
 75124 Jorma Kemppi                   Navi senjor                     FIN   1393019   10:31  

Navicom Garmin
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55716 Svetlana Zueva                 Navicom Garmin                  RUS   8661703   13:22  
 60318 Alexey Zuev                    Navicom Garmin                  RUS   8643701   10:07  

Nemiga Nord
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35106 Sergey Rogalevich              Nemiga Nord                     BLR   7202607   11:37  
 35108 Siarhei Salodkin               Nemiga Nord                     BLR   8643975   11:36  
 40121 Viacheslav Zhuravlev           Nemiga Nord                     BLR   1008693   10:19  
 45562 Olga Kulik                     Nemiga Nord                     BLR   8004307   10:33  

Nerima OLC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50028 Toshiyuki Aoki                 Nerima OLC                      JPN   8029555   10:54  
 80548 Kimiko Kubo                    Nerima OLC                      JPN   9102206   11:30  

Neva
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60541 Marina Cherkasova              Neva                            RUS   2025679   13:18  
 65057 Iurii Chumakov                 Neva                            RUS   1301587   11:40  
 65192 Alexander Maltsev              Neva                            RUS   2040340   12:12  
 65205 Sergei Negin                   Neva                            RUS   1301586   12:25  
 65651 Natalia Nikitina               Neva                            RUS   237332    11:13  
 65684 Alla Prosuntcova               Neva                            RUS   208972    10:20  
 65733 Tatiana Tretyakova             Neva                            RUS   1301563   10:52  

New England Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65047 Phillip Bricker                New England Orienteering Club   USA   9101819   12:33  
 65594 Judith Karpinski               New England Orienteering Club   USA   1418632   10:08  
 70293 Jeffrey Saeger                 New England Orienteering Club   USA   7200413   11:34  

Nidaroest OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70082 Halvor Flatberg                Nidaroest OK                    NOR   334158    13:42  
 70156 Tore Kiste                     Nidaroest OK                    NOR   334039    11:54  
 70317 Paal Ole Skyberg               Nidaroest OK                    NOR   508004    12:20  
 75043 Finn Bjoergum                  Nidaroest OK                    NOR   1009841   10:23  
 75050 Tore Brurok                    Nidaroest OK                    NOR   1004085   11:04  
 75063 Leif Engen                     Nidaroest OK                    NOR   1004248   10:22  
 75230 Leidulv Vinje                  Nidaroest OK                    NOR   1003357   10:34  

Nillumbik Emus Orienteering Cl
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65120 Geoff Hudson                   Nillumbik Emus Orienteering Cl  AUS   9200102   11:38  
 65576 Schon Hudson                   Nillumbik Emus Orienteering Cl  AUS   9200101   10:11  

Nittedal OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70264 John Thomas K Petersen         Nittedal OL                     NOR   980375    13:34  

Nittedal Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60207 Baard Natvig                   Nittedal Orientering            NOR   7207893   10:51  
 60667 Kari Elisabeth Natvig          Nittedal Orientering            NOR   1010077   13:44  

Nivalan Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55554 Pirkko Ekdahl                  Nivalan Suunnistajat            FIN   8201962   13:11  
 70096 Severi Halkosaari              Nivalan Suunnistajat            FIN   1009749   13:14  

Nizhni Novgorod SDYUSHOR12
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40099 Ilya Samoshin                  Nizhni Novgorod SDYUSHOR12      RUS   1418953   10:28  

Nizhniy Novgorod
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45616 Evgeniia Tsvetkova             Nizhniy Novgorod                RUS   7654327   10:38  
 50194 Anton Tsvetkov                 Nizhniy Novgorod                RUS   7200078   10:42  

Nydalens SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50203 Christian Vogelsang            Nydalens SK                     NOR   8650194   10:58  

Nynashamns OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75172 Rolf Ohrn                      Nynashamns OK                   SWE   2132235   11:05  
 80536 Gunvor Granath                 Nynashamns OK                   SWE   1363962   11:48  

No club membership
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40053 Ragnar Ilp                     No club membership              EST   218380    10:59  
 40111 Aivar Tihane                   No club membership              EST   8080707   11:00  
 45059 Ain Fjodorov                   No club membership              EST   8091272   12:08  
 45160 Silvar Savolainen              No club membership              EST   265400    11:50  
 50204 Peeter Vork                    No club membership              EST   8645014   10:11  

Norfolk Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80045 Rodney Freeburn                Norfolk Orienteering Club       GBR   203360    13:08  

Norrkoping AIS
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40006 Erik Kjellgren                 Norrkoping AIS                  SWE   1392494   10:12  
 40062 Erik Kjellgren                 Norrkoping AIS                  SWE   1392494   10:59  

Northern Wind
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40030 Sergey Belov                   Northern Wind                   RUS   8650187   10:51  

Norwegian Orienteering Federat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35094 Oystein Kvaal Osterbo          Norwegian Orienteering Federat  NOR   8640388   11:13  

Notodden OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45060 Robert Fredriksen              Notodden OL                     NOR   1396152   11:42  
 65252 Sveinung Rekaa                 Notodden OL                     NOR   2057603   12:43  

Novgorodskay obl
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65045 Yury Bolshakov                 Novgorodskay obl                RUS   308946    12:16  

NOVMERIDIAN
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50524 Larisa Andreeva                NOVMERIDIAN                     RUS   1397228   11:52  
 65315 Iurii Vekshin                  NOVMERIDIAN                     RUS   7201346   12:02  
 65600 Alina Kazantseva               NOVMERIDIAN                     RUS   1003277   10:12  
 70152 Ivan Kazantsev                 NOVMERIDIAN                     RUS   9201388   13:07  
 70244 Alexander Orlov                NOVMERIDIAN                     RUS   9102713   11:30  

Novorossyisk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35028 Sergey Borovkov                Novorossyisk                    RUS   1395099   11:12  
 45143 Vladimir Perevozniy            Novorossyisk                    RUS   8650285   11:31  

Novosibirsk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55541 Nadezhda Chumova               Novosibirsk                     RUS   1404777   13:28  
 70088 Aledandr Glushko               Novosibirsk                     RUS   1302353   11:24  
 70326 Victor Stepanov                Novosibirsk                     RUS   1602456   13:26  

NTA O Tour
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70211 Osamu Miyabayashi              NTA O Tour                      JPN   8651770   11:42  

NTNU Bedrift IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80109 Edmund Olsen                   NTNU Bedrift IL                 NOR   334139    13:03  

O Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45180 Vasyl Tkachenko                O Club                          UKR   502535    11:43  
 55247 Ihor Trukhan                   O Club                          UKR   9200199   12:55  
 60533 Tetyana Bozhko                 O Club                          UKR   1000412   13:52  
 65682 Olha Poznaieva                 O Club                          UKR   1300185   11:01  
 70051 Mykola Bozhko                  O Club                          UKR   9200170   11:32  
 70390 Anatolii Zelenskyi             O Club                          UKR   1300163   12:39  
 70580 Tetiana Horbunova              O Club                          UKR   1300165   11:48  
 75636 Ellaida Stepanenko             O Club                          UKR   1008073   10:22  

O Club Moscow
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35085 Alex Minakov                   O Club Moscow                   RUS   8251280   11:23  
 35539 Victoria Kobeleva              O Club Moscow                   RUS   8310182   13:07  
 55073 Mikhail Goryunov               O Club Moscow                   RUS   307410    13:16  
 55223 Andrey Shabynin                O Club Moscow                   RUS   237230    12:38  

O MuseTeam
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40097 Dmitry Safonov                 O MuseTeam                      RUS   8332039   10:31  

OB Ceske Budejovice
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55094 Lubomir Hosek                  OB Ceske Budejovice             CZE   1401041   13:31  
 60043 Zdenek Blabla                  OB Ceske Budejovice             CZE   8660458   10:44  
 60083 Jiri Gavel                     OB Ceske Budejovice             CZE   8666873   10:57  
 60124 Vladimir John                  OB Ceske Budejovice             CZE   49500     10:52  
 70290 Josef Rychtecky                OB Ceske Budejovice             CZE   7206533   11:40  

OB Jenisovice
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45627 Romana Zaborilova              OB Jenisovice                   CZE   8680598   10:18  

OB Strakonice
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50117 Martin Malek                   OB Strakonice                   CZE   8246117   10:13  

OB Zvole
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45546 Katarina Hanelova              OB Zvole                        CZE   9200991   10:44  
 50069 Jaromir Hanel                  OB Zvole                        CZE   2800292   10:28  

OC BNTU
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45522 Volha Aliakseyeva              OC BNTU                         BLR   250545    10:14  
 60029 Yury Aliakseyeu                OC BNTU                         BLR   250540    11:08  
 60113 Igor Iakavkin                  OC BNTU                         BLR   259953    10:28  
 60264 Grigoriy Senchenko             OC BNTU                         BLR   2091601   11:09  
 65029 Henadzi Arekhau                OC BNTU                         BLR   2091586   12:35  

OC DUBHE
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55584 Sari Jetsonen                  OC DUBHE                        FIN   8644837   12:51  
 60121 Juhani Jetsonen                OC DUBHE                        FIN   8644836   10:46  

OC Fuerstenfeld
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55135 Klaus Krischan                 OC Fuerstenfeld                 AUT   811881    12:35  
 60173 Kristian Leonhardt             OC Fuerstenfeld                 AUT   8002033   10:07  
 60640 Gertraud Leonhardt             OC Fuerstenfeld                 AUT   8181718   12:54  

OC Levuo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35096 Svajunas Pajaujis              OC Levuo                        LTU   8667260   11:53  
 35124 Donatas Tumaitis               OC Levuo                        LTU   8408100   11:03  
 40534 Jurate Drazdauskiene           OC Levuo                        LTU   8652577   12:48  

OC MASTER
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55664 Olena Rudakova                 OC MASTER                       UKR   1300217   13:42  
 60253 Volodymyr Rudakov              OC MASTER                       UKR   1300242   10:13  

OC Silwan Liuks
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35067 Sergey Kuntsevich              OC Silwan Liuks                 BLR   8660074   11:52  
 35542 Natallia Kuntsevich            OC Silwan Liuks                 BLR   1401659   12:45  
 45152 Andrei Rabtsau                 OC Silwan Liuks                 BLR   8001585   12:02  

Ockelbo OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70333 Bo Sundqvist                   Ockelbo OK                      SWE   306161    13:15  
 70661 Solveig Palsson                Ockelbo OK                      SWE   435727    11:26  

Octavian Droobers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60067 Barry Elkington                Octavian Droobers               GBR   8230556   10:43  
 60270 Mike Snell                     Octavian Droobers               GBR   8640489   11:02  
 65751 Margaret Willdig               Octavian Droobers               GBR   8401765   10:54  
 70383 Keith Willdig                  Octavian Droobers               GBR   8401766   12:35  
 70569 Sue Hallett                    Octavian Droobers               GBR   8645279   11:56  
 75534 Sue Bicknell                   Octavian Droobers               GBR   8201989   10:40  

Odal ol
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40104 Oeyvind Steinbekken            Odal ol                         NOR   1520883   10:36  
 50184 Per Ivar Sveheim               Odal ol                         NOR   8752019   10:16  
 65290 Bjorn Steinbekken              Odal ol                         NOR   1503218   12:34  
 70324 Ole Kristian Steinbekken       Odal ol                         NOR   1468957   13:34  
 70708 Kari Vikerhaugen               Odal ol                         NOR   1009839   11:31  

Oddersjaa SSK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65096 Dagfinn Haarr                  Oddersjaa SSK                   NOR   2091916   12:16  
 65663 Siri Oekstad                   Oddersjaa SSK                   NOR   1351310   11:01  

Oddil OB Kotlarka
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35123 Jaroslav Tomes                 Oddil OB Kotlarka               CZE   2080999   11:26  
 70323 Pavel Stehno                   Oddil OB Kotlarka               CZE   8200026   12:54  
 75186 Zdenko Prochazka               Oddil OB Kotlarka               CZE   8051800   10:22  

Odense Orienteringsklub
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80107 Olav Odgaard                   Odense Orienteringsklub         DEN   8637577   13:25  

Ogre OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45077 Mareks Indans                  Ogre OK                         LAT   1301988   11:41  
 45132 Reinis Nimanis                 Ogre OK                         LAT   8399990   12:09  
 60539 Dace Cebule                    Ogre OK                         LAT   8666101   13:33  
 60730 Ilze Tase                      Ogre OK                         LAT   8291159   13:20  
 70092 Dzintars Grigulis              Ogre OK                         LAT   2132852   11:46  
 70171 Arnolds Kucinskis              Ogre OK                         LAT   1302626   11:40  
 70316 Janis Skruzmanis               Ogre OK                         LAT   8110077   13:23  

OK 77
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45085 Vesa Kankaanpaeae              OK 77                           FIN   1009888   11:52  
 50092 Olli Kantanen                  OK 77                           FIN   2077801   10:51  

OK 99 Hradec Kralove
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80100 Jan Mikulecky                  OK 99 Hradec Kralove            CZE   9005137   13:32  

OK Algen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45134 Fredrik Nordstroem             OK Algen                        SWE   8207746   11:36  
 50052 Stefan Eriksson                OK Algen                        SWE   8009788   10:57  
 55160 Urban Lundberg                 OK Algen                        SWE   9610428   13:16  
 75182 Hans Persson                   OK Algen                        SWE   540323    11:13  

OK Alvsjo Orby
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60582 Brittmarie Hellgren            OK Alvsjo Orby                  SWE   895464    12:47  
 65248 Robert Puusta                  OK Alvsjo Orby                  SWE   306184    12:11  

OK Arboro
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35030 Agnius Ciapas                  OK Arboro                       LTU   8151105   11:22  

OK Azuolas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35129 Mantas Volungevicius           OK Azuolas                      LTU   8402190   11:51  
 40027 Aidas Barkauskas               OK Azuolas                      LTU   7777111   10:44  
 40067 Tomas Kuzminskis               OK Azuolas                      LTU   1390125   10:50  
 40599 Reda Velde                     OK Azuolas                      LTU   8641000   12:54  
 45154 Mantas Rimkus                  OK Azuolas                      LTU   8654406   12:16  
 50206 Edgaras Voveris                OK Azuolas                      LTU   7200543   10:46  
 55136 Arunas Kubaitis                OK Azuolas                      LTU   1396061   12:56  

OK Botnia
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60216 Sven Olof Nylund               OK Botnia                       FIN   8512019   10:41  
 65247 Eero Pulkkinen                 OK Botnia                       FIN   9201539   12:15  

OK Carnika
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45573 Lina Lytvynenko                OK Carnika                      UKR   1300295   10:55  
 55131 Ihor Kozlov                    OK Carnika                      UKR   1300219   12:35  
 55197 Vsevolod Piontkovskyi          OK Carnika                      UKR   9200201   13:09  
 55578 Kyrychenko Iryna               OK Carnika                      UKR   1300210   13:16  
 55605 Olena Kozlova                  OK Carnika                      UKR   1300230   13:39  

OK Chrastava
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60650 Olga Luskova                   OK Chrastava                    CZE   8170      13:02  
 65187 Karel Lusk                     OK Chrastava                    CZE   8160      11:35  

OK Dainava
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35099 Henrikas Pauzas                OK Dainava                      LTU   8670399   11:54  
 40059 Algirdas Kaupinis              OK Dainava                      LTU   8651335   10:18  
 40576 Agne Paspirgelyte              OK Dainava                      LTU   8670403   12:57  
 45082 Darius Jonytis                 OK Dainava                      LTU   2043911   12:07  
 55678 Rima Simoliuniene              OK Dainava                      LTU   501153    13:00  
 60127 Rimas Jovaisas                 OK Dainava                      LTU   8288882   10:29  
 60136 Almiras Kavaliauskas           OK Dainava                      LTU   8651358   10:20  
 60230 Antanas Pauzas                 OK Dainava                      LTU   8670400   10:11  
 65095 Edmundas Gylys                 OK Dainava                      LTU   8670402   12:09  
 65126 Ricardas Izokaitis             OK Dainava                      LTU   2106915   12:02  
 65147 Saulius Kavaliauskas           OK Dainava                      LTU   501193    12:34  
 65228 Algimantas Paspirgelis         OK Dainava                      LTU   1399115   12:15  
 65717 Irena Stankeviciute            OK Dainava                      LTU   8654425   11:01  

OK Djerf
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45550 Anna Jansson                   OK Djerf                        SWE   227210    10:08  
 50089 Per Jansson                    OK Djerf                        SWE   728627    10:47  
 50647 Annsofi Welander               OK Djerf                        SWE   43714     11:59  
 60304 Mats Welander                  OK Djerf                        SWE   43713     10:28  
 70079 Kjell Eriksson                 OK Djerf                        SWE   1501011   13:18  

OK Esbjerg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60081 Ole Gadsboelle                 OK Esbjerg                      DEN   1408227   10:56  

OK FORTUNA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55126 Raimondas Kondrotas            OK FORTUNA                      LTU   8629909   13:32  

OK Gorm
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60079 Peter Fons Knudsen             OK Gorm                         DEN   2049940   10:16  
 70055 Poul Erik Buch                 OK Gorm                         DEN   8631601   12:07  
 70330 Hans Christian Strib           OK Gorm                         DEN   8111112   12:49  

OK Hedstrommen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70157 Ulf Kjellin                    OK Hedstrommen                  SWE   8004902   13:02  
 80153 John Vallin                    OK Hedstrommen                  SWE   236930    13:09  

OK HTF Haderslev
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60695 Mona Lene Rasmussen            OK HTF Haderslev                DEN   1201162   13:54  
 75161 Hans Nielsen                   OK HTF Haderslev                DEN   2112881   10:37  

OK Ilves
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45549 Triin Jaaniste                 OK Ilves                        EST   7200979   10:48  
 55641 Tiina Oras                     OK Ilves                        EST   8011238   12:47  
 60187 Udo Lyys                       OK Ilves                        EST   7550824   10:32  
 65525 Anne Arold                     OK Ilves                        EST   899196    11:11  
 65615 Epp Kroon                      OK Ilves                        EST   8044387   11:04  
 65625 Mare Leis                      OK Ilves                        EST   1404455   10:57  
 65683 Leili Prans                    OK Ilves                        EST   1401172   10:18  
 65732 Vaike Tomann                   OK Ilves                        EST   8000454   10:55  
 65741 Evi Vaino                      OK Ilves                        EST   2102143   10:35  
 70608 Kaie Kivila                    OK Ilves                        EST   1398559   12:13  
 75649 Ilona Vanaveski                OK Ilves                        EST   1398311   10:21  
 80521 Maie Abram                     OK Ilves                        EST   1411940   11:53  

OK Jarnbararna
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80072 Ove Johansson                  OK Jarnbararna                  SWE   2095421   12:39  

OK JISKRA NOVY BOR
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50120 Petr Masek                     OK JISKRA NOVY BOR              CZE   7765      10:34  
 55679 Sonia Sipova                   OK JISKRA NOVY BOR              CZE   8028851   13:21  
 65249 Josef Rancak                   OK JISKRA NOVY BOR              CZE   250020    11:44  
 65529 Marie Bartonova                OK JISKRA NOVY BOR              CZE   2095936   11:22  
 65739 Ivana Ulehlova                 OK JISKRA NOVY BOR              CZE   2090862   10:50  
 75227 Zdenek Ulehla                  OK JISKRA NOVY BOR              CZE   2090863   11:14  
 80025 Miroslav Beranek               OK JISKRA NOVY BOR              CZE   8550      12:36  
 80082 Jaroslav Krtensky              OK JISKRA NOVY BOR              CZE   2090839   13:18  

OK Kape
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40598 Merike Vanjuk                  OK Kape                         EST   760603    13:23  
 50217 Meelis Zimmermann              OK Kape                         EST   9680826   11:00  
 50556 Elin Ilves                     OK Kape                         EST   7206054   11:25  
 50566 Jana Kink                      OK Kape                         EST   8648508   11:47  
 55097 Tonu Ilves                     OK Kape                         EST   8532019   13:21  
 55616 Ellen Lembra                   OK Kape                         EST   7204949   13:10  
 60160 Tauno Kure                     OK Kape                         EST   8000357   10:12  
 60628 Maire Kure                     OK Kape                         EST   8000459   13:16  
 65297 Heini Tammik                   OK Kape                         EST   305282    11:56  
 75130 Nikolai Kuha                   OK Kape                         EST   2019005   10:33  
 75219 Mihhail Taivere                OK Kape                         EST   2088111   11:01  

OK Kare
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60753 Jannike Wahlberg               OK Kare                         SWE   36743     12:52  
 65316 Anders Vestlund                OK Kare                         SWE   402026    11:45  
 65324 Kenneth Walberg                OK Kare                         SWE   36328     12:27  
 70202 Karl Matsch                    OK Kare                         SWE   2088694   11:44  

OK Klajunas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40602 Inga Zvinyte                   OK Klajunas                     LTU   8654932   12:46  
 45033 Rimvydas Bertasius             OK Klajunas                     LTU   8001944   12:17  

OK Klemmingen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50168 Orjan Sahl                     OK Klemmingen                   SWE   650721    10:49  
 75163 Sven Arne Nilsson              OK Klemmingen                   SWE   9027201   11:02  

OK Klyftamo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65582 Inger Johansson                OK Klyftamo                     SWE   19288     11:23  
 65623 Kristina Larsson               OK Klyftamo                     SWE   1510923   10:45  
 75090 Knut Hoeoek                    OK Klyftamo                     SWE   19265     10:44  
 75107 Perolof Johansson              OK Klyftamo                     SWE   7553998   10:08  
 75166 Ake Nordberg                   OK Klyftamo                     SWE   204693    10:10  
 75566 Ulla Hoeoek                    OK Klyftamo                     SWE   19267     10:17  
 75608 Anita Nordberg                 OK Klyftamo                     SWE   248521    11:04  

OK Kolmarden
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65657 Maria Nordwall                 OK Kolmarden                    SWE   1396300   10:43  

OK Kopa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50183 Audronis Sulskis               OK Kopa                         LTU   303464    10:53  
 55196 Vidmantas Pikturna             OK Kopa                         LTU   2012353   13:32  
 55525 Violeta Anceriene              OK Kopa                         LTU   7206324   13:28  
 55526 Audrone Andriulioniene         OK Kopa                         LTU   7211422   13:14  
 55632 Arune Maumeviciene             OK Kopa                         LTU   7208260   13:33  
 60134 Rimvydas Kasiulevicius         OK Kopa                         LTU   0         10:34  
 65089 Algirdas Grublys               OK Kopa                         LTU   0         12:31  
 75638 Regina Svagzdiene              OK Kopa                         LTU   998981    10:56  

