Long Final
12.07.2019 Garezeri (Coursemaster: Indulis Peilans)
M35A  M35B  M40A  M40B  M45A  M45B  M50A  M50B  M50C  M55A  M55B  M55C  M60A  M60B  M60C  M60D  M65A  M65B  M65C  M65D  M65E  M70A  M70B  M70C  M70D  M70E  M75A  M75B  M75C  M80A  M80B  M85A  M85B  M90A 
W35A  W35B  W40A  W40B  W45A  W45B  W50A  W50B  W55A  W55B  W55C  W60A  W60B  W60C  W65A  W65B  W65C  W65D  W70A  W70B  W70C  W75A  W75B  W80A  W80B  W85A  W90A 

M35A
12910m 26CP Climb 295m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 35061 Ralph Koerner             OLV Landshut                GER       8099000   09:43  
 35119 Pavel Strokin             PovSport                    RUS       8666526   09:45  
 35074 Lauri Lindberg            Finnish Orienteering Federa FIN       8000510   09:47  
 35025 Marius Astrauskas         OSK Sakas                   LTU       8402200   09:49  
 35086 Sergei Morozov            Rus veteran                 RUS       8655989   09:51  
 35057 Mikko Kainu               Vetelin Urheilijat          FIN       8650204   09:53  
 35130 Aleksej Vorobjov          Kronan                      BLR       8000131   09:55  
 35127 Kaspars Vitols            SPAMMA OK                   LAT       8629082   09:57  
 35114 Benoit Sol                AS IGN                      FRA       8094480   09:59  
 35038 Anatolii Dunaev           Gymnasion Offenbach         GER       8302070   10:01  
 35024 Robert Ashton             BAOC                        GBR       8260785   10:03  
 35072 Normunds Leina            Ozons                       LAT       8111100   10:05  
 35075 Arturas Liubartas         OK Perkunas                 LTU       8462019   10:07  
 35033 Salvis Dagis              Alnis OK                    LAT       8656752   10:09  
 35071 Andrius Laukaitis         Medeina OK                  LTU       8625441   10:11  
 35066 Piotr Kukhto              Baklan                      BLR       8719039   10:13  
 35123 Jaroslav Tomes            Oddil OB Kotlarka           CZE       8651714   10:15  
 35115 Dmitry Somov              Black Sea OK                RUS       8111643   10:17  
 35096 Svajunas Pajaujis         OC Levuo                    LTU       8667260   10:19  
 35030 Agnius Ciapas             OK Arboro                   LTU       8151105   10:21  
 35037 Mantas Drulia             Medeina OK                  LTU       8644535   10:23  
 35053 Mikhail Ippolitov         Individual                  RUS       8445555   10:25  
 35133 Uldis Zimants             Ozons                       LAT       8656755   10:27  
 35095 Jiri Otrusina             Hana Orienteering           CZE       8662320   10:29  
 35129 Mantas Volungevicius      OK Azuolas                  LTU       8402190   10:31  
 35047 Gatis Grinbergs           Saldus OK                   LAT       8004590   10:33  
 35105 Mika Rautanen             Tuupovaaran Sepot           FIN       1423621   10:35  
 35065 Atis Krumins              Ozons                       LAT       8000010   10:37  
 35023 Zhukov Andrei             Yaroslavl                   RUS       8040581   10:39  
 35084 Victor Milovanov          Kentavr Penza               RUS       2069412   10:41  
 35120 Maris Stucis              Teku Taku                   LAT       8650186   10:43  
 35092 Igor Obernikhin           Belarus Orienteering Federa BLR       8645000   10:45  
 35032 Tom Cochrane              HH                          GBR       8190483   10:47  
 35060 Uldis Klepers             Ziemelkurzeme OK            LAT       8628694   10:49  
 35128 Denis Voitov              SmolOrient                  RUS       8655999   10:51  
 35054 Evgeniy Ivanov            Gulfstream                  RUS       8650236   10:53  
 35111 Maxim Simakov             Omega                       RUS       8662027   10:55  
 35044 Maris Freimanis           Silva                       LAT       8629225   10:57  
 35097 Nikolay Panasenko         Individual                  RUS       8650284   10:59  
 35069 Aleksey Lakhmanov         Saint Petersburg            RUS       8669919   11:01  
 35026 Serhiy Babych             LeO Team                    UKR       8044365   11:03  
 35113 Dariusz Sokalski          KU AZS WAT Warszawa         POL       8667186   11:05  
 35108 Siarhei Salodkin          Nemiga Nord                 BLR       8643975   11:07  
 35028 Sergey Borovkov           Novorossyisk                RUS       8081888   11:09  
 35064 Pavel Krasko              Kamvol SK                   BLR       8660070   11:11  
 35087 Andrey Morozov            Sverdlovsk region           RUS       8655821   11:13  
 35094 Oystein Kvaal Osterbo     Norwegian Orienteering Fede NOR   10  8640388   11:15  
 35055 Kristaps Jaudzems         Saldus OK                   LAT   9   8432188   11:17  
 35132 Jorgen Wickholm           OK Trian                    FIN   8   8406311   11:19  
 35070 Vladyslav Laskarzhevsky   Nash Klub                   UKR   7   8300300   11:21  
 35110 Aleksandr Shavkunov       Sverdlovsk region           RUS   6   8654939   11:23  
 35093 Erik Ohlund               Ulricehamns OK              SWE   5   8650205   11:25  
 35051 Juha-Matti Huhtanen       Lynx                        FIN   4   8670529   11:27  
 35040 Raul Ferra                Koovee                      ESP   3   8636820   11:29  
 35099 Henrikas Pauzas           OK Dainava                  LTU   2   8670399   11:31  
 35082 Dmitry Mikhalkin          Eridan                      BLR   1   8668560   11:33  

M35B
10290m 20CP Climb 255m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 35106 Sergey Rogalevich         Nemiga Nord                 BLR       8660072   09:42  
 35121 Viktor Sundstroem         Bredareds IF                SWE       2144632   09:44  
 35063 Dmitry Krapivko           Kamvol SK                   BLR       8666167   09:46  
 35102 Ondrej Pijak              KOBRA Bratislava            SVK       8200003   09:48  
 35031 Grant Clarke              ORIENTACTION                CYP       8144836   09:50  
 35125 Anton Vernichesko         Individual                  RUS       8388388   09:52  
 35056 Andrejus Jemeljanenko     OK Takas                    LTU       8650203   09:54  
 35041 Carl Forsstrom            OK RASEBORG                 FIN       8650202   09:56  
 35109 Matthias Schwartz         Berliner Turnerschaft       GER       8719081   09:58  
 35036 Manuel Diaz Gonzalez      ORIENTIJOTE                 ESP       8658617   10:00  
 35100 Vitaly Pavlenko           Sever                       UKR       1300195   10:02  
 35081 Sergei Malin              Saint Petersburg            RUS       8011055   10:04  
 35058 Uwe Kelhar                SU Schoeckl Orienteering    AUT       8000041   10:06  
 35073 Giedrius Lenkauskas       Individual                  LTU       8661164   10:08  
 35022 David Andre               Goteborg Majorna OK         SWE       1981614   10:10  
 35090 George Neagu              ACS Sanatatea Ploiesti      ROU       7300267   10:12  
 35124 Donatas Tumaitis          OC Levuo                    LTU       8408100   10:14  
 35080 Tero Maki                 Turun Metsankavijat         FIN       8650209   10:16  
 35052 Christopher Immervoll     SU Schoeckl Orienteering    AUT       8719084   10:18  
 35089 Timo Mouhu                Rastihaukat                 FIN       8651743   10:20  
 35088 Goncalo Mota              Clube TAP                   POR       8099077   10:22  
 35046 Arturs Graube             Ozons                       LAT       8650208   10:24  
 35101 Juho Pietilanaho          Hiidenkiertajat             FIN       8201937   10:26  
 35045 Tomas Grabauskas          Rudamina OK                 LTU       8648811   10:28  
 35034 Dzmitry Davidovich        BSU                         BLR       682039    10:30  
 35035 Petar Delic               OK Maksimir                 CRO       7820618   10:32  
 35029 Kwok Wai Choy             Hong Kong Orienteering Club HKG       8670167   10:34  
 35103 Mikk Podra                RSK Johvikas                EST       8358613   10:36  
 35042 Ville Forsstrom           OK RASEBORG                 FIN       8650251   10:38  
 35079 Grzegorz Loniewski        KU AZS WAT Warszawa         POL       8664974   10:40  
 35077 Magi Llaveria Grau        Club Montsant               ESP       8647682   10:42  
 35117 Matti Stoor               Kokkolan Suunnistajat       FIN       7207962   10:44  
 35027 Raitis Birznieks          Individual                  LAT       8631456   10:46  
 35049 Tuomas Helin              Rastihaukat                 FIN       8651742   10:48  
 35050 Jan Hrouza                KOS TJ Lokomotiva Krnov     CZE       8654914   10:50  
 35098 Przemyslaw Patejko        KS Spojnia Warszawa         POL       8150216   10:52  
 35104 Sergii Raevskiy           Sever                       UKR       1300140   10:54  
 35021 Robert Amper              Individual                  FIN       8000320   10:56  
 35107 Alex Rogovsky             Praleska                    BLR       8030682   10:58  
 35067 Sergey Kuntsevich         OC Silwan Liuks             BLR       8660074   11:00  
 35043 Paulo Franco              COC Clube de Orientacao do  POR       8653210   11:02  
 35039 Sergei Fedorov            Delaware Valley Orienteerin USA       8636998   11:04  
 35076 Justinas Liubinskas       OK O Klaipeda               LTU       7201428   11:06  
 35122 Morten Tangen Fredh       OK Moss                     NOR       681897    11:08  
 35078 Andreas Loefroos          OK RASEBORG                 FIN       8630851   11:10  
 35126 Aliaksandr Vinenka        Kronan                      BLR       8201912   11:12  
 35048 Julius Hakkarainen        MS Parma                    FIN       1470548   11:14  
 35062 Aleksandr Kozlov          ISR OC Galilee              ISR       2071282   11:16  
 35085 Alex Minakov              O Club Moscow               RUS       8251280   11:18  
 35091 Villeveikko Nurminen      Suosmeren Salpa             FIN       8111662   11:20  
 35083 Andris Mikijanskis        Mezmalas                    LAT       8000090   11:22  
 35116 Aleksei Stakhanov         Rus veteran                 RUS       1451272   11:24  
 35131 Dima Vorobyov             Kamvol SK                   BLR       8660060   11:26  

M40A
11620m 23CP Climb 275m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 40077 Alexandr Markov           Vologda                     RUS       8670647   09:33  
 40037 Maris Cirulis             Auseklis IK                 LAT       8000075   09:35  
 40061 Tadas Kireilis            OK Takas                    LTU       8123721   09:37  
 40051 Tuomas Hakkarainen        Espoon Akilles              FIN       1470547   09:39  
 40055 Kristoffer Jacobsen       Tyrving IL                  NOR       8665504   09:41  
 40073 Oleg Linkevich            Individual                  RUS       8655738   09:43  
 40066 Tarmo Kuub                LSF Pronoking Team          EST       8101098   09:45  
 40069 Aleksandr Larichev        Kineshma                    RUS       8663337   09:47  
 40070 Mads K Larsen             FIF Hilleroed Orientering   DEN       8198768   09:49  
 40104 Oeyvind Steinbekken       Odal ol                     NOR       1520883   09:51  
 40023 Mikishanov Aleksey        SmolOrient                  RUS       8660080   09:53  
 40078 Viktors Mateics           Saldus OK                   LAT       8044400   09:55  
 40029 Lauri Beilmann            SK Saue Tammed              EST       8001826   09:57  
 40075 Meelis Malter             Harju KEK RSK               EST       8680056   09:59  
 40045 Martin Gantenbein         OLG Rymenzburg              SUI       8138192   10:01  
 40112 Anatoliy Tomarovskiy      Belgorodskaja obl           RUS       1406678   10:03  
 40102 Michael Soerensen         OK Oest Birkeroed           DEN       8191284   10:05  
 40031 Johan Bernhard            Snattringe SK               SWE       8400999   10:07  
 40042 Rogovskii Evgenii         Yaroslavl                   RUS       8190376   10:09  
 40068 Mindaugas Kvedaravicius   OK Levuo                    LTU       8667590   10:11  
 40033 Tomas Boguzinskas         Medeina OK                  LTU       8644898   10:13  
 40059 Algirdas Kaupinis         OK Dainava                  LTU       8651335   10:15  
 40057 Markus Kainu              Vetelin Urheilijat          FIN       8650324   10:17  
 40089 Valeriy Pautov            Legenda                     RUS       8179797   10:19  
 40030 Sergey Belov              Northern Wind               RUS       8650187   10:21  
 40086 Dmitry Parkhut            Yaroslavl                   RUS       8030477   10:23  
 40083 Girts Pakalns             Individuali                 LAT       2086767   10:25  
 40097 Dmitry Safonov            O MuseTeam                  RUS       8332039   10:27  
 40022 Solovev Aleksandr         Yaroslavl                   RUS       8271276   10:29  
 40067 Tomas Kuzminskis          OK Azuolas                  LTU       8240578   10:31  
 40026 Peter Balabanov           Kamvol SK                   BLR       8660075   10:33  
 40092 Melker Pettersson         OK Renen                    SWE       8111660   10:35  
 40027 Aidas Barkauskas          OK Azuolas                  LTU       7777111   10:37  
 40025 Rimvydas Arlauskas        OSK Silas                   LTU       8386831   10:39  
 40088 Mindaugas Paukste         OK Levuo                    LTU       8223322   10:41  
 40091 Tapio Pera                Rajamaen Rykmentti          FIN       8651746   10:43  
 40046 Marcis Gedins             Auseklis IK                 LAT       8666030   10:45  
 40032 Claus Bobach              Aalborg OK                  DEN       8201909   10:47  
 40095 Tom Quayle                OK Nolaskogsarna            SWE       750815    10:49  
 40034 Jevgenijs Bondins         Auseklis IK                 LAT       8665880   10:51  
 40041 Grigorii Etenko           Fryazino                    RUS   10  1005324   10:53  
 40082 Petteri Muukkonen         OK Trian                    FIN   9   8444433   10:55  
 40048 Vytautas Grasys           OK Perkunas                 LTU   8   8629915   10:57  
 40121 Viacheslav Zhuravlev      Nemiga Nord                 BLR   7   8643976   10:59  
 40087 Petri Paukkunen           MS Parma                    FIN   6   8045125   11:01  
 40028 Michel Bastin             ARDOC                       BEL   5   7747586   11:03  
 40114 Toms Veits                Purva Bridejs               LAT   4   8668668   11:05  
 40038 Marian Davidik            Kobra Bratislava            SVK   3   8667959   11:07  
 40094 Pauls Platais             Ozons                       LAT   2   8011888   11:09  
 40064 Janis Krumins             Briksnis SK                 LAT   1   8665843   11:11  

M40B
9230m 23CP Climb 210m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 40044 Pontus Funke              Leksands OK                 SWE       8111665   09:32  
 40119 Siarhei Zakharchuk        Individual                  BLR       440311    09:34  
 40053 Ragnar Ilp                No club membership          EST       218380    09:36  
 40084 Leonid Panteleev          Individual                  RUS       998855    09:38  
 40006 Erik Kjellgren            Norrkoping AIS              SWE       0         09:40  
 40081 Ivo Miller                Kooperaator                 EST       8041077   09:42  
 40111 Aivar Tihane              No club membership          EST       8080707   09:44  
 40117 Sergii Voitsekhovskyi     Sever                       UKR       1300194   09:46  
 40105 Petteri Suominen          HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN       8651747   09:48  
 40052 Jesus Hervas              CDCEBE                      ESP       8010106   09:50  
 40098 Markus Salo               Punkalaitumen Kunto         FIN       1423623   09:52  
 40056 Tuomas Johansson          Helsingin Suunnistajat      FIN       9201543   09:54  
 40072 Juhani Lehtinen           Kauhajoen Karhu             FIN       1423622   09:56  
 40058 Aidas Katarskis           IGTISA                      LTU       8648793   09:58  
 40040 David Engstedt            OK Linne                    SWE       8654924   10:00  
 40065 Leopold Kuehschelm        Berliner Turnerschaft       AUT       8632425   10:02  
 40099 Ilya Samoshin             Nizhni Novgorod SDYUSHOR12  RUS       8719002   10:04  
 40115 David Veleda Diaz         COCatalunya                 ESP       8027878   10:06  
 40113 Juha Vallittu             Jamsan Retki Veikot         FIN       595135    10:08  
 40100 Javier Serrano Molinero   Escondite Nature Sport M    ESP       8070777   10:10  
 40024 Eric Alexandre            AC BEAUCHAMP                FRA       1403694   10:12  
 40107 Chung Yin Dickson Tam     Youth Advance Orienteering  HKG       8102728   10:14  
 40101 Antonio Carlos Silva      CORDF                       BRA       8822019   10:16  
 40103 Mart Sooberg              OK TON                      EST       1931308   10:18  
 40047 Pedro Gonzalez Sanchez    Escondite Nature Sport M    ESP       8665016   10:20  
 40049 Andrius Grigusevicius     Rudamina OK                 LTU       8661165   10:22  
 40093 Miroslav Pilat            KOB Kladno                  CZE       2103282   10:24  
 40080 Siarhei Melnik            Orion                       BLR       8000133   10:26  
 40076 Tommi Manninen            Kuusankosken Urheiluseura   FIN       7207739   10:28  
 40039 Dmitrii Degtiarev         Rus veteran                 RUS       8719009   10:30  
 40079 Teemu Matilainen          Rastihaukat                 FIN       8651745   10:32  
 40021 Ansis Actins              3A                          LAT       1410734   10:34  
 40074 Aleksandr Lopatin         Aralia                      RUS       8652393   10:36  
 40063 Kiyoshi Kogure            ES Kanto Club               JPN       2088821   10:38  
 40110 Lauri Tarlap              LSF Pronoking Team          EST       8123030   10:40  
 40071 Edward Larsson            IFK Mora OK                 SWE       9771023   10:42  
 40096 Linas Ramanauskas         Medeina OK                  LTU       8644509   10:44  
 40060 Mareks Kilups             Ziemelkurzeme OK            LAT       8650189   10:46  
 40118 Per Wall                  OK Sodertorn                SWE       2104244   10:48  
 40043 Jan Erik Fredriksson      Salon Viesti                FIN       7206521   10:50  
 40120 Maris Zeiluks             Azimuts OK                  LAT       8644443   10:52  
 40036 Janis Brokers             Umea OK                     LAT       774545    10:54  
 40106 Juha Taini                Jamsan Retki Veikot         FIN       8719069   10:56  
 40109 Lauri Tapola              Finnish Orienteering Federa FIN       8651748   10:58  
 40062 Erik Kjellgren            Norrkoping AIS              SWE       1392494   11:00  
 40108 Toomas Tammer             Individual                  EST       7200983   11:02  
 40085 Sergey Papazov            Yaroslavl                   RUS       1420972   11:04  
 40050 Philipp Haider            WAT                         AUT       8107107   11:06  
 40035 Alexey Borevich           Belie Nochi                 RUS       2090422   11:08  

M45A
10570m 22CP Climb 260m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 45032 Jonas Bergenfur           Skattkarrs SOK              SWE       8010209   09:33  
 45070 Vladimir Gusiatnikov      Orienteering Cincinnati     USA       8111632   09:35  
 45165 Frank Sickert             SSV Planeta Radebeul        GER       681610    09:37  
 45021 Yurii Afanasev            Sever                       UKR       1300146   09:39  
 45190 Jussi Viero               Laihian Luja                FIN       8650265   09:41  
 45158 Bogdan Rycerski           15BZ                        POL       8061271   09:43  
 45100 Raul Kudre                Estonian Orienteering Feder EST       8662665   09:45  
 45049 Peteris Drukis            Auseklis IK                 LAT       8100333   09:47  
 45156 Zdenko Rohac              ATU Kosice                  SVK       8017128   09:49  
 45125 Robertas Mikalauskas      OK Levuo                    LTU       8650728   09:51  
 45033 Rimvydas Bertasius        OK Klajunas                 LTU       8001944   09:53  
 45121 Vadim Marchenko           U                           RUS       1201072   09:55  
 45027 Aldis Banga               Prizma OK                   LAT       8180080   09:57  
 45102 Sergei Kuzmenkov          SmolOrient                  RUS       1007976   09:59  
 45072 Lars Henriksson           Sundsvalls OK               SWE       7102260   10:01  
 45065 Alexey Gorbachev          Ramtruck                    RUS       7201333   10:03  
 45034 Igor Blachut              Stowarzyszenie Team 360 sto POL       8030173   10:05  
 45127 Valtteri Mulari           Maarian Mahti               FIN       8650191   10:07  
 45152 Andrei Rabtsau            OC Silwan Liuks             BLR       8719055   10:09  
 45198 Rolf Wuestenhagen         OLG St. Gallen/Appenzell    SUI       8120570   10:11  
 45077 Mareks Indans             Ogre OK                     LAT       1301988   10:13  
 45008 Ovidiu Mutiu              Clubul Sportiv Universitate ROU       8000415   10:15  
 45172 Kaspars Stana             Briksnis SK                 LAT       8200002   10:17  
 45048 Laimis Drazdauskas        OK Levuo                    LTU       8648934   10:19  
 45038 Laimonas Caplikas         OK Takas                    LTU       8648787   10:21  
 45164 Dmitri Shved              SRD                         EST       8029701   10:23  
 45169 Uvis Soika                Ozons                       LAT       8138888   10:25  
 45090 Jani Kiuru                Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       9201813   10:27  
 45199 Sergey Yashchenko         Omega                       RUS       8638333   10:29  
 45060 Robert Fredriksen         Notodden OL                 NOR       1396152   10:31  
 45133 Petri Noponen             Anttolan Urheilijat         FIN       9201996   10:33  
 45093 Dmitry Konanov            LSR Russia                  RUS       1393537   10:35  
 45179 Mikael Tjernberg          Tumba Malarhojden OK        SWE       8682019   10:37  
 45176 Vitaliy Tetikov           Black Sea OK                RUS       8719070   10:39  
 45047 Samuel Diaz               ALABARDA                    ESP       8141974   10:41  
 45112 Stepan Liabzin            Krasnoyarsk                 RUS       8666480   10:43  
 45098 Marcin Krasuski           OK Sport                    POL       8060972   10:45  
 45151 Otars Putralis            Azimuts OK                  LAT       8650192   10:47  
 45137 Kalinin Oleg              Omega                       RUS       8631493   10:49  
 45118 Yuri Lukashov             Belgorodskaja obl           RUS       1007603   10:51  
 45078 Kaupo Jaerve              LSF Pronoking Team          EST       8645011   10:53  
 45186 Andrius Valatka           OSK Šilas                   LTU       8654412   10:55  
 45175 Tuomas Tala               Helsingin Suunnistajat      FIN       8230372   10:57  
 45074 Mika Honkasalo            Pargas IF                   FIN       8651750   10:59  
 45076 Jari Ikaheimonen          Individual                  FIN       8631098   11:01  
 45168 Audrius Smilgius          Takas OK                    LTU       7003276   11:03  
 45057 Taras Fedorov             IZHORA                      RUS       8719024   11:05  
 45144 Jevgenijs Petrovs         South London Orienteers     LAT       8662261   11:07  
 45166 Einars Sillers            Ziemelkurzeme OK            LAT       8651751   11:09  
 45108 Martin Larsson            IFK Goteborg orientering    SWE       8080628   11:11  
 45067 Rolandas Griksas          OK Takas                    LTU       8648781   11:13  
 45081 Jesper David Jensen       Tisvilde Hegn OK            DEN       8482019   11:15  
 45150 Antero Pulli              Rajamaen Rykmentti          FIN       8680079   11:17  
 45189 Toni Venalainen           Valkeakosken Haka           FIN       8364183   11:19  
 45029 Richard Barrett           British Army OC             GBR       8040470   11:21  
 45134 Fredrik Nordstroem        OK Algen                    SWE       8207746   11:23  
 45045 Ilmars Davidsons          Purva Bridejs               LAT       8300700   11:25  
 45177 Mati Tiit                 Ilves OK                    EST       8100004   11:27  
 45104 Kirill Kydryavtcev        Legenda                     RUS       8200510   11:29  
 45085 Vesa Kankaanpaeae         OK 77                       FIN       1009888   11:31  
 45107 Jan Lager                 Halmstad OK                 SWE       8719025   11:33  
 45063 Roger Goddard             Forth Valley Orienteers     GBR       8230874   11:35  
 45187 Fabrice Vannier           Balise77                    FRA       8059404   11:37  
 45064 Martins Godins            Azimuts OK                  LAT       8006000   11:39  
 45039 Kaspars Cerjaks           Kapa OK                     LAT       8643013   11:41  
 45052 Jonas Eklund              OK Rodhen                   SWE       9721223   11:43  
 45115 Torgny Lindstrom          Ronneby OK                  SWE       8280008   11:45  
 45184 Mikko Vaisanen            Anttolan Urheilijat         FIN       8650286   11:47  
 45092 Vesa Klemettinen          Suunta Jyvaskyla            FIN       8045171   11:49  
 45025 Rolandas Backys           IGTISA                      LTU       8638434   11:51  
 45197 Sergei Vorfolomeev        Partizan Chelyabinsk        RUS       8657014   11:53  
 45201 Ivars Zagars              Ozons                       LAT   10  8385777   11:55  
 45128 Manu Mutka                Turun Metsankavijat         FIN   9   8016169   11:57  
 45037 Uldis Brucis              Saldus OK                   LAT   8   8011232   11:59  
 45028 Nick Barrable             South Yorkshire Orienteers  GBR   7   8080674   12:01  
 45139 Radim Ondracek            VSTJ Ekonom Praha           CZE   6   8087414   12:03  
 45005 Janis Ozolins             Burkanciems OK              LAT   5   8650346   12:05  
 45122 Simo Martomaa             Kalevan rasti               FIN   4   8150674   12:07  
 45069 Ilya Gusev                Saint Petersburg            RUS   3   8638440   12:09  
 45080 Thomas Greve Jensen       Tisvilde Hegn OK            DEN   2   8572019   12:11  
 45154 Mantas Rimkus             OK Azuolas                  LTU   1   8654406   12:13  

M45B
8540m 17CP Climb 180m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 45155 Petri Rintala             Turun Metsankavijat         FIN       8016175   09:33  
 45126 Nerijus Misikas           OSK Sakas                   LTU       8650284*  09:35  
 45094 Sergey Kononov            Eridan                      BLR       8640501   09:37  
 45055 Alexey Eremenko           VelNovgorod                 RUS       8650207*  09:39  
 45149 Stephan Puchegger         WAT                         AUT       8000026   09:41  
 45159 Mika Salonen              Kouvolan Suunnistajat       FIN       7203500   09:43  
 45071 Jussi Pekka Hanhela       Rasti Jyry                  FIN       8651780   09:45  
 45086 Hristo Karaivanov         Uzana                       BUL       8655568   09:47  
 45140 Vladislav Pahhomenkov     SRD                         EST       8200671   09:49  
 45089 Sergei Khvastovskii       SmolOrient                  RUS       8659151   09:51  
 45059 Ain Fjodorov              No club membership          EST       8091272   09:53  
 45131 Bjorn Nilsson             Tumba Malarhojden OK        SWE       8140637   09:55  
 45110 Alexander Lebedev         Belie Nochi                 RUS       7205489   09:57  
 45035 Sander Blehner            OK West                     EST       8664202   09:59  
 45185 Arturas Vaitiekus         Medeina OK                  LTU       8654401   10:01  
 45174 Mareks Strauss            Motokurzeme                 LAT       8655437   10:03  
 45147 Dmitry Popov              Black Sea OK                RUS       1405049   10:05  
 45026 Sergey Bakun              Individual                  RUS       1300396   10:07  
 45111 Guido Lenges              FRSO Belgium                BEL       8719030   10:09  
 45050 Dagnis Dubrovskis         Siguldas Takas              LAT       8653086   10:11  
 45040 Po Lok Chau               Hong Kong Orienteering Club HKG       8650242   10:13  
 45194 Ivliev Vitaly             Orienta Kuncevo             RUS       2113982   10:15  
 45084 Vasili Kamisarenka        Eridan                      BLR       2066957   10:17  
 45096 Leo Koskenvuo             Espoon Suunta               FIN       7140879   10:19  
 45041 Thomas Cheng              HKOC                        HKG       1815151   10:21  
 45073 Aleksandr Hlebnikov       SRD                         EST       8062371   10:23  
 45116 Alf Inge Lindtner         Haugesund IL                NOR       639624    10:25  
 45007 Audin Aygun               Eontours                    TUR       7202352   10:27  
 45181 Mihai Tudorache           OK SILVA CAMPINA            ROU       7112122   10:29  
 45109 Marko Lassila             Lammin Sakia                FIN       7207744   10:31  
 45082 Darius Jonytis            OK Dainava                  LTU       2043911   10:33  
 45024 Daniel Axelsson           Malilla OK                  SWE       7203833   10:35  
 45124 Alvis Mats                Madonas BJSS OK Arona       LAT       8651731   10:37  
 45136 Leonhard Oesch            OLG Bern                    SUI       8439814   10:39  
 45097 Juha Koskenvuo            Espoon Suunta               FIN       8650283   10:41  
 45095 Aleksei Kornilov          SmolOrient                  RUS       2055814   10:43  
 45056 Humberto Esteves          COC Clube de Orientacao do  POR       1428630   10:45  
 45053 Andreas Eklund            Goteborg Majorna OK         SWE       8000234   10:47  
 45006 Veysel Gurel              Eontours                    TUR       2028756   10:49  
 45117 Javier Liz                FLUVIAL LUGO                ESP       8647695   10:51  
 45191 Indrek Viikmaa            OK West                     EST       8662654   10:53  
 45193 Joni Virtanen             Espoon Suunta               FIN       7207741   10:55  
 45023 Antero Aunesluoma         Rastihaukat                 FIN       1423624   10:57  
 45103 Raivo Kuzums              Individual                  LAT       1415480   10:59  
 45113 Rait Lille                Harju KEK RSK               EST       1417178   11:01  
 45046 Sergey Desinov            Mysl Moscow                 RUS       307306    11:03  
 45083 Ruslan Jurikin            TirasOrient                 MDA       1300214   11:05  
 45051 Andrey Egorov             Vsevphoto                   RUS       1301550   11:07  
 45157 Mikael Roohs              Skattkarrs SOK              SWE       8245245   11:09  
 45043 Matthias Kalle Dalheimer  IK Vikings OK               GER       8270570   11:11  
 45129 Tuomas Naakka             Rasti Jyry                  FIN       8643008   11:13  
 45036 Peter Borcin              Klub OB BOR Topolcianky     SVK       8650190   11:15  
 45061 Vilnis Gailis             Burkanciems OK              LAT       1411921   11:17  
 45160 Silvar Savolainen         No club membership          EST       8265400   11:19  
 45183 Juris Vaidakovs           Individual                  LAT       1410733   11:21  
 45075 Mirko Hoppe               USV Jena                    GER       236490    11:23  
 45030 Radek Bednarik            TJ Slovan Luhacovice        CZE       8650206   11:25  
 45068 Arturs Grinbergs          Ozons                       LAT       1393038   11:27  
 45192 Pavel Vins                KOB Kladno                  CZE       51684     11:29  
 45148 Karel Postulka            Hana Orienteering           SVK       8071297   11:31  
 45142 Erkki Penu                OK West                     EST       218907    11:33  
 45042 Dmitry Cheremisin         Rus veteran                 RUS       238618    11:35  
 45099 Guenther Kroupa           Naturfreunde Wien           AUT       8180471   11:37  
 45173 Vadim Stepanov            Moscow region               RUS       8645046   11:39  
 45054 Kari Elovaara             Suuntavaisto SK             FIN       1010074   11:41  
 45163 Roman Shcherbakov         Zmeinka Vladivostok         RUS       2046066   11:43  
 45170 Sergey Sorokin            Kedr                        RUS       1633442   11:45  
 45079 Tomas Jandera             INSCOM Credit Insurance     CZE       8662373   11:47  
 45087 Nikolay Khramov           VelNovgorod                 RUS       7208411   11:49  
 45188 Martin Velgos             ATU Kosice                  SVK       8004600   11:51  
 45145 Magnus Pettersson         SOK Viljan                  SWE       8180030   11:53  
 45062 Pavel Galusha             Ramenskoye                  RUS       2007121   11:55  
 45196 Alexander Vompe           Omega                       RUS       700330    11:57  
 45066 Mario Gorecki             USV Jena                    GER       1620      11:59  
 45101 Sami Kuntola              Laihian Luja                FIN       8657323   12:01  
 45091 Margus Klementsov         SK Mercury                  EST       8200572   12:03  
 45167 Valeriy Slavinskiy        SATUREAL                    RUS       895812    12:05  
 45182 Dmitry Ushakov            London Orienteering Klubb   GBR       8644568   12:07  
 45058 Marek Filicko             OK Lokomotiva Pardubice     CZE       8582019   12:09  
 45123 Kevin Matrosovs           Sage Orienteering and Rogai CAN       8662628   12:11  
 45132 Reinis Nimanis            Ogre OK                     LAT       8399990   12:13  
 45178 Stefan Tisell             IK Stern                    SWE       7714585   12:15  
 45180 Vasyl Tkachenko           O Club                      UKR       502535    12:17  
 45031 Mats Bergenfur            IK Vikings OK               SWE       8650341   12:19  
 45106 Alberts Lacis             Purva Bridejs               LAT       1007360   12:21  
 45143 Vladimir Perevozniy       Novorossyisk                RUS       8650285   12:23  
 45120 Remo Madella              ASD Polisportiva Punto Nord ITA       8680058   12:25  
 45135 Danny Ocallaghan          Austin Orienteering Club    GBR       8657447   12:27  
 45022 Hakan Andersson           Halmstad OK                 SWE       9741203   12:29  
 45044 Jiri Datel                KOB Kladno                  CZE       995851    12:31  
 45171 Alexander Srb             WAT                         AUT       8030573   12:33  
 45161 Petr Semelik              KOB Kladno                  CZE       515065    12:35  
 45088 Irek Khusniiarov          Spartak Oktyabrskiy         RUS       8657002   12:37  
 45130 Chernov Nikolai           Ulyanovskaya oblast         RUS       8060421   12:39  