OK Labirintas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55032 Vytautas Bikelis               OK Labirintas                   LTU   303007    12:41  
 55530 Ema Bikeliene                  OK Labirintas                   LTU   303287    13:37  
 65161 Rimantas Krasuckis             OK Labirintas                   LTU   2068058   12:32  
 65610 Egle Krasuckiene               OK Labirintas                   LTU   500411    10:32  
 70682 Ona Skaisgiryte                OK Labirintas                   LTU   303254    12:03  
 70719 Asta Ziliene                   OK Labirintas                   LTU   2043879   12:18  
 75113 Gytis Juska                    OK Labirintas                   LTU   400250    11:07  

OK Lehola
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50564 Helve Kansi                    OK Lehola                       EST   7210022   12:06  
 60258 Arne Sammel                    OK Lehola                       EST   9101384   10:57  
 60601 Ulle Kadak                     OK Lehola                       EST   1000007   13:53  
 65193 Riho Manni                     OK Lehola                       EST   8639394   12:26  
 65222 Koit Paasma                    OK Lehola                       EST   1008458   12:33  
 75180 Elmo Parna                     OK Lehola                       EST   1398310   10:29  

OK Levuo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40068 Mindaugas Kvedaravicius        OK Levuo                        LTU   41652     10:30  
 40088 Mindaugas Paukste              OK Levuo                        LTU   8223322   10:20  
 40540 Agne Grigaliunaite             OK Levuo                        LTU   8646226   13:04  
 40555 Rasa Kumpyte                   OK Levuo                        LTU   201315    13:10  
 45048 Laimis Drazdauskas             OK Levuo                        LTU   8648934   11:38  
 45125 Robertas Mikalauskas           OK Levuo                        LTU   8650728   11:46  
 60749 Danute Vilkeliene              OK Levuo                        LTU   1395413   13:53  
 65317 Jonas Vilkelis                 OK Levuo                        LTU   1601560   11:47  

OK Linne
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40040 David Engstedt                 OK Linne                        SWE   151727    10:44  
 40525 Annika Bjork                   OK Linne                        SWE   760301    12:49  
 55159 Stefan Lund                    OK Linne                        SWE   8170762   13:24  
 60104 Andreas Hjertson               OK Linne                        SWE   560523    10:44  
 65573 Christina Hjertson             OK Linne                        SWE   520915    10:30  
 70370 Per Erik Wahlberg              OK Linne                        SWE   8470406   11:39  
 75037 Henrik Bergman                 OK Linne                        SWE   33558     10:32  
 80058 Urban Gullberg                 OK Linne                        SWE   29762     12:59  
 80126 Stig Roos                      OK Linne                        SWE   42471     12:58  

OK Lokomotiva Pardubice
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45058 Marek Filicko                  OK Lokomotiva Pardubice         CZE   0         11:25  
 65073 Vasek Farar                    OK Lokomotiva Pardubice         CZE   9260      12:06  
 65272 Bedrich Sanka                  OK Lokomotiva Pardubice         CZE   2032164   12:03  
 70603 Stanislava Kellnerova          OK Lokomotiva Pardubice         CZE   436429    11:39  
 70615 Kveta Kubikova                 OK Lokomotiva Pardubice         CZE   8471811   11:40  

OK LUS
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70529 Mare Beilmann                  OK LUS                          EST   682244    11:35  

OK Maksimir
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35035 Petar Delic                    OK Maksimir                     CRO   7820618   11:18  
 50568 Evelyn Kraintz                 OK Maksimir                     CRO   7672905   11:16  
 55168 Darko Merunka                  OK Maksimir                     CRO   7630314   13:07  

OK Moss
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35122 Morten Tangen Fredh            OK Moss                         NOR   681897    11:20  
 40536 Linda Fredh                    OK Moss                         NOR   681890    12:47  
 70585 Tordis Rytter Jakobsen         OK Moss                         NOR   206026    12:23  
 70628 Inger Lindlov                  OK Moss                         NOR   231213    12:02  
 75142 Knut Lindlov                   OK Moss                         NOR   234726    10:47  

OK Motala
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50153 Johan Pettersson               OK Motala                       SWE   1408709   10:43  

OK Motor Sich
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85530 Liliia Pokh                    OK Motor Sich                   UKR   1300274   10:54  

OK Nolaskogsarna
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40095 Tom Quayle                     OK Nolaskogsarna                SWE   750815    10:48  
 40581 Anna Quayle                    OK Nolaskogsarna                SWE   750623    12:20  
 60189 Per Magnusson                  OK Nolaskogsarna                SWE   8000400   10:51  
 60755 Gudrun Wegeland                OK Nolaskogsarna                SWE   8000600   13:28  

OK Nomme
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50144 Kaido Nurja                    OK Nomme                        EST   8640114   10:33  

OK O Klaipeda
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35076 Justinas Liubinskas            OK O Klaipeda                   LTU   7201428   11:24  
 50188 Ricardas Tevelis               OK O Klaipeda                   LTU   8652578   11:02  

OK Odessa Team
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70247 Volodymyr Ostrovskyi           OK Odessa Team                  UKR   1300197   11:56  

OK ODMARDEN
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60177 Lars Lindgren                  OK ODMARDEN                     SWE   9590622   11:13  

OK Oest Birkeroed
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40102 Michael Soerensen              OK Oest Birkeroed               DEN   8191284   10:36  

OK Okas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55633 Marika Meister                 OK Okas                         EST   2078946   13:35  
 70098 Rein Hanstein                  OK Okas                         EST   1398304   12:09  
 70140 Mati Kallemets                 OK Okas                         EST   1008440   12:08  
 70672 Reet Rohi                      OK Okas                         EST   305013    11:45  

OK Oriens
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55166 Dainius Melaika                OK Oriens                       LTU   1010177   12:54  
 60061 Rimantas Dauderis              OK Oriens                       LTU   1390127   10:59  

OK Orinto
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75121 Hans Karlsson                  OK Orinto                       SWE   19115     10:39  
 75578 Birgitta Karlsson              OK Orinto                       SWE   19116     10:37  

OK Orion
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75144 Bjoern Linnersjo               OK Orion                        SWE   27256     10:27  
 75146 Vello Loorits                  OK Orion                        EST   1395403   10:46  
 75224 Kalju Tilk                     OK Orion                        EST   9102805   10:38  
 75522 Ilme Aint                      OK Orion                        EST   2076494   10:31  
 80084 Rein Kyttim                    OK Orion                        EST   8648947   12:59  
 80561 Urvi Sarv                      OK Orion                        EST   218929    12:04  
 85037 Feliks Kipper                  OK Orion                        EST   305430    13:45  

OK Orvand
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60704 Ilme Roosi                     OK Orvand                       EST   2014901   14:03  
 60726 Ene Sulg                       OK Orvand                       EST   1413764   13:04  
 60737 Eha Tolm                       OK Orvand                       EST   305472    13:31  
 65031 Paul Aug                       OK Orvand                       EST   305450    12:01  
 65218 Tiit Olju                      OK Orvand                       EST   1602761   12:25  

OK P4
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70248 Christer Ottosson              OK P4                           SWE   7686783   13:43  
 75078 Roland Gustavsson              OK P4                           SWE   241668    11:09  
 80040 Kuno Ekdahl                    OK P4                           SWE   403629    12:52  

OK Pan Aarhus
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75164 Flemming Noergaard             OK Pan Aarhus                   DEN   8630962   10:25  
 80141 Knud Soerensen                 OK Pan Aarhus                   DEN   8627774   12:57  

OK Pan Kristianstad
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65551 Ulla Engelby                   OK Pan Kristianstad             SWE   540609    10:29  
 65656 Eva Nordahl                    OK Pan Kristianstad             SWE   17157     11:07  
 70573 Anna Lisa Hansson              OK Pan Kristianstad             SWE   28667     11:49  
 75200 Raimo Salminen                 OK Pan Kristianstad             SWE   354710    10:20  
 85026 Peo Bengtsson                  OK Pan Kristianstad             SWE   502218    13:01  
 85524 Clarie Ek                      OK Pan Kristianstad             SWE   520216    10:36  

OK Perkunas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35075 Arturas Liubartas              OK Perkunas                     LTU   8462019   11:42  
 40048 Vytautas Grasys                OK Perkunas                     LTU   8619915   10:13  
 50042 Ramunas Casas                  OK Perkunas                     LTU   8111811   10:12  

OK Polva Kobras
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55212 Antti Roose                    OK Polva Kobras                 EST   8636855   13:03  
 60599 Reet Johanson                  OK Polva Kobras                 EST   1410837   13:55  
 60736 Marje Tobreluts                OK Polva Kobras                 EST   1412039   13:42  
 60744 Saima Vaerton                  OK Polva Kobras                 EST   1391856   13:46  

OK RASEBORG
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35041 Carl Forsstrom                 OK RASEBORG                     FIN   8650202   11:41  
 35042 Ville Forsstrom                OK RASEBORG                     FIN   8651741   11:45  
 35078 Andreas Loefroos               OK RASEBORG                     FIN   8630851   11:43  
 55077 Leif Haajanen                  OK RASEBORG                     FIN   7537756   13:18  
 55566 Ulrika Haajanen                OK RASEBORG                     FIN   7132724   13:31  
 60168 Jan Lang                       OK RASEBORG                     FIN   1020257   10:32  
 60308 Bjoern Erik Wickholm           OK RASEBORG                     FIN   1423640   10:35  
 60562 Rita Forsstrom                 OK RASEBORG                     FIN   8629984   13:49  
 60672 Gun Viol Lang                  OK RASEBORG                     FIN   8640503   13:18  
 65076 Ove Forsstrom                  OK RASEBORG                     FIN   8652514   12:41  
 65282 Peter Sjoeholm                 OK RASEBORG                     FIN   8650312   11:55  

OK Ravinen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50163 Mark Ruda                      OK Ravinen                      SWE   2050705   10:12  

OK RECO SPORT
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55261 Pavel Vydra                    OK RECO SPORT                   CZE   2113100   12:38  
 55594 Iva Kabrtova                   OK RECO SPORT                   CZE   2113055   12:57  

OK Renen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40092 Melker Pettersson              OK Renen                        SWE   1080476   10:38  

OK Rodhen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40593 Jessica Sollvander             OK Rodhen                       SWE   9780501   13:03  
 45052 Jonas Eklund                   OK Rodhen                       SWE   9721223   11:25  

OK Roskilde
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50134 Volker Naulin                  OK Roskilde                     GER   558000    10:49  
 60622 Jette Dina Kreiberg            OK Roskilde                     DEN   1130457   12:46  
 65231 Finn Petersen                  OK Roskilde                     DEN   8021053   12:12  
 65675 Annette Petersen               OK Roskilde                     DEN   8130654   11:18  
 70054 Janne Brunstedt                OK Roskilde                     DEN   1230548   13:46  
 70351 John Tripax                    OK Roskilde                     DEN   7010348   12:49  
 70589 Inge Joergensen                OK Roskilde                     DEN   362410    12:23  
 75216 Ole Svendsen                   OK Roskilde                     DEN   501138    11:11  

OK Roslagen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40560 Rebecka Lindberg               OK Roslagen                     SWE   790213    12:29  
 50079 Ola Hultin                     OK Roslagen                     SWE   7731377   10:45  
 50110 Tommy Lindberg                 OK Roslagen                     SWE   690725    10:43  
 50573 Maria Kvarnlof                 OK Roslagen                     SWE   9200279   12:00  

OK Roxen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70298 Christer Sandh                 OK Roxen                        SWE   9898533   13:30  
 75024 Roland Alsen                   OK Roxen                        SWE   9191326   10:56  
 80555 Britt Pettersson               OK Roxen                        SWE   302626    11:52  

OK Saule
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50528 Vita Avinaite                  OK Saule                        LTU   1417437   11:20  
 50539 Natalja Davidenko              OK Saule                        LTU   2097073   11:33  
 55213 Algimantas Rudis               OK Saule                        LTU   8622266   12:39  
 55544 Valerija Dauksiene             OK Saule                        LTU   8381414   12:54  
 60022 Kestutis Abramikas             OK Saule                        LTU   8195706   10:49  
 60035 Gediminas Bajoriunas           OK Saule                        LTU   1390123   11:01  
 60133 Jurgis Karnavicius             OK Saule                        LTU   8654950   11:17  
 60139 Donatas Kazlauskas             OK Saule                        LTU   8629888   11:05  
 60315 Ivanas Ziaziulia               OK Saule                        LTU   8650727   10:41  

OK SILVA CAMPINA
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35570 Ana Maria Tudorache            OK SILVA CAMPINA                ROU   435444    13:17  
 45181 Mihai Tudorache                OK SILVA CAMPINA                ROU   7112122   11:32  

OK Skaermen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70128 Svend Erik Jensen              OK Skaermen                     DEN   308133    11:59  
 70572 Ruth Hansen                    OK Skaermen                     DEN   355594    11:41  
 75082 Mogens Hansen                  OK Skaermen                     DEN   504434    10:11  

OK Skarmen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55157 Mats Lindstrom                 OK Skarmen                      SWE   8199970   12:38  
 65328 Dan Widercrantz                OK Skarmen                      SWE   521017    11:28  

OK Skeidi
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50006 Helge Gisholt                  OK Skeidi                       NOR   8612019   10:03  
 55022 Morten Andresen                OK Skeidi                       NOR   8004755   12:55  
 80563 Tirill Liby Seip               OK Skeidi                       NOR   7201233   11:59  

OK Skogsfalken
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65287 Sven Olle Soderberg            OK Skogsfalken                  SWE   9501002   12:36  
 65711 Lena Soderberg                 OK Skogsfalken                  SWE   9510605   10:38  
 70336 Kenth Svensson                 OK Skogsfalken                  SWE   12289     13:44  
 70540 Margret Carlsson               OK Skogsfalken                  SWE   12207     12:06  
 80526 Eva Blomkvist                  OK Skogsfalken                  SWE   340613    11:23  

OK Skogshjortarna
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55143 Andres Laas                    OK Skogshjortarna               SWE   610827    13:27  
 60169 Evert Larsson                  OK Skogshjortarna               SWE   302591    10:58  
 60634 Kerstin Larsson                OK Skogshjortarna               SWE   19527     13:47  
 60754 Ann Warma Laas                 OK Skogshjortarna               SWE   1958103   14:02  
 70536 Barbro Borjeson                OK Skogshjortarna               SWE   19601     11:24  
 75073 Ake Gatelid                    OK Skogshjortarna               SWE   2083775   10:16  
 75108 Kalle Johansson                OK Skogshjortarna               SWE   1440331   10:39  

ok skogsstjarnan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65292 Mats Sunesson                  ok skogsstjarnan                SWE   15337     11:25  

OK Sodertorn
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40118 Per Wall                       OK Sodertorn                    SWE   2104244   10:15  
 50652 Kristina Zilling               OK Sodertorn                    SWE   1403979   11:42  
 55026 Per Backlund                   OK Sodertorn                    SWE   8196196   13:10  
 55087 Goran Hellgren                 OK Sodertorn                    SWE   647201    13:08  
 55276 Staffan Zilling                OK Sodertorn                    SWE   8654167   13:14  
 55563 Christina Granath              OK Sodertorn                    SWE   26069     13:10  
 60607 Anita Karlsson                 OK Sodertorn                    SWE   581012    13:26  
 65706 Inger Schwartz                 OK Sodertorn                    SWE   17000     11:10  
 70229 Paul Noren                     OK Sodertorn                    SWE   944415    12:19  
 70524 Pyttan Asplund                 OK Sodertorn                    SWE   42445     11:28  
 80043 Ulf Eskilsson                  OK Sodertorn                    SWE   1393072   12:28  

OK Sor
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80544 Gudveig Jorundland             OK Sor                          NOR   253722    11:55  
 85035 Einar Jorundland               OK Sor                          NOR   9665378   12:51  

OK Soro
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60272 Jan Sorensen                   OK Soro                         DEN   9102278   10:16  
 60561 Mette Filskov                  OK Soro                         DEN   8658641   13:07  

OK Sport
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45098 Marcin Krasuski                OK Sport                        POL   8060972   11:54  
 55547 Marzena Dragowski              OK Sport                        POL   887229    13:07  
 60064 Robert Dragowski               OK Sport                        POL   887222    10:25  

OK Storsjon
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60521 Marianne Ahlstrom              OK Storsjon                     SWE   451740    12:58  
 65749 Helene Wikner                  OK Storsjon                     SWE   36242     10:47  

OK Takas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35056 Andrejus Jemeljanenko          OK Takas                        LTU   8650203   11:57  
 40061 Tadas Kireilis                 OK Takas                        LTU   8123721   10:58  
 40532 Ruta Caplikiene                OK Takas                        LTU   8667570   13:33  
 45038 Laimonas Caplikas              OK Takas                        LTU   8648787   11:35  
 45067 Rolandas Griksas               OK Takas                        LTU   8648781   11:54  
 60047 Pranas Bruzga                  OK Takas                        LTU   8651260   10:24  
 60141 Saulius Kireilis               OK Takas                        LTU   1409845   10:32  
 70605 Dale Kireiliene                OK Takas                        LTU   2086970   12:18  
 75576 Jadvyga Karciauskiene          OK Takas                        LTU   303428    10:19  

OK Tisaren
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70375 Lars Aake Wall                 OK Tisaren                      SWE   443223    11:27  

OK Tyloskog
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75101 Stig Israelsson                OK Tyloskog                     SWE   9410906   10:29  

OK Tyr
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55119 Mats Kensby                    OK Tyr                          SWE   9600207   13:21  
 55598 Ingrid Kensby                  OK Tyr                          SWE   9600221   13:26  
 55702 Anna Weckner Westlund          OK Tyr                          SWE   610926    13:09  
 60306 Sixten Westlund                OK Tyr                          SWE   560312    11:09  
 60526 Lisa Annersand                 OK Tyr                          SWE   402858    14:00  
 60671 Gunilla Nilsson                OK Tyr                          SWE   1570517   13:42  
 70270 Borje Raberg                   OK Tyr                          SWE   260667    12:11  
 70271 Gunnar Raberg                  OK Tyr                          SWE   260682    12:47  
 70544 Karin Creutzer Blomgren        OK Tyr                          SWE   260611    11:46  
 70668 Lotta Raberg                   OK Tyr                          SWE   242492    11:49  

OK Tyringe
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70262 Ingvar Persson                 OK Tyringe                      SWE   262140    11:44  
 70664 Karin Persson                  OK Tyringe                      SWE   970478    12:22  

OK TON
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40103 Mart Sooberg                   OK TON                          EST   1931308   10:22  
 45521 Anneli Aas                     OK TON                          EST   8088024   10:16  
 50605 Merike Paapson                 OK TON                          EST   660309    11:58  
 50618 Maris Roosipuu                 OK TON                          EST   8070366   11:43  
 55165 Aivar Meindok                  OK TON                          EST   8090462   13:04  
 55628 Merike Mandsoo                 OK TON                          EST   8009338   12:49  
 55635 Marika Muur                    OK TON                          EST   424642    13:25  
 60602 Urve Kain                      OK TON                          EST   2123995   13:00  
 60752 Kai Voolaine                   OK TON                          EST   7208306   13:37  
 65268 Kai Saksman                    OK TON                          FIN   8627824   12:08  
 65650 Mare Niitsoo                   OK TON                          EST   7207112   10:57  
 70340 Tiit Tatter                    OK TON                          EST   2012898   13:20  
 70358 Rein Unt                       OK TON                          EST   750750    12:47  
 75185 Mati Poom                      OK TON                          EST   510444    10:54  
 75220 Ants Tamm                      OK TON                          EST   2139274   10:50  
 80570 Ilse Uus                       OK TON                          EST   1405508   11:50  

OK Tor
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75120 Arne Karlsson                  OK Tor                          SWE   352294    10:41  

OK Torfinn
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70562 Inger Glans                    OK Torfinn                      SWE   8490923   11:42  

OK Tranan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65530 Asgerd Bergman                 OK Tranan                       SWE   12429     10:18  
 65636 Monica Martinsson              OK Tranan                       SWE   540504    11:18  
 70044 Ingvar Bergman                 OK Tranan                       SWE   12437     12:44  
 70201 Kjell Martinsson               OK Tranan                       SWE   890406    12:34  
 70624 Monica Larsson                 OK Tranan                       SWE   12065     11:49  
 75137 Lars Ake Larsson               OK Tranan                       SWE   354072    10:45  

OK Trian
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35132 Jorgen Wickholm                OK Trian                        FIN   8406311   11:43  
 40082 Petteri Muukkonen              OK Trian                        FIN   8444433   10:20  
 55068 Heikki Frilander               OK Trian                        FIN   8091011   12:32  
 55507 Lea Martikainen                OK Trian                        FIN   354744    12:44  
 55630 Lea Martikainen                OK Trian                        FIN   8650327   13:47  
 60307 Martin Wickholm                OK Trian                        FIN   1955231   10:13  
 60630 Tuula Lallo                    OK Trian                        FIN   354714    14:01  
 65283 Anders Sjoholm                 OK Trian                        FIN   7140808   12:30  
 65748 Rita Wickholm                  OK Trian                        FIN   354702    10:13  

OK Triangeln
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50088 Ulf Jansson                    OK Triangeln                    SWE   9680620   10:27  
 50599 Josefine Nordstrom             OK Triangeln                    SWE   921107    12:11  

OK Versme
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45534 Jolita Domarkiene              OK Versme                       LTU   8662410   10:08  
 50049 Gintaras Domarkas              OK Versme                       LTU   8662409   10:12  

OK Vinderoed 92
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50136 Morten Neregaard               OK Vinderoed 92                 DEN   8665066   10:42  
 55696 Kirsten Urhoej                 OK Vinderoed 92                 DEN   331774    13:14  

OK Voru
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50087 Tonu Jaadmaa                   OK Voru                         EST   2043915   10:25  
 50558 Marika Jaadmaa                 OK Voru                         EST   8667291   11:50  
 55524 Airi Alnek                     OK Voru                         EST   8636595   13:23  
 60238 Aigar Pindmaa                  OK Voru                         EST   1400360   10:54  
 75159 Rudolf Murk                    OK Voru                         EST   211464    10:51  
 75211 Georg Sooberg                  OK Voru                         EST   8662661   10:15  

OK West
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40542 Merike Haugas                  OK West                         EST   7000372   12:45  
 45035 Sander Blehner                 OK West                         EST   8664202   11:27  
 45142 Erkki Penu                     OK West                         EST   505577    11:58  
 45191 Indrek Viikmaa                 OK West                         EST   8662654   11:43  
 45531 Margit Blehner                 OK West                         EST   8664203   10:09  
 45622 Annely Viikmaa                 OK West                         EST   8662652   10:07  
 65237 Mati Pilt                      OK West                         EST   1415623   12:43  
 65679 Marika Pilt                    OK West                         EST   1415611   10:16  
 75125 Rein Kiisler                   OK West                         EST   2014930   10:36  
 75603 Ilmi Nael                      OK West                         EST   2105171   10:51  
 80118 Heino Peeterson                OK West                         EST   302841    13:30  

OL Bad Schandau
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60603 Viola Kaiser                   OL Bad Schandau                 GER   8201059   13:14  

OL Team Lippe
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65225 Heinz Friedrich Pape           OL Team Lippe                   GER   8663319   11:58  

OL TotenTroll
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65048 Ola Brox                       OL TotenTroll                   NOR   2041752   12:05  
 65083 Sjur Gjestvang                 OL TotenTroll                   NOR   208909    11:33  
 80142 Svein Soleroed                 OL TotenTroll                   NOR   1584138   12:43  

OL Trollelg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70086 Edgar Furuholt                 OL Trollelg                     NOR   334045    13:19  
 70158 Jon Arne Klemetsaune           OL Trollelg                     NOR   2021861   13:28  
 70198 Erik Lund                      OL Trollelg                     NOR   7211258   12:06  
 70280 Egil Repvik                    OL Trollelg                     NOR   9200022   11:52  
 70559 Anne Furuholt                  OL Trollelg                     NOR   334046    11:40  
 75215 Henry Sundsetvik               OL Trollelg                     NOR   334023    10:46  
 75598 Aud Bodil Lund                 OL Trollelg                     NOR   7211254   11:07  
 80062 Stig Arild Haugskott           OL Trollelg                     NOR   9179588   12:43  
 80102 Jarle Nestvold                 OL Trollelg                     NOR   1304015   13:12  
 85030 Paul Forseth                   OL Trollelg                     NOR   710516    13:09  

OL Trollo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65042 Jan Boehle                     OL Trollo                       NOR   8651763   12:32  

OL Zimmerberg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75047 Hans Bossert                   OL Zimmerberg                   SUI   1400764   11:03  
 80064 Kaspar Hofmann                 OL Zimmerberg                   SUI   8646134   12:42  

Olavin Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60105 Risto Hoeglund                 Olavin Rasti                    FIN   1512955   10:05  
 70363 Pekka Vilska                   Olavin Rasti                    FIN   9102694   12:46  

OLC Fullhose
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50084 Junya Inada                    OLC Fullhose                    JPN   8000913   10:51  

OLC Graz
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55132 Guenter Kradischnig            OLC Graz                        AUT   8611028   13:17  

OLC LEO
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60025 Tsunemasa Aiba                 OLC LEO                         JPN   1542713   10:14  

OLC Skog Fribourg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55075 Andreas Grote                  OLC Skog Fribourg               SUI   8638368   12:49  

OLG Basel
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55674 Monika Scherrer                OLG Basel                       SUI   8114535   13:25  
 60262 Caesar Scherrer                OLG Basel                       SUI   8653014   10:55  

OLG Bern
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45136 Leonhard Oesch                 OLG Bern                        SUI   8439814   11:56  
 75237 Heinz Wegmueller               OLG Bern                        SUI   8667784   11:10  

OLG Breitsee
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65574 Margrith Hofer                 OLG Breitsee                    SUI   8101954   10:17  
 70267 Errol Pittet                   OLG Breitsee                    SUI   8124946   12:52  

OLG Cordoba
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45535 Martina Erne                   OLG Cordoba                     SUI   8050870   10:11  
 50053 Lukas Erne                     OLG Cordoba                     SUI   8012269   10:50  

OLG Dachsen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60618 Kaethi Kohler                  OLG Dachsen                     SUI   8020459   13:17  
 65153 Hansruedi Kohler               OLG Dachsen                     SUI   8210654   11:43  

OLG Herzogenbuchsee
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60109 Martin Howald                  OLG Herzogenbuchsee             SUI   8240956   11:07  
 60250 Guido Rhyn                     OLG Herzogenbuchsee             SUI   8651959   11:14  
 65136 Urs Josi                       OLG Herzogenbuchsee             SUI   8002200   12:29  

OLG Nidwalden Obwalden
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55708 Andrea Wyss                    OLG Nidwalden Obwalden          SUI   8196158   13:41  
 60087 Konrad Graber                  OLG Nidwalden Obwalden          SUI   8195861   11:12  

OLG Oberwil
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60757 Margrit Widmer                 OLG Oberwil                     SUI   8639458   13:32  
 65329 Hans Widmer                    OLG Oberwil                     SUI   8891954   11:42  

OLG Pfaeffikon
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60037 Soenke Bandixen                OLG Pfaeffikon                  SUI   8003001   11:15  
 60529 Marianne Bandixen              OLG Pfaeffikon                  SUI   8003002   13:06  
 65309 Hanspeter Uhr                  OLG Pfaeffikon                  SUI   8160754   12:15  
 70272 Walter Rahm                    OLG Pfaeffikon                  SUI   8499999   12:27  
 70670 Bea Rahm                       OLG Pfaeffikon                  SUI   8499948   11:39  

OLG Rymenzburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40045 Martin Gantenbein              OLG Rymenzburg                  SUI   8138192   10:45  
 40537 Rahel Gantenbein               OLG Rymenzburg                  SUI   1006013   13:15  

OLG St. Gallen/Appenzell
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45198 Rolf Wuestenhagen              OLG St. Gallen/Appenzell        SUI   8120570   11:24  
 60031 Mario Ammann                   OLG St. Gallen/Appenzell        SUI   8120856   10:49  
 60523 Monika Ammann                  OLG St. Gallen/Appenzell        SUI   8061159   13:19  

OLG Stroeck Wien
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65090 Paul Gruen                     OLG Stroeck Wien                AUT   8080454   12:28  

OLG Suhr
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50157 Michael Rahn                   OLG Suhr                        SUI   8665425   11:06  
 50560 Brigitta Josef                 OLG Suhr                        SUI   345434    11:18  

OLifant
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50643 Dunja Van De Riet              OLifant                         NED   8220267   12:10  
 60292 Gerrit Van De Riet             OLifant                         NED   8160756   11:07  

OLK Argus
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50078 Daniel Hotz                    OLK Argus                       SUI   8190667   10:32  
 60249 Matthias Rennhard              OLK Argus                       SUI   8201942   10:10  
 60647 Susanne Luescher               OLK Argus                       SUI   8002012   14:00  

OLK Rafzerfeld
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70377 Franz Waser                    OLK Rafzerfeld                  SUI   2048005   12:29  
 70714 Renate Waser                   OLK Rafzerfeld                  SUI   7207905   11:53  

OLP Hyogo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80111 Toshio Onoye                   OLP Hyogo                       JPN   8625618   13:04  

OLV Landshut
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35061 Ralph Koerner                  OLV Landshut                    GER   8099000   11:09  
 50205 Eckart Voskamp                 OLV Landshut                    GER   8220366   10:52  

OLV Luzern
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80145 Guido J Studer                 OLV Luzern                      SUI   8201918   13:00  

OLV Potsdam
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50055 Bjoern Finkenstaedt            OLV Potsdam                     GER   8657683   11:06  

OLV Steinberg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40592 Julia Schlei                   OLV Steinberg                   GER   410240    13:01  
 65705 Valentina Schlee               OLV Steinberg                   GER   336079    10:13  

OLV Uslar
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45624 Anke Von Gaza                  OLV Uslar                       GER   8649288   10:36  
 65277 Karl Heinz Seefeld             OLV Uslar                       GER   531606    11:54  

OLV Zug
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55561 Heike Girardin                 OLV Zug                         SUI   8160961   13:30  
 60085 Claude Girardin                OLV Zug                         SUI   8190655   10:17  

Omega
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35111 Maxim Simakov                  Omega                           RUS   8662027   11:16  
 40535 Kheldert Elena                 Omega                           RUS   8638356   13:18  
 45137 Kalinin Oleg                   Omega                           RUS   8631493   11:33  
 45196 Alexander Vompe                Omega                           RUS   700330    11:28  
 45199 Sergey Yashchenko              Omega                           RUS   8638333   11:33  
 45575 Maria Manova                   Omega                           RUS   238118    10:13  
 45626 Maria Yashchenko               Omega                           RUS   238071    10:22  
 45628 Yulia Zavialova                Omega                           RUS   1393661   10:51  
 55254 Bart Van De Moortel            Omega                           BEL   8001502   12:36  
 80112 Michel Ooms                    Omega                           BEL   8303042   13:20  
 80154 Frans Van De Moortel           Omega                           BEL   8001500   13:17  

ONMKY
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65105 Matti Hautala                  ONMKY                           FIN   8201923   12:09  
 70574 Tuula Hautala                  ONMKY                           FIN   8201924   11:43  

OOB TJ Lokomotiva Trutnov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70618 Stanislava Kutackova           OOB TJ Lokomotiva Trutnov       CZE   2058517   12:24  

OOB Turnov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65243 Jiri Provaznik                 OOB Turnov                      CZE   8660468   12:41  
 65736 Eva Tvrdkova                   OOB Turnov                      CZE   303959    10:33  

OPA Montigny
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70206 Sol Michel                     OPA Montigny                    FRA   2000210   13:04  

Oppsal Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70384 Kjell Winther                  Oppsal Orientering              NOR   1400708   13:10  
 75044 Roar Bjordal                   Oppsal Orientering              NOR   2060824   10:11  
 75537 Inger Lise Bjordal             Oppsal Orientering              NOR   7816628   10:20  

Orel
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65071 Vyacheslav Erohin              Orel                            RUS   2131806   12:38  

Ori-Estarreja
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55067 Carlos Fortunato               Ori-Estarreja                   POR   308468    12:57  

Orien Draiv
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45596 Olga Piskunova                 Orien Draiv                     RUS   1409556   10:13  
 55606 Olga Kuzmina                   Orien Draiv                     RUS   8654632   13:09  
 60747 Svetlana Vedernikova           Orien Draiv                     RUS   8650335   13:13  

Orienta Kuncevo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40570 Ivlieva Natalya                Orienta Kuncevo                 RUS   1421683   12:50  
 45194 Ivliev Vitaly                  Orienta Kuncevo                 RUS   2113982   11:30  

Orienta SkiO
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40556 Kristina Kunina                Orienta SkiO                    RUS   1404972   12:56  

ORIENTACTION
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35031 Grant Clarke                   ORIENTACTION                    CYP   8144836   11:44  
 55537 Diana Bridger                  ORIENTACTION                    CYP   8201914   12:56  

Orienteering Association of Ho
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60194 Wai Tin Man                    Orienteering Association of Ho  HKG   1419234   10:51  
 65177 Man Wai Lee                    Orienteering Association of Ho  HKG   1814118   11:45  

Orienteering Cincinnati
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45070 Vladimir Gusiatnikov           Orienteering Cincinnati         USA   504022    11:59  
 45603 Stephanie Ross                 Orienteering Cincinnati         USA   8652548   10:35  
 55084 Benjamin Hart                  Orienteering Cincinnati         USA   8648377   13:07  

Orienteering Klosterneuburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45613 Helga Tezarek                  Orienteering Klosterneuburg     AUT   8080473   10:39  
 50021 Erik Adenstedt                 Orienteering Klosterneuburg     AUT   8631105   10:58  
 50521 Barbara Adenstedt              Orienteering Klosterneuburg     AUT   8130367   12:07  

Orienteering Ottawa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60675 Chilova Olga                   Orienteering Ottawa             CAN   2132931   13:29  

Orienteering Prato
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75153 Stelvio Manfrin                Orienteering Prato              ITA   2133175   10:52  

Orienteering Taranaki
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60653 Carey Martin                   Orienteering Taranaki           NZL   8628559   13:51  

Orienteering Tarzo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65037 Silvano Bernardi               Orienteering Tarzo              ITA   201476    11:39  

ORIENTIJOTE
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35036 Manuel Diaz Gonzalez           ORIENTIJOTE                     ESP   8658617   11:28  

Orion
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40080 Siarhei Melnik                 Orion                           BLR   8000133   10:39  
 50129 Andrei Murashka                Orion                           BLR   8668544   10:20  
 50198 Vladimir Vasilenok             Orion                           BLR   1396130   10:23  
 50637 Olga Titenkova                 Orion                           BLR   254636    11:17  

Oriveden Ponnistus
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65669 Arja Pajunen                   Oriveden Ponnistus              FIN   8201956   11:14  
 70269 Raimo Pusa                     Oriveden Ponnistus              FIN   1240549   12:21  

Orkelljunga FK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 90523 Lena Nordahl                   Orkelljunga FK                  SWE   228037    10:30  

Os Orienteringsklubb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55216 Tommy Saevareid                Os Orienteringsklubb            NOR   1381960   13:23  
 55669 Anita Saevareid                Os Orienteringsklubb            NOR   1561964   13:22  

OSC Hamburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50054 Michael Finkenstaedt           OSC Hamburg                     GER   8011012   10:44  
 50143 Martin Nolte                   OSC Hamburg                     GER   8222100   10:04  

OSK Sakas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35025 Marius Astrauskas              OSK Sakas                       LTU   8402200   11:11  
 45126 Nerijus Misikas                OSK Sakas                       LTU   8650284   12:07  
 45595 Evandzelina Petukiene          OSK Sakas                       LTU   8651351   10:40  
 50155 Arimantas Petukas              OSK Sakas                       LTU   8648816   10:24  
 50620 Dainora Samcenkiene            OSK Sakas                       LTU   2012329   11:35  

OSK Silas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40025 Rimvydas Arlauskas             OSK Silas                       LTU   8386831   10:17  

OSK Šilas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45186 Andrius Valatka                OSK Šilas                       LTU   8654412   11:57  

Oslostudentenes IK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65068 Are Eriksen                    Oslostudentenes IK              NOR   7207901   11:53  
 65321 Magne Vollen                   Oslostudentenes IK              NOR   8651769   11:52  

Osnabruecker TB
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65124 Reinhard In Der Stroth         Osnabruecker TB                 GER   8028930   11:45  

Ostersunds OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60577 Kristina Hammarfalk            Ostersunds OK                   SWE   2085498   12:55  
 65545 Ingeborg Danielsson            Ostersunds OK                   SWE   2085501   10:20  
 65553 Helene Eriksdotter             Ostersunds OK                   SWE   2801162   11:08  
 70331 Lars Strinnholm                Ostersunds OK                   SWE   8165900   12:53  

Ostmarka OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55570 Anne Margrete Hammer           Ostmarka OK                     NOR   437650    13:36  
 55590 Torild Jorgensen               Ostmarka OK                     NOR   434170    13:46  
 60097 Dag Haugland                   Ostmarka OK                     NOR   437630    11:11  
 80134 Arne Chr Scheie                Ostmarka OK                     NOR   243567    12:31  

Otepaa SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60200 Jyri Merirand                  Otepaa SK                       EST   8664193   10:53  
 60700 Tiina Rillo                    Otepaa SK                       EST   8664199   12:49  
 65226 Anti Parik                     Otepaa SK                       EST   1303011   12:00  
 65672 Liivi Parik                    Otepaa SK                       EST   1000006   10:37  

Oulaisten Huima
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60101 Rolf Helander                  Oulaisten Huima                 FIN   8201945   10:55  

Oulun Tarmo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55118 Simo Keltamaki                 Oulun Tarmo                     FIN   1411435   13:26  
 55588 Tarja Jokikokko                Oulun Tarmo                     FIN   2048224   13:00  
 65266 Eero Ruokamo                   Oulun Tarmo                     FIN   8636582   11:45  

Ounasvaaran Hiihtoseura
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50545 Katri Haataja                  Ounasvaaran Hiihtoseura         FIN   1393011   11:27  
 60302 Kari Virtanen                  Ounasvaaran Hiihtoseura         FIN   203399    10:53  

Ozons
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35046 Arturs Graube                  Ozons                           LAT   8650208   11:12  
 35065 Atis Krumins                   Ozons                           LAT   980500    11:04  
 35072 Normunds Leina                 Ozons                           LAT   8111100   11:38  
 35133 Uldis Zimants                  Ozons                           LAT   8656755   11:29  
 40094 Pauls Platais                  Ozons                           LAT   8011888   10:30  
 40549 Evija Karlsone                 Ozons                           LAT   7203279   12:26  
 45068 Arturs Grinbergs               Ozons                           LAT   1393038   11:45  
 45169 Uvis Soika                     Ozons                           LAT   8138888   11:53  
 45201 Ivars Zagars                   Ozons                           LAT   8385777   11:46  
 45557 Zane Kojalovica                Ozons                           LAT   2021300   10:17  
 50099 Kaspars Kojalovics             Ozons                           LAT   7300383   10:38  
 50111 Girts Linins                   Ozons                           LAT   8657191   10:07  
 50571 Inguna Kupca                   Ozons                           LAT   9005202   11:38  
 55712 Baiba Zarina                   Ozons                           LAT   7212108   13:04  
 65522 Alida Abola                    Ozons                           LAT   8680001   10:34  
 80094 Arno Licis                     Ozons                           LAT   2128395   13:11  

Paijat Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75134 Eero Lampi                     Paijat Rasti                    FIN   7316      10:55  

Paimion Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50072 Tero Heikkila                  Paimion Rasti                   FIN   8636165   10:37  

Palo 88
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75193 Paavo Rintala                  Palo 88                         FIN   2145373   11:14  

Parawanga Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55559 Sue Garr                       Parawanga Orienteers            AUS   9101030   13:11  
 60082 Anthony Garr                   Parawanga Orienteers            AUS   9101123   10:13  
 65335 Boyd Wymer                     Parawanga Orienteers            AUS   402473    11:46  
 65635 Barbara Martin                 Parawanga Orienteers            AUS   9523399   10:55  
 65753 Fiona Wymer                    Parawanga Orienteers            AUS   402474    10:07  

Pargas IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35545 Hanna Lindholm                 Pargas IF                       FIN   8651777   13:23  
 45074 Mika Honkasalo                 Pargas IF                       FIN   8651750   11:37  
 45541 Yvonne Gunell                  Pargas IF                       FIN   1006585   10:42  
 55527 Heli Antikainenpauna           Pargas IF                       FIN   1006587   13:22  
 55648 Carola Penger                  Pargas IF                       FIN   1006560   12:45  
 60218 Mikael Ohrnberg                Pargas IF                       FIN   8650305   10:43  
 60584 Ann Catherine Henriksson       Pargas IF                       FIN   1006593   13:00  
 65712 Anne Soderblom                 Pargas IF                       FIN   8650339   11:09  
 70077 Bernt Engstroem                Pargas IF                       FIN   8656939   12:12  

Partizan Chelyabinsk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45197 Sergei Vorfolomeev             Partizan Chelyabinsk            RUS   8657014   12:08  

PC IASI
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65123 Cretu Ilie                     PC IASI                         ROU   338707    11:40  

Peninsula and Plains Orienteer
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55048 Peter Cleary                   Peninsula and Plains Orienteer  NZL   8632896   12:46  
 60201 Alister Metherell              Peninsula and Plains Orienteer  NZL   8648383   10:24  

Pihkaniskat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55218 Aki Saranen                    Pihkaniskat                     FIN   7208154   12:45  
 60245 Tuomo Puustinen                Pihkaniskat                     FIN   1201058   10:08  
 60600 Helena Jumppanen               Pihkaniskat                     FIN   7311      13:47  
 65179 Markku Leinonen                Pihkaniskat                     FIN   8660069   11:30  
 65674 Helvi Petays                   Pihkaniskat                     FIN   8201901   10:09  
 65694 Eliisa Ryynanen                Pihkaniskat                     FIN   333211    10:42  
 70172 Seppo Kuokkanen                Pihkaniskat                     FIN   2037364   12:49  
 70291 Jorma Ryynanen                 Pihkaniskat                     FIN   237331    12:38  
 70633 Helena Luoma                   Pihkaniskat                     FIN   1405609   11:30  
 75148 Simo Luoma                     Pihkaniskat                     FIN   1405610   10:41  

Pihtiputaan Tuisku
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75212 Seppo Sorri                    Pihtiputaan Tuisku              FIN   7208156   10:07  
 80131 Kosti Salmela                  Pihtiputaan Tuisku              FIN   8452019   13:26  

Piikkion Kehitys
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70194 Veikko Loukonen                Piikkion Kehitys                FIN   1304202   11:24  
 70275 Antti Rantasaari               Piikkion Kehitys                FIN   8201953   12:42  

Pitajanmaen Tarmo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65107 Simo Helkkula                  Pitajanmaen Tarmo               FIN   1201081   11:26  
 65298 Juhani Tarvainen               Pitajanmaen Tarmo               FIN   8201931   11:31  

Pitea IF Orienteringsklubb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65186 Torbjoern Lundberg             Pitea IF Orienteringsklubb      SWE   1520826   12:18  
 65546 Irene Danielsson               Pitea IF Orienteringsklubb      SWE   1414436   10:53  

Pohjola Group
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75184 Eino Pohjola                   Pohjola Group                   FIN   338684    10:35  

Poliks
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60685 Olga Pokotilo                  Poliks                          RUS   8643702   13:39  

Polimaster
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55027 Guennadi Baranov               Polimaster                      BLR   8650195   13:17  

Polisportiva Besanese Asd
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70594 Licia Kalcich                  Polisportiva Besanese Asd       ITA   210463    12:10  

Porsgrunn OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55631 Tove Evensen Mathisen          Porsgrunn OL                    NOR   341344    12:57  
 60197 Knut Wiig Mathisen             Porsgrunn OL                    NOR   1457143   10:04  
 65132 Ole Johansson                  Porsgrunn OL                    NOR   981937    12:17  
 65533 Lill Birkelund                 Porsgrunn OL                    NOR   8646994   11:13  
 65580 Inger Marie Johansson          Porsgrunn OL                    NOR   1195317   10:39  
 70130 Kay Joergensen                 Porsgrunn OL                    NOR   8101005   13:11  
 70160 Jacob Kloverod                 Porsgrunn OL                    NOR   1121449   13:01  
 70199 Rolf Lye                       Porsgrunn OL                    NOR   7107710   11:34  
 70279 Bjoern Atle Remme              Porsgrunn OL                    NOR   8651772   12:14  
 70588 Gun Inger Joergensen           Porsgrunn OL                    NOR   2072448   12:21  
 75127 Lars Magne Klovning            Porsgrunn OL                    NOR   510929    10:16  
 75585 Eli Jorid Klovning             Porsgrunn OL                    NOR   1397062   10:18  