M50A
9580m 23CP Climb 220m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 50117 Martin Malek              OB Strakonice               CZE       8246117   09:32  
 50145 Svein Nygaard             Lillomarka OL               NOR       8201991   09:34  
 50008 Ugis Ozols                Individual                  LAT       8631115   09:36  
 50040 Igors Bogdanovs           SRD                         LAT       8120869   09:38  
 50129 Andrei Murashka           Orion                       BLR       8668544   09:40  
 50098 Juris Knets               Meridians OK                LAT       8000808   09:42  
 50160 Raivis Reinsons           Mezmalas                    LAT       8629222   09:44  
 50150 Henrik Palmen             Espoon Suunta               FIN       8269189   09:46  
 50085 Alan Irving               West Cumberland Orienteerin GBR       8260967   09:48  
 50116 Kari Maki                 Jamsan Retki Veikot         FIN       1423627   09:50  
 50096 Juha Kiljunen             Lahden Suunnistajat 37      FIN       8650223   09:52  
 50130 Gutak Mykhaylo            Azimut                      UKR       8071309   09:54  
 50065 Kimmo Gynther             IHR                         FIN       9101763   09:56  
 50086 Veaceslav Isacov          CS Run Kompass              MDA       8650293   09:58  
 50066 Panu Haaramo              Espoon Suunta               FIN       8659174   10:00  
 50103 Igor Kuzmin               Club Ukraine                UKR       8014402   10:02  
 50064 Alberto Grilli            ASD Polisportiva Punto Nord ITA       8488388   10:04  
 50149 John Owens                BAOC                        GBR       8643409   10:06  
 50122 Andris Melkerts           Saldus OK                   LAT       8001555   10:08  
 50167 Sergejs Sadrins           Kapa OK                     LAT       8000099   10:10  
 50179 Ainars Skrubis            Ziemelkurzeme OK            LAT       8300933   10:12  
 50143 Martin Nolte              OSC Hamburg                 GER       8222100   10:14  
 50131 Per Olav Naerestad        IF Trauma                   NOR       8651752   10:16  
 50217 Meelis Zimmermann         OK Kape                     EST       9680826   10:18  
 50030 Stefan Aroneng            Hestra IF                   SWE       7651216   10:20  
 50105 Pekka Larmala             Espoon Suunta               FIN       8659183   10:22  
 50094 Markus Kaukonen           Espoon Suunta               FIN       209097    10:24  
 50137 Jyrki Nieminen            Individual                  FIN       1201068   10:26  
 50165 Vesa Ruuska               Kangasala SK                FIN       8650272   10:28  
 50182 Simo Sukselainen          Lynx                        FIN       1061168   10:30  
 50154 Anders Pettersson         Karlskrona SOK              SWE       650221    10:32  
 50054 Michael Finkenstaedt      OSC Hamburg                 GER       8011012   10:34  
 50152 Richard Parkin            Derwent Valley Orienteers   GBR       8483820   10:36  
 50188 Ricardas Tevelis          OK O Klaipeda               LTU       8652578   10:38  
 50170 Mattias Sandqvist         Vallentuna Osseby OL        SWE       8719067   10:40  
 50208 Jens Werner               Gustavsbergs OK             SWE       7201155   10:42  
 50155 Arimantas Petukas         OSK Sakas                   LTU       8648816   10:44  
 50006 Helge Gisholt             OK Skeidi                   NOR       8612019   10:46  
 50173 Gregoire Schrago          CA Rose                     SUI       8732019   10:48  
 50053 Lukas Erne                OLG Cordoba                 SUI       8012269   10:50  
 50072 Tero Heikkila             Paimion Rasti               FIN       8636165   10:52  
 50109 Pekka Lauri               Keravan Urheilijat          FIN       8190765   10:54  
 50127 Eric Morris               Bennelong Northside Oriente AUS       8633233   10:56  
 50194 Anton Tsvetkov            Nizhniy Novgorod            RUS       8719001   10:58  
 50138 Leonid Nikitin            Individual                  RUS       8631557   11:00  
 50201 Janis Virbulis            TAKA TOK                    LAT       8655299   11:02  
 50199 Wim Vervoort              Trol                        BEL       8630901   11:04  
 50042 Ramunas Casas             OK Perkunas                 LTU       8111811   11:06  
 50091 Kari Jussila              Tampereen Pyrinto           FIN       8663251   11:08  
 50050 Zaripov Eduard            Ulyanovskaya oblast         RUS       8020101   11:10  
 50144 Kaido Nurja               OK Nomme                    EST       8640114   11:12  
 50209 Hendryk Wetzel            SV Robotron Dresden         GER       8655888   11:14  
 50196 Ints Ulmanis              Auseklis IK                 LAT       8081188   11:16  
 50153 Johan Pettersson          OK Motala                   SWE       8719089   11:18  
 50080 Christoph Hutzli          ULUS REISEWELT              SUI       8010466   11:20  
 50111 Girts Linins              Ozons                       LAT       8657191   11:22  
 50198 Vladimir Vasilenok        Orion                       BLR       1396130   11:24  
 50079 Ola Hultin                OK Roslagen                 SWE       8313313   11:26  
 50115 Sergei Makeichik          Voronezh                    RUS       8005060   11:28  
 50058 Sergey Gaskevich          Dream Team                  RUS       8088811   11:30  
 50045 Jon Cross                 Forth Valley Orienteers     GBR       8630841   11:32  
 50022 Alexander Afonyushkin     Ramenskoye                  RUS       8100965   11:34  
 50089 Per Jansson               OK Djerf                    SWE       728627    11:36  
 50207 Tim Falck Weber           Tisvilde Hegn OK            DEN       8719090   11:38  
 50027 Alexandr Angelov          AMOR                        RUS       8181267   11:40  
 50046 Piotr Cych                WKS Slask Wroclaw           POL       8091968   11:42  
 50039 Per Henning Bjerva        As NMBU Orientering         NOR       8201977   11:44  
 50073 Ossi Heikkila             Suunta Jyvaskyla            FIN       7211101   11:46  
 50029 Guntis Arnicans           A2                          LAT       8004554   11:48  
 50078 Daniel Hotz               OLK Argus                   SUI       8190667   11:50  
 50213 Matti Yliluikki           Suomusjarven Sisu           FIN       8004756   11:52  
 50172 Nils Schmiedeberg         SV Turbine Neubrandenburg   GER   10  8663316   11:54  
 50139 Andrei Nikitin            SRD                         EST   9   8200468   11:56  
 50113 Marko Loukkalahti         Hiidenkiertajat             FIN   8   8636810   11:58  
 50203 Christian Vogelsang       Nydalens SK                 NOR   7   8650194   12:00  
 50126 Aleksei Morozov           AMOR                        RUS   6   8200969   12:02  
 50051 Ulrik Englund             Tumba Malarhojden OK        SWE   5   8140636   12:04  
 50118 Guntars Mankus            Saldus OK                   LAT   4   8000004   12:06  
 50206 Edgaras Voveris           OK Azuolas                  LTU   3   8014399   12:08  
 50110 Tommy Lindberg            OK Roslagen                 SWE   2   690725    12:10  
 50024 Svajunas Ambrazas         S Sportas                   LTU   1   8648805   12:12  

M50B
7860m 18CP Climb 190m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 50191 Tsvetan Todorov           BEGUN                       BUL       8160666   09:33  
 50181 Juhapekka Stromberg       Rasti Jyry                  FIN       8201949   09:35  
 50068 Risto Haikonen            Anttolan Urheilijat         FIN       2039018   09:37  
 50088 Ulf Jansson               OK Triangeln                SWE       9680620   09:39  
 50187 Aleksandr Telyatnikov     Take Them All               RUS       8042001   09:41  
 50114 Mats Luspa                IFK Kiruna                  SWE       8080107   09:43  
 50189 Robert Theiss             FRSO Belgium                BEL       8196532   09:45  
 50063 Heikki Grekela            SK Pohjantahti              FIN       1700303   09:47  
 50180 Conny Strandberg          Gustavsbergs OK             SWE       2079620   09:49  
 50031 Serge Baert               FRSO Belgium                BEL       8448449   09:51  
 50083 Kilian Imhof              ULUS REISEWELT              SWE       8644812   09:53  
 50212 Nir Yasur                 ISR OC Jezreel              ISR       8291968   09:55  
 50055 Bjoern Finkenstaedt       OLV Potsdam                 GER       8657683   09:57  
 50069 Jaromir Hanel             OB Zvole                    CZE       2800292   09:59  
 50032 Johan Balck               Taby OK                     SWE       8045066   10:01  
 50075 Thomas Hlosta             LC Erstebank                AUT       8638385   10:03  
 50077 Anders Holmqvist          Snattringe SK               SWE       8006609   10:05  
 50164 Marko Ruti                Hauhon Sisu                 FIN       8651753   10:07  
 50038 Petr Bily                 Hana Orienteering           CZE       51279     10:09  
 50148 Marko Orell               Turun Metsankavijat         FIN       1396137   10:11  
 50061 Dirk Godelaine            hamok                       BEL       8150398   10:13  
 50135 Tomas Navalinskas         Devyni Labirintai           LTU       8112235   10:15  
 50124 Tomasz Michalak           UNTS Warszawa               POL       8180169   10:17  
 50090 Martin Jergus             ATU Kosice                  SVK       2051445   10:19  
 50192 Ola Toven                 Koping Kolsva OK            SWE       9690108   10:21  
 50060 Sergey Glushakov          Black Sea OK                RUS       2024937   10:23  
 50210 Mark Wood                 Edinburgh Southern Orientee GBR       8170504   10:25  
 50021 Erik Adenstedt            Orienteering Klosterneuburg AUT       8631105   10:27  
 50174 Yury Shakhmatov           Black Sea OK                RUS       8719021   10:29  
 50048 Dyko Dmitrii              SmolOrient                  RUS       8654797   10:31  
 50102 Unto Korhonen             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       8631330   10:33  
 50044 Paolo Consoli             ASD Unione Lombarda         ITA       8081269   10:35  
 50214 Jan Zanda                 SK Chotebor                 CZE       7260028   10:37  
 50093 Boris Kastner Jirka       Naturfreunde Wien           AUT       8247247   10:39  
 50168 Orjan Sahl                OK Klemmingen               SWE       650721    10:41  
 50151 Raivo Panker              SK Mercury                  EST       1417174   10:43  
 50108 Kasperi Launis            Raisu Lumous                FIN       8637530   10:45  
 50142 Ronald Nolan              Edinburgh Southern Orientee GBR       8630948   10:47  
 50202 Petr Vobornik             SK Chotebor                 CZE       8414102   10:49  
 50132 Juha Nappu                Turun NMKY                  FIN       8201920   10:51  
 50067 Erkki Haavisto            Turun Suunnistajat          FIN       7841968   10:53  
 50112 Vesa Loikas               Turun NMKY                  FIN       1423626   10:55  
 50071 Edward Heal               BAOC                        GBR       8657419   10:57  
 50133 Jurijs Narels             Selijas Mezs OSK            LAT       8636827   10:59  
 50076 Sven Hockeborn            SSV Planeta Radebeul        GER       8606464   11:01  
 50062 Ueli Graf                 ULUS REISEWELT              SUI       8644804   11:03  
 50171 Oyvind Schjelderup        Wing OK                     NOR       8111601   11:05  
 50215 Yaroslav Zdradovskii      Rus veteran                 RUS       2086193   11:07  
 50169 Jussi Salonen             Turun Metsankavijat         FIN       8201906   11:09  
 50183 Audronis Sulskis          OK Kopa                     LTU       303464    11:11  
 50184 Per Ivar Sveheim          Odal ol                     NOR       8752019   11:13  
 50082 Matti Ilmonen             Jamsan Retki Veikot         FIN       8636180   11:15  
 50216 Alexey Zhestovsky         Legenda                     RUS       8665941   11:17  
 50100 Jyrki Kommio              Suuntavaisto SK             FIN       1211580   11:19  
 50092 Olli Kantanen             OK 77                       FIN       2077801   11:21  
 50159 Mika Rautio               Anttolan Urheilijat         FIN       2039015   11:23  
 50128 Raitis Muiznieks          Auseklis IK                 LAT       8629085   11:25  
 50070 Petri Hautaniemi          Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       8680011   11:27  
 50156 Jouni Pyykonen            Espoon Akilles              FIN       8650193   11:29  
 50049 Gintaras Domarkas         OK Versme                   LTU       8662409   11:31  
 50166 Pekka Saalasti            Mustalammen Pallo           FIN       1304125   11:33  
 50025 Henrik Skov Andersen      Farum OK                    DEN       8629116   11:35  
 50026 Jens Andersson            Kristinehamns OK            SWE       981117    11:37  
 50136 Morten Neregaard          OK Vinderoed 92             DEN       8665066   11:39  
 50158 Krasimir Rashkov          BEGUN                       BUL       1302758   11:41  
 50047 Andre De Veirman          Trol                        BEL       8719062   11:43  
 50204 Peeter Vork               No club membership          EST       8645014   11:45  
 50190 Victor Timakov            SPARTA Rostov               RUS       1393106   11:47  
 50178 Jan Sjuls                 IF Aaland                   FIN       450906    11:49  
 50197 Rolf Valery               Tisvilde Hegn OK            DEN       8620940   11:51  
 50211 Krzysztof Wrzesinski      September Team              POL       8636526   11:53  
 50104 Peter Landen              Gustavsbergs OK             SWE       2063815   11:55  
 50074 Mikko Heikkinen           Hollolan Urheilijat 46      FIN       8650287   11:57  
 50059 Paul Gebbett              Bristol Orienteering Klub   GBR       8628560   11:59  
 50023 Johan Alenius             IFK Lidingo SOK             SWE       7200508   12:01  
 50052 Stefan Eriksson           OK Algen                    SWE       8009788   12:03  
 50081 Pete Huzan                South London Orienteers     GBR       886589    12:05  
 50099 Kaspars Kojalovics        Ozons                       LAT       7300383   12:07  
 50123 Bart Mellebeek            hamok                       BEL       9150398   12:09  
 50056 Valters Freidenfelds      VMS TIMBER                  LAT       8088899   12:11  
 50141 Ilkka Nokka               Rasti 88                    FIN       7205362   12:13  

M50C
6430m 15CP Climb 165m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 50041 Matthias Boos             ULUS REISEWELT              SUI       8051265   10:32  
 50185 Timo Tahtinen             Helsingin Suunnistajat      FIN       1423630   10:34  
 50120 Petr Masek                OK JISKRA NOVY BOR          CZE       7765      10:36  
 50095 Arnis Kibers              Individual                  LAT       8662201   10:38  
 50101 Serhii Konovalov          Sever                       UKR       1300175   10:40  
 50162 Paavo Roigas              Individual                  EST       8223340   10:42  
 50035 Boris Bauman              Mariborski OK               SLO       7673167   10:44  
 50161 Ingus Rektins             Individual                  LAT       771999    10:46  
 50084 Junya Inada               OLC Fullhose                JPN       8000913   10:48  
 50186 Jussi Talonen             Individual                  FIN       4064      10:50  
 50119 Aliaksandr Marach         Trio                        BLR       1428636   10:52  
 50157 Michael Rahn              OLG Suhr                    SUI       8665425   10:54  
 50195 Tony Udris                South Yorkshire Orienteers  GBR       8712019   10:56  
 50175 Sergei Shved              SRD                         EST       8031067   10:58  
 50134 Volker Naulin             OK Roskilde                 GER       558000    11:00  
 50107 Zagyi Laszlo              JMD Jaszapati               HUN       8406702   11:02  
 50028 Toshiyuki Aoki            Nerima OLC                  JPN       8029555   11:04  
 50121 Anatolii Mashunin         Tyumen                      RUS       8041199   11:06  
 50097 Tomas Klicner             S Sportas                   LTU       8004612   11:08  
 50125 Fredrik Molin             Attunda OK                  SWE       341023    11:10  
 50163 Mark Ruda                 OK Ravinen                  SWE       2050705   11:12  
 50036 Per Ove Berg              Bodo og omegn IF Orienterin NOR       1423625   11:14  
 50140 Jorgen Nilsen             Stavanger Orienteringsklubb NOR       8638408   11:16  
 50087 Tonu Jaadmaa              OK Voru                     EST       8144808   11:18  
 50037 Sergey Bessonov           BSE Novgorod                RUS       1405213   11:20  
 50177 Vladislav Siyalsky        Bryansk Orient              RUS       1602281   11:22  
 50205 Eckart Voskamp            OLV Landshut                GER       8220366   11:24  
 50033 Kostya Bar                ISR OC Hasharon             ISR       8196977   11:26  
 50057 Xevi Garcia               ALIGOTS                     ESP       8650847   11:28  
 50176 Pekka Siirila             Mesikammenet                FIN       1004502   11:30  
 50200 Janne Viljamaa            Lahden Suunnistajat 37      FIN       8650289   11:32  
 50193 Sergei Tozur              Lahden Suunnistajat 37      FIN       333213    11:34  

M55A
7900m 20CP Climb 200m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 55123 Daniel Kobel              Swiss O Tours               SUI       8210861   09:37  
 55054 Guntis Dude               Spriditis TSK               LAT       8080160   09:39  
 55146 Timo Lainema              Turun Metsankavijat         FIN       8640508   09:41  
 55147 Antti Lassila             Kuortaneen Kunto            FIN       8650292   09:43  
 55176 Phil Newall               Cornwall Orienteering Club  GBR       8005362   09:45  
 55099 Arto Itkonen              Turun Suunnistajat          FIN       8190724   09:47  
 55116 Jevgenijs Kaupuzs         KURMIS OK                   LAT       8005550   09:49  
 55156 Nicholas Lightfoot        AAOC                        GBR       8006618   09:51  
 55245 Roger Thetford            Thames Valley Orienteering  GBR       8100555   09:53  
 55169 Gintaras Mikolavicius     Devyni OSK                  LTU       501170    09:55  
 55239 Andres Talver             SK Mercury                  EST       8041260   09:57  
 55212 Antti Roose               OK Polva Kobras             EST       8636855   09:59  
 55166 Dainius Melaika           OK Oriens                   LTU       8719077   10:01  
 55035 Vladimir Bocharnikov      Belgorodskaja obl           RUS       1007601   10:03  
 55232 Tomas Sochor              Individual                  CZE       515436    10:05  
 55061 Joakim Eriksson           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE       8665540   10:07  
 55233 Bjorn Solbergseter        Austmarka IL O gruppe       NOR       8643009   10:09  
 55143 Andres Laas               OK Skogshjortarna           SWE       610827    10:11  
 55201 Mati Preitof              Harju OK                    EST       8200052   10:13  
 55071 Andrejs Gaumigs           Mona OK                     LAT       8025907   10:15  
 55154 Lauri Leppik              TA OK                       EST       8414119   10:17  
 55068 Heikki Frilander          OK Trian                    FIN       8091011   10:19  
 55242 Ari Taskinen              Anttolan Urheilijat         FIN       9500950   10:21  
 55042 Mike Brett                AAOC                        GBR       8355551   10:23  
 55255 Erik Van Dyck             Trol                        BEL       8321201   10:25  
 55220 Vladimir Savinov          SRD                         EST       8645016   10:27  
 55120 Pekka Kiljunen            Anttolan Urheilijat         FIN       8016163   10:29  
 55251 Eriks Udris               Meridians OK                LAT       8655277   10:31  
 55257 Sergey Velichko           City of Trees Orienteering  USA       46611     10:33  
 55040 Alexander Borachenko      Titan OK                    RUS       8654955   10:35  
 55112 Jukka Kallio              Tampereen Pyrinto           FIN       690003    10:37  
 55091 Markus Hitz               ULUS REISEWELT              SUI       8020564   10:39  
 55133 Kent Kragh                Horsens OK                  DEN       8661578   10:41  
 55062 Nikolay Fedorov           Dream Team                  RUS       1405222   10:43  
 55045 Pavel Cerescu             CS Run Kompass              MDA       1000409   10:45  
 55087 Goran Hellgren            OK Sodertorn                SWE       8068850   10:47  
 55036 Stefan Bolliger           ULUS REISEWELT              SUI       8663354   10:49  
 55170 Andrej Mitenkov           Azimut                      RUS       7206075   10:51  
 55237 Urmas Sulaoja             RSK Johvikas                EST       998987    10:53  
 55215 Yuriy Rumyantsev          Azimut                      RUS       7212212   10:55  
 55161 Soeren Maarup             Kolding OK                  DEN       8201988   10:57  
 55030 Vidar Benjaminsen         Lillomarka OL               NOR       8650254   10:59  
 55075 Andreas Grote             OLC Skog Fribourg           SUI       8638368   11:01  
 55111 Maido Kaljur              Harju KEK RSK               EST       8047332   11:03  
 55100 Raimo Itkonen             Suunta Jyvaskyla            FIN       1010059   11:05  
 55272 Alexandr Zhalnin          Individual                  RUS       8630813   11:07  
 55203 Eduard Pukkonen           Harju KEK RSK               EST       8664188   11:09  
 55225 Sixten Sild               Estonian Orienteering Feder EST       1008466   11:11  
 55178 Klas Nilsson              ULUS REISEWELT              SUI       8019640   11:13  
 55183 Veli Pekka Nurmi          Angelniemen Ankkuri         FIN       8719105   11:15  
 55234 Esko Sorri                Rastihaukat                 FIN       1423634   11:17  
 55110 Tore Goerbitz Juvik       IL Gular                    NOR       1010154   11:19  
 55125 Valdis Kokoriss           Mona OK                     LAT       8080333   11:21  
 55137 Egidijus Kukenys          Medeina OK                  LTU       8001936   11:23  
 55254 Bart Van De Moortel       Omega                       BEL       8001502   11:25  
 55271 Juris Zarins              Mona OK                     LAT       503722    11:27  
 55250 Juha Tuomisto             Vaasan Suunnistajat         FIN       8657311   11:29  
 55227 Asko Sippola              Kuortaneen Kunto            FIN       8444462   11:31  
 55128 Juha Koskinen             Vaajakosken Tera            FIN       8100055   11:33  
 55275 Girts Ziliskis            Mona OK                     LAT       8662211   11:35  
 55187 Pekka Patana              Laihian Luja                FIN       8657325   11:37  
 55079 Henrik Hansen             Lyngby OK                   DEN       8651754   11:39  
 55213 Algimantas Rudis          OK Saule                    LTU       8622266   11:41  
 55072 Dirk Goossens             Belgian Orienteering Federa BEL       8625757   11:43  
 55085 Arild Hegreberg           Bodo og omegn IF Orienterin NOR       2021868   11:45  
 55077 Leif Haajanen             OK RASEBORG                 FIN       7537756   11:47  
 55152 Kari Lehto                Turun Metsankavijat         FIN       8802019   11:49  
 55108 Genadijus Jonauskas       Devyni OSK                  LTU       8112236   11:51  
 55185 Palahniuk Oleksandr       Azimut                      UKR       1300889   11:53  
 55105 Lukas Jenzer              ULUS REISEWELT              SUI       8494909   11:55  
 55153 Aigars Leiboms            Kapa OK                     LAT   10  8650198   11:57  
 55051 Valery Denisov            Belaya Rus SOC              BLR   9   1412444   11:59  
 55247 Ihor Trukhan              O Club                      UKR   8   8014414   12:01  
 55244 Tim Tett                  SYOUK                       GBR   7   8650307   12:03  
 55088 Mats Hellstadius          Sodertalje Nykvarn Orienter SWE   6   8101212   12:05  
 55246 Michael Thierolf          TSG Bad Koenig              GER   5   8090601   12:07  
 55188 Graham Patten             WARROC                      GBR   4   8645222   12:09  
 55026 Per Backlund              OK Sodertorn                SWE   3   8196196   12:11  
 55199 Jozef Pollak              ATU Kosice                  SVK   2   8017127   12:13  
 55005 Hakan Eriksson            Malungs OK, Skogsmårdarna   SWE   1   8650340   12:15  

M55B
6520m 15CP Climb 170m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 55174 Janis Nagelis             Mona OK                     LAT       8663370   09:38  
 55243 Antti Tepsa               Lapin Veikot                FIN       8650268   09:40  
 55093 Jukka Honkasaari          Rasti Piikkio               FIN       1423631   09:42  
 55163 Toomas Mast               Hiiumaa OK                  EST       8636864   09:44  
 55165 Aivar Meindok             OK TON                      EST       8090462   09:46  
 55106 Magnus Joelsson           SOK68                       SWE       8270461   09:48  
 55113 Harri Karjalainen         Espoon Suunta               FIN       2086570   09:50  
 55025 Boris Ashkinadzi          Individual                  RUS       2107621   09:52  
 55082 Jan Hansson               Stenungsunds OK             SWE       8932019   09:54  
 55122 Romualdas Kniuksta        Rudamina OK                 LTU       8629910   09:56  
 55177 Hagen Nieke               USV TU Dresden              GER       8170663   09:58  
 55129 Roman Koucky              VSTJ Ekonom Praha           CZE       8962019   10:00  
 55023 Jarmo Antikainen          Mantsalan Urheilijat        FIN       1201047   10:02  
 55168 Darko Merunka             OK Maksimir                 CRO       7630314   10:04  
 55228 Andrus Sipsaka            Harju KEK RSK               EST       8663235   10:06  
 55264 Frank Wiedenfeld          SSV Planeta Radebeul        GER       8606479   10:08  
 55172 Joungman Moon             Forest Orienteering Club    KOR       8882019   10:10  
 55094 Lubomir Hosek             OB Ceske Budejovice         CZE       8087370   10:12  
 55181 Arto Nummela              Mantsalan Urheilijat        FIN       8652515   10:14  
 55004 Sergei Kizhlo             Rus veteran                 RUS       7205877   10:16  
 55214 Stephan Rudolf            ULUS REISEWELT              SUI       8640230   10:18  
 55204 Espen Raastad             Skien OK                    NOR       899181    10:20  
 55252 Risto Uuttu               Suunta Jyvaskyla            FIN       7210252   10:22  
 55263 Juerg Waelchli            ULUS REISEWELT              SUI       8638584   10:24  
 55259 Kolesnikov Vladimir       Ulyanovskaya oblast         RUS       2005806   10:26  
 55037 Jose Bolrao               COC Clube de Orientacao do  POR       308206    10:28  
 55134 Krzysztof Krasniewski     UMKS Orkan Ostroda          POL       413371    10:30  
 55060 Helge Magnus Erdal        Samnanger                   NOR       981921    10:32  
 55096 Vesa Ijas                 Tarpian Suunta              FIN       1423632   10:34  
 55119 Mats Kensby               OK Tyr                      SWE       9600207   10:36  
 55270 Peteris Zarins            Mona OK                     LAT       8662232   10:38  
 55266 Adrian Wise               Southern Navigators Oriente GBR       8641535   10:40  
 55216 Tommy Saevareid           Os Orienteringsklubb        NOR       8089000   10:42  
 55131 Ihor Kozlov               OK Carnika                  UKR       1300219   10:44  
 55145 Urmas Laev                SK Mercury                  EST       351674    10:46  
 55231 Peter Slama               ATU Kosice                  SVK       9102083   10:48  
 55276 Staffan Zilling           OK Sodertorn                SWE       8654167   10:50  
 55098 Pavel Ioffe               ISR OC Galilee              ISR       259959    10:52  
 55222 Thomas Schulthess         ULUS REISEWELT              SUI       8424925   10:54  
 55047 Mirek Chmelar             Hana Orienteering           CZE       8488884   10:56  
 55104 Tormod Jensen             Sarpsborg OL                NOR       1416208   10:58  
 55046 Ryszard Chachurski        KU AZS WAT Warszawa         POL       1963012   11:00  
 55041 Ioan Sorin Botos          cs orienter tg mures        ROU       7211386   11:02  
 55256 Valerii Vekovishchev      RyazanVek                   RUS       238341    11:04  
 55058 Oleh Dushko               Individual                  UKR       1408860   11:06  
 55195 Konstantin Pigarev        Mile Sport SPb              RUS       8719065   11:08  
 55240 Viesturs Tamuzs           Latvian Orienteering Federa LAT       8009001   11:10  
 55076 Maksim Gureev             Rus veteran                 RUS       8638581   11:12  
 55039 Sergei Bondarev           Individual                  RUS       2300180   11:14  
 55136 Arunas Kubaitis           OK Azuolas                  LTU       1396061   11:16  
 55218 Aki Saranen               Pihkaniskat                 FIN       7208154   11:18  
 55070 Masahide Fukuda           Kawagoe OLC                 JPN       7208338   11:20  
 55095 Ossi Huhtanen             Tampereen Pyrinto           FIN       1396340   11:22  
 55055 Aigars Dudelis            Azimuts OK                  LAT       2032544   11:24  
 55126 Raimondas Kondrotas       OK FORTUNA                  LTU       8629909   11:26  
 55184 Torbjorn Ohlsson          Haninge SOK                 SWE       8228991   11:28  
 55074 Bernd Graumann            ESV Lok Schoeneweide Berlin GER       8091061   11:30  
 55097 Tonu Ilves                OK Kape                     EST       8532019   11:32  
 55038 Gennadii Bolshunov        Voronezh                    RUS       8670577   11:34  
 55080 Jan Petter Hansen         Goteborg Majorna OK         NOR       1963071   11:36  
 55186 Frantisek Papuga          ATU Kosice                  SVK       2051410   11:38  
 55265 Andre Wirz                Swiss O Tours               SUI       8280963   11:40  
 55253 Juha Vaisanen             Mantsalan Urheilijat        FIN       8651759   11:42  
 55277 Gerd Zimmermann           SSV Planeta Radebeul        GER       8606481   11:44  
 55032 Vytautas Bikelis          OK Labirintas               LTU       303007    11:46  
 55053 Vsevolod Dokhturov        Tomsk                       RUS       8017373   11:48  
 55230 Sergey Skorobogatov       Foton                       RUS       8629213   11:50  
 55180 Christian Nolte           TSV Nusse                   GER       8171263   11:52  
 55171 Piotr Mlynarczyk          UKS Orientus Lodz           POL       8150264   11:54  
 55034 Arto Blomdahl             IK Hakarpspojkarna          SWE       890706    11:56  
 55236 Mitsumasa Sugimoto        ES Kanto Club               JPN       8651758   11:58  
 55101 Andrei Ivanov             Kuzmolovo 110               RUS       8201966   12:00  
 55078 Jukka Hanninen            Maarian Mahti               FIN       7207745   12:02  
 55132 Guenter Kradischnig       OLC Graz                    AUT       8611028   12:04  
 55056 Ilmars Dukulis            Alnis OK                    LAT       8629081   12:06  
 55241 Boris Taratuta            Voronezh                    RUS       1405030   12:08  
 55202 Aleksander Pritsik        Rakvere OK                  EST       8657198   12:10  
 55211 Petri Rolig               Hauhon Sisu                 FIN       8651757   12:12  
 55182 Hannu Numminen            Espoon Akilles              FIN       9911990   12:14  
 55268 Matti Ylitalo             Loimaan Jankko              FIN       8650199   12:16  
 55141 Jari Kymalainen           Tampereen Pyrinto           FIN       8411204   12:18  

M55C
5030m 11CP Climb 95m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 55198 Ivars Plankais            Saldus OK                   LAT       8110999   09:38  
 55206 Andrus Rammann            Kooperaator                 EST       8001133   09:40  
 55118 Simo Keltamaki            Oulun Tarmo                 FIN       1411435   09:42  
 55033 Anton Bjartnes            Verdal OK                   NOR       258076    09:44  
 55248 Aigars Tucs               Kapa OK                     LAT       8631778   09:46  
 55081 Bjoern Hansen             Luebecker Turnerschaft      GER       1051961   09:48  
 55194 Vladimir Piankov          Individual                  RUS       9201657   09:50  
 55064 Osman Filiz               ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR       1395222   09:52  
 55238 Tiit Tali                 Ilves OK                    EST       8662100   09:54  
 55159 Stefan Lund               OK Linne                    SWE       8170762   09:56  
 55092 Thomas Hohberg            ASG Teutoburger Wald        GER       8230763   09:58  
 55190 Hannu Peltonen            Anttolan Urheilijat         FIN       2039016   10:00  
 55164 Daniel Meier              ULUS REISEWELT              SUI       8640172   10:02  
 55210 Timo Ritakallio           Lynx                        FIN       8300600   10:04  
 55191 Jadir Francisco Pereira   ADM OriMondego              BRA       8006509   10:06  
 55135 Klaus Krischan            OC Fuerstenfeld             AUT       811881    10:08  
 55086 Kari Heinonen             Angelniemen Ankkuri         FIN       8201908   10:10  
 55083 Antti Harkonen            Pudasjarven Urheilijat      FIN       1417514   10:12  
 55044 Oli Buholzer              ULUS REISEWELT              SUI       8632403   10:14  
 55130 Attila Kovacs             TUS Karlsruhe Rueppurr      HUN       2050467   10:16  
 55103 Juhani Jaskari            Hollolan Urheilijat 46      FIN       8650290   10:18  
 55089 Alan Hickling             Saxons Orienteering Club    GBR       8112019   10:20  
 55031 Matti Betlem              JOKA                        EST       8667289   10:22  
 55196 Vidmantas Pikturna        OK Kopa                     LTU       2012353   10:24  
 55274 Stefan Zihlmann           ULUS REISEWELT              SUI       8280862   10:26  
 55158 Aki Lintumaki             Suuntavaisto SK             FIN       1417515   10:28  
 55029 Evgenii Bekher            Rus veteran                 RUS       1394924   10:30  
 55043 Ralf Buechner             BSV Halle Ammendorf         GER       8666013   10:32  
 55209 David Riches              Royal Signals Orienteering  GBR       8669958   10:34  
 55173 Franklin Mueller          USV Jena                    GER       1612      10:36  
 55219 Lasse Sarparanta          Rasti Lukko                 FIN       1171096   10:38  
 55149 Petri Lauttia             Suuntavaisto SK             FIN       7208429   10:40  
 55021 Rui Almeida               AFAP                        POR       8048082   10:42  
 55059 Hakan Eggert              IF Hagen                    SWE       1230705   10:44  
 55150 Wai Kay Law               Hong Kong Orienteering Club HKG       8667699   10:46  
 55022 Morten Andresen           OK Skeidi                   NOR       8004755   10:48  
 55027 Guennadi Baranov          Polimaster                  BLR       8650195   10:50  
 55160 Urban Lundberg            OK Algen                    SWE       9610428   10:52  
 55261 Pavel Vydra               OK RECO SPORT               CZE       2113100   10:54  
 55117 John Kay                  Individual                  GBR       8201979   10:56  
 55057 Boris Durco               ATU Kosice                  SVK       8017118   10:58  
 55140 Vladislav Kuznetsov       Individual                  RUS       1426388   11:00  
 55229 Ulf Skoglund              Kils OK                     SWE       8003524   11:02  
 55179 Jyrki Niva                Lapland Safaris             FIN       8201995   11:04  
 55193 Risto Pettinen            Mustalammen Pallo           FIN       7207747   11:06  
 55262 Paul Wade                 Fossum IF                   USA       8653206   11:08  
 55235 Kristian Storsveen        Loten OL                    NOR       8201982   11:10  
 55065 Jacques Florin            FRSO Belgium                BEL       7005055   11:12  
 55162 Jens Petter Marhaug       CLUB SANT JOAN              NOR       218196    11:14  
 55115 Stefan Karlsson Alsio     IF Hagen                    SWE       433608    11:16  
 55066 Jose Fontoura             CPOC                        POR       7207271   11:18  
 55084 Benjamin Hart             Orienteering Cincinnati     USA       8648377   11:20  
 55197 Vsevolod Piontkovskyi     OK Carnika                  UKR       9200201   11:22  
 55073 Mikhail Goryunov          O Club Moscow               RUS       307410    11:24  
 55067 Carlos Fortunato          Ori-Estarreja               POR       308468    11:26  
 55109 Jung Jongkun              Forest Orienteering Club    KOR       9102557   11:28  
 55267 Esa Yli Eerola            Hameenlinnan Tarmo          FIN       7211475   11:30  
 55063 Steve Fellbaum            Manchester and District Ori GBR       8118119   11:32  
 55050 Stefan Demovic            Kobra Bratisklava           SVK       8004353   11:34  
 55024 Aret Arapoglu             ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR       8143000   11:36  
 55200 Georg Pregartner          SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn AUT       8117111   11:38  
 55127 Mojmir Kopecny            KOB Tretra Praha            CZE       232200    11:40  
 55138 Mihail Kuokkanen          INUS Lappeenranta           FIN       8650282   11:42  
 55226 Antonio Silva             CORDF                       BRA       8719063   11:44  
 55139 Kimmo Kuusisto            MS Parma                    FIN       8201913   11:46  
 55148 Kari Laukkarinen          Tuusulan Voima Veikot       FIN       8680110   11:48  
 55121 Siarhei Klimovich         Individual                  BLR       8650197   11:50  
 55224 Sami Siirila              Ikaalisten Nouseva Voima    FIN       1004552   11:52  
 55114 Panu Karkkainen           Jamsan Retki Veikot         FIN       8650291   11:54  
 55269 Alexander Zaltsman        ISR OC Rishon Lezion        ISR       2021673   11:56  
 55052 Refik Diri                ISTANBUL ORIENTEERING SK    TUR       8552019   11:58  
 55258 Jaanus Viljamaa           SK Aasa 5                   EST       889108    12:00  
 55155 Juha Leskinen             Helsingin Suunnistajat      FIN       1423633   12:02  
 55205 Ari Ramanen               Ilomantsin Urheilijat       FIN       8651756   12:04  
 55223 Andrey Shabynin           O Club Moscow               RUS       237230    12:06  
 55151 Bogdan Lech               UMKS Orkan Ostroda          POL       8655943   12:08  
 55167 Richard Mercer            Auckland                    NZL       8651755   12:10  
 55028 Hugo Barker               Forth Valley Orienteers     GBR       8628564   12:12  
 55144 Sandris Lacis             Mona OK                     LAT       888958    12:14  
 55102 Margus Jaanus             Kooperaator                 EST       7203388   12:16  
 55048 Peter Cleary              Peninsula and Plains Orient NZL       8632896   12:18  
 55175 Timo Neuvonen             Mustalammen Pallo           FIN       7207746   12:20  
 55157 Mats Lindstrom            OK Skarmen                  SWE       8719099   12:22  
 55069 Pontus Fritzell           Gudhems IF                  SWE       1112451   12:24  
 55049 Ronan Cleary              3Roc                        IRL       8190660   12:26  
 55249 Alexey Tulyakov           Individual                  RUS       8650295   12:28  
 55207 Kenneth Reinikka          Hyvinkaan Rasti             FIN       1396197   12:30  