Possum Trot Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70220 Richard Neuburger              Possum Trot Orienteering Club   USA   887710    12:37  
 70644 Nancy Neuburger                Possum Trot Orienteering Club   USA   887715    11:51  

Post SV Dresden
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50626 Wiebke Sihver                  Post SV Dresden                 GER   7201456   11:20  
 55627 Elena Malkowa                  Post SV Dresden                 GER   7201230   12:48  
 70087 Ludwig Genderjahn              Post SV Dresden                 GER   2061249   13:21  
 80531 Brigitte Burkhardt             Post SV Dresden                 GER   2027355   11:34  

PovSport
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35119 Pavel Strokin                  PovSport                        RUS   8666526   11:04  

Praleska
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35107 Alex Rogovsky                  Praleska                        BLR   8030682   11:50  
 65692 Tatiana Rogovskaia             Praleska                        BLR   8300653   10:21  

Prizma OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45027 Aldis Banga                    Prizma OK                       LAT   8180080   11:54  
 65028 Ivars Ansviesulis              Prizma OK                       LAT   8111155   11:38  
 75030 Janis Aprubis                  Prizma OK                       LAT   1007370   11:10  

Pudasjarven Urheilijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55083 Antti Harkonen                 Pudasjarven Urheilijat          FIN   1417514   12:40  

Punkalaitumen Kunto
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40098 Markus Salo                    Punkalaitumen Kunto             FIN   1423623   10:25  
 40591 Mervi Salo                     Punkalaitumen Kunto             FIN   1424731   13:02  

Puolangan Ryhti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40566 Maaret Marsynaho               Puolangan Ryhti                 FIN   9551224   13:07  
 60605 Maija Kakela                   Puolangan Ryhti                 FIN   2056097   13:50  
 65155 Martti Kongas                  Puolangan Ryhti                 FIN   2056099   12:01  
 65303 Pekka Toppari                  Puolangan Ryhti                 FIN   2056098   11:47  
 65606 Kaarina Kongas                 Puolangan Ryhti                 FIN   2056100   11:21  

Purva Bridejs
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40114 Toms Veits                     Purva Bridejs                   LAT   8668668   10:53  
 40601 Dina Zobena                    Purva Bridejs                   LAT   8077799   13:14  
 45045 Ilmars Davidsons               Purva Bridejs                   LAT   8300700   12:06  
 45106 Alberts Lacis                  Purva Bridejs                   LAT   1007360   11:29  

PVM
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60144 Gyula Koger                    PVM                             HUN   1396202   10:13  
 60656 Eva Mezo                       PVM                             HUN   1396256   12:47  
 65074 Istvan Fluck                   PVM                             HUN   1396250   11:36  
 65617 Edit Kuhn                      PVM                             HUN   1396204   10:15  

Raisu Lumous
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50108 Kasperi Launis                 Raisu Lumous                    FIN   8637530   10:09  
 50578 Teija Launis                   Raisu Lumous                    FIN   902958    11:28  

Raja Karjalan Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35538 Veera Kiuru                    Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   8651776   12:36  
 45090 Jani Kiuru                     Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   9201813   12:10  
 50070 Petri Hautaniemi               Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   8680011   10:19  
 50102 Unto Korhonen                  Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   8631330   11:03  
 50550 Marjaana Hautaniemi            Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   8044373   11:25  
 55568 Riitta Hakkarainen             Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   1201062   13:38  
 55604 Eeva Korhonen                  Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   9102266   13:08  
 60732 Virve Tengman                  Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   9201801   13:40  
 65146 Markku Kaulio                  Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   1393040   12:33  
 65620 Sirpa Lakanen                  Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   9202035   11:20  
 65730 Eija Tikka                     Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   9201805   10:59  
 70216 Reijo Mouhu                    Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   8651771   13:07  
 70217 Pentti Narhi                   Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   7204656   13:35  
 70254 Ossi Paukkunen                 Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   9201806   12:35  
 70344 Matti Tikka                    Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   9201809   12:24  
 75132 Matti Kyostila                 Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   7208192   11:01  
 75226 Aimo Ukkonen                   Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   7207760   10:33  
 90023 Arvo Majoinen                  Raja Karjalan Suunnistajat      FIN   251166    12:20  

Rajamaen Rykmentti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35537 Maija Kiljunen                 Rajamaen Rykmentti              FIN   1393105   13:29  
 35551 Outi Nieminen                  Rajamaen Rykmentti              FIN   891868    13:14  
 40091 Tapio Pera                     Rajamaen Rykmentti              FIN   8651746   10:29  
 45150 Antero Pulli                   Rajamaen Rykmentti              FIN   8680079   12:16  
 45582 Heli Murto                     Rajamaen Rykmentti              FIN   8638576   10:23  
 50603 Anne Paalanen                  Rajamaen Rykmentti              FIN   1304194   11:40  
 60192 Jouko Malinen                  Rajamaen Rykmentti              FIN   8012270   10:18  
 60209 Arto Niemi                     Rajamaen Rykmentti              FIN   8242828   10:21  
 60219 Ilkka Ojapalo                  Rajamaen Rykmentti              FIN   2800708   11:04  
 60673 Anneli Ojapalo                 Rajamaen Rykmentti              FIN   9101051   13:40  
 65106 Velimatti Heinonen             Rajamaen Rykmentti              FIN   8657354   12:29  
 65299 Vesa Tervo                     Rajamaen Rykmentti              FIN   520314    12:18  
 65312 Timo Valkonen                  Rajamaen Rykmentti              FIN   2112271   11:27  
 70223 Pertti Nieminen                Rajamaen Rykmentti              FIN   8654424   11:47  

Rakvere OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55202 Aleksander Pritsik             Rakvere OK                      EST   8657198   13:21  
 65163 Rein Kriks                     Rakvere OK                      EST   1405608   12:04  
 65549 Ene Ehrenpreis                 Rakvere OK                      EST   1415625   11:11  
 65612 Eha Kriks                      Rakvere OK                      EST   1411922   10:53  

Ramenskoye
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45062 Pavel Galusha                  Ramenskoye                      RUS   2007121   11:59  
 50022 Alexander Afonyushkin          Ramenskoye                      RUS   8100965   10:39  
 50522 Elena Afonyushkina             Ramenskoye                      RUS   8060965   11:44  
 55603 Irina Koloskova                Ramenskoye                      RUS   1007922   13:16  
 60535 Olga Burlinova                 Ramenskoye                      RUS   2300055   12:50  
 60591 Liudmila Iurmanova             Ramenskoye                      RUS   1301453   13:01  
 60761 Tatiana Yaroslavtseva          Ramenskoye                      RUS   929213    12:57  
 60762 Olga Yurchenko                 Ramenskoye                      RUS   238194    14:03  

Ramtruck
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45065 Alexey Gorbachev               Ramtruck                        RUS   7201333   12:11  
 45539 Tatyana Gorbacheva             Ramtruck                        RUS   1005255   10:26  

Rasti 88
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45585 Katja Nokka                    Rasti 88                        FIN   9102122   10:18  
 50141 Ilkka Nokka                    Rasti 88                        FIN   7205362   10:05  
 65306 Touko Tuomola                  Rasti 88                        FIN   2078931   11:49  

Rasti E4
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50641 Sari Tupitsa                   Rasti E4                        FIN   2021812   11:41  
 60611 Kirsi Kihlstrom                Rasti E4                        FIN   209076    13:58  
 60693 Paeivi Raatikainen             Rasti E4                        FIN   9201546   12:55  
 85043 Kalle Leppanen                 Rasti E4                        FIN   9201541   13:11  

Rasti Hyry
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55592 Tuija Jurvakainen              Rasti Hyry                      FIN   8070562   13:02  
 55667 Kaija Ruotsalainen             Rasti Hyry                      FIN   8650328   12:57  
 60229 Timo Partanen                  Rasti Hyry                      FIN   8020659   11:02  

Rasti Jyry
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40563 Mervi Luurila                  Rasti Jyry                      FIN   7207275   12:38  
 40587 Anastasia Routsi               Rasti Jyry                      FIN   7208425   12:22  
 45071 Jussi Pekka Hanhela            Rasti Jyry                      FIN   8651749   11:27  
 45129 Tuomas Naakka                  Rasti Jyry                      FIN   8643008   11:39  
 45543 Maisa Gustafsson               Rasti Jyry                      FIN   8651780   10:06  
 50181 Juhapekka Stromberg            Rasti Jyry                      FIN   8201949   10:22  
 60641 Aino Leppanen                  Rasti Jyry                      FIN   1602688   13:02  
 70103 Jorma Helin                    Rasti Jyry                      FIN   2073771   12:16  
 70125 Paavo Inkinen                  Rasti Jyry                      FIN   9201396   13:42  
 70175 Juhani Kytoejoki               Rasti Jyry                      FIN   338710    12:46  
 70191 Kari Loeyttyjaervi             Rasti Jyry                      FIN   1006343   12:48  
 70597 Marja Kanerva                  Rasti Jyry                      FIN   503289    12:10  
 70651 Tuula Ohramaa                  Rasti Jyry                      FIN   560408    11:53  
 75118 Unto Kanerva                   Rasti Jyry                      FIN   503290    10:06  
 75204 Reijo Seitajoki                Rasti Jyry                      FIN   9101387   10:26  
 75549 Ulla Finnila Seitajoki         Rasti Jyry                      FIN   302877    10:41  

Rasti Kurikka
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70095 Aulis Hahtola                  Rasti Kurikka                   FIN   888488    11:22  

Rasti Lukko
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55219 Lasse Sarparanta               Rasti Lukko                     FIN   1171096   12:45  
 65246 Erkki Pulkkinen                Rasti Lukko                     FIN   995000    12:11  
 70364 Kalle Virtanen                 Rasti Lukko                     FIN   1406434   11:53  
 75085 Stig Heerman                   Rasti Lukko                     FIN   218385    11:07  

Rasti Pernio
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60254 Osmo Saari                     Rasti Pernio                    FIN   1005554   10:42  
 60707 Arja Saari                     Rasti Pernio                    FIN   1005553   13:32  
 80150 Niilo Tuominen                 Rasti Pernio                    FIN   1005559   13:01  

Rasti Piikkio
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55093 Jukka Honkasaari               Rasti Piikkio                   FIN   1423631   12:37  
 65022 Seppo Aarnio                   Rasti Piikkio                   FIN   8201996   12:34  
 75234 Ilkka Vuorinen                 Rasti Piikkio                   FIN   8657412   11:01  

Rastihaukat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35049 Tuomas Helin                   Rastihaukat                     FIN   8651742   11:52  
 35089 Timo Mouhu                     Rastihaukat                     FIN   8651743   11:56  
 40079 Teemu Matilainen               Rastihaukat                     FIN   8651745   10:23  
 45023 Antero Aunesluoma              Rastihaukat                     FIN   1423624   12:14  
 55234 Esko Sorri                     Rastihaukat                     FIN   1423634   12:50  

RasTiimi
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55611 Paivi Lassila                  RasTiimi                        FIN   8201983   13:40  

RastiJussit
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60110 Esa Huhtanen                   RastiJussit                     FIN   690006    10:25  
 70611 Eeva Liisa Korkeakangas        RastiJussit                     FIN   7201244   12:17  

Rastikarhut
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60195 Tapio Mannila                  Rastikarhut                     FIN   7001509   10:23  

Rastiretki
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65602 Satu Kettunen                  Rastiretki                      FIN   1009890   10:38  

Rastivarsat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60170 John Laukka                    Rastivarsat                     FIN   8070268   10:45  
 65637 Eeva Matilainen                Rastivarsat                     FIN   9700641   10:26  
 85039 Heikki Lario                   Rastivarsat                     FIN   7208152   13:15  

Raufoss IL Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70345 Hans Asbjoern Tingvold         Raufoss IL Orientering          NOR   980346    12:43  

Raumar Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50527 Annegrete Austad               Raumar Orientering              NOR   344286    12:01  
 55557 Ida Flatmo Engen               Raumar Orientering              NOR   9560074   13:03  
 60070 Knut Engen                     Raumar Orientering              NOR   9402901   10:05  
 60108 Tron Erik Hovind               Raumar Orientering              NOR   208911    10:47  
 60277 Tor Strand                     Raumar Orientering              NOR   680068    10:29  
 60282 Jan Sveen                      Raumar Orientering              NOR   1004372   11:15  
 60588 Kari Kamstrup Hovind           Raumar Orientering              NOR   208952    13:19  

Ravetofta OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55567 Tina Hagard                    Ravetofta OK                    SWE   601224    13:20  
 65737 Eva Tykesson                   Ravetofta OK                    SWE   9070530   10:21  
 70357 Ingmar Tykesson                Ravetofta OK                    SWE   18979     13:32  
 70538 Majbritt Bystrom               Ravetofta OK                    SWE   16300     11:38  

Red Roos
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70213 Hugh Moore                     Red Roos                        AUS   409759    12:44  
 70373 Eric Wainwright                Red Roos                        AUS   8655391   13:02  

Riihimaen Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55596 Arja Kallio                    Riihimaen Suunnistajat          FIN   2025566   13:39  
 60301 Harri Viitasalo                Riihimaen Suunnistajat          FIN   1423639   10:31  
 70100 Pertti S Hartikainen           Riihimaen Suunnistajat          FIN   1423642   13:03  
 70676 Juulia Salmela                 Riihimaen Suunnistajat          FIN   430674    11:43  
 75199 Markku Salmela                 Riihimaen Suunnistajat          FIN   430673    11:08  

Rimbo SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85023 Rolf Andersson                 Rimbo SOK                       SWE   7516043   13:19  

Ringerike OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70281 Helge Revhaug                  Ringerike OL                    NOR   8004323   13:36  
 70689 Kari Strande                   Ringerike OL                    NOR   1931313   11:57  
 75055 Tormod Dahlen                  Ringerike OL                    NOR   334234    10:28  
 75546 Elin Dahlen                    Ringerike OL                    NOR   7211417   10:42  

Ringsaker OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65191 Knut Malmo                     Ringsaker OK                    NOR   1304036   12:02  
 65330 Terje Wikstroem                Ringsaker OK                    NOR   1304029   12:40  
 65722 Sidsel Storihle                Ringsaker OK                    NOR   331711    10:58  
 65750 Bente Tangen Wikstroem         Ringsaker OK                    NOR   1304047   10:37  
 70381 Knut Wikstrom                  Ringsaker OK                    NOR   331722    12:18  

RyazanVek
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55256 Valerii Vekovishchev           RyazanVek                       RUS   238341    12:33  

Rydboholms SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80033 Gunnar Bylund                  Rydboholms SK                   SWE   225123    13:13  
 80532 Vivianne Bylund                Rydboholms SK                   SWE   2123820   12:12  

Rocky Mountain Orienteering Cl
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65079 Sverre Froyen                  Rocky Mountain Orienteering Cl  USA   8562019   11:27  
 75544 Sharon Crawford                Rocky Mountain Orienteering Cl  USA   8092444   10:14  

Royal Air Force Orienteering R
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75034 Anthony Barrable               Royal Air Force Orienteering R  GBR   8007444   10:23  

Royal Signals Orienteering Clu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35526 Katie Costello                 Royal Signals Orienteering Clu  GBR   8657365   12:49  
 35548 Victoria Mccreadie             Royal Signals Orienteering Clu  GBR   8643401   13:01  
 40531 Sally Calland                  Royal Signals Orienteering Clu  GBR   8643405   12:55  
 55209 David Riches                   Royal Signals Orienteering Clu  GBR   8669958   13:13  

Royken OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60598 Elisabeth Johannesen           Royken OL                       NOR   1424739   12:54  
 60727 Bjorg Svanberg                 Royken OL                       NOR   248404    13:45  
 65131 Morten Johannesen              Royken OL                       NOR   975958    12:37  
 65293 Kjell Svanberg                 Royken OL                       NOR   248082    11:54  
 65304 Per Ove Transeth               Royken OL                       NOR   8646997   12:08  

Rond OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60570 Turid Giil                     Rond OL                         NOR   1009820   12:47  

Ronneby OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40561 Sarah Lindstrom                Ronneby OK                      SWE   770601    12:33  
 45115 Torgny Lindstrom               Ronneby OK                      SWE   7730619   11:39  
 65291 Larsowe Strom                  Ronneby OK                      SWE   448518    12:39  
 65724 Ingrid E Strom                 Ronneby OK                      SWE   1521007   11:00  
 70692 Gullevi Svensson               Ronneby OK                      SWE   1213148   11:52  
 75611 Birgitta Olsson                Ronneby OK                      SWE   611004    10:30  
 80076 Roland Karlsson                Ronneby OK                      SWE   2126005   12:33  
 80110 Ragnar Olsson                  Ronneby OK                      SWE   590821    13:22  

Roros IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60093 Petter Gullikstad              Roros IL                        NOR   2077574   10:48  

Rostov on Don
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40565 Buzina Marinel                 Rostov on Don                   RUS   1005134   13:13  

Roxburgh Reivers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35546 Sarah Mcadam                   Roxburgh Reivers                GBR   8150158   12:51  
 35547 Myra Mcadam                    Roxburgh Reivers                GBR   8201984   13:26  
 55587 Fiona Johnston                 Roxburgh Reivers                GBR   8628553   13:13  
 60617 Lindsey Knox                   Roxburgh Reivers                GBR   8151419   12:58  
 60654 Pauline Mcadam                 Roxburgh Reivers                GBR   8150159   13:50  
 70318 Robin Sloan                    Roxburgh Reivers                GBR   8201915   12:57  

RSK Johvikas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35103 Mikk Podra                     RSK Johvikas                    EST   8358613   11:07  
 50570 Daisy Kroon                    RSK Johvikas                    EST   1410833   11:58  
 50586 Kadre Maalma                   RSK Johvikas                    EST   7202719   12:00  
 50595 Piret Niglas                   RSK Johvikas                    EST   7204664   11:18  
 50596 Kai Niinepuu                   RSK Johvikas                    EST   889228    12:08  
 55237 Urmas Sulaoja                  RSK Johvikas                    EST   998987    13:16  
 55658 Ulle Raudsepp                  RSK Johvikas                    EST   1404069   13:44  
 60206 Mihkel Nahkur                  RSK Johvikas                    EST   980555    10:23  
 60592 Olga Jakovleva                 RSK Johvikas                    EST   1406430   13:44  
 65154 Arne Kolk                      RSK Johvikas                    EST   305247    11:34  
 65238 Tiit Ploompuu                  RSK Johvikas                    EST   305195    12:38  
 65261 Jyri Rokko                     RSK Johvikas                    EST   682481    12:10  
 65611 Katrin Kriiska                 RSK Johvikas                    EST   8668770   11:07  
 65645 Aime Moik                      RSK Johvikas                    EST   305251    11:02  
 65680 Kersti Ploom                   RSK Johvikas                    EST   305119    10:49  
 65725 Tatjana Sumilo                 RSK Johvikas                    EST   2073773   11:02  
 70028 Pjotr Aksjonov                 RSK Johvikas                    EST   1405524   11:48  
 70034 Vaino Aul                      RSK Johvikas                    EST   1410832   13:35  
 70274 Mati Randoja                   RSK Johvikas                    EST   1408073   11:55  
 70591 Anne Jundas                    RSK Johvikas                    EST   1395672   12:23  
 75032 Juhan Bachmann                 RSK Johvikas                    EST   1411932   10:05  
 75099 Martin Ilves                   RSK Johvikas                    EST   418185    10:59  
 75567 Viivi Ilves                    RSK Johvikas                    EST   305256    11:03  
 80099 Lev Migdalski                  RSK Johvikas                    EST   2124458   12:31  

Rudamina OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35045 Tomas Grabauskas               Rudamina OK                     LTU   8648811   11:09  
 40049 Andrius Grigusevicius          Rudamina OK                     LTU   8661165   10:33  
 45606 Lidija Sirvinskaite            Rudamina OK                     LTU   2118256   10:52  
 50572 Irena Kurklietiene             Rudamina OK                     LTU   1412500   11:23  
 55122 Romualdas Kniuksta             Rudamina OK                     LTU   8629910   13:04  
 60084 Gintaras Gavenas               Rudamina OK                     LTU   8664292   10:32  
 65064 Kostas Duda                    Rudamina OK                     LTU   8420420   12:21  
 65185 Juozas Lukasevicius            Rudamina OK                     LTU   8111115   12:04  
 65548 Violeta Dudiene                Rudamina OK                     LTU   1301702   10:36  

Rudsbygd IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65714 Gro Solnoerdal                 Rudsbygd IL                     NOR   334035    10:49  
 70043 Paul Martin Berg               Rudsbygd IL                     NOR   334036    11:30  
 70700 Marit Kamstrup Tyldum          Rudsbygd IL                     NOR   341329    11:35  
 80151 Jon Tyldum                     Rudsbygd IL                     NOR   341338    13:07  

Rujiena
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70531 Vilhelmine Berzupe             Rujiena                         LAT   207924    11:31  