M60A
7060m 18CP Climb 175m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 60252 Jyrki Routsi              Suunnistusmatkat            FIN       8668950   09:38  
 60065 Uwe Dresel                SC Klecken                  GER       8649286   09:40  
 60167 Markku Laine              Mantsalan Urheilijat        FIN       8670535   09:42  
 60148 Sauli Konttila            Kannuksen Ura               FIN       1417512   09:44  
 60279 Takashi Sugiyama          Sans Souci                  JPN       7344030   09:46  
 60091 Timo Gronholm             Salon Viesti                FIN       1396159   09:48  
 60296 Arkadii Vedin             Ermak                       RUS       8655784   09:50  
 60291 Pekka Valkonen            Kangasniemen Kalske         FIN       8009674   09:52  
 60312 Robert Zdrahal            Hana Orienteering           CZE       8451957   09:54  
 60195 Tapio Mannila             Rastikarhut                 FIN       7001509   09:56  
 60078 Hallvard Fjaer            Lillomarka OL               NOR       1423636   09:58  
 60150 Jens Kopland              Modum OL                    NOR       2086954   10:00  
 60096 Timothy Hatley            Bayside Kangaroos Orienteer AUS       2042980   10:02  
 60067 Barry Elkington           Octavian Droobers           GBR       8230556   10:04  
 60086 Anders Gjermo             Asker Skiklubb              NOR       8650299   10:06  
 60212 Goran Nilsson             Snattringe SK               SWE       8027218   10:08  
 60062 Valeriy Deshko            Azimut                      RUS       1005845   10:10  
 60037 Soenke Bandixen           OLG Pfaeffikon              SUI       8003001   10:12  
 60122 Lasse Johansson           Eds SK                      SWE       8019299   10:14  
 60069 John Embrey               Deeside Orienteering Club   GBR       8150558   10:16  
 60071 Thomas Ericson            Alfta Osa OK                SWE       8719082   10:18  
 60248 Jaanus Reha               Kooperaator                 EST       ChangeSI  10:20  
 60256 Janis Salins              Mezmalas                    LAT       8655434   10:22  
 60304 Mats Welander             OK Djerf                    SWE       8111640   10:24  
 60064 Robert Dragowski          OK Sport                    POL       8628698   10:26  
 60222 Andrey Oshmarin           VelNovgorod                 RUS       8111606   10:28  
 60056 James Crawford            Guildford Orienteers        GBR       8634054   10:30  
 60176 Alexandr Levichev         VERESK SPB                  RUS       1401568   10:32  
 60259 Mark Saunders             Sugar Loaf OK               GBR       8662184   10:34  
 60006 Anders Grundberg          Lunds OK                    SWE       7003392   10:36  
 60276 Torgeir Strand            Fana IL                     NOR       8004321   10:38  
 60146 Juris Kokins              Meridians OK                LAT       8642050   10:40  
 60107 Harald Hovi               Skien OK                    NOR       8181010   10:42  
 60127 Rimas Jovaisas            OK Dainava                  LTU       8288882   10:44  
 60115 Egil Wickstrand Iversen   Heming orientering          NOR       8045151   10:46  
 60076 Andrei Fershalov          Rus veteran                 RUS       504200    10:48  
 60133 Jurgis Karnavicius        OK Saule                    LTU       8654950   10:50  
 60315 Ivanas Ziaziulia          OK Saule                    LTU       8650727   10:52  
 60288 Keith Tonkin              Border Liners               GBR       8141158   10:54  
 60233 Varis Peisenieks          Kapa OK                     LAT       8006677   10:56  
 60171 Rolands Laveikis          Kapa OK                     LAT       8665550   10:58  
 60278 Audun Strandlie           Gjoe Vard OL                NOR       1423638   11:00  
 60226 Ulf Palmer                Ulricehamns OK              SWE       7560703   11:02  
 60293 Jackie Vandijck           KOL                         BEL       440442    11:04  
 60103 Karol Hierweg             KOBRA Bratislava            SVK       406918    11:06  
 60007 Hans Daniels              Malungs OK, Skogsmårdarna   SWE       27464     11:08  
 60244 Ivars Pucens              Mona OK                     LAT       8662077   11:10  
 60203 Eugenijus Miksys          Silales SM                  LTU       8644493   11:12  
 60318 Alexey Zuev               Navicom Garmin              RUS       8643701   11:14  
 60231 Arnfinn Pedersen          Gjoe Vard OL                NOR       8719091   11:16  
 60253 Volodymyr Rudakov         OC MASTER                   UKR       1300242   11:18  
 60038 Sergey Barinov            Krasnogorsk                 RUS       8170000   11:20  
 60243 Marius Ptasekas           Devyni Labirintai           LTU       8651345   11:22  
 60032 Timo Asikainen            Hiisirasti                  FIN       305572    11:24  
 60101 Rolf Helander             Oulaisten Huima             FIN       8201945   11:26  
 60209 Arto Niemi                Rajamaen Rykmentti          FIN       8242828   11:28  
 60063 Ian Ditchfield            Mole Valley                 GBR       8220856   11:30  
 60197 Knut Wiig Mathisen        Porsgrunn OL                NOR       8045121   11:32  
 60177 Lars Lindgren             OK ODMARDEN                 SWE       9590622   11:34  
 60042 Jon Bjorgum               Kristiansand OK             NOR       8719029   11:36  
 60311 Igor Zakharov             VIVAT MSK                   RUS       8666200   11:38  
 60234 Uldis Pekuss              Mona OK                     LAT       8001777   11:40  
 60135 Tuomo Kauppinen           Hyvinkaan Rasti             FIN       9201699   11:42  
 60242 Julius Ptasekas           Devyni Labirintai           LTU       8014400   11:44  
 60189 Per Magnusson             OK Nolaskogsarna            SWE       8000400   11:46  
 60210 Kari Veli Niemi           Hauhon Sisu                 FIN       7207154   11:48  
 60045 Anders Borg               Hjarnarps GH OL             SWE       8640507   11:50  
 60229 Timo Partanen             Rasti Hyry                  FIN       8020659   11:52  
 60027 Viacheslav Akinin         Magadan                     RUS       8111645   11:54  
 60285 Tapio Tikkanen            Savon Suunta                FIN       8201919   11:56  
 60192 Jouko Malinen             Rajamaen Rykmentti          FIN       8012270   11:58  
 60104 Andreas Hjertson          OK Linne                    SWE       560523    12:00  
 60153 Andris Kosmatchev         GREENLANDIA Skriveru novads LAT   10  8667567   12:02  
 60164 Harijs Lacars             Silva                       LAT   9   2005122   12:04  
 60193 Girts Mamis               Mona OK                     LAT   8   8213131   12:06  
 60051 Stefan Carlsson           Alfta Osa OK                SWE   7   8719057   12:08  
 60246 Jukka Pekka Rantio        Hauhon Sisu                 FIN   6   8719056   12:10  
 60230 Antanas Pauzas            OK Dainava                  LTU   5   8670400   12:12  
 60129 Eero Junkala              Kannuksen Ura               FIN   4   7211513   12:14  
 60255 Martin Sacher             bussola ok                  SUI   3   8000015   12:16  
 60267 Christer Skoog            Kils OK                     SWE   2   8201973   12:18  
 60306 Sixten Westlund           OK Tyr                      SWE   1   560312    12:20  

M60B
6170m 17CP Climb 160m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 60034 Ossi Autio                Hyvinkaan Rasti             FIN       8030159   09:37  
 60121 Juhani Jetsonen           OC DUBHE                    FIN       8644836   09:39  
 60028 Vazhnik Aliaksandr        Standart                    BLR       1404498   09:41  
 60031 Mario Ammann              OLG St. Gallen/Appenzell    SUI       8120856   09:43  
 60136 Almiras Kavaliauskas      OK Dainava                  LTU       8651358   09:45  
 60112 Timo Hyppanen             Etela Kymen Suunnistajat    FIN       8661192   09:47  
 60313 Richard Zeinergundersen   Fossum IF                   NOR       8191158   09:49  
 60058 Martin Crosby             Auckland                    NZL       8657381   09:51  
 60299 Keijo Viilo               Tampereen Pyrinto           FIN       9201949   09:53  
 60216 Sven Olof Nylund          OK Botnia                   FIN       8512019   09:55  
 60102 Ulf Henriksson            Korsnas IF OK               SWE       551223    09:57  
 60066 Philip Eeles              Southampton Orienteering Cl GBR       8651760   09:59  
 60139 Donatas Kazlauskas        OK Saule                    LTU       8629888   10:01  
 60186 Peter Lyremann            ULUS REISEWELT              SUI       8630887   10:03  
 60070 Knut Engen                Raumar Orientering          NOR       9402901   10:05  
 60126 Gregers Helge Jorgensen   Ballerup OK                 DEN       8635885   10:07  
 60081 Ole Gadsboelle            OK Esbjerg                  DEN       1408227   10:09  
 60125 Sauli Joki                Vetelin Urheilijat          FIN       8662653   10:11  
 60257 Matti Salonen             Vakka Rasti                 FIN       8650200   10:13  
 60297 Vilnis Velkeris           Aluksne OK                  LAT       8645135   10:15  
 60149 Aleksandr Kopelevich      Rus veteran                 RUS       895793    10:17  
 60273 Oyvind Sorlie             Hadeland OL                 NOR       8201907   10:19  
 60130 Aulis Kaasinen            SK Pohjantahti              FIN       8201944   10:21  
 60302 Kari Virtanen             Ounasvaaran Hiihtoseura     FIN       9004151   10:23  
 60206 Mihkel Nahkur             RSK Johvikas                EST       980555    10:25  
 60036 Kestutis Baleisis         Devyni OSK                  LTU       8100855   10:27  
 60080 Reidar Fossum             Asker Skiklubb              NOR       1304032   10:29  
 60280 Vladimir Sukhorukov       Bryansk                     RUS       1602310   10:31  
 60060 Charles Daniel            Sugar Loaf OK               GBR       8657400   10:33  
 60095 John Hansen               Kristiansand OK             NOR       2021867   10:35  
 60211 Simo Nieminen             Tampereen Pyrinto           FIN       690005    10:37  
 60237 Andre Pierlot             FRSO Belgium                BEL       7763014   10:39  
 60174 Martti Leppaelae          Hameenlinnan Suunnistajat   FIN       8719016   10:41  
 60232 Lasse Pedersen            Goteborg Majorna OK         SWE       8002011   10:43  
 60106 Jacques Hofmans           FRSO Belgium                BEL       9560310   10:45  
 60225 Richard Oxlade            Edinburgh Southern Orientee GBR       220772    10:47  
 60308 Bjoern Erik Wickholm      OK RASEBORG                 FIN       1423640   10:49  
 60041 Otti Bisang               ULUS REISEWELT              SUI       8198881   10:51  
 60144 Gyula Koger               PVM                         HUN       8070915   10:53  
 60269 Steven Smirthwaite        Moravian                    GBR       8657442   10:55  
 60114 Mikhail Ivanov            VelNovgorod                 RUS       899116    10:57  
 60163 Raul Laas                 JOKA                        EST       8004558   10:59  
 60029 Yury Aliakseyeu           OC BNTU                     BLR       250540    11:01  
 60200 Jyri Merirand             Otepaa SK                   EST       8664193   11:03  
 60061 Rimantas Dauderis         OK Oriens                   LTU       8719027   11:05  
 60092 Karlis Groskaufmanis      Kapa OK                     LAT       2102424   11:07  
 60275 Urs Steiner               ULUS REISEWELT              SUI       8650298   11:09  
 60207 Baard Natvig              Nittedal Orientering        NOR       7207893   11:11  
 60043 Zdenek Blabla             OB Ceske Budejovice         CZE       8660458   11:13  
 60108 Tron Erik Hovind          Raumar Orientering          NOR       208911    11:15  
 60131 Modris Kalpins            Individuali                 LAT       2021104   11:17  
 60169 Evert Larsson             OK Skogshjortarna           SWE       302591    11:19  
 60300 Mikko Viinikainen         Espoon Suunta               FIN       7207748   11:21  
 60240 Peter Polakovic           TJ Slavia Zilinska univerzi SVK       8071291   11:23  
 60141 Saulius Kireilis          OK Takas                    LTU       1409845   11:25  
 60119 Jari Jarvinen             Hameenlinnan Tarmo          FIN       2067900   11:27  
 60223 Sture Ottesen             Indre Ostfold OK            NOR       8719104   11:29  
 60052 Juris Cebulis             Mona OK                     LAT       8719011   11:31  
 60205 Jean Francois Morlon      Talant Sport Orientation    FRA       9001022   11:33  
 60173 Kristian Leonhardt        OC Fuerstenfeld             AUT       8002033   11:35  
 60048 Armin Bryner              ULUS REISEWELT              SUI       8201050   11:37  
 60113 Igor Iakavkin             OC BNTU                     BLR       259953    11:39  
 60157 Andrzej Krochmal          KS Spojnia Warszawa         POL       9040156   11:41  
 60094 Sten Gustafsson           Eds SK                      SWE       9570726   11:43  
 60047 Pranas Bruzga             OK Takas                    LTU       8651260   11:45  
 60245 Tuomo Puustinen           Pihkaniskat                 FIN       1201058   11:47  
 60261 Per Schanche              Asker Skiklubb              NOR       8762019   11:49  
 60292 Gerrit Van De Riet        OLifant                     NED       8160756   11:51  
 60286 Esa Toivonen              Tarpian Suunta              FIN       1004326   11:53  
 60132 Morten Karlsen            Maaren OK                   NOR       8719108   11:55  
 60178 Mats Lindqvist            Savedalens AIK              SWE       580101    11:57  
 60074 Jose Fernandes            .COM                        POR       1010097   11:59  
 60154 Uwe Krausbauer            CTG Koblenz                 GER       8300850   12:01  
 60316 Viesturs Ziedins          KURMIS OK                   LAT       8011880   12:03  
 60142 Bengt Klasson             Ulricehamns OK              SWE       7580108   12:05  
 60219 Ilkka Ojapalo             Rajamaen Rykmentti          FIN       8004325   12:07  
 60088 Martin Granly             Lillomarka OL               NOR       8719072   12:09  
 60159 Juri Kuokkanen            INUS Lappeenranta           FIN       895774    12:11  

M60C
5630m 12CP Climb 100m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 60199 Rick Mcgregor             IFK Kiruna                  SWE       8630885   09:38  
 60093 Petter Gullikstad         Roros IL                    NOR       2077574   09:40  
 60250 Guido Rhyn                OLG Herzogenbuchsee         SUI       8651959   09:42  
 60188 Alastair Mackenzie        Cleveland Orienteering Klub GBR       886723    09:44  
 60228 Esko Parikka              Hollolan Urheilijat 46      FIN       9201397   09:46  
 60236 Kenneth Pettersson        Jarfalla OK                 SWE       2104217   09:48  
 60298 Kari Vigelius             Salon Viesti                FIN       1005557   09:50  
 60111 Kalle Huttunen            Kuopion Suunnistajat        FIN       1406409   09:52  
 60118 Bengt Ake Jansson         Frammestads IK              SWE       431231    09:54  
 60235 Maris Penkulis            Saldus OK                   LAT       8665454   09:56  
 60049 Sandy Burgon              Sugar Loaf OK               GBR       8004314   09:58  
 60117 Esko Jalanto              Kangasala SK                FIN       8111630   10:00  
 60008 Lasse Laaksonen           Suomusjarven Sisu           FIN       8004551   10:02  
 60068 Svenake Emanuelsson       Helsingborgs SOK            SWE       8220257   10:04  
 60158 Jan Kuchta                ATU Kosice                  SVK       8017120   10:06  
 60277 Tor Strand                Raumar Orientering          NOR       680068    10:08  
 60134 Rimvydas Kasiulevicius    OK Kopa                     LTU       8602019   10:10  
 60100 Reidar Heivoll            SSOK                        NOR       334109    10:12  
 60105 Risto Hoeglund            Olavin Rasti                FIN       1512955   10:14  
 60224 Tormod Overgaard          Vestre Akers Skiklub        NOR       7210062   10:16  
 60307 Martin Wickholm           OK Trian                    FIN       1955231   10:18  
 60239 Pavol Polacek             Hana Orienteering           SVK       1407867   10:20  
 60191 Sergey Makovkin           Black Sea OK                RUS       2055597   10:22  
 60030 John Olav Alvsvag         Fana IL                     NOR       2056922   10:24  
 60172 Chi Kin Lee               HKOC                        HKG       9000368   10:26  
 60166 Hannu Lahteenmaki         Hameenlinnan Tarmo          FIN       8668935   10:28  
 60099 Goran Hedman              Valbo AIF                   SWE       2095207   10:30  
 60025 Tsunemasa Aiba            OLC LEO                     JPN       1542713   10:32  
 60274 Eamon Staunton            Wimborne Orienteers         GBR       1956082   10:34  
 60266 Alexei Sitnik             TirasOrient                 MDA       1411591   10:36  
 60247 Aimur Raudsepp            JOKA                        EST       8636805   10:38  
 60097 Dag Haugland              Ostmarka OK                 NOR       437630    10:40  
 60170 John Laukka               Rastivarsat                 FIN       8070268   10:42  
 60249 Matthias Rennhard         OLK Argus                   SUI       8201942   10:44  
 60196 Aleksandr Maslov          Kentavr Kovrov              RUS       1005129   10:46  
 60161 Juhani Kurula             SK Pohjantahti              FIN       8656938   10:48  
 60183 Gary Longhurst            Forth Valley Orienteers     GBR       8232951   10:50  
 60033 Janis Augulis             Sigulda                     LAT       8004571   10:52  
 60116 Jaak Jaagus               Saku                        EST       428179    10:54  
 60082 Anthony Garr              Parawanga Orienteers        AUS       9101123   10:56  
 60317 Slavko Zilincik           ATU Kosice                  SVK       8017123   10:58  
 60156 Grzegorz Krochmal         KU AZS WAT Warszawa         POL       8080258   11:00  
 60184 Luciano Lucas             COALA                       POR       2018584   11:02  
 60120 Ole Dideriksen Jensen     Tisvilde Hegn OK            DEN       8719088   11:04  
 60260 David Saunders            London Orienteering Klubb   GBR       8101059   11:06  
 60290 Esko Turkka               Kouvolan Suunnistajat       FIN       8646996   11:08  
 60287 Yrjoe Tolvanen            Lahden Suunnistajat 37      FIN       8007051   11:10  
 60026 Petri Airaksinen          Kuopion Suunnistajat        FIN       8004578   11:12  
 60187 Udo Lyys                  OK Ilves                    EST       7550824   11:14  
 60152 Tuomo Koskinen            Suunta Sepot                FIN       9102725   11:16  
 60217 Ole Hans Oeie             Loten OL                    NOR       345400    11:18  
 60221 Per Osen                  Vestre Akers Skiklub        NOR       980332    11:20  
 60251 David Roach               South London Orienteers     GBR       8020556   11:22  
 60160 Tauno Kure                OK Kape                     EST       8000357   11:24  
 60079 Peter Fons Knudsen        OK Gorm                     DEN       2049940   11:26  
 60109 Martin Howald             OLG Herzogenbuchsee         SUI       8240956   11:28  
 60218 Mikael Ohrnberg           Pargas IF                   FIN       8656936   11:30  
 60055 Escada Da Costa           COALA                       POR       8020956   11:32  
 60227 Kari Papinsaari           Kangasala SK                FIN       8111647   11:34  
 60124 Vladimir John             OB Ceske Budejovice         CZE       49500     11:36  
 60202 Gorchakov Mikhail         SmolOrient                  RUS       9005286   11:38  
 60294 Klaus Vanttinen           Hiidenkiertajat             FIN       2066902   11:40  
 60084 Gintaras Gavenas          Rudamina OK                 LTU       8664292   11:42  
 60140 Kalmer Keevend            JOKA                        EST       8201929   11:44  
 60190 Peteris Magone            Individual                  LAT       8080003   11:46  
 60110 Esa Huhtanen              RastiJussit                 FIN       690006    11:48  
 60303 Amit Weiner               ISR OC Modiin               ISR       2071043   11:50  
 60175 Kimmo Leppanen            Hirvensalon Heitto          FIN       8081010   11:52  
 60185 Mikhail Lukin             Krasnogorsk                 RUS       8658956   11:54  
 60155 Arne Kristensen           Herlufsholm OK              DEN       8702019   11:56  
 60165 Janis Lagzdkalns          KURMIS OK                   LAT       8641008   11:58  
 60089 Erik Groendalen           Hamar OK                    NOR       9999008   12:00  
 60147 Igor Komin                Rus veteran                 RUS       505913    12:02  
 60241 Vello Post                Kooperaator                 EST       8662090   12:04  
 60268 Janerik Skyttner          Ljusdals OK                 SWE       8650222   12:06  
 60162 Jarmo Kyto                Nastolan Tera               FIN       8650302   12:08  
 60198 Johan Mattsson            Lillomarka OL               SWE       8635844   12:10  
 60264 Grigoriy Senchenko        OC BNTU                     BLR       2091601   12:12  
 60168 Jan Lang                  OK RASEBORG                 FIN       8650241   12:14  
 60151 Andrejs Korabo            Individual                  LAT       8222200   12:16  

M60D
4670m 9CP Climb 90m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 60309 Beat Wiget                Swiss O Tours               SUI       8653090   09:37  
 60023 Timo Ahlroth              Turengin Sarastus           FIN       7141428   09:39  
 60263 Sergei Sedov              Kentavr Kovrov              RUS       8665960   09:41  
 60283 Karl Teubl                HSV OL Wiener Neustadt      AUT       8090855   09:43  
 60220 Magnus Ordqvist           Kils OK                     SWE       259393    09:45  
 60258 Arne Sammel               OK Lehola                   EST       9101384   09:47  
 60289 Ivan Tumak                MIDIZ                       UKR       1006026   09:49  
 60123 Goran Johansson           IF Aaland                   FIN       2066592   09:51  
 60215 Mikko Numminen            Epilan Esa                  FIN       690011    09:53  
 60281 Sven Sundstrom            Bredareds IF                SWE       2088949   09:55  
 60022 Kestutis Abramikas        OK Saule                    LTU       8195706   09:57  
 60262 Caesar Scherrer           OLG Basel                   SUI       8653014   09:59  
 60208 Jaroslav Neumann          SK SKI OB Sternberk         CZE       8276      10:01  
 60213 Jorma Nissila             Kokkolan Suunnistajat       FIN       8201958   10:03  
 60181 James Lithgow             Garingal Orienteers         AUS       8652598   10:05  
 60201 Alister Metherell         Peninsula and Plains Orient NZL       8648383   10:07  
 60238 Aigar Pindmaa             OK Voru                     EST       1400360   10:09  
 60046 Timo Broman               Suomusjarven Sisu           FIN       8201932   10:11  
 60085 Claude Girardin           OLV Zug                     SUI       8190655   10:13  
 60301 Harri Viitasalo           Riihimaen Suunnistajat      FIN       1423639   10:15  
 60272 Jan Sorensen              OK Soro                     DEN       9102278   10:17  
 60050 Ian Byrne                 South Midlands Orienteering GBR       1467071   10:19  
 60194 Wai Tin Man               Orienteering Association of HKG       8832019   10:21  
 60035 Gediminas Bajoriunas      OK Saule                    LTU       1390123   10:23  
 60137 Evgeniy Kaygorodov        EvroPrim                    RUS       1302040   10:25  
 60044 Paul Bolsens              Trol                        BEL       9201506   10:27  
 60180 Claes Linsefors           Lunds OK                    SWE       8460823   10:29  
 60087 Konrad Graber             OLG Nidwalden Obwalden      SUI       8195861   10:31  
 60073 Gilson Faria              CORDF                       BRA       8812019   10:33  
 60138 Ragnar Kayser             Fana IL                     NOR       8651761   10:35  
 60265 Andrii Shpillier          Driada                      UKR       1409416   10:37  
 60075 Nigel Ferrand             Sugar Loaf OK               GBR       400406    10:39  
 60305 Tommy Wendt               Hellas Orientering          SWE       2107283   10:41  
 60295 Kari Varkila              Kouvolan Suunnistajat       FIN       8651762   10:43  
 60271 Jan Somvarsky             Individual                  CZE       232173    10:45  
 60072 Peter Evlakov             Voronezh                    RUS       1206958   10:47  
 60254 Osmo Saari                Rasti Pernio                FIN       1005554   10:49  
 60077 Zdenek Fiala              KOB Tretra Praha            CZE       7209455   10:51  
 60098 Erkki Hautaniemi          Tampereen Pyrinto           FIN       1414143   10:53  
 60059 Miklos Csikos             Futarok Sc                  HUN       307508    10:55  
 60179 Ari Linna                 Individual                  FIN       2067910   10:57  
 60083 Jiri Gavel                OB Ceske Budejovice         CZE       8666873   10:59  
 60128 Uwe Juergens              IHW Alex Berlin             GER       1402001   11:01  
 60282 Jan Sveen                 Raumar Orientering          NOR       1004372   11:03  
 60143 David Knight              Bayside Kangaroos Orienteer AUS       502573    11:05  
 60053 Sergei Cherkesov          Rus veteran                 RUS       1633316   11:07  
 60270 Mike Snell                Octavian Droobers           GBR       8640489   11:09  
 60054 Valeri Chumikov           Black Sea OK                RUS       250716    11:11  
 60057 Petru Cretu               CS FAURI                    MDA       1304072   11:13  
 60214 Karl Johan Noren          Boxholm mjolby ol           SWE       7560726   11:15  
 60010 Viktor Rylov              Rus veteran                 RUS       1423779   11:17  
 60310 Shin Ho Yu                HKOC                        HKG       8238238   11:19  
 60145 Gerhard Koiser            HSV OL Wiener Neustadt      AUT       8200159   11:21  
 60021 Timo Aalto                Turengin Sarastus           FIN       8201964   11:23  
 60314 Vladzimir Zhukouski       Standart                    BLR       7207762   11:25  
 60024 Hemmo Ahokoivu            SK Pohjantahti              FIN       354909    11:27  
 60284 Kyrre Thalberg            Lunds OK                    SWE       8719044   11:29  

M65A
6720m 18CP Climb 175m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 65174 Leif E Larsen             Tisvilde Hegn OK            DEN       8692019   09:52  
 65309 Hanspeter Uhr             OLG Pfaeffikon              SUI       8160754   09:54  
 65216 Sergey Okhotnikov         Individual                  RUS       8650310   09:56  
 65245 Heimo Pulkkinen           Helsingin Suunnistajat      FIN       9101275   09:58  
 65026 Uldis Alksnis             Meridians OK                LAT       8380001   10:00  
 65312 Timo Valkonen             Rajamaen Rykmentti          FIN       2112271   10:02  
 65141 Lasse Kallio              Suomusjarven Sisu           FIN       7205374   10:04  
 65316 Anders Vestlund           OK Kare                     SWE       402026    10:06  
 65172 Harri Laine               Kauhajoen Karhu             FIN       8045112   10:08  
 65111 Servais Hick              COLiege                     BEL       8643366   10:10  
 65158 Asko Korpijarvi           Kannuksen Ura               FIN       8111627   10:12  
 65285 Premek Skoda              Slavia Liberec orienteering CZE       8111113   10:14  
 65239 Remigijus Pocius          Medeina OK                  LTU       8666105   10:16  
 65251 Kimmo Rauhamaeki          Jamsan Retki Veikot         FIN       8210866   10:18  
 65295 Sven Inge Svensson        Hassleholms OK              SWE       8201992   10:20  
 65313 Ted Van Geldermalsen      Yarra Valley Orienteering C AUS       8643994   10:22  
 65186 Torbjoern Lundberg        Pitea IF Orienteringsklubb  SWE       1520826   10:24  
 65311 Jarmo Vainio              Hameenlinnan Suunnistajat   FIN       8646998   10:26  
 65198 Karl Arne Melbye          Verdal OK                   NOR       1003281   10:28  
 65338 Erkki Ylikoski            Valkeakosken Haka           FIN       1005567   10:30  
 65093 Francesco Guglielmetti    GOLD Savosa                 SUI       8199999   10:32  
 65261 Jyri Rokko                RSK Johvikas                EST       682491    10:34  
 65275 Esko Savonen              Hameenlinnan Suunnistajat   FIN       251158    10:36  
 65161 Rimantas Krasuckis        OK Labirintas               LTU       2068058   10:38  
 65073 Vasek Farar               OK Lokomotiva Pardubice     CZE       8663180   10:40  
 65307 Erkki Turunen             Suunta Sepot                FIN       2000528   10:42  
 65091 Gunnar Gruesoerensen      Koege OK                    DEN       8657101   10:44  
 65212 Jouko Nurminen            Tampereen Pyrinto           FIN       7205898   10:46  
 65113 Keijo Hintukainen         Turun Suunnistajat          FIN       1397445   10:48  
 65289 Tor Sorevik               TIF Viking                  NOR       9200536   10:50  
 65106 Velimatti Heinonen        Rajamaen Rykmentti          FIN       8657354   10:52  
 65086 Viacheslav Gorelov        Rus veteran                 RUS       1007923   10:54  
 65246 Erkki Pulkkinen           Rasti Lukko                 FIN       995000    10:56  
 65175 Goran Larsson             Sala OK                     SWE       8636984   10:58  
 65137 Alain Juan                ANCO                        SUI       8201053   11:00  
 65185 Juozas Lukasevicius       Rudamina OK                 LTU       8111115   11:02  
 65180 Kjell Lidholm             IFK Hedemora OK             SWE       44523     11:04  
 65226 Anti Parik                Otepaa SK                   EST       1303011   11:06  
 65222 Koit Paasma               OK Lehola                   EST       1008458   11:08  
 65271 Mikko Sani                Hollolan Urheilijat 46      FIN       8680049   11:10  
 65135 Keld Johnsen              Tisvilde Hegn OK            DEN       8201150   11:12  
 65048 Ola Brox                  OL TotenTroll               NOR       2041752   11:14  
 65234 Martti Pihlajamaa         Vetelin Urheilijat          FIN       8664196   11:16  
 65279 Fadin Sergei              Ulyanovskaya oblast         RUS       2005856   11:18  
 65112 Robert Hickling           Badenoch and Strathspey OC  GBR       24851     11:20  
 65165 Peter Kronholm            IF Brahe                    FIN       8631980   11:22  
 65297 Heini Tammik              OK Kape                     EST       305282    11:24  
 65183 Pekka Liukkala            Hauhon Sisu                 FIN       8101009   11:26  
 65324 Kenneth Walberg           OK Kare                     SWE       36328     11:28  
 65182 Marten Lindroos           Kimito SF                   FIN       1421524   11:30  
 65193 Riho Manni                OK Lehola                   EST       8639394   11:32  
 65188 Uno Magnusson             IF Hagen                    SWE       15629     11:34  
 65268 Kai Saksman               OK TON                      FIN       ChangeSI  11:36  
 65235 Markku Piironen           Kalevan rasti               FIN       8542019   11:38  
 65263 Olle Ronnols              Saterbygdens OK             SWE       541117    11:40  
 65233 Pekka Pietila             Kangasala SK                FIN       9000444   11:42  
 65139 Kari Jylha                Helsingin Suunnistajat      FIN       7300159   11:44  
 65088 Kent Granqvist            Vasterviks OK               SWE       919658    11:46  
 65294 Goran Svenson             SOK Viljan                  SWE       520101    11:48  
 65036 Bjorn Berger              Byasen IL                   NOR       7130251   11:50  
 65068 Are Eriksen               Oslostudentenes IK          NOR       7207901   11:52  
 65092 Mikhail Gryaznevich       Thames Valley Orienteering  GBR       8661145   11:54  
 65321 Magne Vollen              Oslostudentenes IK          NOR       8651769   11:56  
 65090 Paul Gruen                OLG Stroeck Wien            AUT       8080454   11:58  
 65299 Vesa Tervo                Rajamaen Rykmentti          FIN       520314    12:00  
 65229 Yury Perelyaev            Lytkarino                   RUS       238560    12:02  
 65148 Lauri Kekoni              Helsingin Suunnistajat      FIN       1500116   12:04  
 65211 Seppo Nurisalo            Kokkolan Suunnistajat       FIN       8201933   12:06  
 65144 Thomas Karlsson           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE       8000942   12:08  
 65315 Iurii Vekshin             NOVMERIDIAN                 RUS       7201346   12:10  
 65310 Henrikas Ulevicius        Devyni Labirintai           LTU       8629930   12:12  
 65317 Jonas Vilkelis            OK Levuo                    LTU   10  1601560   12:14  
 65121 Raimo Hyyrylainen         Juvan Urheilijat            FIN   9   8680033   12:16  
 65108 Rauli Helkkula            Turun Metsankavijat         FIN   8   8303004   12:18  
 65232 Markku Pietikainen        Joutsenon Kullervo          FIN   7   8201152   12:20  
 65110 Roger Hendrickx           hamok                       BEL   6   8719026   12:22  
 65330 Terje Wikstroem           Ringsaker OK                NOR   5   1304029   12:24  
 65227 Jerzy Parzewski           KU AZS WAT Warszawa         POL   4   8001099   12:26  
 65105 Matti Hautala             ONMKY                       FIN   3   8201923   12:28  
 65060 Sigurd Daehli             Loten OL                    NOR   2   8012277   12:30  
 65077 Clas Fries                Umea OK                     SWE   1   9973314   12:32  

M65B
6270m 16CP Climb 155m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 65215 Jukka Nyystila            Laihian Luja                FIN       8719102   09:33  
 65168 Diethard Kundisch         Deutscher Turner Bund       GER       8644833   09:35  
 65127 Svein S Jacobsen          Tyrving IL                  NOR       8008222   09:37  
 65270 Kjell Sandstroem          Bodens BK OS                SWE       8069091   09:39  
 65104 Allan Hattar              IK Falken                   FIN       8651765   09:41  
 65250 Aulis Rantala             Kokkolan Suunnistajat       FIN       2037365   09:43  
 65290 Bjorn Steinbekken         Odal ol                     NOR       1503218   09:45  
 65097 Helmut Haertelt           SSV Planeta Radebeul        GER       8301951   09:47  
 65125 Insaf Ishmukhametov       Saint Petersburg Granit     RUS       1302526   09:49  
 65149 Pekka Kerkola             Hameenlinnan Tarmo          FIN       501118    09:51  
 65258 Andy Robinson             Lakeland Orienteering Club  GBR       8632898   09:53  
 65170 Pertti Laine              Mustalammen Pallo           FIN       1304135   09:55  
 65054 Dave Chapman              Southern Navigators Oriente GBR       8660064   09:57  
 65107 Simo Helkkula             Pitajanmaen Tarmo           FIN       1201081   09:59  
 65253 Per Rekkedal              Bodo og omegn IF Orienterin NOR       1444193   10:01  
 65163 Rein Kriks                Rakvere OK                  EST       1405608   10:03  
 65087 Hansjoerg Graf            Swiss O Tours               SUI       8530319   10:05  
 65259 Libor Robotka             Hana Orienteering           CZE       7209359   10:07  
 65296 Kari Talltjarn            Vasteras SOK                SWE       8111634   10:09  
 65326 Flemming Wendelboe        Helsingoer SOK              DEN       500115    10:11  
 65007 Stephen Tarry             Up North Orienteers         USA       8658990   10:13  
 65228 Algimantas Paspirgelis    OK Dainava                  LTU       1399115   10:15  
 65320 Sytenkov Vladimir         Ulyanovskaya oblast         RUS       2070560   10:17  
 65122 Risto Iivonen             Asikkalan Raikas            FIN       1003289   10:19  
 65262 Werder Roland             ULUS REISEWELT              SUI       9041954   10:21  
 65213 Hannu Nurminen            Suosmeren Salpa             FIN       8651767   10:23  
 65273 Armando Santos            COALA                       POR       8225426   10:25  
 65286 Robin Smith               Southdowns Orienteers       GBR       8643385   10:27  
 65336 Sergey Yan                Velikiy Novgorod Acron      RUS       307105    10:29  
 65052 Jiri Cabrnoch             KOB Kladno                  CZE       53520     10:31  
 65252 Sveinung Rekaa            Notodden OL                 NOR       2057603   10:33  
 65217 Barry Olds                Cornwall Orienteering Club  GBR       9100453   10:35  
 65150 Ilmar Kirjanen            TA OK                       EST       8411000   10:37  
 65129 Vit Jelinek               Hana Orienteering           CZE       8662674   10:39  
 65021 Elling Aakre              Andebu IL                   NOR       1004393   10:41  
 65047 Phillip Bricker           New England Orienteering Cl USA       9101819   10:43  
 65276 Gert Schmidtko            USC Magdeburg               GER       8664483   10:45  
 65237 Mati Pilt                 OK West                     EST       1415623   10:47  
 65179 Markku Leinonen           Pihkaniskat                 FIN       8660069   10:49  
 65206 Kalle Nelk                SK Saue Tammed              EST       8000220   10:51  
 65094 Matti Gustafsson          Hameenlinnan Tarmo          FIN       7211120   10:53  
 65132 Ole Johansson             Porsgrunn OL                NOR       8004610   10:55  
 65238 Tiit Ploompuu             RSK Johvikas                EST       305195    10:57  
 65214 Markku Nurminen           Suosmeren Salpa             FIN       8651768   10:59  
 65318 Arnulf Villmo             Korgen IL                   NOR       7201824   11:01  
 65031 Paul Aug                  OK Orvand                   EST       305450    11:03  
 65281 Mauri Sinnela             Suomusjarven Sisu           FIN       7207750   11:05  
 65230 Alexander Pesotskiy       Black Sea OK                RUS       9102897   11:07  
 65306 Touko Tuomola             Rasti 88                    FIN       2078931   11:09  
 65028 Ivars Ansviesulis         Prizma OK                   LAT       8111155   11:11  
 65265 Andris Rudzitis           Madonas BJSS OK Arona       LAT       8642353   11:13  
 65126 Ricardas Izokaitis        OK Dainava                  LTU       2106915   11:15  
 65081 Robert Gilchrist          Edmonton Overlanders Orient CAN       8201968   11:17  
 65231 Finn Petersen             OK Roskilde                 DEN       8021053   11:19  
 65308 Esko Udd                  Lansi Rajan Rasti           FIN       8657315   11:21  
 65117 Miroslav Horacek          Slavia Liberec orienteering CZE       2080998   11:23  
 65119 Jan Hrouza                KOS TJ Lokomotiva Krnov     CZE       2106888   11:25  
 65319 Boulbenov Vladimir        Traktor                     BLR       8619133   11:27  
 65300 Mircea Ticleanu           CS Metropolitan Bucuresti   ROU       8629119   11:29  
 65325 Werner Wehrli             ULUS REISEWELT              SUI       8641996   11:31  
 65254 Res Rey                   ULUS REISEWELT              SUI       9201430   11:33  
 65236 Oldrich Pilc              Hana Orienteering           CZE       8135135   11:35  
 65072 Oivind Fadum              Sande SK                    NOR       8220452   11:37  
 65266 Eero Ruokamo              Oulun Tarmo                 FIN       8636582   11:39  
 65284 Hans Erik Skalberg        Vasteras SOK                SWE       202277    11:41  
 65102 Eddie Harwood             Moravian                    GBR       8657382   11:43  
 65176 Alan Leakey               South London Orienteers     GBR       8150853   11:45  
 65331 Gordon Wilson             Bennelong Northside Oriente AUS       8650865   11:47  
 65023 Rauno Aavasalo            Individual                  FIN       682279    11:49  
 65260 Vitor Rodrigues           CPOC                        POR       8246408   11:51  
 65190 Anders Malmberg           Kvarnsvedens GoIF OK        SWE       8195209   11:53  
 65282 Peter Sjoeholm            OK RASEBORG                 FIN       8650312   11:55  
 65339 Tomas Zdrahal             Hana Orienteering           CZE       52530     11:57  
 65153 Hansruedi Kohler          OLG Dachsen                 SUI       8210654   11:59  
 65109 Mats Hemstrom             Gavle OK                    SWE       18840     12:01  
 65044 Olle Bohman               Hjarnarps GH OL             SWE       8070907   12:03  
 65197 Don Mckerrow              South London Orienteers     GBR       8170652   12:05  
 65288 Jan Arve Solli            Askoy OL                    NOR       1009860   12:07  
 65084 Mark Glaisher             Saxons Orienteering Club    GBR       8291051   12:09  