Rus veteran
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35086 Sergei Morozov                 Rus veteran                     RUS   9777888   11:22  
 35116 Aleksei Stakhanov              Rus veteran                     RUS   1451272   11:19  
 40039 Dmitrii Degtiarev              Rus veteran                     RUS   2800258   10:43  
 40539 Viktoriia Golubeva             Rus veteran                     RUS   1779771   12:42  
 45042 Dmitry Cheremisin              Rus veteran                     RUS   238618    11:56  
 45533 Iuliia Davydova                Rus veteran                     RUS   1633305   10:30  
 45555 Liubov Khokhlova               Rus veteran                     RUS   5963      10:07  
 50215 Yaroslav Zdradovskii           Rus veteran                     RUS   2086193   11:04  
 50534 Natalia Burdanova              Rus veteran                     RUS   333217    11:21  
 50594 Nadezhda Naumenko              Rus veteran                     RUS   1391084   11:24  
 50642 Olga Tutynina                  Rus veteran                     RUS   2040709   12:14  
 55004 Sergei Kizhlo                  Rus veteran                     RUS   7205877   12:31  
 55029 Evgenii Bekher                 Rus veteran                     RUS   1394924   13:23  
 55076 Maksim Gureev                  Rus veteran                     RUS   8638581   13:01  
 55602 Larisa Kolechkina              Rus veteran                     RUS   2024894   13:41  
 55643 Elena Osipenkova               Rus veteran                     RUS   2040777   13:46  
 55666 Larisa Rumiantseva             Rus veteran                     RUS   2004180   13:14  
 55672 Larisa Savinykh                Rus veteran                     RUS   1005862   13:01  
 60010 Viktor Rylov                   Rus veteran                     RUS   1423779   10:04  
 60053 Sergei Cherkesov               Rus veteran                     RUS   1633316   11:03  
 60076 Andrei Fershalov               Rus veteran                     RUS   504200    10:17  
 60147 Igor Komin                     Rus veteran                     RUS   505913    11:07  
 60149 Aleksandr Kopelevich           Rus veteran                     RUS   895793    10:18  
 60560 Viktoriia Fershalova           Rus veteran                     RUS   1301105   13:37  
 60623 Feoktista Krivusha             Rus veteran                     RUS   9200439   13:03  
 60646 Irina Lomova                   Rus veteran                     RUS   238365    13:33  
 60658 Natalia Mikhonina              Rus veteran                     RUS   1007008   13:55  
 65086 Viacheslav Gorelov             Rus veteran                     RUS   1007923   12:26  
 65164 Vladimir Krivusha              Rus veteran                     RUS   9200428   12:06  
 65678 Aleksandra Piankova            Rus veteran                     RUS   2004080   10:22  
 65695 Valentina Ryzhenkova           Rus veteran                     RUS   1396125   10:23  
 65709 Tatiana Shevchenko             Rus veteran                     RUS   1301597   10:31  
 65719 Irina Stepanova                Rus veteran                     RUS   1005681   10:33  
 70024 Ivan Aglichev                  Rus veteran                     RUS   2300090   12:03  
 70153 Nikolai Kazarinov              Rus veteran                     RUS   238155    12:38  
 70210 Evgenii Mitrofanov             Rus veteran                     RUS   2106459   11:28  
 70565 Aleksandra Gutina              Rus veteran                     RUS   2083722   11:33  
 70612 Valentina Kostyleva            Rus veteran                     RUS   1394958   11:59  
 70660 Tamara Ovsiannikova            Rus veteran                     RUS   0         11:55  
 70665 Valentina Piskareva            Rus veteran                     RUS   2300089   11:47  
 70669 Kateryna Radzivil              Rus veteran                     RUS   7207754   11:42  
 70693 Tatiana Svistun                Rus veteran                     RUS   1413234   12:17  
 70705 Galina Vershinina              Rus veteran                     RUS   211580    11:21  
 80056 Jurii Grishanov                Rus veteran                     RUS   1302298   12:55  
 80083 Leonid Kuklin                  Rus veteran                     RUS   1393561   12:42  
 80157 Oleg Zhukov                    Rus veteran                     RUS   2056916   13:25  
 80572 Valentina Zhukova              Rus veteran                     RUS   2056915   12:07  

Russian Orienteering Federatio
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40600 Galina Vinogradova             Russian Orienteering Federatio  RUS   8000132   13:25  

S Sportas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45524 Aine Ambraziene                S Sportas                       LTU   8662418   10:38  
 50024 Svajunas Ambrazas              S Sportas                       LTU   8648805   10:31  
 50097 Tomas Klicner                  S Sportas                       LTU   8004612   10:47  

Saarijarven Pullistus
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45588 Anu Oksanen                    Saarijarven Pullistus           FIN   2101335   10:46  

Sage Orienteering and Rogainin
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45123 Kevin Matrosovs                Sage Orienteering and Rogainin  CAN   8662628   11:45  

Saint Petersburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35069 Aleksey Lakhmanov              Saint Petersburg                RUS   8669919   11:49  
 35081 Sergei Malin                   Saint Petersburg                RUS   505915    11:08  
 45069 Ilya Gusev                     Saint Petersburg                RUS   8638440   11:24  

Saint Petersburg Granit
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65125 Insaf Ishmukhametov            Saint Petersburg Granit         RUS   1302526   11:58  
 70659 Liudmila Ovsiannikova          Saint Petersburg Granit         RUS   1005448   12:11  
 75616 Nadezhda Parkhacheva           Saint Petersburg Granit         RUS   1009438   10:33  
 75637 Nina Sumina                    Saint Petersburg Granit         RUS   250822    11:03  

Sayneisen Salpa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60720 Ulla Soininen                  Sayneisen Salpa                 FIN   1424740   13:51  

Saku
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55601 Mare Kitsnik                   Saku                            EST   8044372   13:47  
 60116 Jaak Jaagus                    Saku                            EST   428179    10:44  
 60620 Anne Koppel                    Saku                            EST   2088114   13:10  
 65156 Toomas Koppel                  Saku                            EST   305559    11:39  
 65687 Helle Rennu                    Saku                            EST   305564    10:33  

Sala OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60633 Lena Larsson                   Sala OK                         SWE   8303057   12:58  
 65175 Goran Larsson                  Sala OK                         SWE   8636984   12:03  
 70551 Britt Eriksson                 Sala OK                         SWE   8490502   11:58  

Saldus OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35047 Gatis Grinbergs                Saldus OK                       LAT   2101444   11:53  
 35055 Kristaps Jaudzems              Saldus OK                       LAT   8432188   11:18  
 40078 Viktors Mateics                Saldus OK                       LAT   8044400   10:48  
 40521 Elina Andersone                Saldus OK                       LAT   7204925   13:00  
 45037 Uldis Brucis                   Saldus OK                       LAT   7203277   11:41  
 50118 Guntars Mankus                 Saldus OK                       LAT   8000004   10:55  
 50122 Andris Melkerts                Saldus OK                       LAT   8001555   10:17  
 55198 Ivars Plankais                 Saldus OK                       LAT   8110999   12:46  
 55649 Silvija Penkule                Saldus OK                       LAT   8663292   13:20  
 55688 Mudite Steina                  Saldus OK                       LAT   2045381   13:05  
 60235 Maris Penkulis                 Saldus OK                       LAT   8665454   10:56  
 65196 Egils Maulins                  Saldus OK                       LAT   1410740   12:28  
 65638 Inese Maulina                  Saldus OK                       LAT   2008108   10:40  
 75599 Daila Mankus                   Saldus OK                       LAT   9101649   10:50  
 80530 Ilze Bruce                     Saldus OK                       LAT   2015696   11:42  

Saloisten Reipas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75152 Juhani Makinen                 Saloisten Reipas                FIN   8201959   11:16  

Salon Viesti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40043 Jan Erik Fredriksson           Salon Viesti                    FIN   7206521   10:51  
 60091 Timo Gronholm                  Salon Viesti                    FIN   1396159   10:52  
 60298 Kari Vigelius                  Salon Viesti                    FIN   1005557   10:27  
 70292 Jouni Saarinen                 Salon Viesti                    FIN   1003705   13:03  
 70553 Marjaana Eskola                Salon Viesti                    FIN   1396128   12:03  
 70653 Marja Liisa Ojamaa             Salon Viesti                    FIN   1396172   11:39  
 70707 Seija Vigelius                 Salon Viesti                    FIN   1005558   12:04  
 85044 Eero Liski                     Salon Viesti                    FIN   9201536   12:55  

Salon Vilpas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60613 Pirjo Kivioja                  Salon Vilpas                    FIN   338653    13:05  
 65151 Heikki Kivioja                 Salon Vilpas                    FIN   338654    12:04  

Samnanger
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55060 Helge Magnus Erdal             Samnanger                       NOR   981921    13:28  

Sande SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65072 Oivind Fadum                   Sande SK                        NOR   8220452   12:36  

Sandefjord OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60525 Anne Lise Andreassen           Sandefjord OK                   NOR   225481    13:17  
 70561 Astrid Gjelstad                Sandefjord OK                   NOR   1424742   11:41  
 80050 Oddvar Gjelstad                Sandefjord OK                   NOR   1424725   12:51  

Sans Souci
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60279 Takashi Sugiyama               Sans Souci                      JPN   7344030   10:06  
 70236 Takao Oba                      Sans Souci                      JPN   8638258   12:03  
 70649 Setsuko Oba                    Sans Souci                      JPN   8658651   12:15  

Sarpsborg OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55104 Tormod Jensen                  Sarpsborg OL                    NOR   1416208   12:56  
 65745 Tove Wahlgren                  Sarpsborg OL                    NOR   442399    10:31  
 70371 Tom Wahlgren                   Sarpsborg OL                    NOR   8001946   13:30  

Sarum
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70099 Brian Hart                     Sarum                           GBR   8060314   13:36  
 75560 Pat Hart                       Sarum                           GBR   8065176   10:13  

Saterbygdens OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65263 Olle Ronnols                   Saterbygdens OK                 SWE   541117    11:41  

SATUREAL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45167 Valeriy Slavinskiy             SATUREAL                        RUS   895812    11:24  

Sauvon Urheilijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60616 Hannele Knaapinen              Sauvon Urheilijat               FIN   230268    13:23  
 60696 Anne Raunio                    Sauvon Urheilijat               FIN   9001955   13:38  

Savedalens AIK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60178 Mats Lindqvist                 Savedalens AIK                  SWE   580101    10:17  

Savon Suunta
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60285 Tapio Tikkanen                 Savon Suunta                    FIN   8201919   10:20  

Saxons Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55089 Alan Hickling                  Saxons Orienteering Club        GBR   8112019   13:11  
 60589 Sarah Howes                    Saxons Orienteering Club        GBR   8060259   13:46  
 65040 Simon Blanchflower             Saxons Orienteering Club        GBR   8657524   11:57  
 65084 Mark Glaisher                  Saxons Orienteering Club        GBR   8291051   11:32  

SC Klecken
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55548 Barbara Dresel                 SC Klecken                      GER   8649284   13:21  
 60065 Uwe Dresel                     SC Klecken                      GER   8649286   10:58  

Segersta OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50601 Annika Ottenback               Segersta OK                     SWE   1879716   11:53  

Selbu OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75059 Magne Eidem                    Selbu OK                        NOR   8008508   10:59  
 80133 Jardar Sandstad                Selbu OK                        NOR   10089829  13:16  

Selijas Mezs OSK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50133 Jurijs Narels                  Selijas Mezs OSK                LAT   8636827   10:34  
 60723 Dace Stagite                   Selijas Mezs OSK                LAT   541002    13:04  

SELOC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65256 Stephen Richards               SELOC                           GBR   8060753   11:40  
 70233 John Nuttall                   SELOC                           GBR   8189681   12:26  

Seniors OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75056 Vilis Dubrovskis               Seniors OK                      LAT   2049461   10:13  
 75240 Juris Zvirgzds                 Seniors OK                      LAT   8417200   11:06  
 75657 Julija Zvirgzde                Seniors OK                      LAT   8121900   10:49  
 80522 Aija Andersone                 Seniors OK                      LAT   7000195   12:09  
 85038 Stanislavs Kojalovics          Seniors OK                      LAT   207693    13:39  
 85527 Raisa Mazzarina                Seniors OK                      LAT   230747    10:34  

September Team
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50211 Krzysztof Wrzesinski           September Team                  POL   8636526   10:46  

Sever
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35100 Vitaly Pavlenko                Sever                           UKR   1300195   11:19  
 35104 Sergii Raevskiy                Sever                           UKR   1300140   11:39  
 40117 Sergii Voitsekhovskyi          Sever                           UKR   1300194   10:17  
 40568 Valentyna Mizeriuk             Sever                           UKR   1300196   13:21  
 40579 Polina Pikhovkina              Sever                           UKR   1300136   13:06  
 45021 Yurii Afanasev                 Sever                           UKR   1300146   12:08  
 45561 Olena Kostina                  Sever                           UKR   1300193   10:33  
 45565 Olena Kutsenko                 Sever                           UKR   1300172   10:21  
 45571 Svitlana Lopatenko             Sever                           UKR   1300164   10:09  
 50101 Serhii Konovalov               Sever                           UKR   1300175   10:44  
 55652 Svitlana Polovinko             Sever                           UKR   1300166   12:48  

Sigtuna OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75559 Margareta Haraldsson           Sigtuna OK                      SWE   11853     10:13  
 75652 Eva Von Heijne                 Sigtuna OK                      SWE   12315     10:54  

Sigulda
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45566 Ineta Laizane                  Sigulda                         LAT   200140    10:47  
 60033 Janis Augulis                  Sigulda                         LAT   8650298   11:17  
 70188 Ilmars Limbens                 Sigulda                         LAT   8077771   13:06  
 70687 Rudite Sterna                  Sigulda                         LAT   9200075   12:02  

Siguldas Takas
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45050 Dagnis Dubrovskis              Siguldas Takas                  LAT   8653086   12:04  

Silales SM
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60203 Eugenijus Miksys               Silales SM                      LTU   8644493   10:39  

SILIN
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45563 Galyna Kulikova                SILIN                           GER   1004414   10:24  
 65280 Vasil Silin                    SILIN                           GER   222253    12:05  

Silva
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35044 Maris Freimanis                Silva                           LAT   8629225   11:33  
 50574 Inese Lacare                   Silva                           LAT   320276    11:47  
 60164 Harijs Lacars                  Silva                           LAT   2005122   10:11  

SYOUK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55244 Tim Tett                       SYOUK                           GBR   8650307   13:19  

SK Aasa 5
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45547 Maari Idnurm                   SK Aasa 5                       EST   8647288   10:45  
 45618 Siiri Vallner                  SK Aasa 5                       EST   8171621   10:10  
 50565 Meeli Kerem                    SK Aasa 5                       EST   7200990   11:53  
 55258 Jaanus Viljamaa                SK Aasa 5                       EST   889108    12:45  
 55581 Anu Jarv                       SK Aasa 5                       EST   8639465   13:43  

SK Chotebor
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50202 Petr Vobornik                  SK Chotebor                     CZE   8414102   10:58  
 50214 Jan Zanda                      SK Chotebor                     CZE   7260028   10:32  

SK Gordic Kacerov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70162 Zdenek Koc                     SK Gordic Kacerov               CZE   8654915   12:40  

SK Mercury
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45091 Margus Klementsov              SK Mercury                      EST   8200572   11:51  
 45600 Kirti Rebane                   SK Mercury                      EST   8640104   10:27  
 50151 Raivo Panker                   SK Mercury                      EST   1417174   10:24  
 55145 Urmas Laev                     SK Mercury                      EST   351674    13:30  
 55239 Andres Talver                  SK Mercury                      EST   8041260   13:31  
 55609 Riina Laev                     SK Mercury                      EST   351679    13:24  

SK Pohjantahti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50063 Heikki Grekela                 SK Pohjantahti                  FIN   1700303   10:23  
 60024 Hemmo Ahokoivu                 SK Pohjantahti                  FIN   354909    10:55  
 60130 Aulis Kaasinen                 SK Pohjantahti                  FIN   8201944   10:25  
 60161 Juhani Kurula                  SK Pohjantahti                  FIN   8656938   10:47  
 70127 Mikko Jaako                    SK Pohjantahti                  FIN   8265432   13:41  
 70137 Hannu Juutinen                 SK Pohjantahti                  FIN   8201946   13:10  
 70196 Olavi Lukkarinen               SK Pohjantahti                  FIN   8201922   12:17  
 70197 Mikko Lukkarinen               SK Pohjantahti                  FIN   8201921   12:19  

SK Praga Praha
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75557 Jana Hankovska                 SK Praga Praha                  CZE   8200025   10:55  

SK Saue Tammed
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40029 Lauri Beilmann                 SK Saue Tammed                  EST   8001826   10:55  
 65206 Kalle Nelk                     SK Saue Tammed                  EST   8000220   11:49  
 65630 Lembe Lutterus                 SK Saue Tammed                  EST   1408075   11:16  
 65727 Hille Tasa                     SK Saue Tammed                  EST   8664600   10:55  
 70359 Ylo Vainura                    SK Saue Tammed                  EST   681664    13:31  
 80120 Tonu Raid                      SK Saue Tammed                  EST   9200598   13:27  
 80558 Maire Raid                     SK Saue Tammed                  EST   681652    12:01  

SK SKI OB Sternberk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45617 Edita Urbanova                 SK SKI OB Sternberk             CZE   52480     10:31  
 60208 Jaroslav Neumann               SK SKI OB Sternberk             CZE   8276      10:29  

Skaneslattens OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45590 Pia Olsson                     Skaneslattens OL                SWE   7403243   10:37  
 60676 Christina Olsson               Skaneslattens OL                SWE   580810    12:56  
 70241 Gert Olsson                    Skaneslattens OL                SWE   9200092   11:25  
 70297 Bengt Salomonsson              Skaneslattens OL                SWE   1396148   11:50  
 70332 Kenth Sundgren                 Skaneslattens OL                SWE   8100081   13:38  
 70558 Britt Forsell Pirozzi          Skaneslattens OL                SWE   7451125   11:37  
 70677 Ingrid Salomonsson             Skaneslattens OL                SWE   9490204   12:07  
 75068 Sven Erik Forsell              Skaneslattens OL                SWE   9664311   10:48  
 75542 Marianne Carlsson              Skaneslattens OL                SWE   309169    10:19  
 80034 Anders Carlsson                Skaneslattens OL                SWE   1391130   12:30  

Skarpnacks OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60538 Linnea Carlsson                Skarpnacks OL                   SWE   37484     13:50  
 60661 Eva Molen                      Skarpnacks OL                   SWE   33509     13:10  
 65627 Anita Lindbohm                 Skarpnacks OL                   SWE   202584    10:36  
 70062 Leif Carlsson                  Skarpnacks OL                   SWE   1111478   11:33  
 70180 Klas Langels                   Skarpnacks OL                   SWE   2107326   13:18  
 70186 Ake Lewander                   Skarpnacks OL                   SWE   2260990   13:19  
 70190 Johny Lindmark                 Skarpnacks OL                   SWE   1460305   13:39  

Skattkarrs SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45032 Jonas Bergenfur                Skattkarrs SOK                  SWE   8010209   11:46  
 45157 Mikael Roohs                   Skattkarrs SOK                  SWE   8245245   11:58  

Skien OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55204 Espen Raastad                  Skien OK                        NOR   899181    12:49  
 60107 Harald Hovi                    Skien OK                        NOR   1178111   10:26  
 60531 Grete S Borge Hovi             Skien OK                        NOR   9101522   13:23  
 65723 Ingrid Strande                 Skien OK                        NOR   981866    11:00  

Skillingaryds Frisksportklubb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80030 Torild Bornetun                Skillingaryds Frisksportklubb   SWE   7750921   12:54  

Skizunft Wiesbaden
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35576 Jennifer Warg                  Skizunft Wiesbaden              GER   800022    12:47  

Skogspojkarnas OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55703 Anita Wehlin                   Skogspojkarnas OK               SWE   1006370   13:32  

SKRUM Moscow
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40583 Ekaterina Rebrova              SKRUM Moscow                    RUS   600007    12:23  

SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55200 Georg Pregartner               SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn     AUT   8117111   12:50  
 55625 Brigitte Maget                 SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn     AUT   8111211   13:38  

Slavia Liberec orienteering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45597 Marie Podrabska                Slavia Liberec orienteering     CZE   1400433   10:25  
 65117 Miroslav Horacek               Slavia Liberec orienteering     CZE   2080998   11:58  
 65285 Premek Skoda                   Slavia Liberec orienteering     CZE   8111113   11:57  
 65592 Iva Karmazinova                Slavia Liberec orienteering     CZE   2131185   10:37  
 65668 Jaroslava Pachnerova           Slavia Liberec orienteering     CZE   2059769   11:02  
 70146 Petr Karmazin                  Slavia Liberec orienteering     CZE   8004352   13:11  
 70579 Stanislava Horackova           Slavia Liberec orienteering     CZE   2080918   11:56  

SmolOrient
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35128 Denis Voitov                   SmolOrient                      RUS   8655999   11:34  
 40023 Mikishanov Aleksey             SmolOrient                      RUS   8660080   10:57  
 45089 Sergei Khvastovskii            SmolOrient                      RUS   8659151   11:50  
 45095 Aleksei Kornilov               SmolOrient                      RUS   2055814   11:39  
 45102 Sergei Kuzmenkov               SmolOrient                      RUS   8655991   11:49  
 45589 Khorezhenkova Olga             SmolOrient                      RUS   2055969   10:44  
 45612 Khvastovskaia Svetlana         SmolOrient                      RUS   886887    10:50  
 50048 Dyko Dmitrii                   SmolOrient                      RUS   8654797   10:40  
 50645 Zinaida Vasilyeva              SmolOrient                      RUS   8654788   12:12  
 55506 Galina Malakhova               SmolOrient                      RUS   2007164   12:45  
 55555 Ivanchilova Elena              SmolOrient                      RUS   2007148   13:39  
 60202 Gorchakov Mikhail              SmolOrient                      RUS   9005286   10:16  
 75103 Tereshchenkov Ivan             SmolOrient                      RUS   1005304   10:18  

Snattringe SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40031 Johan Bernhard                 Snattringe SK                   SWE   15001     11:00  
 50077 Anders Holmqvist               Snattringe SK                   SWE   8006609   10:36  
 50525 Svetlana Anori                 Snattringe SK                   RUS   8650322   11:16  
 50549 Monica Hatlen                  Snattringe SK                   SWE   8213737   11:36  
 60212 Goran Nilsson                  Snattringe SK                   SWE   8027218   11:00  
 60746 Taisiia Vasileva               Snattringe SK                   RUS   2024748   13:01  
 75189 Rune Radestrom                 Snattringe SK                   SWE   1430205   10:59  

SOC Asikkala
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70184 Teuvo Lehtinen                 SOC Asikkala                    FIN   8657303   11:58  
 70246 Risto Orpana                   SOC Asikkala                    FIN   8010830   13:45  

SOC Heinola
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70273 Matti Railimo                  SOC Heinola                     FIN   8012275   13:15  

Soders-Tyreso
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70376 Ake Wansolin                   Soders-Tyreso                   SWE   235828    11:48  

Sodertalje IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75646 Solveig Tjernberg              Sodertalje IF                   SWE   431083    10:46  