M65C
5640m 12CP Climb 110m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 65079 Sverre Froyen             Rocky Mountain Orienteering USA       8562019   09:32  
 65155 Martti Kongas             Puolangan Ryhti             FIN       2056099   09:34  
 65064 Kostas Duda               Rudamina OK                 LTU       8420420   09:36  
 65210 Stefan Nilsson            Stigmannen Karlshamns OK    SWE       9901991   09:38  
 65142 Lasse Kalliomaa           Laihian Luja                FIN       424631    09:40  
 65298 Juhani Tarvainen          Pitajanmaen Tarmo           FIN       8201931   09:42  
 65140 Ari Kainulainen           Ita Hameen Rasti            FIN       2103937   09:44  
 65257 Veijo Rissanen            HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN       1005551   09:46  
 65065 Tadashi Ebisawa           Irumashi OLC                JPN       1393119   09:48  
 65041 Sten Blomstrom            IK Stern                    SWE       9511113   09:50  
 65171 Esa Laine                 Tampereen Pyrinto           FIN       8650309   09:52  
 65241 Colin Price               Central Coast Orienteers    AUS       8636570   09:54  
 65025 Yngve Alfven              IK Wilske                   SWE       203886    09:56  
 65194 Sergey Markelov           Azimut                      RUS       1001576   09:58  
 65034 Morten Benestad           IK Grane Arendal Orienterin NOR       1423641   10:00  
 65202 Per Molin                 Sodertalje Nykvarn Orienter SWE       540306    10:02  
 65269 Svante Sandberg           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE       28483     10:04  
 65083 Sjur Gjestvang            OL TotenTroll               NOR       208909    10:06  
 65116 Jimmy Hoen                Ballerup OK                 DEN       2086036   10:08  
 65173 Jacenty Lapanowski        KU AZS WAT Warszawa         POL       8672019   10:10  
 65037 Silvano Bernardi          Orienteering Tarzo          ITA       201476    10:12  
 65278 Leif Selling              Harnosands OK               SWE       402972    10:14  
 65096 Dagfinn Haarr             Oddersjaa SSK               NOR       2091916   10:16  
 65264 David Rosen               SROC                        GBR       8640467   10:18  
 65154 Arne Kolk                 RSK Johvikas                EST       305247    10:20  
 65314 Pekka Vanne               Hirvensalon Heitto          FIN       8862019   10:22  
 65128 Lennart Jakobson          Tibro OK                    SWE       520531    10:24  
 65164 Vladimir Krivusha         Rus veteran                 RUS       9200428   10:26  
 65340 Ricardas Zlatkus          Devyni OSK                  LTU       8090653   10:28  
 65062 Eddie De Kerf             Trol                        NED       8201902   10:30  
 65334 Jozef Wozniak             KU AZS WAT Warszawa         POL       7207729   10:32  
 65223 Raitis Padoms             Individual                  LAT       8502019   10:34  
 65030 Bernt Astrom              Vasteras SOK                SWE       9501023   10:36  
 65256 Stephen Richards          SELOC                       GBR       8060753   10:38  
 65332 Anders Windling           Harnosands OK               SWE       259324    10:40  
 65059 Russell Creed             Toohey Forest Orienteers    AUS       8492019   10:42  
 65277 Karl Heinz Seefeld        OLV Uslar                   GER       531606    10:44  
 65075 Mike Forrest              Sugar Loaf OK               GBR       2019680   10:46  
 65249 Josef Rancak              OK JISKRA NOVY BOR          CZE       8719003   10:48  
 65066 Kjell Ehrencrona          IFK Goteborg orientering    SWE       2135551   10:50  
 65099 Nils Arne Hakansson       Stigmannen Karlshamns OK    SWE       15223     10:52  
 65302 Victor Titov              Velikiy Novgorod Acron      RUS       2102438   10:54  
 65063 Juris Drunka              Madonas BJSS OK Arona       LAT       8642352   10:56  
 65027 Karlerik Andersson        IFK Mora OK                 SWE       8167510   10:58  
 65196 Egils Maulins             Saldus OK                   LAT       1410740   11:00  
 65067 Harry Enberg              Vasterbergslagens OL        SWE       19029     11:02  
 65123 Cretu Ilie                PC IASI                     ROU       338707    11:04  
 65050 Jozsef Bugar              TabaniSpa                   HUN       2072282   11:06  
 65219 Anton Onder               ATU Kosice                  SVK       2051413   11:08  
 65267 Roar Saetaberget          Lunderseter IL              NOR       452769    11:10  
 65074 Istvan Fluck              PVM                         HUN       1396250   11:12  
 65098 Per Christian Hagen       Boe OL                      NOR       8012273   11:14  
 65089 Algirdas Grublys          OK Kopa                     LTU       8592019   11:16  
 65146 Markku Kaulio             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       1393040   11:18  
 65244 Ladislav Ptacek           Hana Orienteering           CZE       2113090   11:20  
 65207 Robert Newbrook           Waikato                     NZL       8772019   11:22  
 65189 Stefan Maj                KOBRA Bratislava            SVK       8390839   11:24  
 65221 Koichi Otsuka             Chiba OLK                   JPN       7003193   11:26  
 65145 Raimo Kaukiainen          Hollolan Urheilijat 46      FIN       9102238   11:28  
 65035 Ragnar Berg               Stokke IL                   NOR       9902224   11:30  
 65247 Eero Pulkkinen            OK Botnia                   FIN       9201539   11:32  
 65058 Matthew Cochrane          SROC                        GBR       7300081   11:34  
 65134 Lars Johansson            Malmo OK                    SWE       29686     11:36  
 65333 Tadeusz Wolejszo          KU AZS WAT Warszawa         POL       8000592   11:38  
 65208 Pauli Nieminen            Hyvinkaan Rasti             FIN       7208196   11:40  
 65293 Kjell Svanberg            Royken OL                   NOR       248082    11:42  
 65057 Iurii Chumakov            Neva                        RUS       1301587   11:44  
 65191 Knut Malmo                Ringsaker OK                NOR       1304036   11:46  
 65042 Jan Boehle                OL Trollo                   NOR       8651763   11:48  
 65151 Heikki Kivioja            Salon Vilpas                FIN       338654    11:50  
 65071 Vyacheslav Erohin         Orel                        RUS       2131806   11:52  
 65304 Per Ove Transeth          Royken OL                   NOR       8646997   11:54  
 65200 Potapov Mikhail           Ulyanovskaya oblast         RUS       8030328   11:56  
 65124 Reinhard In Der Stroth    Osnabruecker TB             GER       8028930   11:58  
 65199 Tapani Mertsalmi          Hirvensalon Heitto          FIN       8842019   12:00  
 65082 Tor Henning Gjermstad     Wing OK                     NOR       334041    12:02  
 65033 Andrew Bell               Border Liners               GBR       8204321   12:04  
 65085 Sergey Glebov             Moscow                      RUS       8630820   12:06  
 65243 Jiri Provaznik            OOB Turnov                  CZE       8660468   12:08  
 65159 Attila Gabor Kovacs       Zold Sportok Clubja         HUN       8636769   12:10  

M65D
5270m 11CP Climb 95m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 65136 Urs Josi                  OLG Herzogenbuchsee         SUI       8002200   09:33  
 65305 Juhani Tuomaala           Kokkolan Suunnistajat       FIN       8201934   09:35  
 65195 Pekka Marti               ULUS REISEWELT              SUI       8087811   09:37  
 65274 Rinat Sattarov            Black Sea OK                RUS       2055595   09:39  
 65337 Jorma Ylikaatiala         Kuortaneen Kunto            FIN       8640504   09:41  
 65240 Erkki Pokela              Luumaen Rasti               FIN       8201994   09:43  
 65138 Johan Jungell             Korsnas IF OK               SWE       341276    09:45  
 65046 Vasyliy Bortnik           Individual                  UKR       1000432   09:47  
 65045 Yury Bolshakov            Novgorodskay obl            RUS       308946    09:49  
 65095 Edmundas Gylys            OK Dainava                  LTU       8670402   09:51  
 65076 Ove Forsstrom             OK RASEBORG                 FIN       8652514   09:53  
 65100 Juhani Hakomaki           Lapuan Virkia               FIN       8201975   09:55  
 65043 Janusz Bohaczek           UMKS Orkan Ostroda          POL       413376    09:57  
 65101 Andre Hallouard           ASOP Erstein                FRA       8030830   09:59  
 65287 Sven Olle Soderberg       OK Skogsfalken              SWE       9501002   10:01  
 65255 Viktor Riabchikov         Moscow region               RUS       8650311   10:03  
 65038 Martin Bicevskis          Australopers Orienteering C AUS       8633235   10:05  
 65184 Adrian Lovell             Wimborne Orienteers         GBR       337464    10:07  
 65130 Baard Joergensen          IL BUL Tromsoe              NOR       1009835   10:09  
 65051 Miervaldis Buss           Alnis OK                    LAT       888957    10:11  
 65133 Leo Johansson             Vandrarringen               SWE       439898    10:13  
 65157 Reijo Korhonen            Haninge SOK                 SWE       7530724   10:15  
 65218 Tiit Olju                 OK Orvand                   EST       1602761   10:17  
 65224 Jarl Erik Palm            Kjula IF                    SWE       450872    10:19  
 65103 Yasuma Hashimoto          Gifu OLC                    JPN       7203628   10:21  
 65178 Reijo Lehtimaeki          Hirvensalon Heitto          FIN       8902019   10:23  
 65187 Karel Lusk                OK Chrastava                CZE       8160      10:25  
 65291 Larsowe Strom             Ronneby OK                  SWE       448518    10:27  
 65201 Anders Mohlin             IK Stern                    SWE       2139670   10:29  
 65283 Anders Sjoholm            OK Trian                    FIN       7140808   10:31  
 65248 Robert Puusta             OK Alvsjo Orby              SWE       306184    10:33  
 65118 Jonathan Howell           Walton Chasers              GBR       8295229   10:35  
 65055 Frantisek Chromcak        Hana Orienteering           CZE       53801     10:37  
 65147 Saulius Kavaliauskas      OK Dainava                  LTU       501193    10:39  
 65061 Roland Dahlman            Malmo OK                    SWE       6188      10:41  
 65131 Morten Johannesen         Royken OL                   NOR       975958    10:43  
 65177 Man Wai Lee               Orienteering Association of HKG       8650175   10:45  
 65192 Alexander Maltsev         Neva                        RUS       2040340   10:47  
 65323 Ossi Vuorinen             Hameenlinnan Tarmo          FIN       1414544   10:49  
 65205 Sergei Negin              Neva                        RUS       1301586   10:51  
 65120 Geoff Hudson              Nillumbik Emus Orienteering AUS       9200102   10:53  
 65209 Hannu Nieminen            Nastolan Tera               FIN       1396339   10:55  
 65032 Gheorghe Balmus           CS Run Kompass              MDA       1000320   10:57  
 65167 Anders Kumlin             IK Ymer                     SWE       1501114   10:59  
 65204 Martin Nauf               Hedrum OL                   NOR       2077283   11:01  
 65029 Henadzi Arekhau           OC BNTU                     BLR       2091586   11:03  
 65162 Christian Kremer          ESV Lok Schoeneweide Berlin GER       2048523   11:05  
 65078 Asbjoern Froeseth         Verdal OK                   NOR       8651764   11:07  
 65322 Vladimir Vorobyov         TirasOrient                 MDA       1300226   11:09  
 65303 Pekka Toppari             Puolangan Ryhti             FIN       2056098   11:11  
 65070 Hakan Eriksson            Umea OK                     SWE       452040    11:13  
 65056 Anatoliy Chudakov         Lytkarino                   RUS       2024659   11:15  
 65022 Seppo Aarnio              Rasti Piikkio               FIN       8201996   11:17  
 65329 Hans Widmer               OLG Oberwil                 SUI       8891954   11:19  
 65156 Toomas Koppel             Saku                        EST       305559    11:21  
 65225 Heinz Friedrich Pape      OL Team Lippe               GER       8663319   11:23  
 65220 Nikolay Osipov            Lytkarino                   RUS       2070347   11:25  
 65049 Stanislav Brumek          KOB Kladno                  CZE       51343     11:27  
 65114 Toshitsugu Hirashima      Kyoto OLC                   JPN       9530227   11:29  
 65039 Anders Bjorkaas           Askvoll og Holmedal IL      NOR       1421826   11:31  
 65335 Boyd Wymer                Parawanga Orienteers        AUS       402473    11:33  
 65203 Toomas Naelapaa           Harju KEK RSK               EST       305295    11:35  
 65272 Bedrich Sanka             OK Lokomotiva Pardubice     CZE       2032164   11:37  
 65292 Mats Sunesson             ok skogsstjarnan            SWE       15337     11:39  
 65080 Arvid Galborgen           Eds SK                      SWE       7012551   11:41  
 65328 Dan Widercrantz           OK Skarmen                  SWE       8719017   11:43  
 65169 Andrey Kupriyanov         Individual                  RUS       1952511   11:45  
 65280 Vasil Silin               SILIN                       GER       222253    11:47  
 65053 Chi Sing Clement Chan     Apex Action                 HKG       8667695   11:49  
 65115 Reijo Hirvela             Suosmeren Salpa             FIN       8651766   11:51  
 65040 Simon Blanchflower        Saxons Orienteering Club    GBR       8657524   11:53  
 65160 Gary Kraght               Bay Area Orienteering Club  USA       1422058   11:55  
 65069 Sven Eriksson             GIF                         FIN       8661191   11:57  
 65024 Andre Aerts               hamok                       BEL       1720934   11:59  

M70A
6150m 14CP Climb 150m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 70361 Vladimir Vasilyev         Lytkarino                   RUS       238596    09:44  
 70281 Helge Revhaug             Ringerike OL                NOR       8004323   09:46  
 70375 Lars Aake Wall            OK Tisaren                  SWE       443223    09:48  
 70381 Knut Wikstrom             Ringsaker OK                NOR       331722    09:50  
 70300 Kari Sane                 Helsingin Suunnistajat      FIN       8659179   09:52  
 70081 Jon Faerden               Kolbotn og Skimt            NOR       334017    09:54  
 70311 Freddy Sillien            FRSO Belgium                BEL       8290147   09:56  
 70269 Raimo Pusa                Oriveden Ponnistus          FIN       1240549   09:58  
 70048 Poul Bobach               Aalborg OK                  DEN       8201986   10:00  
 70179 Niels Landsperg           Tisvilde Hegn OK            DEN       8111644   10:02  
 70072 Geraint Edmunds           Edmonton Overlanders Orient CAN       889985    10:04  
 70094 Jean Claude Guyot         ANCO                        SUI       8632398   10:06  
 70293 Jeffrey Saeger            New England Orienteering Cl USA       7200413   10:08  
 70334 Hansjoerg Suter           CA Rose                     SUI       8031946   10:10  
 70261 Ake Persson               Hjarnarps GH OL             SWE       7480502   10:12  
 70070 Roy Dawson                Gafanhori                   GBR       8088990   10:14  
 70327 Alistair Stewart          Auckland                    NZL       8201938   10:16  
 70295 Pertti Salmenoja          Hirvensalon Heitto          FIN       8087070   10:18  
 70043 Paul Martin Berg          Rudsbygd IL                 NOR       334036    10:20  
 70301 Toivo Saue                Hiiumaa OK                  EST       895347    10:22  
 70330 Hans Christian Strib      OK Gorm                     DEN       8111112   10:24  
 70154 Seppo Keskinarkaus        Lapland Safaris             FIN       8522019   10:26  
 70163 Romualdas Kondratas       Devyni OSK                  LTU       8629898   10:28  
 70224 Kjellake Nilsson          Ulricehamns OK              SWE       8480228   10:30  
 70058 Jaromir Burianek          Hana Orienteering           CZE       8028840   10:32  
 70097 Mauno Hanhela             Haukiputaan Heitto          FIN       8670557   10:34  
 70270 Borje Raberg              OK Tyr                      SWE       260667    10:36  
 70191 Kari Loeyttyjaervi        Rasti Jyry                  FIN       1006343   10:38  
 70358 Rein Unt                  OK TON                      EST       750750    10:40  
 70177 Ensio Lakanen             Vaajakosken Tera            FIN       1415677   10:42  
 70176 Heikki Kyyronen           Kouvolan Suunnistajat       FIN       2800469   10:44  
 70079 Kjell Eriksson            OK Djerf                    SWE       1501011   10:46  
 70339 Unto Tanttu               Keravan Urheilijat          FIN       2000299   10:48  
 70352 Geir Troan                Kolbotn og Skimt            NOR       600545    10:50  
 70172 Seppo Kuokkanen           Pihkaniskat                 FIN       2037364   10:52  
 70123 Jorma Hyyrylainen         Navi senjor                 FIN       8670553   10:54  
 70185 Tapio Leino               Helsingin Suunnistajat      FIN       8201963   10:56  
 70341 Andris Tauvens            KURMIS OK                   LAT       8022200   10:58  
 70087 Ludwig Genderjahn         Post SV Dresden             GER       2061249   11:00  
 70260 Timo Peltola              MS Parma                    FIN       8303058   11:02  
 70157 Ulf Kjellin               OK Hedstrommen              SWE       8004902   11:04  
 70216 Reijo Mouhu               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       8651771   11:06  
 70110 Heikki Hillo              Valkeakosken Haka           FIN       1418874   11:08  
 70246 Risto Orpana              SOC Asikkala                FIN       8010830   11:10  
 70055 Poul Erik Buch            OK Gorm                     DEN       8631601   11:12  
 70057 Joern Bue Olsen           Asker Skiklubb              NOR       8241218   11:14  
 70098 Rein Hanstein             OK Okas                     EST       1398304   11:16  
 70315 Knut Skjeset              Vang Orienteringsklubb      NOR       1207002   11:18  
 70146 Petr Karmazin             Slavia Liberec orienteering CZE       8004352   11:20  
 70104 Edvin Helle               Askvoll og Holmedal IL      NOR       7210952   11:22  
 70089 Mike Godfree              Derwent Valley Orienteers   GBR       8030249   11:24  
 70115 Paul Hoopmann             Tjuringa Orienteers         AUS       ChangeSI  11:26  
 70320 Michael Smithard          Deeside Orienteering Club   GBR       8657509   11:28  
 70264 John Thomas K Petersen    Nittedal OL                 NOR       980375    11:30  
 70187 Age Liljestrom            Helsingin Suunnistajat      FIN       9201973   11:32  
 70137 Hannu Juutinen            SK Pohjantahti              FIN       8201946   11:34  
 70032 Atle Alvheim              Fana IL                     NOR       8004327   11:36  
 70283 Nikolaus Risch            Individual                  GER       8655477   11:38  
 70106 Andy Hemsted              Harlequins                  GBR       8646999   11:40  
 70363 Pekka Vilska              Olavin Rasti                FIN       9102694   11:42  
 70090 Peter Gorvett             CADOC                       GBR       8110747   11:44  
 70038 Hans R Bakken             Eiker ol                    NOR       8719010   11:46  
 70125 Paavo Inkinen             Rasti Jyry                  FIN       9201396   11:48  
 70205 David May                 South London Orienteers     GBR       7992607   11:50  
 70044 Ingvar Bergman            OK Tranan                   SWE       12437     11:52  
 70244 Alexander Orlov           NOVMERIDIAN                 RUS       8982019   11:54  
 70050 Etienne Bousser           CSAG METZ                   FRA       500659    11:56  
 70088 Aledandr Glushko          Novosibirsk                 RUS       8050729   11:58  
 70354 Vesa Turku                Helsingin Suunnistajat      FIN       8022049   12:00  
 70250 Valerijs Pahomovs         Individuali                 LAT       8632440   12:02  
 70331 Lars Strinnholm           Ostersunds OK               SWE       8165900   12:04  
 70385 Dieter Wolf               ULUS REISEWELT              SUI       8662169   12:06  
 70131 Finn Ole Joergensen       IK Grane Arendal Orienterin NOR       8650345   12:08  
 70273 Matti Railimo             SOC Heinola                 FIN   10  8012275   12:10  
 70302 Jouni Savelainen          Helsingin Suunnistajat      FIN   9   8680035   12:12  
 70223 Pertti Nieminen           Rajamaen Rykmentti          FIN   8   8180020   12:14  
 70194 Veikko Loukonen           Piikkion Kehitys            FIN   7   1304202   12:16  
 70144 Bo Karlsson               Ljungskile FK               SWE   6   8045100   12:18  
 70340 Tiit Tatter               OK TON                      EST   5   8719050   12:20  
 70380 Risto Wessman             Hiidenkiertajat             FIN   4   1405518   12:22  
 70054 Janne Brunstedt           OK Roskilde                 DEN   3   1230548   12:24  
 70188 Ilmars Limbens            Sigulda                     LAT   2   8077771   12:26  
 70051 Mykola Bozhko             O Club                      UKR   1   9200170   12:28  

M70B
5720m 10CP Climb 130m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 70272 Walter Rahm               OLG Pfaeffikon              SUI       8499999   09:37  
 70258 Tapio Peippo              Joutsenon Kullervo          FIN       1393050   09:39  
 70068 Dave Coustick             Forth Valley Orienteers     GBR       8491091   09:41  
 70229 Paul Noren                OK Sodertorn                SWE       944415    09:43  
 70021 Kjell Einar Aadnevik      TIF Viking                  NOR       7208293   09:45  
 70351 John Tripax               OK Roskilde                 DEN       7010348   09:47  
 70108 Lennart Hermansson        Stangenas AIS               SWE       8111625   09:49  
 70034 Vaino Aul                 RSK Johvikas                EST       1410832   09:51  
 70174 Veijo Kurvinen            Hiidenkiertajat             FIN       2018841   09:53  
 70349 Markku Torma              Kannuksen Ura               FIN       1411438   09:55  
 70370 Per Erik Wahlberg         OK Linne                    SWE       8470406   09:57  
 70335 Karl Evert Svensson       IF Hagen                    SWE       445454    09:59  
 70143 Knut G Karlsen            Heming orientering          NOR       1868224   10:01  
 70338 Pentti Tammisaari         Hirvensalon Heitto          FIN       8082000   10:03  
 70120 Anders Hurtig             Kvarnsvedens GoIF OK        SWE       42908     10:05  
 70195 Inge Lowegren             Katrineholms OK             SWE       1491117   10:07  
 70105 Christer Hellstrom        Stora Tuna OK               SWE       14959     10:09  
 70162 Zdenek Koc                SK Gordic Kacerov           CZE       8200018   10:11  
 70353 Oleksandr Tsyhanov        Individual                  UKR       1300174   10:13  
 70148 Peter Kaslov              Kuntsevo Tula               RUS       8643736   10:15  
 70035 Leif Axelsson             Malilla OK                  SWE       7203832   10:17  
 70060 Hans Carlsson             IFK Goteborg                SWE       8470831   10:19  
 70371 Tom Wahlgren              Sarpsborg OL                NOR       8001946   10:21  
 70184 Teuvo Lehtinen            SOC Asikkala                FIN       8657303   10:23  
 70149 Lasse Kataja              Suomusjarven Sisu           FIN       1413765   10:25  
 70173 Harri Kuosa               Loimaan Jankko              FIN       2078934   10:27  
 70129 Kjell Jeppson             IF Rigor                    SWE       2075451   10:29  
 70037 Jean Paul Bailleul        BROS                        FRA       7207755   10:31  
 70242 Tommy Olsson              Karlskrona SOK              SWE       16659     10:33  
 70388 Mikhail Zamota            Black Sea OK                RUS       2055691   10:35  
 70271 Gunnar Raberg             OK Tyr                      SWE       260682    10:37  
 70376 Ake Wansolin              Soders-Tyreso               SWE       235828    10:39  
 70116 Reino Hotti               Helsingin Suunnistajat      FIN       2037368   10:41  
 70343 Jos Thys                  hamok                       BEL       63841     10:43  
 70046 Hasse Bergstrom           Tyrving IL                  NOR       8719034   10:45  
 70232 Jiri Novotny              Hana Orienteering           CZE       51621     10:47  
 70298 Christer Sandh            OK Roxen                    SWE       8111609   10:49  
 70241 Gert Olsson               Skaneslattens OL            SWE       9200092   10:51  
 70175 Juhani Kytoejoki          Rasti Jyry                  FIN       338710    10:53  
 70113 Wilfred Holloway          MTK Bad Harzburg            GBR       9200004   10:55  
 70310 Miroslav Sikora           TJ Banik Ostrava OKD        CZE       8303001   10:57  
 70314 Paul Skjaker              Hadeland OL                 NOR       1908065   10:59  
 70111 Pentti Hirvonen           Turun Metsankavijat         FIN       1396147   11:01  
 70078 Matts Engvall             Bodens BK OS                SWE       8470623   11:03  
 70160 Jacob Kloverod            Porsgrunn OL                NOR       1121449   11:05  
 70022 Finn Morten Aarstad       Stavanger Orienteringsklubb NOR       8719109   11:07  
 70345 Hans Asbjoern Tingvold    Raufoss IL Orientering      NOR       980346    11:09  
 70259 Veikko Pellinen           Joutsenon Kullervo          FIN       9201656   11:11  
 70142 Simo Kangasaho            Hiidenkiertajat             FIN       1281048   11:13  
 70130 Kay Joergensen            Porsgrunn OL                NOR       8101005   11:15  
 70056 Kurt Buchwalder           ULUS REISEWELT              SUI       8260949   11:17  
 70324 Ole Kristian Steinbekken  Odal ol                     NOR       8719053   11:19  
 70124 Pekka Inki                Turun Metsankavijat         FIN       1010091   11:21  
 70133 Stig Johansson            Helsingborgs SOK            SWE       8490529   11:23  
 70049 Lennart Bohman            Karlskrona SOK              SWE       7460826   11:25  
 70158 Jon Arne Klemetsaune      OL Trollelg                 NOR       2021861   11:27  
 70222 Claes Nideborn            Stora Tuna OK               SWE       970128    11:29  
 70164 Peep Koppel               Kooperaator                 EST       1405601   11:31  
 70027 Mans Akerblom             GIF                         FIN       7003285   11:33  
 70030 Uldis Alksnis             Jekaba Agentura             LAT       8636840   11:35  
 70308 Kanji Shikano             Gifu OLC                    JPN       2112591   11:37  
 70251 Jorma Paldanius           Turun Suunnistajat          FIN       1303000   11:39  
 70192 Bernt Lofkvist            Bjursas OK                  SWE       1411862   11:41  
 70364 Kalle Virtanen            Rasti Lukko                 FIN       1406434   11:43  
 70326 Victor Stepanov           Novosibirsk                 RUS       8719007   11:45  
 70318 Robin Sloan               Roxburgh Reivers            GBR       8201915   11:47  
 70346 Mauri Tolvanen            Leppavaaran Sisu            FIN       8650278   11:49  
 70181 Goran Larbo               Attunda OK                  SWE       17445     11:51  
 70196 Olavi Lukkarinen          SK Pohjantahti              FIN       8201922   11:53  
 70365 Juhani Virtanen           Lounais Hameen Rasti        FIN       232469    11:55  
 70201 Kjell Martinsson          OK Tranan                   SWE       890406    11:57  
 70200 Mihkel Malter             Harju KEK RSK               EST       305293    11:59  
 70092 Dzintars Grigulis         Ogre OK                     LAT       2132852   12:01  
 70379 Peter Wegmueller          ULUS REISEWELT              SUI       1947046   12:03  
 70041 Asgeir Bell               Stavanger Orienteringsklubb NOR       8012292   12:05  
 70299 Tim Sands                 BOK Wanderers               GBR       8670621   12:07  
 70359 Ylo Vainura               SK Saue Tammed              EST       681664    12:09  

M70C
5230m 10CP Climb 100m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 70383 Keith Willdig             Octavian Droobers           GBR       8401766   09:38  
 70036 Sven Olof Backman         IK Falken                   FIN       209978    09:40  
 70062 Leif Carlsson             Skarpnacks OL               SWE       1111478   09:42  
 70086 Edgar Furuholt            OL Trollelg                 NOR       334045    09:44  
 70114 Heimo Hongisto            Loimaan Jankko              FIN       9102034   09:46  
 70166 Aleksandr Kozmov          Everest Russia LO           RUS       8719005   09:48  
 70279 Bjoern Atle Remme         Porsgrunn OL                NOR       8651772   09:50  
 70193 Widar Taxth Loland        Hisoy OK                    NOR       1210546   09:52  
 70384 Kjell Winther             Oppsal Orientering          NOR       8111613   09:54  
 70226 Roland Nilsson            SOK Viljan                  SWE       8000667   09:56  
 70183 Gerard Lefrancois         AC Beauchamp                FRA       8469502   09:58  
 70275 Antti Rantasaari          Piikkion Kehitys            FIN       8201953   10:00  
 70360 Victor Vanderstraeten     hamok                       BEL       230756    10:02  
 70083 Roar Flydal               IL BUL Tromsoe              NOR       1947320   10:04  
 70147 Rolf Karset               Steinkjer OK                NOR       2123841   10:06  
 70233 John Nuttall              SELOC                       GBR       8189681   10:08  
 70372 Tommy Wahlin              Vasteras SOK                SWE       9480115   10:10  
 70296 Hannu Salo                Lahden Suunnistajat 37      FIN       1396041   10:12  
 70071 Charlie Deweese           Western Connecticut Oriente USA       1392032   10:14  
 70274 Mati Randoja              RSK Johvikas                EST       1408073   10:16  
 70377 Franz Waser               OLK Rafzerfeld              SUI       2048005   10:18  
 70328 Hans Lars Stordal         Tonsberg og omegn OL        NOR       2021862   10:20  
 70198 Erik Lund                 OL Trollelg                 NOR       7211258   10:22  
 70218 Magnus Nataas             Bergens TF                  NOR       8012289   10:24  
 70091 Heiri Greminger           ULUS REISEWELT              SUI       8640968   10:26  
 70159 Mats Klingvall            Umea OK                     SWE       9470902   10:28  
 70356 Kauko Turunen             Lahden Suunnistajat 37      FIN       2020754   10:30  
 70290 Josef Rychtecky           OB Ceske Budejovice         CZE       7206533   10:32  
 70221 Henadzi Niakhai           Standart                    BLR       2000290   10:34  
 70080 Knut Jonas Espedal        Stavanger Orienteringsklubb NOR       8680063   10:36  
 70316 Janis Skruzmanis          Ogre OK                     LAT       8110077   10:38  
 70024 Ivan Aglichev             Rus veteran                 RUS       2300090   10:40  
 70284 Tuomo Romula              Mesikammenet                FIN       8004585   10:42  
 70240 Klaus Olsen               Tisvilde Hegn OK            DEN       8638413   10:44  
 70045 Atle Bergseth             Varegg Fleridrett           NOR       8719049   10:46  
 70052 Anton Brauchle            ULUS REISEWELT              SUI       427118    10:48  
 70292 Jouni Saarinen            Salon Viesti                FIN       1003705   10:50  
 70096 Severi Halkosaari         Nivalan Suunnistajat        FIN       1009749   10:52  
 70362 Nils Olav Vennevik        Freidig                     NOR       948007    10:54  
 70303 Helge Schei               Foerde IL                   NOR       334047    10:56  
 70042 Lars Gunnar Bengtsson     Stigmannen Karlshamns OK    SWE       354816    10:58  
 70023 Goran Abel                Harnosands OK               SWE       248567    11:00  
 70199 Rolf Lye                  Porsgrunn OL                NOR       7107710   11:02  
 70237 Jan Ove Oeen              Stord Orientering           NOR       1009811   11:04  
 70321 Patrick Squire            Interlopers                 GBR       2036791   11:06  
 70207 Anders Millinger          Vasteras SOK                SWE       39252     11:08  
 70248 Christer Ottosson         OK P4                       SWE       7686783   11:10  
 70064 Ole Christiansen          Farum OK                    DEN       8180700   11:12  
 70253 Tadeusz Patejko           KS Spojnia Warszawa         POL       8120748   11:14  
 70337 Kari Tamminen             Hollolan Urheilijat 46      FIN       9181688   11:16  
 70107 Bertil Hermansson         Stenungsunds OK             SWE       440960    11:18  
 70210 Evgenii Mitrofanov        Rus veteran                 RUS       2106459   11:20  
 70197 Mikko Lukkarinen          SK Pohjantahti              FIN       8201921   11:22  
 70102 Gunnar Hedberg            Are OK                      SWE       2131945   11:24  
 70211 Osamu Miyabayashi         NTA O Tour                  JPN       8651770   11:26  
 70103 Jorma Helin               Rasti Jyry                  FIN       2073771   11:28  
 70231 Milos Novak               Hana Orienteering           CZE       52299     11:30  
 70138 Mats Kageson              Goteborg Majorna OK         SWE       14553     11:32  
 70277 Leonid Raznitcyn          Ural RUS                    RUS       8080180   11:34  
 70322 Bengt Stahl               Hjarnarps GH OL             SWE       7471006   11:36  
 70342 Eric Tenland              Stigmannen Karlshamns OK    SWE       947815    11:38  
 70053 Ruedi Broggia             ULUS REISEWELT              SUI       8640285   11:40  
 70203 Pertti Mattila            Helsingin Suunnistajat      FIN       9210346   11:42  
 70319 Arve Smestad              Loten OL                    NOR       245873    11:44  
 70317 Paal Ole Skyberg          Nidaroest OK                NOR       8111633   11:46  
 70306 Chris Shaw                HAVOC                       GBR       8121937   11:48  
 70077 Bernt Engstroem           Pargas IF                   FIN       8652513   11:50  
 70366 Markku Virtanen           Espoon Akilles              FIN       7879700   11:52  
 70152 Ivan Kazantsev            NOVMERIDIAN                 RUS       9201388   11:54  
 70109 Pentti Hiirijoki          Suunta Sepot                FIN       8111637   11:56  
 70118 Kari Hovi                 Kuusankosken Urheiluseura   FIN       1423643   11:58  
 70026 Stellan Ahnstrom          Forserums SOK               SWE       29814     12:00  
 70119 Tapani Huhta              Kangasala SK                FIN       2058147   12:02  
 70206 Sol Michel                OPA Montigny                FRA       2000210   12:04  
 70153 Nikolai Kazarinov         Rus veteran                 RUS       238155    12:06  
 70213 Hugh Moore                Red Roos                    AUS       409759    12:08  
 70031 Lennart Almstrom          IK Stern                    SWE       429819    12:10  
 70145 Yngve Karlsson            IFK Mora OK                 SWE       2075305   12:12  
 70285 Paavo Ronkko              Espoon Suunta               FIN       1004344   12:14  
 70286 Chris Rostron             Manchester and District Ori GBR       8220247   12:16  