Sodertalje Nykvarn Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55061 Joakim Eriksson                Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   350573    13:06  
 55088 Mats Hellstadius               Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   8101212   13:22  
 60554 Evalena Ericson                Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   7027088   13:56  
 65144 Thomas Karlsson                Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   8000942   11:59  
 65202 Per Molin                      Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   540306    12:21  
 65269 Svante Sandberg                Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   28483     11:55  
 75154 Bengt Mattiasson               Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   7027089   10:47  
 75207 Rolf Skoglund                  Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   28467     10:54  
 75631 Kristina Skoglund              Sodertalje Nykvarn Orientering  SWE   682131    11:14  

Soelleroed OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50585 Iben Maag                      Soelleroed OK                   DEN   1411280   11:32  
 70695 Ellen Thisted                  Soelleroed OK                   DEN   250021    11:24  
 75223 Jens Aaris Thisted             Soelleroed OK                   DEN   7300009   10:57  

Soerreisa OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60581 Eli Blomseth Helgesen          Soerreisa OL                    NOR   2089513   13:27  
 70629 Guri Loekse                    Soerreisa OL                    NOR   7208227   12:16  
 75086 Ivar Helgesen                  Soerreisa OL                    NOR   423842    10:25  

SOK Aneby
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65559 Agneta Granstrom               SOK Aneby                       SWE   17128     10:44  

SOK Traff
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75119 Ake Karlsson                   SOK Traff                       SWE   2800759   10:47  

SOK Viljan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45145 Magnus Pettersson              SOK Viljan                      SWE   9110482   11:55  
 65294 Goran Svenson                  SOK Viljan                      SWE   520101    12:29  
 70226 Roland Nilsson                 SOK Viljan                      SWE   8000667   13:20  
 70266 Karlerik Pettersson            SOK Viljan                      SWE   26826     13:25  
 75606 Ulla Nilsson                   SOK Viljan                      SWE   8250204   10:56  

SOK68
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55106 Magnus Joelsson                SOK68                           SWE   8270461   12:41  
 75210 Lars Sonsterod                 SOK68                           SWE   353640    10:12  
 75633 Ulla Sonsterod                 SOK68                           SWE   209910    10:58  

Sokol Kostelec nCl
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50537 Lenka Cihakova                 Sokol Kostelec nCl              CZE   8667527   11:39  

Sokol Perm
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45527 Svetlana Averina               Sokol Perm                      RUS   8664366   10:25  
 45548 Iuliia Ivshina                 Sokol Perm                      RUS   8666473   10:34  
 60558 Tamara Fedorova                Sokol Perm                      RUS   8667313   13:26  
 60713 Valentina Shestakova           Sokol Perm                      RUS   8004545   14:01  

Sokol Tehov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60717 Eva Sladkova                   Sokol Tehov                     CZE   8663158   12:51  

SOLODteam
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40596 Solodukhina Svetlana           SOLODteam                       RUS   7876787   13:20  

Someron Esa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35535 Tiina Karvonen                 Someron Esa                     FIN   7207732   13:05  
 35574 Tiina Vare                     Someron Esa                     FIN   8016161   12:54  

South Yorkshire Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45028 Nick Barrable                  South Yorkshire Orienteers      GBR   8080674   11:38  
 50195 Tony Udris                     South Yorkshire Orienteers      GBR   8712019   10:17  
 60699 Melinda Riley                  South Yorkshire Orienteers      GBR   8160456   14:02  
 70067 Ian Cooper                     South Yorkshire Orienteers      GBR   8645289   12:48  
 70543 Monika Cooper                  South Yorkshire Orienteers      GBR   15139     11:42  

South London Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35522 Sarah Jane Barrable            South London Orienteers         GBR   8406100   13:09  
 45144 Jevgenijs Petrovs              South London Orienteers         LAT   8662261   11:34  
 50081 Pete Huzan                     South London Orienteers         GBR   886589    10:36  
 60251 David Roach                    South London Orienteers         GBR   8020556   11:16  
 60580 Kathy Haynes                   South London Orienteers         GBR   8140257   13:43  
 60636 Diane Leakey                   South London Orienteers         GBR   8040456   12:56  
 60701 Maggie Roach                   South London Orienteers         GBR   8160257   13:48  
 65176 Alan Leakey                    South London Orienteers         GBR   8150853   11:41  
 65197 Don Mckerrow                   South London Orienteers         GBR   8170652   11:53  
 70205 David May                      South London Orienteers         GBR   7992607   12:00  

South Midlands Orienteering Cl
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50589 Sandra Mather                  South Midlands Orienteering Cl  GBR   8645290   12:06  
 60050 Ian Byrne                      South Midlands Orienteering Cl  GBR   1467071   10:36  
 60734 Rachel Thomas                  South Midlands Orienteering Cl  GBR   8201911   13:01  
 65566 Ann Harris                     South Midlands Orienteering Cl  GBR   8201910   11:08  
 65708 Rosie Shaw                     South Midlands Orienteering Cl  GBR   8160550   10:34  
 70307 John Shaw                      South Midlands Orienteering Cl  GBR   8210949   12:47  

South Wales Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70639 Anne May                       South Wales Orienteering Club   GBR   2085193   11:26  

Southampton Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60066 Philip Eeles                   Southampton Orienteering Club   GBR   8651760   10:46  

Southdowns Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55610 Jane Lambert                   Southdowns Orienteers           GBR   8010460   13:33  
 65286 Robin Smith                    Southdowns Orienteers           GBR   8643385   11:29  
 75624 Ruth Rhodes                    Southdowns Orienteers           GBR   220771    11:04  

Southern Navigators Orienteeri
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40585 Sarah Rollins                  Southern Navigators Orienteeri  GBR   8140776   12:43  
 55266 Adrian Wise                    Southern Navigators Orienteeri  GBR   8641535   12:40  
 65054 Dave Chapman                   Southern Navigators Orienteeri  GBR   8660064   12:30  

SPAMMA OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35127 Kaspars Vitols                 SPAMMA OK                       LAT   8629082   11:42  

SPARTA Rostov
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50190 Victor Timakov                 SPARTA Rostov                   RUS   1393106   10:20  
 50636 Liubov Timakova                SPARTA Rostov                   RUS   1301467   11:19  

Spartak Oktyabrskiy
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40541 Elena Gutyar                   Spartak Oktyabrskiy             RUS   1633085   13:31  
 45088 Irek Khusniiarov               Spartak Oktyabrskiy             RUS   1633080   11:28  

Sportcentrum Jicin
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45608 Jana Skorpilova                Sportcentrum Jicin              CZE   8211303   10:15  
 80063 Jaroslav Havlik                Sportcentrum Jicin              CZE   8338383   13:22  

Spriditis TSK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55054 Guntis Dude                    Spriditis TSK                   LAT   8080160   12:54  

SRD
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45073 Aleksandr Hlebnikov            SRD                             EST   8062371   11:32  
 45140 Vladislav Pahhomenkov          SRD                             EST   8200671   11:34  
 45164 Dmitri Shved                   SRD                             EST   8029701   11:47  
 45605 Ella Shved                     SRD                             EST   8020870   10:06  
 50040 Igors Bogdanovs                SRD                             LAT   8120869   10:13  
 50139 Andrei Nikitin                 SRD                             EST   8200468   10:31  
 50175 Sergei Shved                   SRD                             EST   8031067   10:33  
 50625 Jaana Shved                    SRD                             EST   218320    12:02  
 55220 Vladimir Savinov               SRD                             EST   8645016   12:58  
 60637 Leena Leesment                 SRD                             EST   8029700   13:06  
 65593 Niina Karnit                   SRD                             EST   8662656   10:35  

SROC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60544 Jill Cochrane                  SROC                            GBR   8090257   13:12  
 65058 Matthew Cochrane               SROC                            GBR   7300081   11:39  
 65264 David Rosen                    SROC                            GBR   8640467   12:31  
 70675 Miriam Rosen                   SROC                            GBR   8640466   11:52  

SSOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60100 Reidar Heivoll                 SSOK                            NOR   334109    10:18  
 70047 Tore Berntsen                  SSOK                            NOR   1009824   13:45  
 70537 Else Margrethe Bredland        SSOK                            NOR   1304040   11:36  
 70575 Signe H Heivoll                SSOK                            NOR   334108    11:57  

SSV Planeta Radebeul
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45165 Frank Sickert                  SSV Planeta Radebeul            GER   681610    11:33  
 50076 Sven Hockeborn                 SSV Planeta Radebeul            GER   8606464   10:18  
 55264 Frank Wiedenfeld               SSV Planeta Radebeul            GER   8606479   12:36  
 55277 Gerd Zimmermann                SSV Planeta Radebeul            GER   8606481   13:16  
 55706 Ute Wiedenfeld                 SSV Planeta Radebeul            GER   8606480   12:46  
 55709 Katrin Wysujack                SSV Planeta Radebeul            GER   502217    13:19  
 60594 Andrea Janus                   SSV Planeta Radebeul            GER   8201940   13:03  
 65097 Helmut Haertelt                SSV Planeta Radebeul            GER   8301951   12:13  
 65747 Sigrid Wenzel                  SSV Planeta Radebeul            GER   2032201   10:29  

Stabaek IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70696 Kjersti Tho                    Stabaek IF                      NOR   1304019   12:12  

Standart
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55571 Volha Harbachyk                Standart                        BLR   224973    13:12  
 55691 Yakubovich Svetlana            Standart                        BLR   2091588   13:41  
 55692 Varyhina Svetlana              Standart                        BLR   259965    13:38  
 55697 Alena Vaitsekhovich            Standart                        BLR   1401609   13:17  
 60028 Vazhnik Aliaksandr             Standart                        BLR   1404498   10:10  
 60314 Vladzimir Zhukouski            Standart                        BLR   7207762   10:37  
 60615 Nadezhda Klopovskaia           Standart                        BLR   10094942  13:20  
 60619 Iryna Konan                    Standart                        BLR   337644    12:53  
 60632 Avramenko Larisa               Standart                        BLR   8644989   13:54  
 60669 Tatsiana Nikitsina             Standart                        BLR   222498    13:43  
 70165 Viktor Kovalchuk               Standart                        BLR   2000535   13:30  
 70221 Henadzi Niakhai                Standart                        BLR   2000290   13:15  

Stangenas AIS
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70108 Lennart Hermansson             Stangenas AIS                   SWE   9461013   12:53  

Stavanger Orienteringsklubb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50140 Jorgen Nilsen                  Stavanger Orienteringsklubb     NOR   8638408   10:57  
 50590 Brit Vivian Meling             Stavanger Orienteringsklubb     NOR   8638367   11:46  
 70022 Finn Morten Aarstad            Stavanger Orienteringsklubb     NOR   330790    12:36  
 70041 Asgeir Bell                    Stavanger Orienteringsklubb     NOR   1267568   12:45  
 70074 Oyvind Egeskog                 Stavanger Orienteringsklubb     NOR   216791    11:41  
 70080 Knut Jonas Espedal             Stavanger Orienteringsklubb     NOR   8680063   11:36  
 70647 Turid Nystrom                  Stavanger Orienteringsklubb     NOR   407768    11:28  

Steinkjer OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70147 Rolf Karset                    Steinkjer OK                    NOR   2123841   13:19  

Stenungsunds OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55082 Jan Hansson                    Stenungsunds OK                 SWE   9600605   13:09  
 55531 Christina Birath               Stenungsunds OK                 SWE   258584    13:02  
 70107 Bertil Hermansson              Stenungsunds OK                 SWE   440960    11:51  

Stigmannen Karlshamns OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55636 Kati Nemeth                    Stigmannen Karlshamns OK        SWE   8192019   13:16  
 65099 Nils Arne Hakansson            Stigmannen Karlshamns OK        SWE   15223     12:37  
 65210 Stefan Nilsson                 Stigmannen Karlshamns OK        SWE   9901991   12:08  
 70042 Lars Gunnar Bengtsson          Stigmannen Karlshamns OK        SWE   354816    13:02  
 70132 Thomas Johansson               Stigmannen Karlshamns OK        SWE   1490927   13:41  
 70225 Owe Nilsson                    Stigmannen Karlshamns OK        SWE   9102854   11:59  
 70235 Stig Nydahl                    Stigmannen Karlshamns OK        SWE   7460810   13:25  
 70342 Eric Tenland                   Stigmannen Karlshamns OK        SWE   947815    11:19  
 70646 Eivor Nydahl                   Stigmannen Karlshamns OK        SWE   7480528   11:33  
 75026 Goran Andersson                Stigmannen Karlshamns OK        SWE   11800     10:19  
 75038 Bengt Bergqvist                Stigmannen Karlshamns OK        SWE   43702     10:39  
 75655 Inga Lill Wikingsson           Stigmannen Karlshamns OK        SWE   344432    10:32  

STOCKHOLMSPOLISENS IF OF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80103 Sture Nilsson                  STOCKHOLMSPOLISENS IF OF        SWE   227038    12:56  
 80550 Edda Nilsson                   STOCKHOLMSPOLISENS IF OF        SWE   449755    11:44  

Stokke IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65035 Ragnar Berg                    Stokke IL                       NOR   9902224   12:15  
 65648 Inger Nergaard                 Stokke IL                       NOR   9059716   10:25  
 75074 Lars Martin Gjein              Stokke IL                       NOR   1402977   11:04  

Stora Tuna OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60648 Mari Louise Lundgren           Stora Tuna OK                   SWE   581129    13:22  
 70105 Christer Hellstrom             Stora Tuna OK                   SWE   14959     12:41  
 70222 Claes Nideborn                 Stora Tuna OK                   SWE   970128    11:29  
 75601 Ingmarie Mozelius              Stora Tuna OK                   SWE   263335    11:18  

Stord Orientering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55622 Anne Loever                    Stord Orientering               NOR   1426932   12:45  
 65661 Gerda Oeen                     Stord Orientering               NOR   8643007   11:06  
 70237 Jan Ove Oeen                   Stord Orientering               NOR   1009811   13:12  

Stowarzyszenie Team 360 stopni
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35563 Ilona Sliwczynska              Stowarzyszenie Team 360 stopni  POL   8121278   13:27  
 45034 Igor Blachut                   Stowarzyszenie Team 360 stopni  POL   8030173   12:12  
 45615 Urszula Trykozko               Stowarzyszenie Team 360 stopni  POL   8072469   10:26  

Strangnas Malmby OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50630 Susanne Soderholm              Strangnas Malmby OL             SWE   8201990   11:48  

Sturla IF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65693 Grethe Lill Ryeng              Sturla IF                       NOR   7209787   10:52  
 80048 Elling Froevoll                Sturla IF                       NOR   9190439   13:05  

SU Schoeckl Orienteering
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35052 Christopher Immervoll          SU Schoeckl Orienteering        AUT   8200884   11:24  
 35058 Uwe Kelhar                     SU Schoeckl Orienteering        AUT   8000041   11:46  

Sugar Loaf OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55529 Alice Bedwell                  Sugar Loaf OK                   GBR   8667571   13:33  
 55686 Charlie Somers Cocks           Sugar Loaf OK                   GBR   8012595   13:04  
 60049 Sandy Burgon                   Sugar Loaf OK                   GBR   524971    10:52  
 60060 Charles Daniel                 Sugar Loaf OK                   GBR   8657400   10:21  
 60075 Nigel Ferrand                  Sugar Loaf OK                   GBR   400406    10:10  
 60259 Mark Saunders                  Sugar Loaf OK                   GBR   8662184   10:45  
 65075 Mike Forrest                   Sugar Loaf OK                   GBR   8645278   11:44  
 70637 Jill Manning                   Sugar Loaf OK                   GBR   8657539   12:08  
 85523 Eileen Bedwell                 Sugar Loaf OK                   GBR   33264     10:50  

Sundbybergs IK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80035 Rune Carlsson                  Sundbybergs IK                  SWE   19416     12:35  

Sundsvalls OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45072 Lars Henriksson                Sundsvalls OK                   SWE   7102260   11:52  
 75183 Ove Petersson                  Sundsvalls OK                   SWE   15485     11:06  
 75618 Elvy Petersson                 Sundsvalls OK                   SWE   15486     10:52  

Suomusjarven Sisu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50213 Matti Yliluikki                Suomusjarven Sisu               FIN   9201793   10:54  
 55142 Lasse Laaksonen                Suomusjarven Sisu               FIN   9201534   12:58  
 60046 Timo Broman                    Suomusjarven Sisu               FIN   8201932   10:39  
 65141 Lasse Kallio                   Suomusjarven Sisu               FIN   7205374   12:28  
 65281 Mauri Sinnela                  Suomusjarven Sisu               FIN   7207750   11:50  
 65595 Pirjo Karvonen                 Suomusjarven Sisu               FIN   2056233   10:52  
 70149 Lasse Kataja                   Suomusjarven Sisu               FIN   1413765   12:21  
 75122 Raimo Karvonen                 Suomusjarven Sisu               FIN   2058412   10:24  
 75191 Timo Rapakko                   Suomusjarven Sisu               FIN   421216    11:05  
 75648 Tuula Tulokas                  Suomusjarven Sisu               FIN   2058078   11:15  

Suosmeren Salpa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35091 Villeveikko Nurminen           Suosmeren Salpa                 FIN   8651744   11:31  
 65115 Reijo Hirvela                  Suosmeren Salpa                 FIN   8651766   12:17  
 65213 Hannu Nurminen                 Suosmeren Salpa                 FIN   8651767   11:39  
 65214 Markku Nurminen                Suosmeren Salpa                 FIN   8651768   11:47  
 65660 Aila Nurminen                  Suosmeren Salpa                 FIN   8643006   10:28  
 80127 Onni Rosenqvist                Suosmeren Salpa                 FIN   8651774   13:33  
 80546 Aino Kirkkala                  Suosmeren Salpa                 FIN   8646992   12:00  

Suunnistusmatkat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60252 Jyrki Routsi                   Suunnistusmatkat                FIN   8668950   10:29  

Suunta Jyvaskyla
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35540 Kati Korhonen                  Suunta Jyvaskyla                FIN   8792019   12:44  
 45092 Vesa Klemettinen               Suunta Jyvaskyla                FIN   9201513   12:13  
 50073 Ossi Heikkila                  Suunta Jyvaskyla                FIN   7211101   10:28  
 55100 Raimo Itkonen                  Suunta Jyvaskyla                FIN   1010059   13:33  
 55252 Risto Uuttu                    Suunta Jyvaskyla                FIN   7210252   13:22  

Suunta Sepot
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50563 Auli Kanerva                   Suunta Sepot                    FIN   1400527   11:38  
 60152 Tuomo Koskinen                 Suunta Sepot                    FIN   9102725   11:11  
 65307 Erkki Turunen                  Suunta Sepot                    FIN   2000528   12:34  
 65735 Paivi Turunen                  Suunta Sepot                    FIN   887774    10:40  
 70109 Pentti Hiirijoki               Suunta Sepot                    FIN   1400310   12:42  

Suuntavaisto SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45054 Kari Elovaara                  Suuntavaisto SK                 FIN   1010074   11:38  
 50100 Jyrki Kommio                   Suuntavaisto SK                 FIN   1211580   10:39  
 55149 Petri Lauttia                  Suuntavaisto SK                 FIN   7208420   13:00  
 55158 Aki Lintumaki                  Suuntavaisto SK                 FIN   1417515   13:25  

Suvorovets
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45623 Svetlana Volkova               Suvorovets                      UKR   1300177   10:31  

SV Robotron Dresden
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50209 Hendryk Wetzel                 SV Robotron Dresden             GER   8655888   10:41  

SV TU Ilmenau
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40546 Sabine Jackisch                SV TU Ilmenau                   GER   8121176   12:24  
 50622 Ute Schoenfeld                 SV TU Ilmenau                   GER   8010567   11:28  

SV Turbine Neubrandenburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50172 Nils Schmiedeberg              SV Turbine Neubrandenburg       GER   8663316   10:59  
 80562 Brigitte Schmiedeberg          SV Turbine Neubrandenburg       GER   6035      11:24  

SV Wissenschaft Quedlinburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75054 Dieter Conrad                  SV Wissenschaft Quedlinburg     GER   1903      10:55  

Sverdlovsk region
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35087 Andrey Morozov                 Sverdlovsk region               RUS   8655821   11:10  
 35110 Aleksandr Shavkunov            Sverdlovsk region               RUS   8654939   11:48  
 45536 Irina Frolova                  Sverdlovsk region               RUS   8641048   10:24  

Swiss O Tours
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50621 Jacqueline Schmid              Swiss O Tours                   SUI   2113530   11:33  
 50648 Claudia Wirz                   Swiss O Tours                   SUI   8636069   11:45  
 55123 Daniel Kobel                   Swiss O Tours                   SUI   8210861   12:50  
 55265 Andre Wirz                     Swiss O Tours                   SUI   8280963   13:28  
 55704 Joli Wehrli                    Swiss O Tours                   SUI   8636804   13:32  
 60309 Beat Wiget                     Swiss O Tours                   SUI   8653090   10:04  
 65087 Hansjoerg Graf                 Swiss O Tours                   SUI   8530319   11:57  
 65558 Marianne Graf                  Swiss O Tours                   SUI   8530214   10:17  
 65755 Beatrice Zurcher               Swiss O Tours                   SUI   8172244   10:54  
 70040 Pierre Andre Baumgartner       Swiss O Tours                   SUI   8488120   13:10  
 70642 Ruth Muller Gianini            Swiss O Tours                   SUI   8653037   12:20  
 80032 Eric Bucher                    Swiss O Tours                   SUI   1931436   13:24  

Szegedi Vasutas SE
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60728 Agnes Takacs                   Szegedi Vasutas SE              HUN   1396146   13:52  

TA OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50580 Lea Leppik                     TA OK                           EST   8012041   12:04  
 55154 Lauri Leppik                   TA OK                           EST   8414119   12:41  
 55662 Mari Roots                     TA OK                           EST   8091064   13:08  
 60612 Marika Kirsspuu                TA OK                           EST   8391800   13:34  
 65150 Ilmar Kirjanen                 TA OK                           EST   8411000   12:37  

TabaniSpa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65050 Jozsef Bugar                   TabaniSpa                       HUN   2072282   12:01  
 65579 Margit Jenei                   TabaniSpa                       HUN   4660121   10:39  
 75545 Krisztina Cser                 TabaniSpa                       HUN   8421003   10:23  
 80052 Peter Gonczi                   TabaniSpa                       HUN   8390422   13:00  

Taby OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50032 Johan Balck                    Taby OK                         SWE   660903    10:04  
 75650 Pia Vikstrom                   Taby OK                         SWE   253667    10:26  