M70D
4620m 7CP Climb 90m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 70059 Russell Candy             Kulgun 225 Orienteers       AUS       8654981   09:37  
 70276 Robert Rapkins            Enoggeroos                  AUS       8061949   09:39  
 70297 Bengt Salomonsson         Skaneslattens OL            SWE       1396148   09:41  
 70257 Andre Peeters             Trol                        BEL       1006679   09:43  
 70245 Jan Olav Ormberg          Fana IL                     NOR       743800    09:45  
 70122 Ole Husen                 Farum OK                    DEN       8111616   09:47  
 70180 Klas Langels              Skarpnacks OL               SWE       2107326   09:49  
 70280 Egil Repvik               OL Trollelg                 NOR       9200022   09:51  
 70170 Pavel Kriz                UNITOP Zdar                 CZE       8659407   09:53  
 70117 Svein Hove                Byasen IL                   NOR       40716     09:55  
 70263 Tapio Perttula            Kangasala SK                FIN       2058129   09:57  
 70227 Haakan Nilsson            Malmo OK                    SWE       7471112   09:59  
 70202 Karl Matsch               OK Kare                     SWE       2088694   10:01  
 70336 Kenth Svensson            OK Skogsfalken              SWE       12289     10:03  
 70304 Urs Schmutz               Leksands OK                 SWE       217671    10:05  
 70167 Ulf Kristensson           Halmstad OK                 SWE       8490126   10:07  
 70254 Ossi Paukkunen            Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       9201806   10:09  
 70267 Errol Pittet              OLG Breitsee                SUI       8124946   10:11  
 70150 Eero Kattilakoski         Kaustisen Pohjan Veikot     FIN       8090449   10:13  
 70355 Timo Turpeinen            Vaajakosken Tera            FIN       886970    10:15  
 70367 Anders Waage              Freidig                     NOR       57967     10:17  
 70169 Sverre Kristoffersen      Verdal OK                   NOR       225415    10:19  
 70208 George Minarik            Bay Area Orienteering Club  USA       8668871   10:21  
 70313 Heikki Skinnari           Maarian Mahti               FIN       1424722   10:23  
 70220 Richard Neuburger         Possum Trot Orienteering Cl USA       887710    10:25  
 70386 Henryk Wozniak            UMKS Orkan Ostroda          POL       2114920   10:27  
 70369 Jan Olof Wahlberg         IBM Club Sweden             SWE       8450626   10:29  
 70309 Vladimir Shumilov         Everest Russia LO           RUS       1404994   10:31  
 70069 Per Dalheim               Konnerud IL                 NOR       8421580   10:33  
 70028 Pjotr Aksjonov            RSK Johvikas                EST       1405524   10:35  
 70357 Ingmar Tykesson           Ravetofta OK                SWE       18979     10:37  
 70025 Bjorn Ahlner              Goteborg Majorna OK         SWE       8304055   10:39  
 70368 Tony Wagg                 Manchester and District Ori GBR       217722    10:41  
 70099 Brian Hart                Sarum                       GBR       8060314   10:43  
 70307 John Shaw                 South Midlands Orienteering GBR       8210949   10:45  
 70047 Tore Berntsen             SSOK                        NOR       1009824   10:47  
 70065 Anatolii Chupanov         Vladivostok                 RUS       7210830   10:49  
 70344 Matti Tikka               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       9201809   10:51  
 70135 Mauri Junnola             Jamsan Retki Veikot         FIN       1396310   10:53  
 70387 Peter Yeates              Dandenong Ranges Orienteeri AUS       8641493   10:55  
 70076 Bob Elmes                 Deeside Orienteering Club   GBR       8220711   10:57  
 70230 Stano Nosal               Hana Orienteering           SVK       8805      10:59  
 70262 Ingvar Persson            OK Tyringe                  SWE       262140    11:01  
 70101 Philip Hawkesteeter       Empire Orienteering Club    USA       8633210   11:03  
 70373 Eric Wainwright           Red Roos                    AUS       8655391   11:05  
 70374 Tomoyuki Wakaume          Yokohama OLC                JPN       7202467   11:07  
 70085 Bror Fureskog             Alfta Osa OK                SWE       2101619   11:09  
 70141 Erkki Kallio              Loimaan Jankko              FIN       2078933   11:11  
 70329 Einar Straume             Drangedal OL                NOR       341337    11:13  
 70136 Taisto Jurvanen           Hameenlinnan Tarmo          FIN       1424721   11:15  
 70289 Olavi Ruuskanen           Enebybergs IF               SWE       1538872   11:17  
 70236 Takao Oba                 Sans Souci                  JPN       8638258   11:19  
 70063 Dick Carmichael           International Orienteering  GBR       50314     11:21  
 70112 Alf Johan Hjelmtvedt      Eiker ol                    NOR       8663365   11:23  
 70228 Raimo Nordqvist           Espoon Akilles              FIN       8007410   11:25  
 70061 Hans Carlsson             Hellas Orientering          SWE       2119905   11:27  
 70287 Kurt Rothweiler           ULUS REISEWELT              SUI       8641999   11:29  
 70294 Yoshiaki Sakai            International Orienteering  JPN       7203652   11:31  
 70189 Kennet Lindblom           Vaxjo OK                    SWE       27174     11:33  
 70234 Per Nybons                Vasteras SOK                SWE       351423    11:35  
 70171 Arnolds Kucinskis         Ogre OK                     LAT       1302626   11:37  
 70139 Markku Kainu              Vetelin Urheilijat          FIN       7207756   11:39  
 70350 Tapani Torpo              Kankaanpaan Suunnistajat    FIN       1005591   11:41  
 70066 Anders Claesson           IFK Mora OK                 SWE       9460201   11:43  
 70093 Knut Erik Gulbrandsen     Fana IL                     NOR       7080809   11:45  
 70278 Ivar Reinaas              Frol IL                     NOR       334173    11:47  
 70347 Kalju Toomas              JOKA                        EST       1415614   11:49  
 70140 Mati Kallemets            OK Okas                     EST       1008440   11:51  
 70266 Karlerik Pettersson       SOK Viljan                  SWE       8111631   11:53  
 70074 Oyvind Egeskog            Stavanger Orienteringsklubb NOR       216791    11:55  
 70390 Anatolii Zelenskyi        O Club                      UKR       1300163   11:57  
 70165 Viktor Kovalchuk          Standart                    BLR       2000535   11:59  
 70323 Pavel Stehno              Oddil OB Kotlarka           CZE       8200026   12:01  
 70291 Jorma Ryynanen            Pihkaniskat                 FIN       8004577   12:03  
 70186 Ake Lewander              Skarpnacks OL               SWE       2260990   12:05  
 70247 Volodymyr Ostrovskyi      OK Odessa Team              UKR       1300197   12:07  
 70151 Vladimir Kazakov          Individual                  RUS       1417862   12:09  

M70E
4140m 10CP Climb 65m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 70265 Sven Olof Pettersson      Mullsjo SOK                 SWE       30793     10:02  
 70252 Hannu Palo                NAVI                        FIN       8650214   10:04  
 70040 Pierre Andre Baumgartner  Swiss O Tours               SUI       8488120   10:06  
 70348 Jorn Torgersen            TIF Viking                  NOR       8004763   10:08  
 70204 Erkki Mattila             Maarian Mahti               FIN       7202370   10:10  
 70312 Jukka Sipila              Hollolan Urheilijat 46      FIN       236958    10:12  
 70282 Karsten Richardt          Koege OK                    DEN       8657111   10:14  
 70168 Jan Kristoffersen         Ballerup OK                 DEN       8633623   10:16  
 70225 Owe Nilsson               Stigmannen Karlshamns OK    SWE       9102854   10:18  
 70217 Pentti Narhi              Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       7204656   10:20  
 70095 Aulis Hahtola             Rasti Kurikka               FIN       888488    10:22  
 70155 Joseph King               Bristol Orienteering Klub   GBR       260364    10:24  
 70161 Vinzenz Kneisl            ULUS REISEWELT              SUI       201857    10:26  
 70332 Kenth Sundgren            Skaneslattens OL            SWE       8100081   10:28  
 70219 Erik Netteberg            Aalborg OK                  DEN       409495    10:30  
 70067 Ian Cooper                South Yorkshire Orienteers  GBR       8645289   10:32  
 70255 Hardy Paulsson            Umea OK                     SWE       8450715   10:34  
 70249 Roy Ovesson               Helsingborgs SOK            SWE       1413026   10:36  
 70209 Marek Mir Mackiewicz      Ballerup OK                 DEN       2119079   10:38  
 70039 Lennart Barkestam         IK Hakarpspojkarna          SWE       8269190   10:40  
 70178 Ossi Lakkala              Kuopion Suunnistajat        FIN       8201939   10:42  
 70238 Gunnar Oehlund            Ulricehamns OK              SWE       7207757   10:44  
 70132 Thomas Johansson          Stigmannen Karlshamns OK    SWE       1490927   10:46  
 70382 Dennis Wildfogel          Bay Area Orienteering Club  USA       8665126   10:48  
 70127 Mikko Jaako               SK Pohjantahti              FIN       8265432   10:50  
 70325 Roar Stenseth             Byasen IL                   NOR       334058    10:52  
 70305 Leonid Seliakhin          Ural RUS                    RUS       8183333   10:54  
 70190 Johny Lindmark            Skarpnacks OL               SWE       1460305   10:56  
 70333 Bo Sundqvist              Ockelbo OK                  SWE       306161    10:58  
 70128 Svend Erik Jensen         OK Skaermen                 DEN       308133    11:00  
 70084 Odd Egil Frogner          Tonsberg og omegn OL        NOR       1413004   11:02  
 70100 Pertti S Hartikainen      Riihimaen Suunnistajat      FIN       1423642   11:04  
 70288 Kari Rovio                Kangasala SK                FIN       2058130   11:06  
 70243 Emil Olteanu              ACS Sanatatea Ploiesti      ROU       997913    11:08  
 70239 Antti Ojala               Turengin Sarastus           FIN       9102880   11:10  
 70214 Kenneth Mork              IK Wilske                   SWE       203890    11:12  
 70029 Gheorghe Albici           Mentor Silva                ROU       2074629   11:14  
 70134 Jouko Jokinen             Kiskon Kiskojat             FIN       8201955   11:16  
 70073 Doug Edwards              Manchester and District Ori GBR       8060647   11:18  
 70182 Poul Larsen               Aalborg OK                  DEN       351407    11:20  
 70215 Aarne Morsky              Lahden Tyovaen Hiihtajat    FIN       1304201   11:22  
 70235 Stig Nydahl               Stigmannen Karlshamns OK    SWE       7460810   11:24  
 70389 Hannes Zaugg              ULUS REISEWELT              SUI       8150149   11:26  
 70378 Ian Watson                Manchester and District Ori GBR       8190547   11:28  
 70156 Tore Kiste                Nidaroest OK                NOR       334039    11:30  
 70126 Yuriy Ivanovskiy          Azimut                      RUS       1393831   11:32  
 70212 Kjell Moertberg           Bodens BK OS                SWE       8451208   11:34  
 70082 Halvor Flatberg           Nidaroest OK                NOR       334158    11:36  
 70256 Jan Harald Helmich Peders TIF Viking                  NOR       1003369   11:38  

M75A
5160m 14CP Climb 110m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 75138 Jan Petter Laugen         Imaas il                    NOR       9102231   09:33  
 75063 Leif Engen                Nidaroest OK                NOR       1004248   09:35  
 75104 Kenneth Ivehag            Frammestads IK              SWE       37384     09:37  
 75045 Per Bjorkhaug             TIF Viking                  NOR       1009863   09:39  
 75139 Bo Leuchovius             Goteborg Majorna OK         SWE       2107478   09:41  
 75152 Juhani Makinen            Saloisten Reipas            FIN       8201959   09:43  
 75188 Magne Raadal              Fana IL                     NOR       589802    09:45  
 75237 Heinz Wegmueller          OLG Bern                    SUI       8667784   09:47  
 75133 Erkki Laine               Angelniemen Ankkuri         FIN       9102723   09:49  
 75035 Edi Baumgartner           ULUS REISEWELT              SUI       8170644   09:51  
 75165 Roland Nord               Lindebygdens OK             SWE       25020     09:53  
 75189 Rune Radestrom            Snattringe SK               SWE       1430205   09:55  
 75202 Roland Sandahl            Annebergs GIF               SWE       27739     09:57  
 75150 Oeystein Madsen           Haugerud IF                 NOR       8719012   09:59  
 75124 Jorma Kemppi              Navi senjor                 FIN       1393019   10:01  
 75142 Knut Lindlov              OK Moss                     NOR       234726    10:03  
 75098 Oscar Henrik Hvoslef      IK Stern                    NOR       7201243   10:05  
 75144 Bjoern Linnersjo          OK Orion                    SWE       27256     10:07  
 75218 Jyri Tahemaa              TON OK                      EST       7207759   10:09  
 75069 Jon Clemet Fougner        Heming orientering          NOR       8719006   10:11  
 75077 Rune Gunnarsson           Nassjo OK                   SWE       245832    10:13  
 75174 Alf Olsson                Forserums SOK               SWE       29815     10:15  
 75024 Roland Alsen              OK Roxen                    SWE       9191326   10:17  
 75201 Markku Salo               Lahden Suunnistajat 37      FIN       9201560   10:19  
 75066 Odd Fjordheim             IL BUL Tromsoe              NOR       1009848   10:21  
 75231 Per Vold                  Fana IL                     NOR       7100052   10:23  
 75185 Mati Poom                 OK TON                      EST       510444    10:25  
 75025 Olle Andersson            IFK Mora OK                 SWE       42309     10:27  
 75134 Eero Lampi                Paijat Rasti                FIN       7316      10:29  
 75194 Leif Roald Roehjell       Byasen IL                   NOR       1304004   10:31  
 75072 Staffan Gantelius         Vallentuna Osseby OL        SWE       2119769   10:33  
 75107 Perolof Johansson         OK Klyftamo                 SWE       7553998   10:35  
 75219 Mihhail Taivere           OK Kape                     EST       2088111   10:37  
 75065 Trond Feiring             Hamar OK                    NOR       8650216   10:39  
 75083 Per Johan Haugland        Aarstad IL                  NOR       343903    10:41  
 75064 Ivan Ernvid               Ulricehamns OK              SWE       1940128   10:43  
 75057 Tom Edelsten              Guildford Orienteers        GBR       8040743   10:45  
 75061 Brian Ellis               Greater Vancouver Orienteer CAN       8650171   10:47  
 75055 Tormod Dahlen             Ringerike OL                NOR       334234    10:49  
 75200 Raimo Salminen            OK Pan Kristianstad         SWE       354710    10:51  
 75089 Keith Henderson           Wimborne Orienteers         GBR       8641526   10:53  
 75113 Gytis Juska               OK Labirintas               LTU       400250    10:55  
 75172 Rolf Ohrn                 Nynashamns OK               SWE       2132235   10:57  
 75135 Magnus B Landstad         Freidig                     NOR       770004    10:59  
 75056 Vilis Dubrovskis          Seniors OK                  LAT       2049461   11:01  
 75154 Bengt Mattiasson          Sodertalje Nykvarn Orienter SWE       7027089   11:03  
 75132 Matti Kyostila            Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       7208192   11:05  
 75054 Dieter Conrad             SV Wissenschaft Quedlinburg GER       8670364   11:07  
 75167 Peteris Novikovs          Kapa OK                     LAT       8480807   11:09  
 75062 Pekka Elomaa              Espoon Suunta               FIN       1396131   11:11  
 75109 Juhani Jokinen            Maarian Mahti               FIN       8719008   11:13  
 75230 Leidulv Vinje             Nidaroest OK                NOR       1003357   11:15  
 75085 Stig Heerman              Rasti Lukko                 FIN       218385    11:17  
 75225 Thorolf Trolsrud          Botne SK                    NOR       8270644   11:19  
 75206 Knut Skjesol              Wing OK                     NOR       334137    11:21  
 75027 Hans Andersson            Vasteras SOK                SWE       9411016   11:23  
 75182 Hans Persson              OK Algen                    SWE       8719048   11:25  
 75195 Kjell Gorm Roekke         Tyrving IL                  NOR       1201030   11:27  
 75040 Helge Bjaaland            Heming orientering          NOR       8650347   11:29  
 75029 Risto Anjala              Lahden Suunnistajat 37      FIN       8659167   11:31  
 75046 Ernst Bonek               Naturfreunde Wien           AUT       7289      11:33  
 75131 Martti Kuivala            Helsingin Suunnistajat      FIN       7210254   11:35  
 75095 Bengt Holmstrom           Kimito SF                   FIN       1304009   11:37  
 75092 Dagfinn Hole              Bergens TF                  NOR       8004771   11:39  
 75170 Roland Offrell            Frosta OK                   SWE       8001962   11:41  
 75076 Timo Gronroos             MS Parma                    FIN       8201965   11:43  
 75205 Risto Sirola              Keravan Urheilijat          FIN       1396113   11:45  
 75216 Ole Svendsen              OK Roskilde                 DEN       501138    11:47  
 75044 Roar Bjordal              Oppsal Orientering          NOR       8268896   11:49  
 75221 Anders Taraldrud          Indre Ostfold OK            NOR       334196    11:51  
 75101 Stig Israelsson           OK Tyloskog                 SWE       9410906   11:53  
 75097 Kurt Huber                ULUS REISEWELT              SUI       8113485   11:55  
 75207 Rolf Skoglund             Sodertalje Nykvarn Orienter SWE   10  28467     11:57  
 75164 Flemming Noergaard        OK Pan Aarhus               DEN   9   8630962   11:59  
 75073 Ake Gatelid               OK Skogshjortarna           SWE   8   2083775   12:01  
 75191 Timo Rapakko              Suomusjarven Sisu           FIN   7   421216    12:03  
 75026 Goran Andersson           Stigmannen Karlshamns OK    SWE   6   11800     12:05  
 75086 Ivar Helgesen             Soerreisa OL                NOR   5   2133185   12:07  
 75112 Olavi Junttila            Helsingin Suunnistajat      FIN   4   8722019   12:09  
 75053 Helmut Conrad             USV TU Dresden              GER   3   8501901   12:11  
 75108 Kalle Johansson           OK Skogshjortarna           SWE   2   7542091   12:13  
 75122 Raimo Karvonen            Suomusjarven Sisu           FIN   1   8045144   12:15  

M75B
4300m 12CP Climb 95m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 75110 Seppo Jokipelto           Hollolan Urheilijat 46      FIN       219042    09:32  
 75118 Unto Kanerva              Rasti Jyry                  FIN       8650219   09:34  
 75186 Zdenko Prochazka          Oddil OB Kotlarka           CZE       8051800   09:36  
 75180 Elmo Parna                OK Lehola                   EST       1398310   09:38  
 75084 Rauno Hedenstrom          Maarian Mahti               FIN       2087990   09:40  
 75080 Ingar Haakonsen           Kongsberg OL                NOR       245860    09:42  
 75213 Tim Sowood                INVOC                       GBR       8657604   09:44  
 75187 Ian Pyrah                 Edinburgh Southern Orientee GBR       8630894   09:46  
 75028 Kurt Andersson            Enebybergs IF               SWE       895433    09:48  
 75181 Inge Persson              FK Boken                    SWE       2107546   09:50  
 75184 Eino Pohjola              Pohjola Group               FIN       338684    09:52  
 75208 Eigil Soerli              Malvik il                   NOR       7210079   09:54  
 75148 Simo Luoma                Pihkaniskat                 FIN       1405610   09:56  
 75236 Lars Wahlstrom            Istrums SK                  SWE       1999409   09:58  
 75116 Pentti Kamarainen         Hiidenkiertajat             FIN       2127073   10:00  
 75156 David Mawdsley            Manchester and District Ori GBR       8181041   10:02  
 75070 Rolf Gabrielsson          Falkopings AIK OK           SWE       30674     10:04  
 75067 Roar Forbord              Malvik il                   NOR       889139    10:06  
 75235 Acke Wahlander            Goteborg Majorna OK         SWE       260919    10:08  
 75140 Kenneth Lindborg          Hassleholms OK              SWE       2050839   10:10  
 75115 Gerhard Kaempfer          HSG Merseburg               GER       1551      10:12  
 75021 Karl Erik Aberg           Espoon Suunta               FIN       7208157   10:14  
 75099 Martin Ilves              RSK Johvikas                EST       418185    10:16  
 75068 Sven Erik Forsell         Skaneslattens OL            SWE       9664311   10:18  
 75117 Pentti Kamila             Laihian Luja                FIN       8657328   10:20  
 75220 Ants Tamm                 OK TON                      EST       2139274   10:22  
 75136 Flemming Larsen           Helsingoer SOK              DEN       1395512   10:24  
 75114 Keijo Jylha               Jamsan Retki Veikot         FIN       8201960   10:26  
 75232 Toivo Voudinmaki          Mullsjo SOK                 SWE       7206820   10:28  
 75166 Ake Nordberg              OK Klyftamo                 SWE       204693    10:30  
 75039 John Erik Bergstrand      Varend GN                   SWE       10315     10:32  
 75137 Lars Ake Larsson          OK Tranan                   SWE       354072    10:34  
 75214 Bo Sunden                 Karlsbyhedens OK            SWE       2068901   10:36  
 75183 Ove Petersson             Sundsvalls OK               SWE       15485     10:38  
 75173 Bertil Olofsson           Andrarums IF                SWE       240952    10:40  
 75157 Phil Mellebeek            hamok                       BEL       9047005   10:42  
 75105 Sven Jacobsson            IF Thor                     SWE       27602     10:44  
 75030 Janis Aprubis             Prizma OK                   LAT       1007370   10:46  
 75222 Jaakko Teppo              Aron Haka                   FIN       7208426   10:48  
 75179 Vesa Paavola              Epilan Esa                  FIN       8201935   10:50  
 75143 Gosta Lindman             Finspangs SOK               SWE       261486    10:52  
 75087 Pentti Helminen           Jamsan Retki Veikot         FIN       305768    10:54  
 75041 Rolf Bjarud               Vasterbergslagens OL        SWE       262601    10:56  
 75047 Hans Bossert              OL Zimmerberg               SUI       1400764   10:58  
 75038 Bengt Bergqvist           Stigmannen Karlshamns OK    SWE       43702     11:00  
 75042 Ronald Bjerva             Drangedal OL                NOR       1304021   11:02  
 75090 Knut Hoeoek               OK Klyftamo                 SWE       19265     11:04  
 75111 Ingemar Jonsson           Hallstahammars OK           SWE       600213    11:06  
 75175 Bjorn Oqvist              Fredrikshofs IF Skid and OK SWE       30073     11:08  
 75212 Seppo Sorri               Pihtiputaan Tuisku          FIN       7208156   11:10  
 75176 Jaan Orav                 TON OK                      EST       305825    11:12  
 75074 Lars Martin Gjein         Stokke IL                   NOR       1402977   11:14  
 75204 Reijo Seitajoki           Rasti Jyry                  FIN       9101387   11:16  
 75081 Vesa Haarala              Liperin Taimi Suunnistus    FIN       2037369   11:18  
 75126 Kurt Kisslig              Waxholms OK                 SUI       8719031   11:20  
 75149 Jukka Luukko              Lahden Suunnistajat 37      FIN       7000111   11:22  
 75145 Gunnar Lofkvist           Bjursas OK                  SWE       1411851   11:24  
 75147 Bjorn Walter Ludvigsen    IF Sturla                   NOR       7000015   11:26  
 75082 Mogens Hansen             OK Skaermen                 DEN       504434    11:28  
 75226 Aimo Ukkonen              Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       7207760   11:30  
 75075 Christer Gronblad         Harlovs IF                  SWE       445369    11:32  
 75198 Pentti Saario             Loimaan Jankko              FIN       1424723   11:34  
 75060 Bjorn Ekholm              Vasteras SOK                SWE       9430624   11:36  
 75049 Hakan Brost               Malmo OK                    SWE       444060    11:38  
 75119 Ake Karlsson              SOK Traff                   SWE       2800759   11:40  
 75177 Magnar Ovreas             Botne SK                    NOR       7011942   11:42  
 75121 Hans Karlsson             OK Orinto                   SWE       19115     11:44  
 75129 Hans Kruskopf             Korsnas IF OK               SWE       8100943   11:46  
 75240 Juris Zvirgzds            Seniors OK                  LAT       8417200   11:48  
 75130 Nikolai Kuha              OK Kape                     EST       2019005   11:50  
 75155 Per Ake Mattsson          Kimito SF                   FIN       8650348   11:52  
 75037 Henrik Bergman            OK Linne                    SWE       33558     11:54  
 75203 Peter Searle              Bendigo Orienteers          AUS       8660484   11:56  
 75217 Bengt Ake Svensson        IK Ymer                     SWE       8430112   11:58  
 75162 Goran Nilsson             Valbo AIF                   SWE       427766    12:00  
 75031 Odd Aure                  Drangedal OL                NOR       334146    12:02  
 75032 Juhan Bachmann            RSK Johvikas                EST       1411932   12:04  
 75093 Jerry Holm                Eskilstuna OL               SWE       304924    12:06  
 75123 Heinz Keller              ULUS REISEWELT              SUI       8665933   12:08  
 75071 Derek Gale                Derwent Valley Orienteers   GBR       8263499   12:10  

M75C
3480m 9CP Climb 70m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 75059 Magne Eidem               Selbu OK                    NOR       8008508   10:03  
 75192 Lars Erik Rask            Vasteras SOK                SWE       9420423   10:05  
 75234 Ilkka Vuorinen            Rasti Piikkio               FIN       1004494   10:07  
 75058 Arild Olav Eggen          Fana IL                     NOR       334043    10:09  
 75196 Kenneth Rosen             Goteborg Majorna OK         SWE       14122     10:11  
 75120 Arne Karlsson             OK Tor                      SWE       352294    10:13  
 75159 Rudolf Murk               OK Voru                     EST       211464    10:15  
 75151 Raimo Maki Laurila        Kangasala SK                FIN       2058189   10:17  
 75168 Ernst Odermatt            Individual                  SUI       2043954   10:19  
 75096 Gyorgy Horvati            Tyrving IL                  NOR       411976    10:21  
 75233 Lasse Vraale              IF Sturla                   NOR       9434055   10:23  
 75210 Lars Sonsterod            SOK68                       SWE       353640    10:25  
 75171 Yotaro Ogasawara          Tokyo orienteering club     JPN       8630956   10:27  
 75023 Gunnar J Alsaker          Aarstad IL                  NOR       334054    10:29  
 75022 Ulf Alenius               IFK Lidingo SOK             SWE       15109     10:31  
 75158 Oern Midttun              Bergens TF                  NOR       1304037   10:33  
 75128 Kalevi Korpela            Tampereen Pyrinto           FIN       1005918   10:35  
 75079 Reijo Haaja               Valkeakosken Haka           FIN       1361943   10:37  
 75161 Hans Nielsen              OK HTF Haderslev            DEN       2112881   10:39  
 75102 Kiyoshi Ito               Wanderers                   JPN       7208418   10:41  
 75229 Jean Pierre Van Der Cruys FRSO Belgium                BEL       1393109   10:43  
 75239 Brian Yates               Edinburgh Southern Orientee GBR       8975310   10:45  
 75228 Tadaaki Unno              Kawagoe OLC                 JPN       1304238   10:47  
 75146 Vello Loorits             OK Orion                    EST       1395403   10:49  
 75224 Kalju Tilk                OK Orion                    EST       9102805   10:51  
 75215 Henry Sundsetvik          OL Trollelg                 NOR       334023    10:53  
 75197 Heikki Rusko              Vaajakosken Tera            FIN       8380004   10:55  
 75160 Vladimir Nemec            Hana Orienteering           CZE       8100015   10:57  
 75209 Olav Solberg              Boe OL                      NOR       7000009   10:59  
 75106 Jan Johansson             Andrarums IF                SWE       16986     11:01  
 75125 Rein Kiisler              OK West                     EST       2014930   11:03  
 75051 Gunnar Bryst              Hjobygdens OK               SWE       1939504   11:05  
 75088 Bjorn Helstrup            Fredensborg OK              DEN       302160    11:07  
 75034 Anthony Barrable          Royal Air Force Orienteerin GBR       8007444   11:09  
 75094 Lars Ake Holm             Linkopings OK               SWE       259089    11:11  
 75127 Lars Magne Klovning       Porsgrunn OL                NOR       510929    11:13  
 75100 Nobuchika Imai            Wanderers                   JPN       7207954   11:15  
 75048 Holger Bostrom            Hyvinkaan Rasti             FIN       8647000   11:17  
 75050 Tore Brurok               Nidaroest OK                NOR       1004085   11:19  
 75141 Osmo Lindeman             Helsingin Suunnistajat      FIN       7202707   11:21  
 75211 Georg Sooberg             OK Voru                     EST       8662661   11:23  
 75227 Zdenek Ulehla             OK JISKRA NOVY BOR          CZE       2090863   11:25  
 75103 Tereshchenkov Ivan        SmolOrient                  RUS       1005304   11:27  
 75036 Ake Berglund              Hogakers OK                 SWE       2104088   11:29  
 75169 Arne Oefsthus             Asker Skiklubb              NOR       889145    11:31  
 75193 Paavo Rintala             Palo 88                     FIN       2145373   11:33  
 75078 Roland Gustavsson         OK P4                       SWE       241668    11:35  
 75153 Stelvio Manfrin           Orienteering Prato          ITA       2133175   11:37  
 75178 Arvo Paavilainen          IPR                         FIN       7330      11:39  
 75223 Jens Aaris Thisted        Soelleroed OK               DEN       7300009   11:41  
 75052 Van Collie Claude         HOC                         BEL       300877    11:43  
 75043 Finn Bjoergum             Nidaroest OK                NOR       1009841   11:45  
 75163 Sven Arne Nilsson         OK Klemmingen               SWE       9027201   11:47  
 75091 Olav T Hoiaas             Vang Orienteringsklubb      NOR       8651773   11:49  
 75199 Markku Salmela            Riihimaen Suunnistajat      FIN       430673    11:51  
 75238 Christer Westberg         IFK Goteborg                SWE       14207     11:53  

M80A
4260m 12CP Climb 95m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 80115 Tapio Patana              Vetelin Urheilijat          FIN       8664204   09:32  
 80078 Esko Kilo                 Lappeen Riento              FIN       1417511   09:34  
 80040 Kuno Ekdahl               OK P4                       SWE       403629    09:36  
 80118 Heino Peeterson           OK West                     EST       302841    09:38  
 80134 Arne Chr Scheie           Ostmarka OK                 NOR       243567    09:40  
 80155 Jyrki Viiri               Hirvensalon Heitto          FIN       8082020   09:42  
 80133 Jardar Sandstad           Selbu OK                    NOR       1009829   09:44  
 80023 Basil Baldwin             Goldseekers Orienteers      AUS       9200642   09:46  
 80063 Jaroslav Havlik           Sportcentrum Jicin          CZE       8338383   09:48  
 80099 Lev Migdalski             RSK Johvikas                EST       2124458   09:50  
 80047 Sveinung Fristad          Askvoll og Holmedal IL      NOR       334124    09:52  
 80082 Jaroslav Krtensky         OK JISKRA NOVY BOR          CZE       2090839   09:54  
 80081 Odd Kletteli              Baekkelagets SK             NOR       2077268   09:56  
 80029 Ulf Bolinder              Vasteras SOK                SWE       9111213   09:58  
 80057 Viacheslav Grishukhin     Moscow Dinamo               RUS       7204876   10:00  
 80111 Toshio Onoye              OLP Hyogo                   JPN       ChangeSI  10:02  
 80152 Kurt Valery               Tisvilde Hegn OK            DEN       8201926   10:04  
 80080 Knut Kjemhus              Kongsberg OL                NOR       451058    10:06  
 80119 Kjell Persson             Mariestads FK               SWE       702005    10:08  
 80075 Holger Karlsmose          Individual                  DEN       302064    10:10  
 80126 Stig Roos                 OK Linne                    SWE       42471     10:12  
 80120 Tonu Raid                 SK Saue Tammed              EST       9200598   10:14  
 80058 Urban Gullberg            OK Linne                    SWE       29762     10:16  
 80127 Onni Rosenqvist           Suosmeren Salpa             FIN       8651774   10:18  
 80114 Seppo Paavola             Epilan Esa                  FIN       8201943   10:20  
 80087 Arnfinn Langeland         Byasen IL                   NOR       1009812   10:22  
 80129 Bruno Rufenacht           ULUS REISEWELT              SUI       8190939   10:24  
 80145 Guido J Studer            OLV Luzern                  SUI       8201918   10:26  
 80157 Oleg Zhukov               Rus veteran                 RUS       2056916   10:28  
 80030 Torild Bornetun           Skillingaryds Frisksportklu SWE       7750921   10:30  
 80096 Jon Vegard Lunde          Lillehammer OK              NOR       1009696   10:32  
 80068 Axel Ingvaldsen           TIF Viking                  NOR       7201218   10:34  
 80028 Carl Bamse Bjorseth       Bodo og omegn IF Orienterin NOR       334081    10:36  
 80139 Evgeny Shirokov           Aeroflot                    RUS       2008217   10:38  
 80088 Per Larsson               Jonkopings OK               SWE       409289    10:40  
 80062 Stig Arild Haugskott      OL Trollelg                 NOR       9179588   10:42  
 80153 John Vallin               OK Hedstrommen              SWE       236930    10:44  
 80124 Raimo Reunanen            Vakka Rasti                 FIN       6624      10:46  
 80071 Jorgen Jensen             Helsingoer SOK              DEN       2077777   10:48  
 80140 Rodrigo Slavins           Latvian Orienteering Federa LAT       8008999   10:50  
 80094 Arno Licis                Ozons                       LAT       2128395   10:52  
 80122 Tore Stein Rasmussen      Tonsberg og omegn OL        NOR       230136    10:54  
 80131 Kosti Salmela             Pihtiputaan Tuisku          FIN       8452019   10:56  
 80034 Anders Carlsson           Skaneslattens OL            SWE       1391130   10:58  
 80112 Michel Ooms               Omega                       BEL       8303042   11:00  
 80059 Bjorn Gunneroed           Asker Skiklubb              NOR       7209378   11:02  
 80041 Olavi Erkkila             Hameenlinnan Suunnistajat   FIN       6643      11:04  
 80149 Olav Totland              Fana IL                     NOR       1010165   11:06  
 80038 Torsten Dalstrom          Kvarnsvedens GoIF OK        SWE       15300     11:08  
 80056 Jurii Grishanov           Rus veteran                 RUS       1302298   11:10  
 80142 Svein Soleroed            OL TotenTroll               NOR       1584138   11:12  
 80090 Kai Laursen               Aalborg OK                  DEN       351408    11:14  
 80026 Edvin Berg                Bodo og omegn IF Orienterin NOR       1424724   11:16  
 80132 Rune Sandberg             Hallstahammars OK           SWE       910902    11:18  
 80143 Alfred Steiner            ULUS REISEWELT              SUI       8404036   11:20  
 80060 Rihko Haarlaa             Helsingin Suunnistajat      FIN       62840     11:22  
 80051 Guenter Gohde             TurnKlubb zu Hannover       GER       8140339   11:24  
 80031 Arthur Boyt               DEVON                       GBR       261809    11:26  
 80048 Elling Froevoll           Sturla IF                   NOR       9190439   11:28  
 80147 Veijo Tahvanainen         Lahden Suunnistajat 37      FIN       9201554   11:30  
 80076 Roland Karlsson           Ronneby OK                  SWE       2126005   11:32  
 80150 Niilo Tuominen            Rasti Pernio                FIN       1005559   11:34  
 80121 Heikki Rantala            Epilan Esa                  FIN   10  8201954   11:36  
 80022 Sivert Axelsson           Kalmar OK                   SWE   9   36419     11:38  
 80108 Stig Oest                 Korsnas IF OK               SWE   8   38043     11:40  
 80151 Jon Tyldum                Rudsbygd IL                 NOR   7   341338    11:42  
 80105 Svante Nystrom            Vasterbergslagens OL        SWE   6   304982    11:44  
 80035 Rune Carlsson             Sundbybergs IK              SWE   5   19416     11:46  
 80091 Alois Laznicka            Hana Orienteering           CZE   4   425533    11:48  
 80141 Knud Soerensen            OK Pan Aarhus               DEN   3   ChangeSI  11:50  
 80072 Ove Johansson             OK Jarnbararna              SWE   2   2095421   11:52  
 80113 Gunnar Osterbo            Freidig                     NOR   1   8004322   11:54  