TAKA TOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50201 Janis Virbulis                 TAKA TOK                        LAT   8655299   10:09  
 50646 Liga Virbule                   TAKA TOK                        LAT   8657225   11:30  
 55694 Odeta Turka                    TAKA TOK                        LAT   8401628   13:26  
 80092 Ojars Leikarts                 TAKA TOK                        LAT   2077168   13:32  
 85048 Janis Pommers                  TAKA TOK                        LAT   8680099   13:43  

Takas OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45168 Audrius Smilgius               Takas OK                        LTU   7003276   12:00  

Take Them All
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50187 Aleksandr Telyatnikov          Take Them All                   RUS   8650288   10:34  

Talant Sport Orientation
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50593 Marie Morlon                   Talant Sport Orientation        FRA   9001026   11:31  
 60205 Jean Francois Morlon           Talant Sport Orientation        FRA   9001022   11:01  

Tama OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85054 Atsushi Takahashi              Tama OL                         JPN   8201970   13:21  

Tampereen Pyrinto
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35536 Terhi Kauppila                 Tampereen Pyrinto               FIN   8201917   13:10  
 45554 Sanna Ketola                   Tampereen Pyrinto               FIN   690004    10:11  
 50091 Kari Jussila                   Tampereen Pyrinto               FIN   2103352   10:15  
 55095 Ossi Huhtanen                  Tampereen Pyrinto               FIN   1396340   12:52  
 55112 Jukka Kallio                   Tampereen Pyrinto               FIN   690003    13:20  
 55141 Jari Kymalainen                Tampereen Pyrinto               FIN   8411204   13:24  
 55572 Anneli Hautaniemi              Tampereen Pyrinto               FIN   1414142   13:45  
 55577 Meri Huhtanen                  Tampereen Pyrinto               FIN   1396648   13:02  
 55608 Maritta Kymaelaeinen           Tampereen Pyrinto               FIN   8430807   13:29  
 60098 Erkki Hautaniemi               Tampereen Pyrinto               FIN   1414143   10:28  
 60211 Simo Nieminen                  Tampereen Pyrinto               FIN   690005    10:27  
 60299 Keijo Viilo                    Tampereen Pyrinto               FIN   9201949   10:48  
 60710 Raija Savolainen               Tampereen Pyrinto               FIN   690002    13:59  
 65171 Esa Laine                      Tampereen Pyrinto               FIN   8650309   11:25  
 65212 Jouko Nurminen                 Tampereen Pyrinto               FIN   7205898   11:37  
 65649 Tuire Niemi                    Tampereen Pyrinto               FIN   1201086   10:11  
 65659 Eija Nurminen                  Tampereen Pyrinto               FIN   415523    10:41  
 70623 Hilkka Lankia                  Tampereen Pyrinto               FIN   8645147   11:48  
 75128 Kalevi Korpela                 Tampereen Pyrinto               FIN   1005918   10:46  
 85028 Asko Brax                      Tampereen Pyrinto               FIN   9102134   12:59  

Tarpian Suunta
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55096 Vesa Ijas                      Tarpian Suunta                  FIN   1423632   12:55  
 60286 Esa Toivonen                   Tarpian Suunta                  FIN   1004326   10:51  

Teku Taku
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35120 Maris Stucis                   Teku Taku                       LAT   8650186   11:14  

TGV Horn
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80065 Gerhard Horn                   TGV Horn                        SUI   9200007   13:30  

Thames Valley Orienteering Clu
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55245 Roger Thetford                 Thames Valley Orienteering Clu  GBR   8100555   13:05  
 65092 Mikhail Gryaznevich            Thames Valley Orienteering Clu  GBR   8661145   12:35  
 65557 Inara Gipsle                   Thames Valley Orienteering Clu  GBR   8661144   10:41  

Tibro OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50583 Lucy Lou                       Tibro OK                        SWE   8630888   11:21  
 65128 Lennart Jakobson               Tibro OK                        SWE   520531    12:05  

TIF Viking
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50536 Lise Christensen               TIF Viking                      NOR   1424734   11:56  
 65289 Tor Sorevik                    TIF Viking                      NOR   9200536   11:50  
 70021 Kjell Einar Aadnevik           TIF Viking                      NOR   7208293   12:16  
 70256 Jan Harald Helmich Pedersen    TIF Viking                      NOR   1003369   12:36  
 70348 Jorn Torgersen                 TIF Viking                      NOR   9611954   12:27  
 75045 Per Bjorkhaug                  TIF Viking                      NOR   1009863   10:05  
 80068 Axel Ingvaldsen                TIF Viking                      NOR   7201218   13:31  
 80144 Bjoern Stroemme                TIF Viking                      NOR   1421505   12:40  

Timra SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75541 Helene Cardell                 Timra SOK                       SWE   306090    11:10  

TINTO Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70541 Trish Carmichael               TINTO Orienteering Club         GBR   9900123   12:00  

Tipo Tajfuto es Kornyezetvedo
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65631 Horvath Magda                  Tipo Tajfuto es Kornyezetvedo   HUN   8070952   11:12  

TirasOrient
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40526 Natalia Bondarenco             TirasOrient                     MDA   1300758   12:37  
 45083 Ruslan Jurikin                 TirasOrient                     MDA   1300214   11:40  
 60266 Alexei Sitnik                  TirasOrient                     MDA   1411591   10:30  
 65322 Vladimir Vorobyov              TirasOrient                     MDA   1300226   12:27  

Tisvilde Hegn OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45080 Thomas Greve Jensen            Tisvilde Hegn OK                DEN   0         11:55  
 45081 Jesper David Jensen            Tisvilde Hegn OK                DEN   8482019   12:01  
 50197 Rolf Valery                    Tisvilde Hegn OK                DEN   8620940   10:41  
 50207 Tim Falck Weber                Tisvilde Hegn OK                DEN   8635839   10:28  
 60120 Ole Dideriksen Jensen          Tisvilde Hegn OK                DEN   680035    10:50  
 60651 Bente Madsen                   Tisvilde Hegn OK                DEN   8250259   13:38  
 65135 Keld Johnsen                   Tisvilde Hegn OK                DEN   8201150   12:00  
 65174 Leif E Larsen                  Tisvilde Hegn OK                DEN   8692019   12:12  
 65665 Birgit Olsen                   Tisvilde Hegn OK                DEN   8638366   10:27  
 70179 Niels Landsperg                Tisvilde Hegn OK                DEN   1402969   12:23  
 70240 Klaus Olsen                    Tisvilde Hegn OK                DEN   8638413   13:27  
 70606 Inger Kirkegaard               Tisvilde Hegn OK                DEN   8201928   12:08  
 70621 Inger Landsperg                Tisvilde Hegn OK                DEN   407142    11:50  
 75604 Aase Neregaard                 Tisvilde Hegn OK                DEN   202018    10:25  
 75641 Anne Grete Swainson            Tisvilde Hegn OK                DEN   8201927   11:17  
 80101 Egon Neregaard                 Tisvilde Hegn OK                DEN   551438    12:34  
 80128 Dolfi Rotovnik                 Tisvilde Hegn OK                DEN   8243148   12:47  
 80152 Kurt Valery                    Tisvilde Hegn OK                DEN   8201926   13:23  

Titan OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45564 Natalia Kunitskaya             Titan OK                        RUS   8654921   10:49  
 55040 Alexander Borachenko           Titan OK                        RUS   8654955   12:59  

Tyrving IL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40055 Kristoffer Jacobsen            Tyrving IL                      NOR   7203407   10:27  
 65127 Svein S Jacobsen               Tyrving IL                      NOR   8008222   12:21  
 70046 Hasse Bergstrom                Tyrving IL                      NOR   324218    11:32  
 70581 Ildiko Rozalia Horvati         Tyrving IL                      NOR   411978    11:57  
 75096 Gyorgy Horvati                 Tyrving IL                      NOR   411976    10:38  
 75195 Kjell Gorm Roekke              Tyrving IL                      NOR   1201030   10:36  

Tyumen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50121 Anatolii Mashunin              Tyumen                          RUS   8041199   10:56  

TJ Banik Ostrava OKD
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70310 Miroslav Sikora                TJ Banik Ostrava OKD            CZE   8303001   12:29  
 70680 Marie Sikorova                 TJ Banik Ostrava OKD            CZE   2092387   11:23  

TJ Slavia Zilinska univerzita
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60240 Peter Polakovic                TJ Slavia Zilinska univerzita   SVK   8071291   10:09  

TJ Slovan Luhacovice
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45030 Radek Bednarik                 TJ Slovan Luhacovice            CZE   8650206   11:53  

Tjallmo Godegards OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85021 Nils Erik Aberg                Tjallmo Godegards OK            SWE   2119543   13:05  

Tjuringa Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70115 Paul Hoopmann                  Tjuringa Orienteers             AUS   8625645   13:06  

Tokyo orienteering club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75171 Yotaro Ogasawara               Tokyo orienteering club         JPN   8630956   10:09  

Tomsk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55053 Vsevolod Dokhturov             Tomsk                           RUS   8017373   13:15  

TON OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75176 Jaan Orav                      TON OK                          EST   305825    11:03  
 75218 Jyri Tahemaa                   TON OK                          EST   7207759   10:31  

Tonsberg og omegn OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65721 Else Bogstad Stordal           Tonsberg og omegn OL            NOR   1416205   10:16  
 70084 Odd Egil Frogner               Tonsberg og omegn OL            NOR   1413004   13:00  
 70328 Hans Lars Stordal              Tonsberg og omegn OL            NOR   2021862   11:49  
 80122 Tore Stein Rasmussen           Tonsberg og omegn OL            NOR   230136    13:02  

Toohey Forest Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65059 Russell Creed                  Toohey Forest Orienteers        AUS   8492019   11:34  

Tortoise
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35569 Aya Tsukiyama                  Tortoise                        JPN   39207     12:42  

Traktor
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65319 Boulbenov Vladimir             Traktor                         BLR   8619133   11:42  

Trio
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50119 Aliaksandr Marach              Trio                            BLR   1428636   10:49  

Trol
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50047 Andre De Veirman               Trol                            BEL   2045586   10:29  
 50199 Wim Vervoort                   Trol                            BEL   8630901   10:14  
 55255 Erik Van Dyck                  Trol                            BEL   8321201   13:02  
 60044 Paul Bolsens                   Trol                            BEL   9201506   11:03  
 65062 Eddie De Kerf                  Trol                            NED   8201902   12:16  
 65542 Lily Anne Cole                 Trol                            BEL   250443    10:25  
 65556 Lieve Geens                    Trol                            BEL   8660035   10:30  
 70257 Andre Peeters                  Trol                            BEL   1006679   13:23  

TSG Bad Koenig
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55246 Michael Thierolf               TSG Bad Koenig                  GER   8090601   12:32  

TSV Fischerhude
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70530 Irmela Bergt                   TSV Fischerhude                 GER   2035205   11:21  

TSV Nusse
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50598 Silvia Nolte                   TSV Nusse                       GER   8120268   12:02  
 55180 Christian Nolte                TSV Nusse                       GER   8171263   12:33  

Tula
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40557 Iuliia Kuzmicheva              Tula                            RUS   1424208   12:40  
 45578 Lilia Migunova                 Tula                            RUS   1302006   10:52  
 55695 Nina Ufimtseva                 Tula                            RUS   1415822   13:44  

Tullinge SK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70534 Anna Blomgren                  Tullinge SK                     SWE   780426    11:34  
 85525 Ebbalisa Flygar                Tullinge SK                     SWE   19881     10:56  

Tumba Malarhojden OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45131 Bjorn Nilsson                  Tumba Malarhojden OK            SWE   8140637   11:44  
 45179 Mikael Tjernberg               Tumba Malarhojden OK            SWE   8682019   12:14  
 50051 Ulrik Englund                  Tumba Malarhojden OK            SWE   8140636   10:52  
 55585 Carina Johansson               Tumba Malarhojden OK            SWE   510136    13:04  

Tumen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55715 Olga Zolnikova                 Tumen                           RUS   8081986   13:25  

Turengin Sarastus
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60021 Timo Aalto                     Turengin Sarastus               FIN   8201964   11:13  
 60023 Timo Ahlroth                   Turengin Sarastus               FIN   7141428   11:14  
 70239 Antti Ojala                    Turengin Sarastus               FIN   9102880   13:00  
 70652 Leena Ojala                    Turengin Sarastus               FIN   7141425   11:32  

Turlan
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60527 Sviatlana Atamanovich          Turlan                          BLR   7203864   12:45  

TurnKlubb zu Hannover
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80051 Guenter Gohde                  TurnKlubb zu Hannover           GER   8140339   12:27  

Turun Metsankavijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35080 Tero Maki                      Turun Metsankavijat             FIN   8650209   11:07  
 45128 Manu Mutka                     Turun Metsankavijat             FIN   8016169   11:41  
 45155 Petri Rintala                  Turun Metsankavijat             FIN   8016175   11:27  
 50148 Marko Orell                    Turun Metsankavijat             FIN   1396137   10:55  
 50169 Jussi Salonen                  Turun Metsankavijat             FIN   8201906   10:37  
 55146 Timo Lainema                   Turun Metsankavijat             FIN   8640508   13:12  
 55152 Kari Lehto                     Turun Metsankavijat             FIN   8802019   12:59  
 65108 Rauli Helkkula                 Turun Metsankavijat             FIN   1931327   11:34  
 65744 Pirjo Viitala                  Turun Metsankavijat             FIN   1396193   10:49  
 70111 Pentti Hirvonen                Turun Metsankavijat             FIN   1396147   12:00  
 70124 Pekka Inki                     Turun Metsankavijat             FIN   1010091   13:26  

Turun NMKY
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45526 Katja Auvinen                  Turun NMKY                      FIN   1424732   10:27  
 50112 Vesa Loikas                    Turun NMKY                      FIN   1423626   10:53  
 50132 Juha Nappu                     Turun NMKY                      FIN   8201920   11:05  

Turun Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50067 Erkki Haavisto                 Turun Suunnistajat              FIN   7841968   10:06  
 50546 Lotta Haavisto                 Turun Suunnistajat              FIN   8630855   11:39  
 55099 Arto Itkonen                   Turun Suunnistajat              FIN   690008    13:31  
 55629 Anu Mannonen                   Turun Suunnistajat              FIN   39764     12:53  
 65113 Keijo Hintukainen              Turun Suunnistajat              FIN   1397445   12:20  
 65572 Terttu Hintukainen             Turun Suunnistajat              FIN   1004331   11:17  
 65641 Leena Metsamaki                Turun Suunnistajat              FIN   1302999   10:48  
 70251 Jorma Paldanius                Turun Suunnistajat              FIN   1303000   11:19  

TUS Karlsruhe Rueppurr
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55130 Attila Kovacs                  TUS Karlsruhe Rueppurr          HUN   2050467   13:00  

TuS Luebbecke
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70567 Beatrix Haenelt                TuS Luebbecke                   GER   8629990   11:27  

Tuupovaaran Sepot
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35105 Mika Rautanen                  Tuupovaaran Sepot               FIN   1423621   11:13  
 35560 Eeva Rautanen                  Tuupovaaran Sepot               FIN   1424728   12:34  

Tuusulan Voima Veikot
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55148 Kari Laukkarinen               Tuusulan Voima Veikot           FIN   8680110   12:47  

TV Diedenbergen 1886 eV
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65646 Gisela Mueller                 TV Diedenbergen 1886 eV         GER   8867606   10:12  

TV Jahn Wolfsburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75600 Birgitt Michel                 TV Jahn Wolfsburg               GER   6384      10:28  

TV Osterhofen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85050 Georg Reischl                  TV Osterhofen                   GER   8011942   13:23  

U
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45121 Vadim Marchenko                U                               RUS   1201072   12:06  
 45576 Anna Marchenko                 U                               RUS   1201071   10:41  

Uddevalla IS
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 90524 Signe Nyman                    Uddevalla IS                    SWE   26541     10:28  

UKS Orientus Lodz
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55171 Piotr Mlynarczyk               UKS Orientus Lodz               POL   8150264   12:58  

Ulyanovskaya oblast
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45130 Chernov Nikolai                Ulyanovskaya oblast             RUS   8060421   11:59  
 45583 Chernova Natalia               Ulyanovskaya oblast             RUS   8010668   10:15  
 50050 Zaripov Eduard                 Ulyanovskaya oblast             RUS   8020101   10:27  
 55259 Kolesnikov Vladimir            Ulyanovskaya oblast             RUS   2005806   12:44  
 65200 Potapov Mikhail                Ulyanovskaya oblast             RUS   8030328   12:31  
 65279 Fadin Sergei                   Ulyanovskaya oblast             RUS   2005856   12:42  
 65320 Sytenkov Vladimir              Ulyanovskaya oblast             RUS   2070560   11:46  
 65653 Potapova Nina                  Ulyanovskaya oblast             RUS   8007374   11:03  
 65729 Zaripova Tatiana               Ulyanovskaya oblast             RUS   2005894   10:17  

Ulricehamns OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35093 Erik Ohlund                    Ulricehamns OK                  SWE   8650205   11:08  
 45545 Johanna Hallqvist              Ulricehamns OK                  SWE   8279401   10:14  
 60142 Bengt Klasson                  Ulricehamns OK                  SWE   7580108   10:10  
 60226 Ulf Palmer                     Ulricehamns OK                  SWE   7560703   10:56  
 60614 Marianne Klasson               Ulricehamns OK                  SWE   7570826   13:56  
 65662 Ingrid Oehlund                 Ulricehamns OK                  SWE   25773     10:28  
 70224 Kjellake Nilsson               Ulricehamns OK                  SWE   25756     13:22  
 70238 Gunnar Oehlund                 Ulricehamns OK                  SWE   7207757   12:42  
 75064 Ivan Ernvid                    Ulricehamns OK                  SWE   1940128   10:50  
 75548 Kerstin Ernvid                 Ulricehamns OK                  SWE   30100     11:14  
 75635 Kerstin Spetz                  Ulricehamns OK                  SWE   219944    10:51  

ULUS REISEWELT
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40530 Barbara Buholzer               ULUS REISEWELT                  SUI   8641990   13:26  
 45530 Nathalie Berlinger             ULUS REISEWELT                  SUI   8040171   10:16  
 50041 Matthias Boos                  ULUS REISEWELT                  SUI   8051265   10:48  
 50062 Ueli Graf                      ULUS REISEWELT                  SUI   8644804   10:30  
 50080 Christoph Hutzli               ULUS REISEWELT                  SUI   8010466   10:55  
 50083 Kilian Imhof                   ULUS REISEWELT                  SWE   8644812   10:47  
 50532 Sybylle Boos                   ULUS REISEWELT                  SUI   8210266   11:29  
 50557 Regina Imhof                   ULUS REISEWELT                  SUI   8644816   11:14  
 50631 Corinne Staeuble               ULUS REISEWELT                  SUI   8091129   11:15  
 55036 Stefan Bolliger                ULUS REISEWELT                  SUI   8663354   13:26  
 55044 Oli Buholzer                   ULUS REISEWELT                  SUI   8632403   13:30  
 55091 Markus Hitz                    ULUS REISEWELT                  SUI   8020564   12:37  
 55105 Lukas Jenzer                   ULUS REISEWELT                  SUI   8494909   12:53  
 55164 Daniel Meier                   ULUS REISEWELT                  SUI   8640172   12:52  
 55178 Klas Nilsson                   ULUS REISEWELT                  SUI   8019640   13:05  
 55214 Stephan Rudolf                 ULUS REISEWELT                  SUI   8640230   12:37  
 55222 Thomas Schulthess              ULUS REISEWELT                  SUI   8424925   13:00  
 55263 Juerg Waelchli                 ULUS REISEWELT                  SUI   8638584   13:08  
 55274 Stefan Zihlmann                ULUS REISEWELT                  SUI   8280862   12:46  
 55550 Barbara Egger Keller           ULUS REISEWELT                  SUI   8641372   13:28  
 55583 Christine Jenzer               ULUS REISEWELT                  SUI   8651956   12:55  
 55626 Susanne Maibach                ULUS REISEWELT                  SUI   8130963   12:47  
 55665 Rosmarie Rudolf                ULUS REISEWELT                  SUI   8640236   13:27  
 60041 Otti Bisang                    ULUS REISEWELT                  SUI   8198881   10:46  
 60048 Armin Bryner                   ULUS REISEWELT                  SUI   8201050   10:22  
 60186 Peter Lyremann                 ULUS REISEWELT                  SUI   8630887   11:05  
 60275 Urs Steiner                    ULUS REISEWELT                  SUI   13941194  10:49  
 60534 Ruth Brodmann                  ULUS REISEWELT                  SUI   8642199   12:54  
 60571 Helene Greminger               ULUS REISEWELT                  SUI   7000171   13:12  
 60668 Regina Neukom                  ULUS REISEWELT                  SUI   8200519   12:51  
 60683 Arlette Piguet                 ULUS REISEWELT                  SUI   8636082   13:52  
 60756 Christina Wehrli Herzig        ULUS REISEWELT                  SUI   61950     13:47  
 65195 Pekka Marti                    ULUS REISEWELT                  SUI   8087811   12:09  
 65254 Res Rey                        ULUS REISEWELT                  SUI   9201430   12:12  
 65262 Werder Roland                  ULUS REISEWELT                  SUI   9041954   11:56  
 65325 Werner Wehrli                  ULUS REISEWELT                  SUI   8641996   11:28  
 65752 Ursula Wolf                    ULUS REISEWELT                  SUI   8665422   11:09  
 70052 Anton Brauchle                 ULUS REISEWELT                  SUI   427118    13:04  
 70053 Ruedi Broggia                  ULUS REISEWELT                  SUI   8640285   12:10  
 70056 Kurt Buchwalder                ULUS REISEWELT                  SUI   8260949   11:20  
 70091 Heiri Greminger                ULUS REISEWELT                  SUI   8640968   13:09  
 70161 Vinzenz Kneisl                 ULUS REISEWELT                  SUI   201857    11:46  
 70287 Kurt Rothweiler                ULUS REISEWELT                  SUI   8641999   12:56  
 70379 Peter Wegmueller               ULUS REISEWELT                  SUI   1947046   12:59  
 70385 Dieter Wolf                    ULUS REISEWELT                  SUI   8662169   12:41  
 70389 Hannes Zaugg                   ULUS REISEWELT                  SUI   8150149   11:26  
 70716 Ruth Wydenkeller               ULUS REISEWELT                  SUI   8653099   11:22  
 70718 Yvette Zaugg                   ULUS REISEWELT                  SUI   8251249   12:11  
 75035 Edi Baumgartner                ULUS REISEWELT                  SUI   8170644   11:16  
 75097 Kurt Huber                     ULUS REISEWELT                  SUI   8113485   10:34  
 75123 Heinz Keller                   ULUS REISEWELT                  SUI   8665933   11:07  
 75524 Maria Ammann                   ULUS REISEWELT                  SUI   8303541   11:09  
 75562 Elsbeth Haslinger              ULUS REISEWELT                  SUI   8642141   11:01  
 80129 Bruno Rufenacht                ULUS REISEWELT                  SUI   8190939   12:26  
 80143 Alfred Steiner                 ULUS REISEWELT                  SUI   8404036   12:28  
 80535 Inge Gaupp                     ULUS REISEWELT                  SUI   427207    11:22  
 80539 Veronika Gubeli                ULUS REISEWELT                  SUI   432663    11:46  
 85033 Martin Hutzli                  ULUS REISEWELT                  SUI   8281132   13:13  
 85052 Othmar Sauter                  ULUS REISEWELT                  SUI   8644802   12:47  
 85526 Verena Harzenmoser             ULUS REISEWELT                  SUI   1392180   10:42  