M80B
3460m 8CP Climb 70m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 80039 Tor Drage                 Haugerud IF                 NOR       22531     09:32  
 80104 Alpo Nisula               Erapirkat                   FIN       2037363   09:34  
 80032 Eric Bucher               Swiss O Tours               SUI       8655204   09:36  
 80049 Igor Geichenko            Lytkarino                   RUS       2040726   09:38  
 80136 Roger Schrago             CA Rose                     SUI       8742019   09:40  
 80102 Jarle Nestvold            OL Trollelg                 NOR       1304015   09:42  
 80077 Servo Kasi                Keravan Urheilijat          FIN       406020    09:44  
 80033 Gunnar Bylund             Rydboholms SK               SWE       225123    09:46  
 80106 Folke Nystrom             Vasterbergslagens OL        SWE       37094     09:48  
 80064 Kaspar Hofmann            OL Zimmerberg               SUI       8646134   09:50  
 80066 Sedney Hugosson           Lunds OK                    SWE       10079     09:52  
 80117 Rolf Arvid Leijon Pederse Alta O lag                  NOR       421442    09:54  
 80069 Serban Ionescu            ACS Sanatatea Ploiesti      ROU       1007381   09:56  
 80107 Olav Odgaard              Odense Orienteringsklub     DEN       8637577   09:58  
 80073 Olli Juntunen             Helsingin Suunnistajat      FIN       415567    10:00  
 80103 Sture Nilsson             STOCKHOLMSPOLISENS IF OF    SWE       227038    10:02  
 80097 Leif Lundquist            Enebybergs IF               SWE       227349    10:04  
 80053 Guy Goodair               East Pennine Orienteering C GBR       8001888   10:06  
 80130 Seppo Saario              MS Parma                    FIN       8201904   10:08  
 80146 Ake Sundberg              Fagersta OK                 SWE       306991    10:10  
 80043 Ulf Eskilsson             OK Sodertorn                SWE       1393072   10:12  
 80095 Larserik Lindell          Vasby OK                    SWE       41614     10:14  
 80079 Lars Kjellman             Vandrarringen               SWE       9051139   10:16  
 80042 Oddvar Erlien             Vingelen                    NOR       1393114   10:18  
 80037 Gunnar Dahlstrom          Fredrikshofs IF Skid and OK SWE       1310401   10:20  
 80109 Edmund Olsen              NTNU Bedrift IL             NOR       334139    10:22  
 80074 Uladzimir Kandratsyeu     Belaya Rus SOC              BLR       223441    10:24  
 80144 Bjoern Stroemme           TIF Viking                  NOR       1421505   10:26  
 80128 Dolfi Rotovnik            Tisvilde Hegn OK            DEN       8243148   10:28  
 80024 Peter Bellarby            Grampian Orienteers         GBR       826013    10:30  
 80055 Andrew Gregory            Manchester and District Ori GBR       8634090   10:32  
 80092 Ojars Leikarts            TAKA TOK                    LAT       2077168   10:34  
 80083 Leonid Kuklin             Rus veteran                 RUS       1393561   10:36  
 80045 Rodney Freeburn           Norfolk Orienteering Club   GBR       203360    10:38  
 80046 Alexander Friedman        ISR OC Tel Aviv ASA         ISR       230740    10:40  
 80100 Jan Mikulecky             OK 99 Hradec Kralove        CZE       8084000   10:42  
 80052 Peter Gonczi              TabaniSpa                   HUN       8390422   10:44  
 80138 Rod Shaw                  East Pennine Orienteering C GBR       1401533   10:46  
 80070 Nobuhiro Ishida           Aichi OLC                   JPN       2800648   10:48  
 80093 Eberhard Lemnitzer        Kaulsdorfer OLV             GER       1407598   10:50  
 80116 John Pearson              COTE66                      GBR       9102284   10:52  
 80123 Magnar Reppesgaard        Hedrum OL                   NOR       1304023   10:54  
 80156 Juhani Vuorela            Espoon Akilles              FIN       335869    10:56  
 80086 Matti Lainema             MS Parma                    FIN       1011939   10:58  
 80110 Ragnar Olsson             Ronneby OK                  SWE       590821    11:00  
 80148 Takashi Terao             Yokohama OLC                JPN       338605    11:02  
 80154 Frans Van De Moortel      Omega                       BEL       8001500   11:04  
 80065 Gerhard Horn              TGV Horn                    SUI       9200007   11:06  
 80067 Mauno Iivonen             Erapirkat                   FIN       2037367   11:08  
 80027 Mats Birgersson           Forserums SOK               SWE       29811     11:10  
 80036 Vadims Chernishevs        Ziemelkurzeme OK            LAT       2008879   11:12  
 80005 Aldis Priedītis           Vaidava                     LAT       8080881   11:14  
 80061 Eivind Hagen              Hadeland OL                 NOR       338663    11:16  
 80098 Frank Martindale          3Roc                        GBR       8229242   11:18  
 80125 Lars Roos                 Attunda OK                  SWE       1060839   11:20  
 80021 Roger Andersson           Kristinehamns OK            SWE       1890228   11:22  
 80025 Miroslav Beranek          OK JISKRA NOVY BOR          CZE       8550      11:24  
 80135 Peter Schoppe             HSG Merseburg               GER       6463      11:26  
 80089 Kalervo Laurila           Kangasala SK                FIN       2058144   11:28  
 80101 Egon Neregaard            Tisvilde Hegn OK            DEN       551438    11:30  
 80054 Otto Grahl Nielsen        Bergens TF                  NOR       1304016   11:32  
 80085 Tapani Laine              Kuopion Suunnistajat        FIN       2056215   11:34  
 80044 Bendt Frandsen            Farum OK                    DEN       2083220   11:36  
 80084 Rein Kyttim               OK Orion                    EST       8648947   11:38  
 80050 Oddvar Gjelstad           Sandefjord OK               NOR       1424725   11:40  

M85A
3380m 9CP Climb 75m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 85023 Rolf Andersson            Rimbo SOK                   SWE       7516043   09:43  
 85033 Martin Hutzli             ULUS REISEWELT              SUI       8281132   09:45  
 85040 Peter Larsen              Helsingoer SOK              DEN       308061    09:47  
 85034 Johan Jansson             Vaxjo OK                    SWE       27167     09:49  
 85052 Othmar Sauter             ULUS REISEWELT              SUI       8644802   09:51  
 85049 Nils Ragstedt             IS Kullen                   SWE       259442    09:53  
 85053 Johannes Sollid           Verdal OK                   NOR       220201    09:55  
 85030 Paul Forseth              OL Trollelg                 NOR       710516    09:57  
 85032 Svein Haukaas             Aarstad IL                  NOR       8004276   09:59  
 85045 Lars Eric Malmqvist       Vaxjo OK                    SWE       15960     10:01  
 85036 Edmund Keil               Bielefelder TG              GER   10  2534      10:03  
 85044 Eero Liski                Salon Viesti                FIN   9   9201536   10:05  
 85042 Pertti Laurila            Espoon Suunta               FIN   8   2078935   10:07  
 85038 Stanislavs Kojalovics     Seniors OK                  LAT   7   207693    10:09  
 85054 Atsushi Takahashi         Tama OL                     JPN   6   8201970   10:11  
 85025 Palle Bay                 Koege OK                    DEN   5   8664242   10:13  
 85048 Janis Pommers             TAKA TOK                    LAT   4   8680099   10:15  
 85039 Heikki Lario              Rastivarsat                 FIN   3   7208152   10:17  
 85026 Peo Bengtsson             OK Pan Kristianstad         SWE   2   502218    10:19  
 85050 Georg Reischl             TV Osterhofen               GER   1   8011942   10:21  

M85B
2740m 7CP Climb 60m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 85051 Juhani Salmenkyla         Helsingin Suunnistajat      FIN       2078947   10:27  
 85028 Asko Brax                 Tampereen Pyrinto           FIN       9102134   10:29  
 85027 Rolf Blom                 Frolunda OL                 SWE       11578     10:31  
 85035 Einar Jorundland          OK Sor                      NOR       9665378   10:33  
 85057 Mieczyslaw Zielczynski    Atomy                       POL       1415383   10:35  
 85056 Stanislav Valla           Hana Orienteering           CZE       53321     10:37  
 85024 Ville Asikainen           XYZ                         FIN       9201545   10:39  
 85046 Per Mathismoen            Fana IL                     NOR       334065    10:41  
 85031 Milan Hanak               VSK CVUT Fakulta Stavebni P CZE       51964     10:43  
 85037 Feliks Kipper             OK Orion                    EST       305430    10:45  
 85055 Gunnar Timner             Umea OK                     SWE       9080910   10:47  
 85022 Arvo Ali Rantala          Loimaan Jankko              FIN       2078937   10:49  
 85043 Kalle Leppanen            Rasti E4                    FIN       9201541   10:51  
 85002 Johannes Ijas             Keravan Urheilijat          FIN       1004033   10:53  
 85041 John Larsson              Vastvarmlands OK            SWE       999977    10:55  
 85021 Nils Erik Aberg           Tjallmo Godegards OK        SWE       2119543   10:57  
 85047 Pentti Pelkonen           Keski Karjalan Rasti        FIN       2078936   10:59  
 85029 Svend Fladberg            Koege OK                    DEN       2128811   11:01  

M90A
2300m 7CP Climb 40m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 90023 Arvo Majoinen             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN   4   251166    09:33  
 90024 Stanislaw Wysocki         KS Spojnia Warszawa         POL   3   881580    09:35  
 90022 Rune Isaksson             Helsingborgs SOK            SWE   2   802005    09:37  
 90021 Kurt Dose                 Koege OK                    DEN   1   302087    09:39  

W35A
8170m 19CP Climb 200m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 35559 Iuliia Prianichnikova     Yaroslavl                   RUS       2107606   09:33  
 35524 Julia Bolshakova          Legenda                     RUS       8665949   09:35  
 35529 Anna Elovaara Salmi       Helsingin Suunnistajat      FIN       7652710   09:37  
 35578 Alla Zinina               Kuzmolovo                   RUS       8652983   09:39  
 35571 Hanna Tuomisto            Espoon Akilles              FIN       423546    09:41  
 35560 Eeva Rautanen             Tuupovaaran Sepot           FIN       1424728   09:43  
 35536 Terhi Kauppila            Tampereen Pyrinto           FIN       8201917   09:45  
 35535 Tiina Karvonen            Someron Esa                 FIN       8300110   09:47  
 35541 Linda Krumina             Individual                  LAT       8011110   09:49  
 35539 Victoria Kobeleva         O Club Moscow               RUS       8310182   09:51  
 35542 Natallia Kuntsevich       OC Silwan Liuks             BLR       8269177   09:53  
 35550 Masha Milovanova          Kentavr Penza               RUS       2069433   09:55  
 35564 Inna Somova               Black Sea OK                RUS       8077099   09:57  
 35522 Sarah Jane Barrable       South London Orienteers     GBR       8406100   09:59  
 35562 Liudmila Skinder          Belarus Orienteering Federa BLR       7209693   10:01  
 35573 Terekhova Valentina       KoVal i Vagon               RUS       7210442   10:03  
 35552 Heli Noponen              Anttolan Urheilijat         FIN       1009900   10:05  
 35521 Zhukova Anna              Yaroslavl                   RUS       8135513   10:07  
 35540 Kati Korhonen             Suunta Jyvaskyla            FIN       8792019   10:09  
 35574 Tiina Vare                Someron Esa                 FIN   10  8016161   10:11  
 35566 Mia Taini                 Jamsan Retki Veikot         FIN   9   8631663   10:13  
 35568 Tia Tarkiainen            Jamsan Retki Veikot         FIN   8   8650212   10:15  
 35553 Mariia Papazova           Yaroslavl                   RUS   7   8201971   10:17  
 35538 Veera Kiuru               Raja Karjalan Suunnistajat  FIN   6   8651776   10:19  
 35544 Annemari Leskinen         Lynx                        FIN   5   9201947   10:21  
 35561 Liudmila Sapronenkova     Moscow region               RUS   4   8658965   10:23  
 35575 Tatsiana Vaskaboinikava   Belaya Rus SOC              BLR   3   8000136   10:25  
 35531 Anni Heikkonen            MS Parma                    FIN   2   525256    10:27  
 35528 Natalia Efimova           Belgorodskaja obl           RUS   1   8643026   10:29  

W35B
6490m 16CP Climb 155m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 35527 Gabriela Diethelm         Individual                  SUI       8719066   09:32  
 35555 Giulia Pedrazzi           Individual                  SUI       1407713   09:34  
 35572 Ganna Tyufekchieva        Uzana                       BUL       8655586   09:36  
 35545 Hanna Lindholm            Pargas IF                   FIN       8651777   09:38  
 35554 Aurelia Paris             CRCO                        FRA       8198304   09:40  
 35556 Natalja Pelepeca          Madona                      LAT       8665411   09:42  
 35569 Aya Tsukiyama             Tortoise                    JPN       39207     09:44  
 35576 Jennifer Warg             Skizunft Wiesbaden          GER       800022    09:46  
 35533 Kristin Jaeger            Wing OK                     NOR       1424726   09:48  
 35558 Petra Pilatova            KOB Kladno                  CZE       2115739   09:50  
 35570 Ana Maria Tudorache       OK SILVA CAMPINA            ROU       435444    09:52  
 35547 Myra Mcadam               Roxburgh Reivers            GBR       8201984   09:54  
 35577 Tatyana Zakharevich       Individual                  RUS       8658958   09:56  
 35526 Katie Costello            Royal Signals Orienteering  GBR       8657365   09:58  
 35551 Outi Nieminen             Rajamaen Rykmentti          FIN       8654424   10:00  
 35525 Emma Cochrane             HH                          GBR       8181084   10:02  
 35548 Victoria Mccreadie        Royal Signals Orienteering  GBR       8643401   10:04  
 35565 Maria Taanila             Kankaanpaan Suunnistajat    FIN       8651778   10:06  
 35567 Linnea Talltjarn          Umea OK                     SWE       259334    10:08  
 35530 Nataliya Hatsuk           Belarus Orienteering Federa BLR       8660076   10:10  
 35505 Marika Mattila            Helsingin Suunistajat       FIN       1401224   10:12  
 35532 Katja Iivonen             Asikkalan Raikas            FIN       8651775   10:14  
 35537 Maija Kiljunen            Rajamaen Rykmentti          FIN       1393105   10:16  
 35557 Anu Pietilanaho           Hiidenkiertajat             FIN       8201936   10:18  
 35563 Ilona Sliwczynska         Stowarzyszenie Team 360 sto POL       8121278   10:20  
 35549 Paivi Mikkolainen         Valkeakosken Haka           FIN       8650315   10:22  
 35546 Sarah Mcadam              Roxburgh Reivers            GBR       8150158   10:24  
 35523 Brigita Bergmane Atteka   Auseklis IK                 LAT       8188800   10:26  
 35534 Sanna Karjalainen         Kuusankosken Urheiluseura   FIN       1424727   10:28  

W40A
7460m 19CP Climb 180m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 40590 Katri Salo                Helsingin Suunnistajat      FIN       8201930   09:43  
 40562 Sara Loyttyjarvi          Hauhon Sisu                 FIN       1417517   09:45  
 40593 Jessica Sollvander        OK Rodhen                   SWE       9780501   09:47  
 40525 Annika Bjork              OK Linne                    SWE       8719101   09:49  
 40579 Polina Pikhovkina         Sever                       UKR       1300136   09:51  
 40587 Anastasia Routsi          Rasti Jyry                  FIN       7208425   09:53  
 40555 Rasa Kumpyte              OK Levuo                    LTU       201315    09:55  
 40521 Elina Andersone           Saldus OK                   LAT       8719076   09:57  
 40523 Inese Bajare              Eko O                       LAT       8118000   09:59  
 40581 Anna Quayle               OK Nolaskogsarna            SWE       8000255   10:01  
 40528 Leokadija Brazauskaite    Kade OK                     LTU       1414511   10:03  
 40554 Laura Kucinska            AC BEAUCHAMP                LAT       1426070   10:05  
 40557 Iuliia Kuzmicheva         Tula                        RUS       1424208   10:07  
 40558 Sanna Laakso              Hiisirasti                  FIN       8651779   10:09  
 40535 Kheldert Elena            Omega                       RUS       502896    10:11  
 40540 Agne Grigaliunaite        OK Levuo                    LTU       8646226   10:13  
 40548 Hanna Kangasaho           Lynx                        FIN       8650316   10:15  
 40539 Viktoriia Golubeva        Rus veteran                 RUS       1779771   10:17  
 40576 Agne Paspirgelyte         OK Dainava                  LTU       8670403   10:19  
 40538 Ieva Godina               Azimuts OK                  LAT       8208888   10:21  
 40550 Lolita Kauke              Briksnis SK                 LAT       8655475   10:23  
 40541 Elena Gutyar              Spartak Oktyabrskiy         RUS       8664377   10:25  
 40569 Eveliina Muukkonen        Kangasala SK                FIN       8444411   10:27  
 40542 Merike Haugas             OK West                     EST       7000372   10:29  
 40601 Dina Zobena               Purva Bridejs               LAT       8077799   10:31  
 40582 Maaret Rantanen           Jamsan Retki Veikot         FIN       8636166   10:33  
 40583 Ekaterina Rebrova         SKRUM Moscow                RUS       8650294   10:35  
 40599 Reda Velde                OK Azuolas                  LTU       8641000   10:37  
 40545 Taru Ikaheimonen          Espoon Suunta               FIN   10  2048112   10:39  
 40560 Rebecka Lindberg          OK Roslagen                 SWE   9   790213    10:41  
 40567 Ieva Maulina              Briksnis SK                 LAT   8   8188880   10:43  
 40602 Inga Zvinyte              OK Klajunas                 LTU   7   8654932   10:45  
 40527 Irina Borevich            Belie Nochi                 RUS   6   1413257   10:47  
 40598 Merike Vanjuk             OK Kape                     EST   5   8009342   10:49  
 40577 Sanna Paukkunen           MS Parma                    FIN   4   8719085   10:51  
 40522 Paivi Autio               Hiisirasti                  FIN   3   8680106   10:53  
 40585 Sarah Rollins             Southern Navigators Oriente GBR   2   8140776   10:55  
 40600 Galina Vinogradova        Russian Orienteering Federa RUS   1   8000132   10:57  

W40B
6030m 13CP Climb 145m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 40596 Solodukhina Svetlana      SOLODteam                   RUS       8719097   09:42  
 40588 Tereza Maria Rush         Bristol Orienteering Klub   GBR       8070579   09:44  
 40553 Madoka Kogure             ES Kanto Club               JPN       2061243   09:46  
 40530 Barbara Buholzer          ULUS REISEWELT              SUI       8641990   09:48  
 40594 Olga Sorokina             Kedr                        RUS       1633895   09:50  
 40572 Veronika Ondrackova       VSTJ Ekonom Praha           CZE       8719071   09:52  
 40536 Linda Fredh               OK Moss                     NOR       681890    09:54  
 40597 Anu Valkonen              Helsingin Suunnistajat      FIN       8650320   09:56  
 40584 Ilze Roke                 Individual                  LAT       2101445   09:58  
 40526 Natalia Bondarenco        TirasOrient                 MDA       1300758   10:00  
 40595 Liina Sumberg             LSF Pronoking Team          EST       8482662   10:02  
 40549 Evija Karlsone            Ozons                       LAT       7203279   10:04  
 40592 Julia Schlei              OLV Steinberg               GER       410240    10:06  
 40591 Mervi Salo                Punkalaitumen Kunto         FIN       1424731   10:08  
 40566 Maaret Marsynaho          Puolangan Ryhti             FIN       9551224   10:10  
 40534 Jurate Drazdauskiene      OC Levuo                    LTU       8652577   10:12  
 40547 Marketa Janderova         INSCOM Credit Insurance     CZE       8662356   10:14  
 40564 Suvi Manninen             Jamsan Retki Veikot         FIN       7121965   10:16  
 40589 Maria Albertina Sa        ADFA                        POR       1010119   10:18  
 40565 Buzina Marinel            Rostov on Don               RUS       1005132   10:20  
 40570 Ivlieva Natalya           Orienta Kuncevo             RUS       1421683   10:22  
 40546 Sabine Jackisch           SV TU Ilmenau               GER       8121176   10:24  
 40571 Daniela Ondovcikova       KOB Sokol Pezinok           SVK       1888444   10:26  
 40529 Martina Breinerova        ATU Kosice                  SVK       2051442   10:28  
 40574 Anna Orlova               LOSIny53                    RUS       7875885   10:30  
 40532 Ruta Caplikiene           OK Takas                    LTU       8667570   10:32  
 40586 Minna Rotola Pukkila      Kauhajoen Karhu             FIN       7207751   10:34  
 40551 Elena Khramova            VelNovgorod                 RUS       7205516   10:36  
 40556 Kristina Kunina           Orienta SkiO                RUS       1404972   10:38  
 40537 Rahel Gantenbein          OLG Rymenzburg              SUI       1006013   10:40  
 40563 Mervi Luurila             Rasti Jyry                  FIN       7207275   10:42  
 40575 Unna Sisko Palo           Helsingin Suunnistajat      FIN       8650319   10:44  
 40568 Valentyna Mizeriuk        Sever                       UKR       1300196   10:46  
 40580 Eugenia Police            ASD Unione Lombarda         ITA       7101976   10:48  
 40531 Sally Calland             Royal Signals Orienteering  GBR       8643405   10:50  
 40559 Anne Lehtinen             Kauhajoen Karhu             FIN       1424729   10:52  
 40561 Sarah Lindstrom           Ronneby OK                  SWE       8180077   10:54  

W45A
6040m 16CP Climb 150m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 45582 Heli Murto                Rajamaen Rykmentti          FIN       8638576   09:38  
 45608 Jana Skorpilova           Sportcentrum Jicin          CZE       8211303   09:40  
 45622 Annely Viikmaa            OK West                     EST       8662652   09:42  
 45566 Ineta Laizane             Sigulda                     LAT       8070070   09:44  
 45577 Outi Marttila             Espoon Suunta               FIN       1424742   09:46  
 45618 Siiri Vallner             SK Aasa 5                   EST       8171621   09:48  
 45556 Rachel Kirkland           Interlopers                 GBR       8181026   09:50  
 45623 Svetlana Volkova          Suvorovets                  UKR       1300177   09:52  
 45522 Volha Aliakseyeva         OC BNTU                     BLR       250545    09:54  
 45557 Zane Kojalovica           Ozons                       LAT       8719073   09:56  
 45558 Anna Konanova             LSR Russia                  RUS       1411742   09:58  
 45629 Jana Zurynkova            VSTJ Ekonom Praha           CZE       515496    10:00  
 45564 Natalia Kunitskaya        Titan OK                    RUS       8654921   10:02  
 45527 Svetlana Averina          Sokol Perm                  RUS       8664366   10:04  
 45553 Barbara Kastner           Naturfreunde Wien           AUT       8105105   10:06  
 45536 Irina Frolova             Sverdlovsk region           RUS       8641048   10:08  
 45548 Iuliia Ivshina            Sokol Perm                  RUS       8666473   10:10  
 45609 Evija Skrastina           Individuali                 LAT       8653201   10:12  
 45587 Line Nybakken             Espoon Suunta               NOR       616263    10:14  
 45551 Olena Kapara              Individual                  UKR       1300179   10:16  
 45598 Zuzana Postulkova         Hana Orienteering           SVK       8071300   10:18  
 45523 Ingela Alvmyren           Halmstad OK                 SWE       8120519   10:20  
 45580 Hanna Mironava            Kamvol SK                   BLR       7207955   10:22  
 45579 Veronica Minoiu           Clubul Sportiv Univeristate ROU       8000401   10:24  
 45531 Margit Blehner            OK West                     EST       8664203   10:26  
 45561 Olena Kostina             Sever                       UKR       1300193   10:28  
 45547 Maari Idnurm              SK Aasa 5                   EST       8647288   10:30  
 45597 Marie Podrabska           Slavia Liberec orienteering CZE       8670761   10:32  
 45607 Olga Skorobogatova        Foton                       RUS       8130000   10:34  
 45532 Jolanta Bura              Auseklis IK                 LAT       ChangeSI  10:36  
 45578 Lilia Migunova            Tula                        RUS       1302006   10:38  
 45535 Martina Erne              OLG Cordoba                 SUI       8050870   10:40  
 45595 Evandzelina Petukiene     OSK Sakas                   LTU       8651351   10:42  
 45544 Mirka Haataja             Ylikiimingin Nuijamiehet    FIN       1396179   10:44  
 45624 Anke Von Gaza             OLV Uslar                   GER       8649288   10:46  
 45524 Aine Ambraziene           S Sportas                   LTU       8662418   10:48  
 45549 Triin Jaaniste            OK Ilves                    EST       7200979   10:50  
 45530 Nathalie Berlinger        ULUS REISEWELT              SUI       8040171   10:52  
 45572 Adelindina Lopes          COC Clube de Orientacao do  POR       1304241   10:54  
 45628 Yulia Zavialova           Omega                       RUS       1393661   10:56  
 45604 Heidi Salonen             Helsingin Suunnistajat      FIN       8657102   10:58  
 45592 Zaiga Ozolina             Kapa OK                     LAT       ChangeSI  11:00  
 45584 Natalia Naumova           Khabarovsk krai             RUS   10  8170570   11:02  
 45590 Pia Olsson                Skaneslattens OL            SWE   9   7403243   11:04  
 45610 Jana Slamova              ATU Kosice                  SVK   8   7207626   11:06  
 45574 Nina Maki                 Jamsan Retki Veikot         FIN   7   8656943   11:08  
 45627 Romana Zaborilova         OB Jenisovice               CZE   6   8680598   11:10  
 45542 Larisa Gurevich           Chelyabinsk                 RUS   5   8000174   11:12  
 45600 Kirti Rebane              SK Mercury                  EST   4   8640104   11:14  
 45562 Olga Kulik                Nemiga Nord                 BLR   3   8004307   11:16  
 45599 Irita Pukite              Kapa OK                     LAT   2   8181800   11:18  
 45541 Yvonne Gunell             Pargas IF                   FIN   1   8719079   11:20  

W45B
4790m 12CP Climb 90m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 45621 Iveta Velkere             Aluksne OK                  LAT       8645140   09:37  
 45625 Piritta Wartiainen        Espoon Suunta               FIN       8186820   09:39  
 45560 Minna Koskenvuo           Espoon Suunta               FIN       8650321   09:41  
 45546 Katarina Hanelova         OB Zvole                    CZE       9200991   09:43  
 45533 Iuliia Davydova           Rus veteran                 RUS       1633305   09:45  
 45617 Edita Urbanova            SK SKI OB Sternberk         CZE       52480     09:47  
 45555 Liubov Khokhlova          Rus veteran                 RUS       5963      09:49  
 45543 Maisa Gustafsson          Rasti Jyry                  FIN       8651780*  09:51  
 45589 Khorezhenkova Olga        SmolOrient                  RUS       2055969   09:53  
 45569 Tatiana Liabzina          Krasnoyarsk                 RUS       8666490   09:55  
 45565 Olena Kutsenko            Sever                       UKR       1300172   09:57  
 45554 Sanna Ketola              Tampereen Pyrinto           FIN       690004    09:59  
 45559 Anu Koskenvuo             Espoon Suunta               FIN       1398071   10:01  
 45606 Lidija Sirvinskaite       Rudamina OK                 LTU       2118256   10:03  
 45615 Urszula Trykozko          Stowarzyszenie Team 360 sto POL       8072469   10:05  
 45576 Anna Marchenko            U                           RUS       1201071   10:07  
 45601 Marge Rehepapp            Harju KEK RSK               EST       227537    10:09  
 45539 Tatyana Gorbacheva        Ramtruck                    RUS       1005255   10:11  
 45602 Ingrid Rohacova           ATU Kosice                  SVK       2023819   10:13  
 45571 Svitlana Lopatenko        Sever                       UKR       8014407   10:15  
 45611 Eli Stensli               Loten OL                    NOR       8201981   10:17  
 45616 Evgeniia Tsvetkova        Nizhniy Novgorod            RUS       7654327   10:19  
 45603 Stephanie Ross            Orienteering Cincinnati     USA       8652548   10:21  
 45528 Dagmar Behrend            BSV Halle Ammendorf         GER       8666016   10:23  
 45605 Ella Shved                SRD                         EST       8020870   10:25  
 45613 Helga Tezarek             Orienteering Klosterneuburg AUT       8080473   10:27  
 45526 Katja Auvinen             Turun NMKY                  FIN       1424732   10:29  
 45585 Katja Nokka               Rasti 88                    FIN       9102122   10:31  
 45563 Galyna Kulikova           SILIN                       GER       1004414   10:33  
 45586 Alesia Novikova           Black Sea OK                RUS       7209692   10:35  
 45575 Maria Manova              Omega                       RUS       238118    10:37  
 45596 Olga Piskunova            Orien Draiv                 RUS       1409556   10:39  
 45594 Annika Pekkola            Maarian Mahti               FIN       8643001   10:41  
 45568 Vivian Lee                HKOXCC                      HKG       1814383   10:43  
 45538 Natalia Glushakova        Black Sea OK                RUS       2024938   10:45  
 45583 Chernova Natalia          Ulyanovskaya oblast         RUS       8010668   10:47  
 45573 Lina Lytvynenko           OK Carnika                  UKR       1300295   10:49  
 45626 Maria Yashchenko          Omega                       RUS       238071    10:51  
 45525 Carolina Andersson        Kristinehamns OK            SWE       8719004   10:53  
 45581 Tatiana Molodkina         Birobidzhan                 RUS       8667788   10:55  
 45591 Gunilla Oqvist            Fredrikshofs IF Skid and OK SWE       20220     10:57  
 45620 Marina Vashchenko         Birobidzhan                 RUS       8667799   10:59  
 45534 Jolita Domarkiene         OK Versme                   LTU       8662410   11:01  
 45529 Ingunn Berget             As NMBU Orientering         NOR       8472019   11:03  
 45612 Khvastovskaia Svetlana    SmolOrient                  RUS       886887    11:05  
 45550 Anna Jansson              OK Djerf                    SWE       227210    11:07  
 45588 Anu Oksanen               Saarijarven Pullistus       FIN       8650327   11:09  
 45545 Johanna Hallqvist         Ulricehamns OK              SWE       8279401   11:11  
 45593 Marie Josee Parayre       Bay Area Orienteering Club  USA       8668900   11:13  
 45521 Anneli Aas                OK TON                      EST       8088024   11:15  

W50A
5650m 13CP Climb 125m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 50608 Veronika Pavlu            KOB Tretra Praha            CZE       232198    09:32  
 50606 Pirjo Pajarinen           Helsingin Suunnistajat      FIN       1424736   09:34  
 50521 Barbara Adenstedt         Orienteering Klosterneuburg AUT       8130367   09:36  
 50632 Maria Douglas Stilling    FIF Hilleroed Orientering   DEN       ChangeSI  09:38  
 50605 Merike Paapson            OK TON                      EST       660309    09:40  
 50598 Silvia Nolte              TSV Nusse                   GER       8120268   09:42  
 50546 Lotta Haavisto            Turun Suunnistajat          FIN       8630855   09:44  
 50541 Jitka Fajkusova           Hana Orienteering           CZE       8006773   09:46  
 50550 Marjaana Hautaniemi       Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       8044373   09:48  
 50641 Sari Tupitsa              Rasti E4                    FIN       2021812   09:50  
 50537 Lenka Cihakova            Sokol Kostelec nCl          CZE       8667527   09:52  
 50651 Marika Ylikauppila        Hiisirasti                  FIN       8653204   09:54  
 50524 Larisa Andreeva           NOVMERIDIAN                 RUS       8852019   09:56  
 50536 Lise Christensen          TIF Viking                  NOR       1424734   09:58  
 50545 Katri Haataja             Ounasvaaran Hiihtoseura     FIN       8260668   10:00  
 50600 Rita Ojala                JOKA                        EST       7211142   10:02  
 50585 Iben Maag                 Soelleroed OK               DEN       8719060   10:04  
 50612 Galina Pigareva           Mile Sport SPb              RUS       1301595   10:06  
 50544 Tatiana Gurina            Birobidzhan                 RUS       8667800   10:08  
 50595 Piret Niglas              RSK Johvikas                EST       7204664   10:10  
 50631 Corinne Staeuble          ULUS REISEWELT              SUI       8091129   10:12  
 50556 Elin Ilves                OK Kape                     EST       7206054   10:14  
 50636 Liubov Timakova           SPARTA Rostov               RUS       1301467   10:16  
 50525 Svetlana Anori            Snattringe SK               RUS       8650322   10:18  
 50580 Lea Leppik                TA OK                       EST       8012041   10:20  
 50624 Angelina Shmidt           Individual                  RUS       1301577   10:22  
 50539 Natalja Davidenko         OK Saule                    LTU       2097073   10:24  
 50642 Olga Tutynina             Rus veteran                 RUS       8000802   10:26  
 50543 Berit Gummus              IFK Mora OK                 SWE       8630877   10:28  
 50626 Wiebke Sihver             Post SV Dresden             GER       8130668   10:30  
 50526 Ingmarie Aroneng          Bredareds IF                SWE       44447     10:32  
 50644 Marjut Varpula            Espoon Suunta               FIN       8271065   10:34  
 50559 Inger Jalakas             Harju KEK RSK               EST       9200596   10:36  
 50616 Susanna Rokka             Lounais Hameen Rasti        FIN       1399802   10:38  
 50597 Helena Nolan              Edinburgh Southern Orientee GBR       8240466   10:40  
 50569 Helena Kristiansson       Hassleholms OK              SWE       7681220   10:42  
 50551 Helena Havia Kinnala      Angelniemen Ankkuri         FIN       9160567   10:44  
 50522 Elena Afonyushkina        Ramenskoye                  RUS       8060965   10:46  
 50532 Sybylle Boos              ULUS REISEWELT              SUI       8210266   10:48  
 50573 Maria Kvarnlof            OK Roslagen                 SWE       8065040   10:50  
 50620 Dainora Samcenkiene       OSK Sakas                   LTU       8451037   10:52  
 50558 Marika Jaadmaa            OK Voru                     EST       8667291   10:54  
 50554 Manuela Hlosta            LC Erstebank                AUT       670321    10:56  
 50630 Susanne Soderholm         Strangnas Malmby OL         SWE       8201990   10:58  
 50542 Videga Gaigala            Azimuts OK                  LAT       8110222   11:00  
 50607 Virpi Palmen              Espoon Suunta               FIN       1009898   11:02  
 50601 Annika Ottenback          Segersta OK                 SWE       8719087   11:04  
 50548 Rine Hanssen              Byasen IL                   NOR       8662273   11:06  
 50547 Kjersti Holt Hanssen      Maaren OK                   NOR       8719094   11:08  
 50561 Ingrit Kala               Estonian Orienteering Feder EST       8662650   11:10  
 50615 Anneli Rammann            Kooperaator                 EST       8001144   11:12  
 50566 Jana Kink                 OK Kape                     EST       8648508   11:14  
 50646 Liga Virbule              TAKA TOK                    LAT       8657225   11:16  
 50611 Eva Pettersson            Karlskrona SOK              SWE       661215    11:18  
 50584 Elena Lukashova           Belgorodskaja obl           RUS   10  1007602   11:20  
 50549 Monica Hatlen             Snattringe SK               SWE   9   8213737   11:22  
 50613 Tatiana Popova            Chelyabinsk                 RUS   8   1005149   11:24  
 50581 Madeleine Limpar          Attunda OK                  SWE   7   8006607   11:26  
 50593 Marie Morlon              Talant Sport Orientation    FRA   6   9001026   11:28  
 50599 Josefine Nordstrom        OK Triangeln                SWE   5   921107    11:30  
 50587 Natalia Makeichik         Voronezh                    RUS   4   8669915   11:32  
 50623 Tatiana Sekhina           Velikiy Novgorod Acron      RUS   3   7890010   11:34  
 50575 Ilze Lapina               Ziemelkurzeme OK            LAT   2   8666033   11:36  
 50640 Sirra Toivonen            Kangasala SK                FIN   1   8650325   11:38  