Umea OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35567 Linnea Talltjarn               Umea OK                         SWE   259334    13:00  
 40036 Janis Brokers                  Umea OK                         LAT   774545    10:40  
 60565 Elisabeth Fries                Umea OK                         SWE   7662220   13:26  
 60715 Lena Sjostrom                  Umea OK                         SWE   7601382   13:30  
 65070 Hakan Eriksson                 Umea OK                         SWE   452040    12:07  
 65077 Clas Fries                     Umea OK                         SWE   9973314   11:56  
 70159 Mats Klingvall                 Umea OK                         SWE   9470902   12:15  
 70255 Hardy Paulsson                 Umea OK                         SWE   8450715   11:56  
 75645 Lena Timner                    Umea OK                         SWE   9441128   10:21  
 85055 Gunnar Timner                  Umea OK                         SWE   9080910   12:57  

UMKS Orkan Ostroda
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55134 Krzysztof Krasniewski          UMKS Orkan Ostroda              POL   413371    13:20  
 55151 Bogdan Lech                    UMKS Orkan Ostroda              POL   8655943   12:47  
 60643 Ewa Lewon                      UMKS Orkan Ostroda              POL   889676    12:46  
 65043 Janusz Bohaczek                UMKS Orkan Ostroda              POL   413376    12:22  
 70386 Henryk Wozniak                 UMKS Orkan Ostroda              POL   2114920   13:17  

Unitex
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65528 Tatiana Barsukova              Unitex                          RUS   8650336   10:35  

UNITOP Zdar
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60705 Alena Rosecka                  UNITOP Zdar                     CZE   8655485   13:41  
 65614 Zdenka Krizova                 UNITOP Zdar                     CZE   8659406   10:57  
 70170 Pavel Kriz                     UNITOP Zdar                     CZE   8659407   11:31  

UNTS Warszawa
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50124 Tomasz Michalak                UNTS Warszawa                   POL   8180169   11:02  

Up North Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65007 Stephen Tarry                  Up North Orienteers             USA   8658990   11:24  

Ural RUS
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70277 Leonid Raznitcyn               Ural RUS                        RUS   250810    13:12  
 70305 Leonid Seliakhin               Ural RUS                        RUS   250720    13:25  
 75630 Valentina Seliakhina           Ural RUS                        RUS   250809    10:30  

USC Magdeburg
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60631 Veronika Lange                 USC Magdeburg                   GER   8241158   13:19  
 60711 Martina Schmidtko              USC Magdeburg                   GER   8667609   13:46  
 65276 Gert Schmidtko                 USC Magdeburg                   GER   8664483   12:18  

USV Jena
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45066 Mario Gorecki                  USV Jena                        GER   1620      11:22  
 45075 Mirko Hoppe                    USV Jena                        GER   236490    12:00  
 55173 Franklin Mueller               USV Jena                        GER   1612      12:34  
 55558 Marion Friebe                  USV Jena                        GER   236489    12:58  
 55562 Jana Gorecki                   USV Jena                        GER   1605      13:26  

USV TU Dresden
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55177 Hagen Nieke                    USV TU Dresden                  GER   8170663   12:50  
 75053 Helmut Conrad                  USV TU Dresden                  GER   7501901   10:16  
 80538 Ingrid Grosse                  USV TU Dresden                  GER   2237      11:38  

Uzana
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35572 Ganna Tyufekchieva             Uzana                           BUL   8655586   13:13  
 45086 Hristo Karaivanov              Uzana                           BUL   8655568   11:28  

Vaajakosken Tera
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55128 Juha Koskinen                  Vaajakosken Tera                FIN   8100055   12:43  
 70177 Ensio Lakanen                  Vaajakosken Tera                FIN   1415677   13:38  
 70355 Timo Turpeinen                 Vaajakosken Tera                FIN   886970    13:08  
 75197 Heikki Rusko                   Vaajakosken Tera                FIN   8380004   11:16  

Vaasan Suunnistajat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55250 Juha Tuomisto                  Vaasan Suunnistajat             FIN   8657311   13:05  

Vacant
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35004 Vacant                         Vacant                                          11:02  
 35005 Vacant                         Vacant                                          11:03  
 35006 Vacant                         Vacant                                          11:02  
 35112 Vacant                         Vacant                                          11:06  
 35503 Vacant                         Vacant                                          12:31  
 35504 Vacant                         Vacant                                          12:32  
 35505 Vacant                         Vacant                                          12:33  
 40004 Vacant                         Vacant                                          10:11  
 40005 Vacant                         Vacant                                          10:11  
 40503 Vacant                         Vacant                                          12:16  
 40504 Vacant                         Vacant                                          12:17  
 40505 Vacant                         Vacant                                          12:18  
 45504 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 45505 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 45506 Vacant                         Vacant                                          10:04  
 45537 Vacant                         Vacant                                          10:53  
 50005 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 50007 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 50504 Vacant                         Vacant                                          11:11  
 50505 Vacant                         Vacant                                          11:11  
 50506 Vacant                         Vacant                                          11:12  
 55006 Vacant                         Vacant                                          12:31  
 55007 Vacant                         Vacant                                          12:31  
 55008 Vacant                         Vacant                                          12:31  
 55504 Vacant                         Vacant                                          12:44  
 55505 Vacant                         Vacant                                          12:44  
 60008 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 60009 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 60204 Vacant                         Vacant                                          10:34  
 60505 Vacant                         Vacant                                          12:44  
 60506 Vacant                         Vacant                                          12:44  
 60507 Vacant                         Vacant                                          12:44  
 65006 Vacant                         Vacant                                          11:24  
 65008 Vacant                         Vacant                                          11:24  
 65009 Vacant                         Vacant                                          11:24  
 65010 Vacant                         Vacant                                          11:25  
 65504 Vacant                         Vacant                                          10:06  
 65505 Vacant                         Vacant                                          10:06  
 65506 Vacant                         Vacant                                          10:06  
 65507 Vacant                         Vacant                                          10:07  
 70007 Vacant                         Vacant                                          12:32  
 70008 Vacant                         Vacant                                          11:17  
 70009 Vacant                         Vacant                                          12:32  
 70010 Vacant                         Vacant                                          12:32  
 70011 Vacant                         Vacant                                          11:18  
 70012 Vacant                         Vacant                                          11:17  
 70505 Vacant                         Vacant                                          11:19  
 70506 Vacant                         Vacant                                          11:19  
 75005 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 75006 Vacant                         Vacant                                          10:04  
 75007 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 75008 Vacant                         Vacant                                          10:03  
 75503 Vacant                         Vacant                                          10:11  
 75504 Vacant                         Vacant                                          10:11  
 80003 Vacant                         Vacant                                          12:24  
 80004 Vacant                         Vacant                                          12:25  
 80502 Vacant                         Vacant                                          11:19  
 85502 Vacant                         Vacant                                          10:32  
 90002 Vacant                         Vacant                                          12:14  
 90502 Vacant                         Vacant                                          10:22  

Vaggeryds SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70598 Lisbeth Karlsson               Vaggeryds SOK                   SWE   8201905   12:00  

Vaidava
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80005 Aldis Priedītis                Vaidava                         LAT             12:24  

Vakka Rasti
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60257 Matti Salonen                  Vakka Rasti                     FIN   8650200   11:16  
 80124 Raimo Reunanen                 Vakka Rasti                     FIN   6624      12:53  

Valbo AIF
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60099 Goran Hedman                   Valbo AIF                       SWE   2095207   11:09  
 75162 Goran Nilsson                  Valbo AIF                       SWE   427766    11:11  

Valkeakosken Haka
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35549 Paivi Mikkolainen              Valkeakosken Haka               FIN   8650315   13:25  
 45189 Toni Venalainen                Valkeakosken Haka               FIN   8364183   11:32  
 60604 Helena Kajaala Ylikoski        Valkeakosken Haka               FIN   1405512   12:59  
 60659 Mirja Liisa Mikkolainen        Valkeakosken Haka               FIN   8650331   13:17  
 65338 Erkki Ylikoski                 Valkeakosken Haka               FIN   1005567   12:11  
 70110 Heikki Hillo                   Valkeakosken Haka               FIN   1418874   12:33  
 70704 Kaija Venalainen               Valkeakosken Haka               FIN   729966    11:45  
 75079 Reijo Haaja                    Valkeakosken Haka               FIN   1361943   10:51  

Vallentuna Osseby OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50170 Mattias Sandqvist              Vallentuna Osseby OL            SWE   9005270   10:21  
 75072 Staffan Gantelius              Vallentuna Osseby OL            SWE   2119769   10:18  

Vandrarringen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65133 Leo Johansson                  Vandrarringen                   SWE   439898    11:34  
 65583 Anna Karin Johansson           Vandrarringen                   SWE   439897    10:15  
 75584 Eva Kjellman                   Vandrarringen                   SWE   9441211   11:18  
 80079 Lars Kjellman                  Vandrarringen                   SWE   9051139   12:52  

Vang Orienteringsklubb
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70315 Knut Skjeset                   Vang Orienteringsklubb          NOR   1207002   12:55  
 75091 Olav T Hoiaas                  Vang Orienteringsklubb          NOR   8651773   10:44  

Varegg Fleridrett
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70045 Atle Bergseth                  Varegg Fleridrett               NOR   7201829   12:39  

Varend GN
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75039 John Erik Bergstrand           Varend GN                       SWE   10315     11:06  
 75533 Eva Bergstrand                 Varend GN                       SWE   10316     11:10  

Vasby OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55532 Kerstin Bjornegren             Vasby OK                        SWE   41916     12:56  
 55536 Pia Boudrie                    Vasby OK                        SWE   41985     12:49  
 80095 Larserik Lindell               Vasby OK                        SWE   41614     12:30  

Vasteras SOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60729 Anita Talltjarn                Vasteras SOK                    SWE   259214    13:16  
 65030 Bernt Astrom                   Vasteras SOK                    SWE   9501023   11:32  
 65284 Hans Erik Skalberg             Vasteras SOK                    SWE   202277    11:43  
 65296 Kari Talltjarn                 Vasteras SOK                    SWE   259304    12:36  
 65643 Gun Millinger                  Vasteras SOK                    SWE   39516     11:23  
 65746 Kristina Wahlin                Vasteras SOK                    SWE   9520214   10:56  
 70207 Anders Millinger               Vasteras SOK                    SWE   39252     13:35  
 70234 Per Nybons                     Vasteras SOK                    SWE   351423    13:16  
 70372 Tommy Wahlin                   Vasteras SOK                    SWE   9480115   12:36  
 70630 Margareta Lofqvist             Vasteras SOK                    SWE   9460121   11:22  
 75027 Hans Andersson                 Vasteras SOK                    SWE   9411016   10:15  
 75060 Bjorn Ekholm                   Vasteras SOK                    SWE   9430624   10:52  
 75192 Lars Erik Rask                 Vasteras SOK                    SWE   9420423   10:27  
 75527 Gertrud Asplund                Vasteras SOK                    SWE   9400813   10:44  
 75620 Liz Porteous                   Vasteras SOK                    SWE   9430116   11:08  
 80029 Ulf Bolinder                   Vasteras SOK                    SWE   9111213   13:15  

Vasterbergslagens OL
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65067 Harry Enberg                   Vasterbergslagens OL            SWE   19029     11:32  
 75041 Rolf Bjarud                    Vasterbergslagens OL            SWE   262601    10:30  
 75536 Irma Bjarud                    Vasterbergslagens OL            SWE   262602    11:16  
 80105 Svante Nystrom                 Vasterbergslagens OL            SWE   304982    12:37  
 80106 Folke Nystrom                  Vasterbergslagens OL            SWE   37094     13:06  

Vasterviks OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65088 Kent Granqvist                 Vasterviks OK                   SWE   919658    12:42  

Vastvarmlands OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85041 John Larsson                   Vastvarmlands OK                SWE   999977    12:39  

Vaxjo OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70189 Kennet Lindblom                Vaxjo OK                        SWE   27174     11:35  
 70599 Britt Mari Karlsson            Vaxjo OK                        SWE   27159     11:36  
 70616 Lisa Kumlin                    Vaxjo OK                        SWE   15924     11:29  
 80549 Laila Malmqvist                Vaxjo OK                        SWE   15950     12:10  
 85034 Johan Jansson                  Vaxjo OK                        SWE   27167     13:37  
 85045 Lars Eric Malmqvist            Vaxjo OK                        SWE   15960     12:53  

Velikiy Novgorod Acron
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50623 Tatiana Sekhina                Velikiy Novgorod Acron          RUS   7890010   11:56  
 65302 Victor Titov                   Velikiy Novgorod Acron          RUS   2102438   11:48  
 65336 Sergey Yan                     Velikiy Novgorod Acron          RUS   307105    12:14  

VelNovgorod
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40551 Elena Khramova                 VelNovgorod                     RUS   7205516   12:21  
 45055 Alexey Eremenko                VelNovgorod                     RUS   8650207   11:26  
 45087 Nikolay Khramov                VelNovgorod                     RUS   7208411   11:51  
 60114 Mikhail Ivanov                 VelNovgorod                     RUS   899116    10:21  
 60222 Andrey Oshmarin                VelNovgorod                     RUS   2018983   10:08  
 60569 Liubov Gerasimova              VelNovgorod                     RUS   2041768   12:57  

Verdal OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50635 Cathrine Thorhus               Verdal OK                       NOR   434014    11:26  
 55033 Anton Bjartnes                 Verdal OK                       NOR   258076    13:02  
 60629 Magnhild Kvaal                 Verdal OK                       NOR   8653215   13:29  
 65078 Asbjoern Froeseth              Verdal OK                       NOR   8651764   12:42  
 65198 Karl Arne Melbye               Verdal OK                       NOR   1003281   12:38  
 65613 Eli Kristoffersen              Verdal OK                       NOR   334169    10:50  
 65640 Kari H Melbye                  Verdal OK                       NOR   1004050   11:03  
 70169 Sverre Kristoffersen           Verdal OK                       NOR   225415    13:32  
 80566 Kari Sollid                    Verdal OK                       NOR   220202    11:45  
 85053 Johannes Sollid                Verdal OK                       NOR   220201    13:17  

Veresk
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65713 Tatiana Sokolova               Veresk                          RUS   2091628   10:39  

VERESK SPB
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60176 Alexandr Levichev              VERESK SPB                      RUS   1401568   10:24  
 60642 Nadezda Levicheva              VERESK SPB                      RUS   1470680   13:56  

Vestre Akers Skiklub
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60221 Per Osen                       Vestre Akers Skiklub            NOR   980332    11:02  
 60224 Tormod Overgaard               Vestre Akers Skiklub            NOR   7210063   11:04  

Vetelin Urheilijat
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35057 Mikko Kainu                    Vetelin Urheilijat              FIN   8650204   11:17  
 40057 Markus Kainu                   Vetelin Urheilijat              FIN   9200145   10:57  
 60125 Sauli Joki                     Vetelin Urheilijat              FIN   8662653   11:13  
 65234 Martti Pihlajamaa              Vetelin Urheilijat              FIN   8664196   12:06  
 70139 Markku Kainu                   Vetelin Urheilijat              FIN   7207756   11:31  
 80115 Tapio Patana                   Vetelin Urheilijat              FIN   8664204   12:58  

VeterOK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55607 Anna Kuznetsova                VeterOK                         RUS   1302148   12:52  

Vingelen
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 80042 Oddvar Erlien                  Vingelen                        NOR   1393114   13:19  

VIVAT MSK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60311 Igor Zakharov                  VIVAT MSK                       RUS   8666200   10:11  

VK Uvarna
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85528 Aasa Nilsson                   VK Uvarna                       SWE   306036    10:48  

Vladimirskaya oblast
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60674 Ozhegova Olga                  Vladimirskaya oblast            RUS   250856    12:55  

Vladivostok
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70065 Anatolii Chupanov              Vladivostok                     RUS   7210830   13:43  

VMS TIMBER
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50056 Valters Freidenfelds           VMS TIMBER                      LAT   8088899   10:53  

Vologda
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40077 Alexandr Markov                Vologda                         RUS   8670647   10:31  

Voronezh
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50115 Sergei Makeichik               Voronezh                        RUS   8005060   10:08  
 50587 Natalia Makeichik              Voronezh                        RUS   8669915   11:46  
 50634 Elena Taratuta                 Voronezh                        RUS   1405051   12:12  
 55038 Gennadii Bolshunov             Voronezh                        RUS   8670577   13:07  
 55241 Boris Taratuta                 Voronezh                        RUS   1405030   12:44  
 55534 Tatiana Bolshunova             Voronezh                        RUS   8669925   12:49  
 60072 Peter Evlakov                  Voronezh                        RUS   1206958   10:50  
 60556 Elena Evlakova                 Voronezh                        RUS   1411959   13:27  

Vsevphoto
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45051 Andrey Egorov                  Vsevphoto                       RUS   1301550   12:16  

VSK CVUT Fakulta Stavebni Prah
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85031 Milan Hanak                    VSK CVUT Fakulta Stavebni Prah  CZE   51964     13:41  

VSTJ Ekonom Praha
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40572 Veronika Ondrackova            VSTJ Ekonom Praha               CZE   2045231   13:11  
 45139 Radim Ondracek                 VSTJ Ekonom Praha               CZE   8087414   12:18  
 45629 Jana Zurynkova                 VSTJ Ekonom Praha               CZE   515496    10:47  
 55129 Roman Koucky                   VSTJ Ekonom Praha               CZE   2035738   13:33  

Waikato
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55676 Suzanne Scott                  Waikato                         NZL   8782019   13:01  
 65207 Robert Newbrook                Waikato                         NZL   8772019   12:14  

Walton Chasers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65118 Jonathan Howell                Walton Chasers                  GBR   8295229   11:55  

Wanderers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70584 Sakae Imai                     Wanderers                       JPN   1396103   11:52  
 75100 Nobuchika Imai                 Wanderers                       JPN   7207954   11:05  
 75102 Kiyoshi Ito                    Wanderers                       JPN   7208418   10:24  

WARROC
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 55188 Graham Patten                  WARROC                          GBR   8645222   13:20  

WAT
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 40050 Philipp Haider                 WAT                             AUT   8107107   10:26  
 45149 Stephan Puchegger              WAT                             AUT   8000026   11:35  
 45171 Alexander Srb                  WAT                             AUT   8030573   12:15  
 50540 Sonja Ecke Wihan               WAT                             AUT   8631099   11:12  

Waxholms OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 75126 Kurt Kisslig                   Waxholms OK                     SUI   439536    10:42  

West Anglian Orienteering Club
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60545 Janet Cronk                    West Anglian Orienteering Club  GBR   8641532   13:25  
 85529 Ursula Oxburgh                 West Anglian Orienteering Club  GBR   8001934   10:46  

West Cumberland Orienteering C
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50085 Alan Irving                    West Cumberland Orienteering C  GBR   8260967   10:41  

Western Connecticut Orienteeri
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 70071 Charlie Deweese                Western Connecticut Orienteeri  USA   1392032   12:43  

Wimborne Orienteers
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 60274 Eamon Staunton                 Wimborne Orienteers             GBR   1956082   10:14  
 60568 Isobel Gannon                  Wimborne Orienteers             GBR   8650330   13:45  
 60678 Linda Pakuls                   Wimborne Orienteers             GBR   8241284   12:49  
 60724 Kirsty Staunton                Wimborne Orienteers             GBR   909056    13:39  
 65184 Adrian Lovell                  Wimborne Orienteers             GBR   337464    11:35  
 70570 Sue Hands                      Wimborne Orienteers             GBR   8230248   11:29  
 75089 Keith Henderson                Wimborne Orienteers             GBR   8641526   10:43  

Wing OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35533 Kristin Jaeger                 Wing OK                         NOR   1424726   13:21  
 50171 Oyvind Schjelderup             Wing OK                         NOR   1444888   10:09  
 55556 Aase Rita Ellingsen            Wing OK                         NOR   334040    13:47  
 65082 Tor Henning Gjermstad          Wing OK                         NOR   334041    12:23  
 75206 Knut Skjesol                   Wing OK                         NOR   334137    10:45  

WKS Slask Wroclaw
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 50046 Piotr Cych                     WKS Slask Wroclaw               POL   1010100   10:42  

XYZ
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 85024 Ville Asikainen                XYZ                             FIN   920545    12:37  

Ziemelkurzeme OK
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 35060 Uldis Klepers                  Ziemelkurzeme OK                LAT   8628694   11:23  
 40060 Mareks Kilups                  Ziemelkurzeme OK                LAT   8650189   10:28  
 45166 Einars Sillers                 Ziemelkurzeme OK                LAT   8651751   11:37  
 50179 Ainars Skrubis                 Ziemelkurzeme OK                LAT   8300933   10:59  
 50575 Ilze Lapina                    Ziemelkurzeme OK                LAT   8666033   11:37  
 70542 Vaira Chernisheva              Ziemelkurzeme OK                LAT   2008883   11:37  
 80036 Vadims Chernishevs             Ziemelkurzeme OK                LAT   2008879   13:33  

Zmeinka Vladivostok
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 45163 Roman Shcherbakov              Zmeinka Vladivostok             RUS   2046066   11:40  

Zold Sportok Clubja
Bib    Name                           Club                            Ctr   ChipNr    StartT 
 65159 Attila Gabor Kovacs            Zold Sportok Clubja             HUN   8636769   11:40  

WMOC 2019, Latvia
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com