W50B
4460m 14CP Climb 85m {Start nr:3 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 50596 Kai Niinepuu              RSK Johvikas                EST       889228    09:33  
 50648 Claudia Wirz              Swiss O Tours               SUI       8636069   09:35  
 50638 Ekaterina Titova          Black Sea OK                RUS       254081    09:37  
 50617 Marjut Rolig              Hauhon Sisu                 FIN       8653202   09:39  
 50635 Cathrine Thorhus          Verdal OK                   NOR       434014    09:41  
 50567 Olga Kraght               Bay Area Orienteering Club  USA       1421752   09:43  
 50590 Brit Vivian Meling        Stavanger Orienteringsklubb NOR       8638367   09:45  
 50534 Natalia Burdanova         Rus veteran                 RUS       333217    09:47  
 50523 Aasa Alsio                IF Hagen                    SWE       8131823   09:49  
 50533 Ann Sofie Brink           Markaryds FK                SWE       1680904   09:51  
 50555 Kirsi Ilmonen             Jamsan Retki Veikot         FIN       8636169   09:53  
 50540 Sonja Ecke Wihan          WAT                         AUT       8631099   09:55  
 50582 Eirin Lodgaard            Byasen IL                   NOR       8650323   09:57  
 50618 Maris Roosipuu            OK TON                      EST       8070366   09:59  
 50560 Brigitta Josef            OLG Suhr                    SUI       345434    10:01  
 50649 Kyoko Yamada              Irumashi OLC                JPN       8640511   10:03  
 50572 Irena Kurklietiene        Rudamina OK                 LTU       1412500   10:05  
 50594 Nadezhda Naumenko         Rus veteran                 RUS       1391084   10:07  
 50563 Auli Kanerva              Suunta Sepot                FIN       8111642   10:09  
 50589 Sandra Mather             South Midlands Orienteering GBR       8645290   10:11  
 50583 Lucy Lou                  Tibro OK                    SWE       8630888   10:13  
 50628 Charlotte Skoglund        Kils OK                     SWE       8719042   10:15  
 50627 Tarja Simola              Lounais Hameen Rasti        FIN       1406439   10:17  
 50610 Martina Petrova           Individual                  CZE       232196    10:19  
 50568 Evelyn Kraintz            OK Maksimir                 CRO       7672905   10:21  
 50639 Eva Tloustova             Hana Orienteering           CZE       52114     10:23  
 50535 Kristiina Butt            Individual                  FIN       8650350   10:25  
 50564 Helve Kansi               OK Lehola                   EST       7210022   10:27  
 50538 Janka Danihelova          Hana Orienteering           CZE       232202    10:29  
 50592 Ewa Misiaczek             Indywidualny Mazowieckie    POL       730740    10:31  
 50574 Inese Lacare              Silva                       LAT       320276    10:33  
 50625 Jaana Shved               SRD                         EST       218320    10:35  
 50621 Jacqueline Schmid         Swiss O Tours               SUI       2113530   10:37  
 50570 Daisy Kroon               RSK Johvikas                EST       1410833   10:39  
 50578 Teija Launis              Raisu Lumous                FIN       902958    10:41  
 50650 Jane Yates                CADOC                       GBR       8662403   10:43  
 50531 Zane Blumberga            Alnis OK                    LAT       1602330   10:45  
 50557 Regina Imhof              ULUS REISEWELT              SUI       8644816   10:47  
 50622 Ute Schoenfeld            SV TU Ilmenau               GER       8050167   10:49  
 50586 Kadre Maalma              RSK Johvikas                EST       7202719   10:51  
 50637 Olga Titenkova            Orion                       BLR       254636    10:53  
 50619 Teija Sahlstrom           Espoon Akilles              FIN       8659178   10:55  
 50647 Annsofi Welander          OK Djerf                    SWE       43714     10:57  
 50562 Kerttu Kanerva            Individual                  FIN       1424735   10:59  
 50528 Vita Avinaite             OK Saule                    LTU       1417437   11:01  
 50579 Riitta Lehvonen           Lapin Veikot                FIN       8653199   11:03  
 50602 Mara Ozola                Individual                  LAT       207953    11:05  
 50643 Dunja Van De Riet         OLifant                     NED       8220267   11:07  
 50591 Pirita Mikkanen           Individual                  FIN       230278    11:09  
 50629 Helen Skoog               Kils OK                     SWE       8201974   11:11  
 50604 Eva Paalsson              IFK Mora OK                 SWE       8952019   11:13  
 50652 Kristina Zilling          OK Sodertorn                SWE       1403979   11:15  
 50530 Elena Begicheva           Black Sea OK                RUS       1661661   11:17  
 50576 Elina Lasseron            JOKA                        EST       8642294   11:19  
 50634 Elena Taratuta            Voronezh                    RUS       1405051   11:21  
 50571 Inguna Kupca              Ozons                       LAT       9005202   11:23  
 50609 Johanna Perkkalainen      Epilan Esa                  FIN       8719098   11:25  
 50603 Anne Paalanen             Rajamaen Rykmentti          FIN       1304194   11:27  
 50527 Annegrete Austad          Raumar Orientering          NOR       344286    11:29  
 50633 Aari Talver               Individual                  EST       8180665   11:31  
 50645 Zinaida Vasilyeva         SmolOrient                  RUS       8654788   11:33  
 50565 Meeli Kerem               SK Aasa 5                   EST       7200990   11:35  

W55A
5280m 15CP Climb 105m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 55608 Maritta Kymaelaeinen      Tampereen Pyrinto           FIN       8430807   09:32  
 55554 Pirkko Ekdahl             Nivalan Suunnistajat        FIN       8201962   09:34  
 55652 Svitlana Polovinko        Sever                       UKR       1300166   09:36  
 55698 Helena Vavrusova          KOB Tretra Praha            CZE       232195    09:38  
 55670 Tuulikki Salmenkyla       Helsingin Suunnistajat      FIN       1413766   09:40  
 55526 Audrone Andriulioniene    OK Kopa                     LTU       7211422   09:42  
 55622 Anne Loever               Stord Orientering           NOR       1426932   09:44  
 55687 Lyn Stanton               Auckland                    NZL       8155096   09:46  
 55689 Aashild Stuve Strandlie   Gjoe Vard OL                NOR       1424738   09:48  
 55638 Randi Nicolaisen          Asker Skiklubb              NOR       8719040   09:50  
 55612 Saija Laurila             Kangasala SK                FIN       7201260   09:52  
 55568 Riitta Hakkarainen        Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       1201062   09:54  
 55595 Pia Kack Fritzell         Gudhems IF                  SWE       642421    09:56  
 55704 Joli Wehrli               Swiss O Tours               SUI       8636804   09:58  
 55679 Sonia Sipova              OK JISKRA NOVY BOR          CZE       8028851   10:00  
 55654 Terhi Rajamaki            Kangasala SK                FIN       7206522   10:02  
 55547 Marzena Dragowski         OK Sport                    POL       887229    10:04  
 55693 Brigita Tamuza            Mona OK                     LAT       1010064   10:06  
 55549 Gunta Dudele              Azimuts OK                  LAT       2032545   10:08  
 55624 Caroline Mackenzie        Cleveland Orienteering Klub GBR       1008528   10:10  
 55708 Andrea Wyss               OLG Nidwalden Obwalden      SUI       8196158   10:12  
 55581 Anu Jarv                  SK Aasa 5                   EST       8639465   10:14  
 55614 Nataliia Lavrinenko       Club Ukraine                UKR       1300183   10:16  
 55588 Tarja Jokikokko           Oulun Tarmo                 FIN       2048224   10:18  
 55542 Julie Cleary              3Roc                        IRL       8070164   10:20  
 55616 Ellen Lembra              OK Kape                     EST       7204949   10:22  
 55545 Natallia Denisova         Belaya Rus SOC              BLR       981995    10:24  
 55582 Tuija Jarvinen            Hameenlinnan Tarmo          FIN       2061263   10:26  
 55592 Tuija Jurvakainen         Rasti Hyry                  FIN       8070562   10:28  
 55653 Inta Porike               Alnis OK                    LAT       8663322   10:30  
 55529 Alice Bedwell             Sugar Loaf OK               GBR       8667571   10:32  
 55681 Runa Skyttersaeter        Heming orientering          NOR       8180099   10:34  
 55683 Sara Snogerup Linse       Lunds OK                    SWE       8719036   10:36  
 55585 Carina Johansson          Tumba Malarhojden OK        SWE       510136    10:38  
 55603 Irina Koloskova           Ramenskoye                  RUS       1007922   10:40  
 55621 Nina Ljungqvist Sarparant Lynx                        FIN       1160263   10:42  
 55637 Adele Newall              Cornwall Orienteering Club  GBR       8031161   10:44  
 55646 Paivi Paija               Lounais Hameen Rasti        FIN       1399816   10:46  
 55535 Annette Bonde             Ballerup OK                 DEN       8640550   10:48  
 55672 Larisa Savinykh           Rus veteran                 RUS       1005862   10:50  
 55534 Tatiana Bolshunova        Voronezh                    RUS       8669925   10:52  
 55550 Barbara Egger Keller      ULUS REISEWELT              SUI       8641372   10:54  
 55651 Iva Poklopova             Hana Orienteering           CZE       8648631   10:56  
 55523 Annlouise Almqvist        IFK Mora OK                 SWE       8719074   10:58  
 55577 Meri Huhtanen             Tampereen Pyrinto           FIN       8719064   11:00  
 55551 Kersti Ehala              JOKA                        EST       1006358   11:02  
 55531 Christina Birath          Stenungsunds OK             SWE       8922019   11:04  
 55609 Riina Laev                SK Mercury                  EST       351679    11:06  
 55692 Varyhina Svetlana         Standart                    BLR       259965    11:08  
 55527 Heli Antikainenpauna      Pargas IF                   FIN       1006587   11:10  
 55712 Baiba Zarina              Ozons                       LAT       7212108   11:12  
 55650 Agrita Pilabere           Meridians OK                LAT       8090261   11:14  
 55583 Christine Jenzer          ULUS REISEWELT              SUI       8651956   11:16  
 55657 Anna Lea Rantalainen      Lahden Suunnistajat 37      FIN       8653212   11:18  
 55553 Paivi Einonen             Lahden Suunnistajat 37      FIN       2020765   11:20  
 55694 Odeta Turka               TAKA TOK                    LAT       8401628   11:22  
 55711 Velga Zalaiskalna         Mona OK                     LAT       9200082   11:24  
 55686 Charlie Somers Cocks      Sugar Loaf OK               GBR       8012595   11:26  
 55541 Nadezhda Chumova          Novosibirsk                 RUS       1404777   11:28  
 55546 Tamara Denysenko          Hana Orienteering           UKR       8012045   11:30  
 55598 Ingrid Kensby             OK Tyr                      SWE       9600221   11:32  
 55522 Merja Airaksinen          Kuopion Suunnistajat        FIN       2058411   11:34  
 55699 Linda Verbraken           Belgian Orienteering Federa BEL       8629373   11:36  
 55593 Trine Marit Justad Raaen  Lierbygda Orienteringslag   NOR       8200490   11:38  
 55599 Olga Khepina              BSE Novgorod                RUS       1405216   11:40  
 55705 Maria Widmark             IF Hagen                    SWE       1230531   11:42  
 55524 Airi Alnek                OK Voru                     EST       8636595   11:44  
 55544 Valerija Dauksiene        OK Saule                    LTU       8381414   11:46  
 55649 Silvija Penkule           Saldus OK                   LAT       8663292   11:48  
 55623 Anne Maarup               Alleroed OK                 DEN       8201951   11:50  
 55655 Pirjo Ramanen             Ilomantsin Urheilijat       FIN       1452438   11:52  
 55521 Tiina Aijala              Kangasala SK                FIN       707722    11:54  
 55700 Pilvi Heli Vettik         JOKA                        EST   10  997983    11:56  
 55664 Olena Rudakova            OC MASTER                   UKR   9   1300217   11:58  
 55634 Ulla Molin                Attunda OK                  SWE   8   8000064   12:00  
 55714 Daiva Ziaukiene           Medeina OK                  LTU   7   1395420   12:02  
 55611 Paivi Lassila             RasTiimi                    FIN   6   8201983   12:04  
 55703 Anita Wehlin              Skogspojkarnas OK           SWE   5   1006370   12:06  
 55639 Anne Nurmi                Angelniemen Ankkuri         FIN   4   8719103   12:08  
 55701 Marje Viirmann            Harju KEK RSK               EST   3   8662103   12:10  
 55645 Baiba Ozola               Mona OK                     LAT   2   8628425   12:12  
 55574 Laila Hoglund             FK Herkules                 SWE   1   7620407   12:14  

W55B
4410m 13CP Climb 85m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 55684 Rota Snuka                Bebri                       LAT       8033000   09:33  
 55702 Anna Weckner Westlund     OK Tyr                      SWE       610926    09:35  
 55644 Oxana Oskalenko           Hana Orienteering           UKR       1300137   09:37  
 55586 Susanne Johansson         Fjaras aik                  SWE       28679     09:39  
 55571 Volha Harbachyk           Standart                    BLR       224973    09:41  
 55565 Froy Grondahl             Lillomarka OL               NOR       8635803   09:43  
 55629 Anu Mannonen              Turun Suunnistajat          FIN       39764     09:45  
 55668 Judita Sadecka            ATU Kosice                  SVK       2051419   09:47  
 55713 Liga Zarina               Mona OK                     LAT       1410744   09:49  
 55663 Ieva Rozentale            Mona OK                     LAT       2021263   09:51  
 55556 Aase Rita Ellingsen       Wing OK                     NOR       334040    09:53  
 55566 Ulrika Haajanen           OK RASEBORG                 FIN       7132724   09:55  
 55572 Anneli Hautaniemi         Tampereen Pyrinto           FIN       1414142   09:57  
 55666 Larisa Rumiantseva        Rus veteran                 RUS       2004180   09:59  
 55602 Larisa Kolechkina         Rus veteran                 RUS       2024894   10:01  
 55641 Tiina Oras                OK Ilves                    EST       8011238   10:03  
 55533 Anna Boiko                Black Sea OK                RUS       238340    10:05  
 55507 Lea Martikainen           OK Trian                    FIN       354744    10:07  
 55656 Ingrid Ranna              Ilves OK                    EST       8631403   10:09  
 55677 Taina Shemeikka           HELSINGIN POLIISIVOIMAILIJA FIN       1220263   10:11  
 55635 Marika Muur               OK TON                      EST       424642    10:13  
 55661 Helen Rollins             Corsaorientamento Club Roma ITA       2021334   10:15  
 55562 Jana Gorecki              USV Jena                    GER       1605      10:17  
 55539 Evelyn Bueschemann        CTG Koblenz                 GER       8070704   10:19  
 55620 Elena Lippert             Individual                  KAZ       511106    10:21  
 55561 Heike Girardin            OLV Zug                     SUI       8160961   10:23  
 55591 Kirsi Junkala             Kannuksen Ura               FIN       7211527   10:25  
 55697 Alena Vaitsekhovich       Standart                    BLR       1401609   10:27  
 55695 Nina Ufimtseva            Tula                        RUS       1415822   10:29  
 55580 Terttu Jalanto            Kangasala SK                FIN       8111652   10:31  
 55690 Larisa Sukhorukova        Bryansk                     RUS       1602301   10:33  
 55678 Rima Simoliuniene         OK Dainava                  LTU       501153    10:35  
 55709 Katrin Wysujack           SSV Planeta Radebeul        GER       502217    10:37  
 55563 Christina Granath         OK Sodertorn                SWE       26069     10:39  
 55682 Penelope Smirthwaite      Moravian                    GBR       236263    10:41  
 55618 Satu Leppanen             Hirvensalon Heitto          FIN       8083000   10:43  
 55559 Sue Garr                  Parawanga Orienteers        AUS       9101030   10:45  
 55587 Fiona Johnston            Roxburgh Reivers            GBR       8628553   10:47  
 55647 Paivi Pelkonen            Keski Karjalan Rasti        FIN       9020564   10:49  
 55530 Ema Bikeliene             OK Labirintas               LTU       303287    10:51  
 55615 Alena Lebiadzeva          BSU                         BLR       8719059   10:53  
 55538 Jenny Buelens             FRSO Belgium                BEL       1960502   10:55  
 55685 Hana Sochorova            Individual                  CZE       1421893   10:57  
 55569 Ragnhild Hald             Kristiansand OK             NOR       8719028   10:59  
 55688 Mudite Steina             Saldus OK                   LAT       8942019   11:01  
 55600 Riina Kink                Kooperaator                 EST       255603    11:03  
 55604 Eeva Korhonen             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       9102266   11:05  
 55597 Tarja Karkkainen          Jamsan Retki Veikot         FIN       8650326   11:07  
 55579 Alla Ivleva               Everest Russia LO           RUS       2040081   11:09  
 55525 Violeta Anceriene         OK Kopa                     LTU       7206324   11:11  
 55613 Julia Laverack            CADOC                       GBR       8662407   11:13  
 55691 Yakubovich Svetlana       Standart                    BLR       2091588   11:15  
 55642 Iveta Osa                 Mona OK                     LAT       201093    11:17  
 55675 Andrea Schiwy             Australopers Orienteering C AUS       8212502   11:19  
 55606 Olga Kuzmina              Orien Draiv                 RUS       8654632   11:21  
 55628 Merike Mandsoo            OK TON                      EST       8009338   11:23  
 55576 Eva Honkysova             Hana Orienteering           CZE       2080971   11:25  
 55548 Barbara Dresel            SC Klecken                  GER       8649284   11:27  
 55536 Pia Boudrie               Vasby OK                    SWE       41985     11:29  
 55570 Anne Margrete Hammer      Ostmarka OK                 NOR       437650    11:31  
 55558 Marion Friebe             USV Jena                    GER       236489    11:33  
 55715 Olga Zolnikova            Tumen                       RUS       8081986   11:35  
 55617 Daria Lepori              Individual                  SUI       8060603   11:37  
 55610 Jane Lambert              Southdowns Orienteers       GBR       8010460   11:39  
 55627 Elena Malkowa             Post SV Dresden             GER       7201230   11:41  
 55557 Ida Flatmo Engen          Raumar Orientering          NOR       9560074   11:43  
 55706 Ute Wiedenfeld            SSV Planeta Radebeul        GER       8606480   11:45  
 55633 Marika Meister            OK Okas                     EST       2078946   11:47  
 55658 Ulle Raudsepp             RSK Johvikas                EST       1404069   11:49  
 55676 Suzanne Scott             Waikato                     NZL       8782019   11:51  
 55632 Arune Maumeviciene        OK Kopa                     LTU       7208260   11:53  
 55567 Tina Hagard               Ravetofta OK                SWE       8111659   11:55  
 55596 Arja Kallio               Riihimaen Suunnistajat      FIN       2025566   11:57  
 55716 Svetlana Zueva            Navicom Garmin              RUS       8661703   11:59  
 55648 Carola Penger             Pargas IF                   FIN       1006560   12:01  
 55640 Kerstin Ohlsson           Haninge SOK                 SWE       8238991   12:03  
 55636 Kati Nemeth               Stigmannen Karlshamns OK    SWE       8192019   12:05  
 55607 Anna Kuznetsova           VeterOK                     RUS       1302148   12:07  
 55626 Susanne Maibach           ULUS REISEWELT              SUI       8130963   12:09  
 55564 Heidi Graumann            ESV Lok Schoeneweide Berlin GER       8201263   12:11  

W55C
3590m 11CP Climb 55m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 55555 Ivanchilova Elena         SmolOrient                  RUS       2007148   09:58  
 55665 Rosmarie Rudolf           ULUS REISEWELT              SUI       8640236   10:00  
 55667 Kaija Ruotsalainen        Rasti Hyry                  FIN       8650328   10:02  
 55506 Galina Malakhova          SmolOrient                  RUS       2007164   10:04  
 55631 Tove Evensen Mathisen     Porsgrunn OL                NOR       341344    10:06  
 55584 Sari Jetsonen             OC DUBHE                    FIN       8644837   10:08  
 55662 Mari Roots                TA OK                       EST       8091064   10:10  
 55660 Maarit Ritakallio         Lynx                        FIN       8300550   10:12  
 55575 Iris Hohberg              ASG Teutoburger Wald        GER       8090262   10:14  
 55680 Olga Sipyagina            Kovrov                      RUS       2018478   10:16  
 55537 Diana Bridger             ORIENTACTION                CYP       8201914   10:18  
 55605 Olena Kozlova             OK Carnika                  UKR       1300230   10:20  
 55674 Monika Scherrer           OLG Basel                   SUI       8114535   10:22  
 55532 Kerstin Bjornegren        Vasby OK                    SWE       41916     10:24  
 55630 Lea Martikainen           OK Trian                    FIN       354744*   10:26  
 55528 Helen Barker              Forth Valley Orienteers     GBR       8632050   10:28  
 55589 Janina Jonauskiene        Devyni OSK                  LTU       8112234   10:30  
 55560 Antra Gaumiga             Bebri                       LAT       7034197   10:32  
 55543 Natalia Cretu             CS FAURI                    MDA       2101087   10:34  
 55540 Lai Kuen Candy Chui       HKOC                        HKG       8168168   10:36  
 55710 Irja Yli Eerola           Hameenlinnan Tarmo          FIN       7211479   10:38  
 55707 Wai Ching Vickie Wong     Apex Action                 HKG       1814583   10:40  
 55669 Anita Saevareid           Os Orienteringsklubb        NOR       1561964   10:42  
 55578 Kyrychenko Iryna          OK Carnika                  UKR       1300210   10:44  
 55552 Marianne Eilertsen        Bodo og omegn IF Orienterin NOR       8650266   10:46  
 55643 Elena Osipenkova          Rus veteran                 RUS       2040777   10:48  
 55601 Mare Kitsnik              Saku                        EST       8044372   10:50  
 55590 Torild Jorgensen          Ostmarka OK                 NOR       434170    10:52  
 55696 Kirsten Urhoej            OK Vinderoed 92             DEN       331774    10:54  
 55625 Brigitte Maget            SKV OLG Deutsch Kaltenbrunn AUT       8111211   10:56  
 55594 Iva Kabrtova              OK RECO SPORT               CZE       2113055   10:58  

W60A
5110m 13CP Climb 110m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 60549 Liubov Dutseva            Individual                  RUS       2024992   09:50  
 60653 Carey Martin              Orienteering Taranaki       NZL       8628559   09:52  
 60605 Maija Kakela              Puolangan Ryhti             FIN       2056097   09:54  
 60738 Yvonne Toven              Koping Kolsva OK            SWE       550514    09:56  
 60704 Ilme Roosi                OK Orvand                   EST       2014901   09:58  
 60644 Raili Liimatainen         Hyvinkaan Rasti             FIN       502356    10:00  
 60581 Eli Blomseth Helgesen     Soerreisa OL                NOR       2089513   10:02  
 60751 Mirka Vlazna              Hana Orienteering           CZE       52698     10:04  
 60632 Avramenko Larisa          Standart                    BLR       8644989   10:06  
 60693 Paeivi Raatikainen        Rasti E4                    FIN       9201546   10:08  
 60569 Liubov Gerasimova         VelNovgorod                 RUS       2041768   10:10  
 60761 Tatiana Yaroslavtseva     Ramenskoye                  RUS       929213    10:12  
 60636 Diane Leakey              South London Orienteers     GBR       8040456   10:14  
 60676 Christina Olsson          Skaneslattens OL            SWE       580810    10:16  
 60633 Lena Larsson              Sala OK                     SWE       8303057   10:18  
 60664 Hisako Murakoshi          Japanese Orienteering Feder JPN       1310916   10:20  
 60692 Merja Puromies            Espoon Suunta               FIN       8660049   10:22  
 60600 Helena Jumppanen          Pihkaniskat                 FIN       7311      10:24  
 60750 Marjo Virtanen            Hiisirasti                  FIN       8646995   10:26  
 60540 Maija Cerjaka             Kapa OK                     LAT       8650184   10:28  
 60685 Olga Pokotilo             Poliks                      RUS       8643702   10:30  
 60630 Tuula Lallo               OK Trian                    FIN       354714    10:32  
 60575 Marit Gustafsson          Eds SK                      SWE       9581029   10:34  
 60724 Kirsty Staunton           Wimborne Orienteers         GBR       909056    10:36  
 60623 Feoktista Krivusha        Rus veteran                 RUS       9200439   10:38  
 60658 Natalia Mikhonina         Rus veteran                 RUS       2040855   10:40  
 60668 Regina Neukom             ULUS REISEWELT              SUI       8200519   10:42  
 60680 Christine Patterson       Clydeside Orienteers        GBR       8656110   10:44  
 60689 Olga Pozhidaeva           Azimut                      RUS       1005460   10:46  
 60642 Nadezda Levicheva         VERESK SPB                  RUS       1470680   10:48  
 60626 Ada Kucharova             KOS TJ Tesla Brno           CZE       8654911   10:50  
 60669 Tatsiana Nikitsina        Standart                    BLR       222498    10:52  
 60757 Margrit Widmer            OLG Oberwil                 SUI       8639458   10:54  
 60652 Marie Malmberg            Kvarnsvedens GoIF OK        SWE       8195701   10:56  
 60613 Pirjo Kivioja             Salon Vilpas                FIN       338653    10:58  
 60748 Olga Vedina               Ermak                       RUS       8640207   11:00  
 60589 Sarah Howes               Saxons Orienteering Club    GBR       8060259   11:02  
 60560 Viktoriia Fershalova      Rus veteran                 RUS       8680096   11:04  
 60755 Gudrun Wegeland           OK Nolaskogsarna            SWE       8000600   11:06  
 60741 Hannele Uusitalo          Loimaan Jankko              FIN       690010    11:08  
 60688 Siiri Poopuu              JOKA                        EST       2014920   11:10  
 60601 Ulle Kadak                OK Lehola                   EST       8009334   11:12  
 60677 Mona Ordqvist             Kils OK                     SWE       8719032   11:14  
 60558 Tamara Fedorova           Sokol Perm                  RUS       8667313   11:16  
 60727 Bjorg Svanberg            Royken OL                   NOR       248404    11:18  
 60614 Marianne Klasson          Ulricehamns OK              SWE       7570826   11:20  
 60648 Mari Louise Lundgren      Stora Tuna OK               SWE       581129    11:22  
 60678 Linda Pakuls              Wimborne Orienteers         GBR       8241284   11:24  
 60726 Ene Sulg                  OK Orvand                   EST       1413764   11:26  
 60690 Vitalija Ptasekiene       Devyni Labirintai           LTU       8667576   11:28  
 60754 Ann Warma Laas            OK Skogshjortarna           SWE       1958103   11:30  
 60576 Kirsi Hakomaki            Helsingin Suunnistajat      FIN       40729     11:32  
 60647 Susanne Luescher          OLK Argus                   SUI       8002012   11:34  
 60539 Dace Cebule               Ogre OK                     LAT       8666101   11:36  
 60631 Veronika Lange            USC Magdeburg               GER       8241158   11:38  
 60744 Saima Vaerton             OK Polva Kobras             EST       8636859   11:40  
 60610 Maija Kerkola             Hameenlinnan Tarmo          FIN       580225    11:42  
 60753 Jannike Wahlberg          OK Kare                     SWE       36743     11:44  
 60563 Birgitte Birck Frederikse Alleroed OK                 DEN       ChangeSI  11:46  
 60547 Natalia Deconescu         CS Orienteering Masters Hun ROU       8640214   11:48  
 60582 Brittmarie Hellgren       OK Alvsjo Orby              SWE       895464    11:50  
 60554 Evalena Ericson           Sodertalje Nykvarn Orienter SWE       7027088   11:52  
 60705 Alena Rosecka             UNITOP Zdar                 CZE       8655485   11:54  
 60662 Outi Montonen             Ita Hameen Rasti            FIN       8303053   11:56  
 60721 Rannveig Solli            Askoy OL                    NOR       1009861   11:58  
 60694 Eva Rabe Magnusson        IF Hagen                    SWE       15628     12:00  
 60635 Gunilla Larsson           Bredareds IF                SWE       1570415   12:02  
 60612 Marika Kirsspuu           TA OK                       EST       8391800   12:04  
 60531 Grete S Borge Hovi        Skien OK                    NOR       8182325   12:06  
 60683 Arlette Piguet            ULUS REISEWELT              SUI       8636082   12:08  
 60618 Kaethi Kohler             OLG Dachsen                 SUI       8020459   12:10  
 60526 Lisa Annersand            OK Tyr                      SWE       402858    12:12  
 60536 Velga Busa                Mona OK                     LAT       8177770   12:14  
 60645 Lotta Linsefors           Lunds OK                    SWE       8461030   12:16  
 60522 Galina Akinina            Magadan                     RUS   10  8111602   12:18  
 60682 Anne Pelto Huikko         Hiisirasti                  FIN   9   2048121   12:20  
 60546 Olga Danilchenkova        Moscow                      RUS   8   1403858   12:22  
 60714 Lidia Shorokhova          Moscow                      RUS   7   8652415   12:24  
 60533 Tetyana Bozhko            O Club                      UKR   6   1000412   12:26  
 60611 Kirsi Kihlstrom           Rasti E4                    FIN   5   209076    12:28  
 60561 Mette Filskov             OK Soro                     DEN   4   8658641   12:30  
 60565 Elisabeth Fries           Umea OK                     SWE   3   7662220   12:32  
 60749 Danute Vilkeliene         OK Levuo                    LTU   2   1395413   12:34  
 60524 Kane Andersson            IFK Mora OK                 SWE   1   8262922   12:36  

W60B
4220m 11CP Climb 80m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 60593 Andra Jansone             Individuali                 LAT       8636838   09:37  
 60687 Ulle Poldoja              Ilves OK                    EST       8334122   09:39  
 60587 Milada Holinkova          Hana Orienteering           CZE       8648621   09:41  
 60629 Magnhild Kvaal            Verdal OK                   NOR       8653215   09:43  
 60523 Monika Ammann             OLG St. Gallen/Appenzell    SUI       8061159   09:45  
 60672 Gun Viol Lang             OK RASEBORG                 FIN       8640503   09:47  
 60717 Eva Sladkova              Sokol Tehov                 CZE       8663158   09:49  
 60584 Ann Catherine Henriksson  Pargas IF                   FIN       1006593   09:51  
 60709 Tuula Sani                Hollolan Urheilijat 46      FIN       8670551   09:53  
 60598 Elisabeth Johannesen      Royken OL                   NOR       8650182   09:55  
 60603 Viola Kaiser              OL Bad Schandau             GER       8201059   09:57  
 60544 Jill Cochrane             SROC                        GBR       8090257   09:59  
 60731 Anki Teike Andersson      Forsa OK                    SWE       8719106   10:01  
 60673 Anneli Ojapalo            Rajamaen Rykmentti          FIN       8004295   10:03  
 60657 Lida Michailova           Devyni Labirintai           LTU       303268    10:05  
 60701 Maggie Roach              South London Orienteers     GBR       8160257   10:07  
 60670 Edel Sofie Nilsen         Asker Skiklubb              NOR       8650255   10:09  
 60537 Hana Cabrnochova          KOB Kladno                  CZE       416324    10:11  
 60718 Reidun Fallan Smaavik     Freidig                     NOR       770005    10:13  
 60551 Nataliya Elagina          Kovrov                      RUS       2070321   10:15  
 60655 Heidi Meyer Midtun        Freidig                     NOR       8653217   10:17  
 60737 Eha Tolm                  OK Orvand                   EST       305472    10:19  
 60735 Tatiana Tkachuk           Khabarovsk krai             RUS       1633956   10:21  
 60619 Iryna Konan               Standart                    BLR       337643    10:23  
 60620 Anne Koppel               Saku                        EST       2088114   10:25  
 60543 Britt Claesson            IFK Mora OK                 SWE       9590116   10:27  
 60552 Eva Emanuelsson           Helsingborgs SOK            SWE       8210458   10:29  
 60740 Lea Tusis                 JOKA                        EST       8646187   10:31  
 60640 Gertraud Leonhardt        OC Fuerstenfeld             AUT       8181718   10:33  
 60702 Christine Robinson        Lakeland Orienteering Club  GBR       8632891   10:35  
 60607 Anita Karlsson            OK Sodertorn                SWE       581012    10:37  
 60625 Birgitte Kruger           Helsingoer SOK              DEN       8631610   10:39  
 60624 Malgorzata Krochmal       KU AZS WAT Warszawa         POL       8280359   10:41  
 60599 Reet Johanson             OK Polva Kobras             EST       8719015   10:43  
 60758 Eva Wildmark              FK Boken                    SWE       304871    10:45  
 60574 Daniela Guglielmetti      GOLD Savosa                 SUI       8099999   10:47  
 60529 Marianne Bandixen         OLG Pfaeffikon              SUI       8003002   10:49  
 60567 Sarka Gabrielova          Hana Orienteering           CZE       2085653   10:51  
 60591 Liudmila Iurmanova        Ramenskoye                  RUS       1301453   10:53  
 60736 Marje Tobreluts           OK Polva Kobras             EST       1412039   10:55  
 60656 Eva Mezo                  PVM                         HUN       1396256   10:57  
 60720 Ulla Soininen             Sayneisen Salpa             FIN       1424740   10:59  
 60564 Margi Freemantle          Yarra Valley Orienteering C AUS       8643993   11:01  
 60594 Andrea Janus              SSV Planeta Radebeul        GER       8201940   11:03  
 60606 Sirpa Kangasaho           Hiidenkiertajat             FIN       1304187   11:05  
 60577 Kristina Hammarfalk       Ostersunds OK               SWE       8198290   11:07  
 60628 Maire Kure                OK Kape                     EST       8000459   11:09  
 60608 Maya Karovic              Hana Orienteering           SVK       1400941   11:11  
 60729 Anita Talltjarn           Vasteras SOK                SWE       259214    11:13  
 60649 Audrone Lupeikiene        Devyni OSK                  LTU       303457    11:15  
 60760 Liudmila Yanshyna         Individual                  BLR       1401610   11:17  
 60713 Valentina Shestakova      Sokol Perm                  RUS       8004545   11:19  
 60621 Tamara Kosmaceva          Kapa OK                     LAT       8650334   11:21  
 60723 Dace Stagite              Selijas Mezs OSK            LAT       541002    11:23  
 60641 Aino Leppanen             Rasti Jyry                  FIN       1602688   11:25  
 60746 Taisiia Vasileva          Snattringe SK               RUS       2024748   11:27  
 60627 Gulsina Kucherenko        Lytkarino                   RUS       1301178   11:29  
 60538 Linnea Carlsson           Skarpnacks OL               SWE       37484     11:31  
 60715 Lena Sjostrom             Umea OK                     SWE       7601382   11:33  
 60730 Ilze Tase                 Ogre OK                     LAT       8291159   11:35  
 60722 Anne Sorum                Indre Ostfold OK            NOR       7202678   11:37  
 60592 Olga Jakovleva            RSK Johvikas                EST       1406430   11:39  
 60659 Mirja Liisa Mikkolainen   Valkeakosken Haka           FIN       8650331   11:41  
 60661 Eva Molen                 Skarpnacks OL               SWE       33509     11:43  
 60745 Jen Vanreusel             hamok                       BEL       440482    11:45  
 60615 Nadezhda Klopovskaia      Standart                    BLR       1009494   11:47  
 60604 Helena Kajaala Ylikoski   Valkeakosken Haka           FIN       1405512   11:49  
 60728 Agnes Takacs              Szegedi Vasutas SE          HUN       1396146   11:51  
 60706 Marita Saari              Hiisirasti                  FIN       8650308   11:53  
 60562 Rita Forsstrom            OK RASEBORG                 FIN       8629984   11:55  
 60534 Ruth Brodmann             ULUS REISEWELT              SUI       8642199   11:57  
 60572 Siren Greve               Bergens TF                  NOR       8100077   11:59  
 60698 Gea Rennel                Harju KEK RSK               EST       1007292   12:01  
 60716 Inger Lise T Skaarholen   Loten OL                    NOR       750501    12:03  
 60739 Antonina Tumak            MIDIZ                       UKR       1006027   12:05  
 60654 Pauline Mcadam            Roxburgh Reivers            GBR       8150159   12:07  
 60580 Kathy Haynes              South London Orienteers     GBR       8140257   12:09  
 60527 Sviatlana Atamanovich     Turlan                      BLR       7203864   12:11  

W60C
3320m 11CP Climb 50m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 60734 Rachel Thomas             South Midlands Orienteering GBR       8201911   09:37  
 60585 Anne Hickling             Edinburgh Southern Orientee GBR       24850     09:39  
 60695 Mona Lene Rasmussen       OK HTF Haderslev            DEN       1201162   09:41  
 60712 Berit Selling             Harnosands OK               SWE       402913    09:43  
 60541 Marina Cherkasova         Neva                        RUS       2025679   09:45  
 60733 Joelle Theunckens         FRSO Belgium                BEL       1958330   09:47  
 60646 Irina Lomova              Rus veteran                 RUS       238365    09:49  
 60535 Olga Burlinova            Ramenskoye                  RUS       2300055   09:51  
 60590 Anne Hoy                  Edinburgh Southern Orientee GBR       2074491   09:53  
 60571 Helene Greminger          ULUS REISEWELT              SUI       7000171   09:55  
 60602 Urve Kain                 OK TON                      EST       2123995   09:57  
 60643 Ewa Lewon                 UMKS Orkan Ostroda          POL       889676    09:59  
 60667 Kari Elisabeth Natvig     Nittedal Orientering        NOR       1010077   10:01  
 60651 Bente Madsen              Tisvilde Hegn OK            DEN       8250259   10:03  
 60568 Isobel Gannon             Wimborne Orienteers         GBR       8650330   10:05  
 60663 Pat Moody                 Deeside Orienteering Club   GBR       8220712   10:07  
 60743 Elena Vadiukhina          Moscow Dinamo               RUS       2076677   10:09  
 60525 Anne Lise Andreassen      Sandefjord OK               NOR       225481    10:11  
 60588 Kari Kamstrup Hovind      Raumar Orientering          NOR       208952    10:13  
 60622 Jette Dina Kreiberg       OK Roskilde                 DEN       1130457   10:15  
 60681 Angela Pearson            Edmonton Overlanders Orient CAN       8201967   10:17  
 60596 Ellen Kuehn Jensen        Ballerup OK                 DEN       202087    10:19  
 60639 Dzintra Leja              Alnis OK                    LAT       207676    10:21  
 60609 Karen Marie Kayser        Fana IL                     NOR       8653213   10:23  
 60742 Helene Vacarisas          Individual                  NOR       8653219   10:25  
 60532 Inge Bosina               Naturfreunde Wien           AUT       1310152   10:27  
 60597 Oddny Joergensen          IK Grane Arendal Orienterin NOR       7210162   10:29  
 60732 Virve Tengman             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       9201801   10:31  
 60759 Yuk Hing Wong             Hong Kong Orienteering Club HKG       8992019   10:33  
 60675 Chilova Olga              Orienteering Ottawa         CAN       2132931   10:35  
 60666 Minako Narita             Irumashi OLC                JPN       9102205   10:37  
 60752 Kai Voolaine              OK TON                      EST       7208306   10:39  
 60700 Tiina Rillo               Otepaa SK                   EST       8664199   10:41  
 60684 Kaisu Piirto              Jamsan Retki Veikot         FIN       8657309   10:43  
 60686 Darina Polackova          Hana Orienteering           SVK       1407865   10:45  
 60756 Christina Wehrli Herzig   ULUS REISEWELT              SUI       8719045   10:47  
 60691 Arja Pulkkinen            Helsingin Suunnistajat      FIN       9101276   10:49  
 60710 Raija Savolainen          Tampereen Pyrinto           FIN       1004256   10:51  
 60557 Barbro Falck Ytter        Gjoe Vard OL                NOR       7202359   10:53  
 60553 Jacqueline Embrey         Deeside Orienteering Club   GBR       8170958   10:55  
 60579 Elizabeth Hatley          Bayside Kangaroos Orienteer AUS       204284    10:57  
 60637 Leena Leesment            SRD                         EST       8029700   10:59  
 60665 Kaija Muukkonen           Joutsenon Kullervo          FIN       1633842   11:01  
 60660 Brith Mohlin              IK Stern                    SWE       258695    11:03  
 60719 Eva Smickova              Hana Orienteering           CZE       52412     11:05  
 60725 Galina Suchilova          Lytkarino                   RUS       2040735   11:07  
 60555 Kristina Eriksson         Dalaportens OL              SWE       2000151   11:09  
 60650 Olga Luskova              OK Chrastava                CZE       8170      11:11  
 60521 Marianne Ahlstrom         OK Storsjon                 SWE       451740    11:13  
 60674 Ozhegova Olga             Vladimirskaya oblast        RUS       250856    11:15  
 60559 Nermin Fenmen             ANKARA GSM                  GBR       8021156   11:17  
 60573 Bente Groendalen          Hamar OK                    NOR       1408133   11:19  
 60634 Kerstin Larsson           OK Skogshjortarna           SWE       19527     11:21  
 60671 Gunilla Nilsson           OK Tyr                      SWE       1570517   11:23  
 60699 Melinda Riley             South Yorkshire Orienteers  GBR       8160456   11:25  
 60697 Wenche Rekkedal           Bodo og omegn IF Orienterin NOR       1421711   11:27  
 60570 Turid Giil                Rond OL                     NOR       1009820   11:29  
 60703 Margarida Rocha           GD4C Grupo Desportivo 4 Cam POR       1304110   11:31  
 60566 Hanne Frost               Ballerup OK                 DEN       1428720   11:33  
 60747 Svetlana Vedernikova      Orien Draiv                 RUS       9201858   11:35  
 60707 Arja Saari                Rasti Pernio                FIN       1005553   11:37  
 60528 Roma Baleisiene           Devyni OSK                  LTU       8629866   11:39  
 60762 Olga Yurchenko            Ramenskoye                  RUS       238194    11:41  
 60711 Martina Schmidtko         USC Magdeburg               GER       8667609   11:43  
 60708 Roennaug Sagbakken        Loten OL                    NOR       2075446   11:45  
 60616 Hannele Knaapinen         Sauvon Urheilijat           FIN       230268    11:47  
 60696 Anne Raunio               Sauvon Urheilijat           FIN       9001955   11:49  
 60595 Dagmar Jelinkova          Hana Orienteering           CZE       7209285   11:51  
 60638 Arja Lehtolinna           Individual                  FIN       2045593   11:53  
 60617 Lindsey Knox              Roxburgh Reivers            GBR       8151419   11:55  
 60679 Sirpa Papinsaari          Kangasala SK                FIN       7201251   11:57  
 60530 Grete Berntsen            Maaren OK                   NOR       8719078   11:59  
 60556 Elena Evlakova            Voronezh                    RUS       1411959   12:01  
 60548 Valentina Dmitrieva       BSE Novgorod                RUS       2107645   12:03  
 60545 Janet Cronk               West Anglian Orienteering C GBR       8641532   12:05  

W65A
4770m 12CP Climb 90m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 65687 Helle Rennu               Saku                        EST       305564    09:32  
 65685 Kaija Purhonen            Hollolan Urheilijat 46      FIN       8201950   09:34  
 65734 Kaija Turku               Helsingin Suunnistajat      FIN       8034551   09:36  
 65743 Valentina Vasilyeva       Lytkarino                   RUS       238380    09:38  
 65662 Ingrid Oehlund            Ulricehamns OK              SWE       7500327   09:40  
 65671 Kerstin Palm              Kjula IF                    SWE       450851    09:42  
 65623 Kristina Larsson          OK Klyftamo                 SWE       1510923   09:44  
 65669 Arja Pajunen              Oriveden Ponnistus          FIN       8201956   09:46  
 65569 Arja Heimonen             Navi senjor                 FIN       500614    09:48  
 65697 Lucia Sacilotto           ASD Unione Lombarda         ITA       8680064   09:50  
 65711 Lena Soderberg            OK Skogsfalken              SWE       9510605   09:52  
 65574 Margrith Hofer            OLG Breitsee                SUI       8101954   09:54  
 65706 Inger Schwartz            OK Sodertorn                SWE       17000     09:56  
 65620 Sirpa Lakanen             Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       9202035   09:58  
 65551 Ulla Engelby              OK Pan Kristianstad         SWE       540609    10:00  
 65696 Irmeli Saari              Hirvensalon Heitto          FIN       8118101   10:02  
 65557 Inara Gipsle              Thames Valley Orienteering  GBR       8661144   10:04  
 65548 Violeta Dudiene           Rudamina OK                 LTU       1301702   10:06  
 65699 Hely Salmenoja            Hirvensalon Heitto          FIN       8086000   10:08  
 65709 Tatiana Shevchenko        Rus veteran                 RUS       1301597   10:10  
 65550 Stina Elfving             Byasen IL                   NOR       7007026   10:12  
 65744 Pirjo Viitala             Turun Metsankavijat         FIN       1396193   10:14  
 65661 Gerda Oeen                Stord Orientering           NOR       8643007   10:16  
 65656 Eva Nordahl               OK Pan Kristianstad         SWE       17157     10:18  
 65752 Ursula Wolf               ULUS REISEWELT              SUI       8665422   10:20  
 65682 Olha Poznaieva            O Club                      UKR       1300185   10:22  
 65672 Liivi Parik               Otepaa SK                   EST       1000006   10:24  
 65716 Asa Stahl                 Hjarnarps GH OL             SWE       7500209   10:26  
 65724 Ingrid E Strom            Ronneby OK                  SWE       1521007   10:28  
 65597 Evgenia Kaslova           Individual                  RUS       2040715   10:30  
 65556 Lieve Geens               Trol                        BEL       8660035   10:32  
 65624 Kirsti Laukkanen          Hameenlinnan Tarmo          FIN       7208199   10:34  
 65595 Pirjo Karvonen            Suomusjarven Sisu           FIN       2056233   10:36  
 65601 Laimute Keiniene          Devyni Labirintai           LTU       8112237   10:38  
 65654 Janice Nisbet             Edinburgh Southern Orientee GBR       8210953   10:40  
 65663 Siri Oekstad              Oddersjaa SSK               NOR       1351310   10:42  
 65604 Christine Kiddier         Border Liners               GBR       8630958   10:44  
 65525 Anne Arold                OK Ilves                    EST       899196    10:46  
 65609 Nataliia Kostina          Black Sea OK                RUS       2055686   10:48  
 65610 Egle Krasuckiene          OK Labirintas               LTU       500411    10:50  
 65599 Kyllikki Kauppinen        Kalevan rasti               FIN       9102127   10:52  
 65588 Anne Kaill                IK Omega                    SWE       8041215   10:54  
 65628 Inger Lindholm            Fjaras aik                  SWE       28675     10:56  
 65748 Rita Wickholm             OK Trian                    FIN       354702    10:58  
 65681 Sigita Violeta Podolinski Devyni OSK                  LTU       8112238   11:00  
 65713 Tatiana Sokolova          Veresk                      RUS       2091628   11:02  
 65756 Vladislava Zvirbule       KO OK                       LAT       886222    11:04  
 65633 Valentina Makovkina       Lermontov                   RUS       1300614   11:06  
 65586 Margrete Jorandli         Gjoe Vard OL                NOR       9102248   11:08  
 65707 Nadiia Serdiuk            Centurion                   UKR       1407024   11:10  
 65740 Jurate Uleviciene         Devyni Labirintai           LTU       8651343   11:12  
 65581 Margareta Johansson       Halmstad OK                 SWE       7520808   11:14  
 65562 Monica Gustafsson         IK Jarl Rattvik             SWE       8719093   11:16  
 65710 Irina Smirnova            Ecran SPb                   RUS       8643003   11:18  
 65527 Gabriella Axelsson        Idefjordens SK              SWE       530110    11:20  
 65621 Raija Lappetelainen       Hyvinkaan Rasti             FIN       1006414   11:22  
 65729 Zaripova Tatiana          Ulyanovskaya oblast         RUS       2005894   11:24  
 65727 Hille Tasa                SK Saue Tammed              EST       8664600   11:26  
 65603 Sue Key                   Melbourne Forest Racers     AUS       8650338   11:28  
 65722 Sidsel Storihle           Ringsaker OK                NOR       331711    11:30  
 65739 Ivana Ulehlova            OK JISKRA NOVY BOR          CZE       2090862   11:32  
 65600 Alina Kazantseva          NOVMERIDIAN                 RUS       1003277   11:34  
 65737 Eva Tykesson              Ravetofta OK                SWE       9070530   11:36  
 65539 Gerda Christiansen        Koege OK                    DEN       8657110   11:38  
 65754 Lauma Zilko               Kapa OK                     LAT       7555000   11:40  
 65631 Horvath Magda             Tipo Tajfuto es Kornyezetve HUN       8719054   11:42  
 65686 Erja Raiko                Hyvinkaan Rasti             FIN       7141416   11:44  
 65587 Maarit Juura              Kankaanpaan Suunnistajat    FIN       8664195   11:46  
 65543 Lis Daehli                Loten OL                    NOR       8004299   11:48  
 65657 Maria Nordwall            OK Kolmarden                SWE       8719035   11:50  
 65534 Gerd Bjoerseth            Krokstadoera IL             NOR       540227    11:52  
 65723 Ingrid Strande            Skien OK                    NOR   10  981866    11:54  
 65583 Anna Karin Johansson      Vandrarringen               SWE   9   439897    11:56  
 65589 Pirkko Kalliola           Maarian Mahti               FIN   8   1304247   11:58  
 65650 Mare Niitsoo              OK TON                      EST   7   7207112   12:00  
 65649 Tuire Niemi               Tampereen Pyrinto           FIN   6   1201086   12:02  
 65719 Irina Stepanova           Rus veteran                 RUS   5   8719052   12:04  
 65717 Irena Stankeviciute       OK Dainava                  LTU   4   8654425   12:06  
 65714 Gro Solnoerdal            Rudsbygd IL                 NOR   3   334035    12:08  
 65573 Christina Hjertson        OK Linne                    SWE   2   520915    12:10  
 65522 Alida Abola               Ozons                       LAT   1   8680001   12:12  

W65B
4340m 11CP Climb 85m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 65730 Eija Tikka                Raja Karjalan Suunnistajat  FIN       9201805   09:33  
 65701 Anu Saue                  Hiiumaa OK                  EST       2007531   09:35  
 65537 Tamara Bortnovskaya       Moscow Dinamo               RUS       8638359   09:37  
 65524 Herdis Alvheim            Fana IL                     NOR       334121    09:39  
 65552 Jana Eremiasova           Hana Orienteering           CZE       52361     09:41  
 65647 Randi Kristin Naerum      Larvik OK                   NOR       8663368   09:43  
 65568 Berit Hegdal              Bergens TF                  NOR       211565    09:45  
 65536 Kirsten Bobach            Aalborg OK                  DEN       8201985   09:47  
 65683 Leili Prans               OK Ilves                    EST       1401172   09:49  
 65547 Cathy Dawson              Gafanhori                   POR       8088099   09:51  
 65632 Paulina Majova            KOBRA Bratislava            SVK       8350835   09:53  
 65577 Annlou Husen              Farum OK                    DEN       216713    09:55  
 65645 Aime Moik                 RSK Johvikas                EST       305251    09:57  
 65606 Kaarina Kongas            Puolangan Ryhti             FIN       2056100   09:59  
 65688 Eila Rinne                Hollolan Urheilijat 46      FIN       2037366   10:01  
 65571 Helena Hemstrom           Gavle OK                    SWE       36185     10:03  
 65605 Bodil Klakegg             Kolbotn og Skimt            NOR       223419    10:05  
 65704 Leena Savonen             Hameenlinnan Suunnistajat   FIN       251156    10:07  
 65592 Iva Karmazinova           Slavia Liberec orienteering CZE       2131185   10:09  
 65653 Potapova Nina             Ulyanovskaya oblast         RUS       8007374   10:11  
 65674 Helvi Petays              Pihkaniskat                 FIN       8201901   10:13  
 65613 Eli Kristoffersen         Verdal OK                   NOR       334169    10:15  
 65554 Rhona Fraser              INVOC                       GBR       8220554   10:17  
 65720 Joanna Stewart            Auckland                    NZL       8650465   10:19  
 65553 Helene Eriksdotter        Ostersunds OK               SWE       2801162   10:21  
 65549 Ene Ehrenpreis            Rakvere OK                  EST       1415625   10:23  
 65660 Aila Nurminen             Suosmeren Salpa             FIN       8643006   10:25  
 65614 Zdenka Krizova            UNITOP Zdar                 CZE       8659406   10:27  
 65700 Carol Sands               BOK Wanderers               GBR       8242318   10:29  
 65622 Leybov Lapushner          Galil                       ISR       1396153   10:31  
 65735 Paivi Turunen             Suunta Sepot                FIN       887774    10:33  
 65747 Sigrid Wenzel             SSV Planeta Radebeul        GER       2032201   10:35  
 65579 Margit Jenei              TabaniSpa                   HUN       4660121   10:37  
 65582 Inger Johansson           OK Klyftamo                 SWE       19288     10:39  
 65651 Natalia Nikitina          Neva                        RUS       237332    10:41  
 65615 Epp Kroon                 OK Ilves                    EST       8044387   10:43  
 65641 Leena Metsamaki           Turun Suunnistajat          FIN       1302999   10:45  
 65705 Valentina Schlee          OLV Steinberg               GER       336079    10:47  
 65565 Lisbet Hansen             FSK Orientering             DEN       8637587   10:49  
 65750 Bente Tangen Wikstroem    Ringsaker OK                NOR       1304047   10:51  
 65718 Tatiana Stepaniantc       Azimut                      RUS       1602487   10:53  
 65742 Halldis Valestrand        IL BUL Tromsoe              NOR       1009836   10:55  
 65563 Raija Haasto              Hirvensalon Heitto          FIN       8972019   10:57  
 65675 Annette Petersen          OK Roskilde                 DEN       8130654   10:59  
 65703 Irena Savicova            Hana Orienteering           CZE       51136     11:01  
 65732 Vaike Tomann              OK Ilves                    EST       8000454   11:03  
 65659 Eija Nurminen             Tampereen Pyrinto           FIN       415523    11:05  
 65561 Paula Gustafsson          Hameenlinnan Tarmo          FIN       7211226   11:07  
 65642 Bjoerg Midttun            Bergens TF                  NOR       1304048   11:09  
 65731 Anne Marie Timenes        Hadeland OL                 NOR       338664    11:11  
 65630 Lembe Lutterus            SK Saue Tammed              EST       1408075   11:13  
 65593 Niina Karnit              SRD                         EST       8662656   11:15  
 65698 Kayoko Sakai              International Orienteering  JPN       8201925   11:17  
 65679 Marika Pilt               OK West                     EST       1415611   11:19  
 65607 Helena Korhonen           Haninge SOK                 SWE       354330    11:21  
 65715 Jitka Stablova            Hana Orienteering           CZE       52557     11:23  
 65670 Robyn Pallas              Central Coast Orienteers    AUS       8650866   11:25  
 65639 Elle M Melbye             Heming orientering          NOR       8650213   11:27  
 65546 Irene Danielsson          Pitea IF Orienteringsklubb  SWE       1414486   11:29  
 65692 Tatiana Rogovskaia        Praleska                    BLR       8300653   11:31  
 65636 Monica Martinsson         OK Tranan                   SWE       540504    11:33  
 65531 Anneli Bergstrom          Espoon Suunta               FIN       8201952   11:35  
 65559 Agneta Granstrom          SOK Aneby                   SWE       17128     11:37  
 65596 Iris Karvonen             Leppavaaran Sisu            FIN       7207743   11:39  
 65712 Anne Soderblom            Pargas IF                   FIN       8650207   11:41  
 65629 Nadezhda Lukina           Krasnogorsk                 RUS       1001677   11:43  
 65535 Eva Blomstrom             IK Stern                    SWE       9501028   11:45  
 65598 Kirsti Kattilakoski       Aron Haka                   FIN       7087346   11:47  
 65702 Marketta Savelainen       Helsingin Suunnistajat      FIN       64331     11:49  
 65521 Lena Abel                 Harnosands OK               SWE       405171    11:51  
 65566 Ann Harris                South Midlands Orienteering GBR       8201910   11:53  
 65585 Gittan Jonsson            Kjula IF                    SWE       304077    11:55  
 65572 Terttu Hintukainen        Turun Suunnistajat          FIN       1004331   11:57  
 65755 Beatrice Zurcher          Swiss O Tours               SUI       8172244   11:59  
 65584 Kristin Johansson         Karlskrona SOK              FIN       21069     12:01  
 65736 Eva Tvrdkova              OOB Turnov                  CZE       303959    12:03  
 65751 Margaret Willdig          Octavian Droobers           GBR       8401765   12:05  
 65625 Mare Leis                 OK Ilves                    EST       1404455   12:07  
 65746 Kristina Wahlin           Vasteras SOK                SWE       9520214   12:09  
 65526 Karin Axelsson            IK Uven                     SWE       14380     12:11  
 65541 Olga Chudakova            Lytkarino                   RUS       2024674   12:13  

W65C
3740m 14CP Climb 75m {Start nr:2 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 65726 Eva Taraldrud             Indre Ostfold OK            NOR       9800000   09:32  
 65575 Lisbeth Hornell           Domnarvets GoIF             SWE       8005210   09:34  
 65558 Marianne Graf             Swiss O Tours               SUI       8530214   09:36  
 65635 Barbara Martin            Parawanga Orienteers        AUS       9523399   09:38  
 65626 Barbro Liljequist         Heleneholms IF              SWE       17724     09:40  
 65532 Elizabeth Bicevskis       Australopers Orienteering C AUS       8643992   09:42  
 65602 Satu Kettunen             Rastiretki                  FIN       1009890   09:44  
 65533 Lill Birkelund            Porsgrunn OL                NOR       8646994   09:46  
 65680 Kersti Ploom              RSK Johvikas                EST       305119    09:48  
 65694 Eliisa Ryynanen           Pihkaniskat                 FIN       333211    09:50  
 65616 Eva Krzywinski            Bergens TF                  NOR       216748    09:52  
 65618 Ulla Kurvinen             Hiidenkiertajat             FIN       2018828   09:54  
 65619 Kaija Laine               Kauhajoen Karhu             FIN       8045164   09:56  
 65738 Yuko Uematsu              Irumashi OLC                JPN       1393133   09:58  
 65637 Eeva Matilainen           Rastivarsat                 FIN       9700641   10:00  
 65529 Marie Bartonova           OK JISKRA NOVY BOR          CZE       2095936   10:02  
 65542 Lily Anne Cole            Trol                        BEL       250443    10:04  
 65627 Anita Lindbohm            Skarpnacks OL               SWE       202584    10:06  
 65741 Evi Vaino                 OK Ilves                    EST       2102143   10:08  
 65591 Marjatta Karistonieminen  Hyvinkaan Rasti             FIN       7208200   10:10  
 65728 Ebba Tate                 ISR OC Modiin               ISR       2071389   10:12  
 65655 Valentina Nistoreanu      Mentor Silva                ROU       1302893   10:14  
 65576 Schon Hudson              Nillumbik Emus Orienteering AUS       9200101   10:16  
 65693 Grethe Lill Ryeng         Sturla IF                   NOR       7209787   10:18  
 65608 Ekaterina Koskinina       Khabarovsk krai             RUS       1406843   10:20  
 65668 Jaroslava Pachnerova      Slavia Liberec orienteering CZE       2059769   10:22  
 65544 Veronica Dahlbom          Helsingborgs SOK            SWE       510104    10:24  
 65617 Edit Kuhn                 PVM                         HUN       1396204   10:26  
 65721 Else Bogstad Stordal      Tonsberg og omegn OL        NOR       1416205   10:28  
 65689 Rita Riskusalo            Kilon Kyllikit              FIN       1009892   10:30  
 65665 Birgit Olsen              Tisvilde Hegn OK            DEN       8638366   10:32  
 65634 Raija Malm                Lahden Tyovaen Hiihtajat    FIN       1304214   10:34  
 65745 Tove Wahlgren             Sarpsborg OL                NOR       442399    10:36  
 65540 Ivana Chromcakova         Hana Orienteering           CZE       2070845   10:38  
 65690 Lenka Robotkova           Hana Orienteering           CZE       7209368   10:40  
 65753 Fiona Wymer               Parawanga Orienteers        AUS       402474    10:42  
 65646 Gisela Mueller            TV Diedenbergen 1886 eV     GER       8667606   10:44  
 65684 Alla Prosuntcova          Neva                        RUS       8650335   10:46  
 65678 Aleksandra Piankova       Rus veteran                 RUS       2004080   10:48  
 65725 Tatjana Sumilo            RSK Johvikas                EST       2006230   10:50  
 65708 Rosie Shaw                South Midlands Orienteering GBR       8160550   10:52  
 65567 Susan Hawkesteeter        Empire Orienteering Club    USA       7047      10:54  
 65691 Elisabeth Roed            Andebu IL                   NOR       1413025   10:56  
 65695 Valentina Ryzhenkova      Rus veteran                 RUS       1396125   10:58  
 65594 Judith Karpinski          New England Orienteering Cl USA       1418632   11:00  
 65664 Pauline Olds              Cornwall Orienteering Club  GBR       37581     11:02  
 65733 Tatiana Tretyakova        Neva                        RUS       1301563   11:04  
 65564 Laila Hakkarainen         Individual                  FIN       2061266   11:06  
 65648 Inger Nergaard            Stokke IL                   NOR       9059716   11:08  
 65638 Inese Maulina             Saldus OK                   LAT       2008108   11:10  
 65666 Elena Orlova              LOSIny53                    RUS       8652980   11:12  
 65580 Inger Marie Johansson     Porsgrunn OL                NOR       1195317   11:14  
 65673 Britt Marie Pers          IK Jarl Rattvik             SWE       37479     11:16  
 65749 Helene Wikner             OK Storsjon                 SWE       36242     11:18  
 65528 Tatiana Barsukova         Unitex                      RUS       8650336   11:20  
 65667 Elena Osokina             Moscow                      RUS       206588    11:22  
 65611 Katrin Kriiska            RSK Johvikas                EST       8668770   11:24  
 65640 Kari H Melbye             Verdal OK                   NOR       1004050   11:26  
 65523 Paivi Ahonen              KarkkiRasti                 FIN       8657121   11:28  
 65652 Marit Nilsson             Kils OK                     NOR       8010251   11:30  
 65545 Ingeborg Danielsson       Ostersunds OK               SWE       2085501   11:32  
 65530 Asgerd Bergman            OK Tranan                   SWE       12429     11:34  
 65555 Yvonne Galborgen          Eds SK                      SWE       2077507   11:36  
 65643 Gun Millinger             Vasteras SOK                SWE       39516     11:38  
 65590 Helena Kamarainen         Lahden Suunnistajat 37      FIN       2020751   11:40  
 65570 Helena Heinola            Joutsenon Kullervo          FIN       8650337   11:42  
 65644 Leslie Minarik            Bay Area Orienteering Club  USA       8665081   11:44  
 65612 Eha Kriks                 Rakvere OK                  EST       1411922   11:46  

W70A
4240m 12CP Climb 90m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 70623 Hilkka Lankia             Tampereen Pyrinto           FIN       8645147   09:43  
 70659 Liudmila Ovsiannikova     Saint Petersburg Granit     RUS       1005448   09:45  
 70634 Lidia Makarevich          Eridan                      BLR       440326    09:47  
 70609 Birgitta Klang            Langhundra IF               SWE       2062149   09:49  
 70670 Bea Rahm                  OLG Pfaeffikon              SUI       8499948   09:51  
 70529 Mare Beilmann             OK LUS                      EST       1602044   09:53  
 70549 Margaret Ellis            Greater Vancouver Orienteer CAN       8643012   09:55  
 70647 Turid Nystrom             Stavanger Orienteringsklubb NOR       407768    09:57  
 70572 Ruth Hansen               OK Skaermen                 DEN       355594    09:59  
 70715 Christina Westman         Hudiksvalls OK              SWE       1418142   10:01  
 70684 Ingjerd Sognnaes          Bergens TF                  NOR       8719023   10:03  
 70624 Monica Larsson            OK Tranan                   SWE       2059147   10:05  
 70545 Karin Delin               Alfta Osa OK                SWE       204995    10:07  
 70691 Marja Suomalainen         Leppavaaran Sisu            FIN       8646991   10:09  
 70556 Liv Feiring               Hamar OK                    NOR       7002110   10:11  
 70566 Hellevi Haarala           Liperin Taimi Suunnistus    FIN       2037370   10:13  
 70573 Anna Lisa Hansson         OK Pan Kristianstad         SWE       28667     10:15  
 70504 Margaret A Gjertsen       Asker Skiklubb              NOR       334123    10:17  
 70663 Katariina Peltola         MS Parma                    FIN       8160301   10:19  
 70565 Aleksandra Gutina         Rus veteran                 RUS       2083722   10:21  
 70652 Leena Ojala               Turengin Sarastus           FIN       7141425   10:23  
 70544 Karin Creutzer Blomgren   OK Tyr                      SWE       260611    10:25  
 70618 Stanislava Kutackova      OOB TJ Lokomotiva Trutnov   CZE       2058517   10:27  
 70716 Ruth Wydenkeller          ULUS REISEWELT              SUI       8653099   10:29  
 70639 Anne May                  South Wales Orienteering Cl GBR       2085193   10:31  
 70578 Annemarie Holmstrom       Gustavsbergs OK             SWE       39742     10:33  
 70523 Eva Alsin                 IK Ymer                     SWE       7470816   10:35  
 70564 Sidsel Graff Iversen      Fossum IF                   NOR       334087    10:37  
 70664 Karin Persson             OK Tyringe                  SWE       970478    10:39  
 70672 Reet Rohi                 OK Okas                     EST       305013    10:41  
 70562 Inger Glans               OK Torfinn                  SWE       8490923   10:43  
 70696 Kjersti Tho               Stabaek IF                  NOR       1304019   10:45  
 70579 Stanislava Horackova      Slavia Liberec orienteering CZE       2080918   10:47  
 70525 Inga Lisa Axenborg        Goteborg Majorna OK         SWE       14015     10:49  
 70522 Ulla Ahonen               Hameenlinnan Suunnistajat   FIN       1424741   10:51  
 70636 Beatrice Malmsten         Lynx                        FIN       8201957   10:53  
 70626 Liis Lille                Harju KEK RSK               EST       9101171   10:55  
 70676 Juulia Salmela            Riihimaen Suunnistajat      FIN       430674    10:57  
 70595 Paula Kamarainen          Hiidenkiertajat             FIN       2018852   10:59  
 70563 Liz Godfree               Derwent Valley Orienteers   GBR       8491807   11:01  
 70557 Aase Flydal               IL BUL Tromsoe              NOR       1947705   11:03  
 70718 Yvette Zaugg              ULUS REISEWELT              SUI       8251249   11:05  
 70694 Markova Tatiana           Moscow                      RUS       238476    11:07  
 70661 Solveig Palsson           Ockelbo OK                  SWE       435727    11:09  
 70705 Galina Vershinina         Rus veteran                 RUS       211580    11:11  
 70605 Dale Kireiliene           OK Takas                    LTU       2086970   11:13  
 70630 Margareta Lofqvist        Vasteras SOK                SWE       9460121   11:15  
 70583 Raisa Ignatenko           Moscow                      RUS       8658960   11:17  
 70682 Ona Skaisgiryte           OK Labirintas               LTU       303254    11:19  
 70687 Rudite Sterna             Sigulda                     LAT       8004326   11:21  
 70598 Lisbeth Karlsson          Vaggeryds SOK               SWE       8201905   11:23  
 70693 Tatiana Svistun           Rus veteran                 RUS       8719018   11:25  
 70528 Lena Barkestam            IK Hakarpspojkarna          SWE       18609     11:27  
 70592 Tiiu Kaasik               Ilves OK                    EST       8664186   11:29  
 70586 Sonja Jedar               Akers IF                    SWE       409813    11:31  
 70641 Ritva Mikkonen            Espoon Suunta               FIN       1144122   11:33  
 70558 Britt Forsell Pirozzi     Skaneslattens OL            SWE       7451125   11:35  
 70645 Maud Nilsson              HJS Vansbro OK              SWE       1460430   11:37  
 70668 Lotta Raberg              OK Tyr                      SWE       242492    11:39  
 70653 Marja Liisa Ojamaa        Salon Viesti                FIN       1396172   11:41  
 70606 Inger Kirkegaard          Tisvilde Hegn OK            DEN       8201928   11:43  
 70688 Anne Stoor                Kokkolan Suunnistajat       FIN       7205480   11:45  
 70599 Britt Mari Karlsson       Vaxjo OK                    SWE       27159     11:47  
 70679 Eila Seppala              Ylistaron KilpaVeljet       FIN       338647    11:49  
 70671 Ann Marie Rees Andersson  Enebybergs IF               SWE       895434    11:51  
 70570 Sue Hands                 Wimborne Orienteers         GBR       8230248   11:53  
 70632 Anne Lundmark             Jarfalla OK                 SWE       944474    11:55  
 70666 Mara Plaude               DR Krasts                   LAT       245778    11:57  
 70551 Britt Eriksson            Sala OK                     SWE       8490502   11:59  
 70675 Miriam Rosen              SROC                        GBR       8640466   12:01  
 70698 Kajsa Toften              Hjobygdens OK               SWE       13684     12:03  
 70660 Tamara Ovsiannikova       Rus veteran                 RUS       2300597   12:05  
 70610 Bjoerg Lohne Kocbach      Bergens TF                  NOR   10  8650306   12:07  
 70593 Ritva Kajava              Hameenlinnan Suunnistajat   FIN   9   302871    12:09  
 70702 Nora Ursin                Fossum IF                   NOR   8   1304051   12:11  
 70534 Anna Blomgren             Tullinge SK                 SWE   7   780426    12:13  
 70637 Jill Manning              Sugar Loaf OK               GBR   6   8657539   12:15  
 70589 Inge Joergensen           OK Roskilde                 DEN   5   362410    12:17  
 70612 Valentina Kostyleva       Rus veteran                 RUS   4   1394958   12:19  
 70611 Eeva Liisa Korkeakangas   RastiJussit                 FIN   3   7201244   12:21  
 70640 Valentina Meshcheryakova  Bilder                      RUS   2   8630816   12:23  
 70625 Kari Timenes Laugen       Imaas il                    NOR   1   9102230   12:25  

W70B
3730m 10CP Climb 20m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 70582 Ingela Hurtig             Kvarnsvedens GoIF OK        SWE       42909     09:42  
 70665 Valentina Piskareva       Rus veteran                 RUS       2300080   09:44  
 70596 Tatsiana Kandratsyeva     Belaya Rus SOC              BLR       2066932   09:46  
 70644 Nancy Neuburger           Possum Trot Orienteering Cl USA       887715    09:48  
 70591 Anne Jundas               RSK Johvikas                EST       1395672   09:50  
 70635 Leonora Makarova          KURMIS OK                   LAT       7209435   09:52  
 70692 Gullevi Svensson          Ronneby OK                  SWE       1213148   09:54  
 70697 Birgit Tisell             IK Stern                    SWE       14570     09:56  
 70555 Brynhild Fanuelsen        Fossum IF                   NOR       1304050   09:58  
 70569 Sue Hallett               Octavian Droobers           GBR       8645279   10:00  
 70535 Annchristine Borg         Frolunda OL                 SWE       11075     10:02  
 70594 Licia Kalcich             Polisportiva Besanese Asd   ITA       210463    10:04  
 70577 Astri Hole                Bergens TF                  NOR       789002    10:06  
 70656 Inge Olsen                Helsingoer SOK              DEN       308168    10:08  
 70537 Else Margrethe Bredland   SSOK                        NOR       1304040   10:10  
 70633 Helena Luoma              Pihkaniskat                 FIN       1405609   10:12  
 70540 Margret Carlsson          OK Skogsfalken              SWE       12207     10:14  
 70703 Marit F Vaagsnes          Kolbotn og Skimt            NOR       334135    10:16  
 70548 Kirsten Ellekilde         Helsingoer SOK              DEN       ChangeSI  10:18  
 70546 Marilyn Edmunds           Edmonton Overlanders Orient CAN       2136265   10:20  
 70576 Kjellaug Hodnekvam        Bergens TF                  NOR       334032    10:22  
 70588 Gun Inger Joergensen      Porsgrunn OL                NOR       2072448   10:24  
 70669 Kateryna Radzivil         Rus veteran                 RUS       7207754   10:26  
 70662 Laila Patronen Jurvanen   Hameenlinnan Tarmo          FIN       1424744   10:28  
 70597 Marja Kanerva             Rasti Jyry                  FIN       8650256   10:30  
 70567 Beatrix Haenelt           TuS Luebbecke               GER       8629990   10:32  
 70631 Zinaida Loika             Lytkarino                   RUS       238332    10:34  
 70616 Lisa Kumlin               Vaxjo OK                    SWE       15924     10:36  
 70547 Kirsten Lovise Eggen      Fana IL                     NOR       334044    10:38  
 70643 Kari Nataas               Bergens TF                  NOR       334048    10:40  
 70532 Ellen Bjerva              Drangedal OL                NOR       1304014   10:42  
 70710 Gry Bruland Vraale        IF Sturla                   NOR       9434056   10:44  
 70613 Liudmyla Kotlova          Driada                      UKR       1300721   10:46  
 70686 Anne Stenseth             Byasen IL                   NOR       334059    10:48  
 70708 Kari Vikerhaugen          Odal ol                     NOR       1009839   10:50  
 70601 Tuuli Kastemaa            Hirvensalon Heitto          FIN       8892019   10:52  
 70627 Eva Lindgren              Linkopings OK               SWE       38060     10:54  
 70530 Irmela Bergt              TSV Fischerhude             GER       2035205   10:56  
 70608 Kaie Kivila               OK Ilves                    EST       1398559   10:58  
 70706 Kristin Vigander          Fossum IF                   NOR       341331    11:00  
 70713 Setsuko Wakaume           Yokohama OLC                JPN       7202458   11:02  
 70541 Trish Carmichael          TINTO Orienteering Club     GBR       9900123   11:04  
 70526 Kirsten Bakke             Gjoe Vard OL                NOR       246831    11:06  
 70536 Barbro Borjeson           OK Skogshjortarna           SWE       19601     11:08  
 70655 Anitha K Olsen            Kolbotn og Skimt            NOR       1304052   11:10  
 70642 Ruth Muller Gianini       Swiss O Tours               SUI       8653037   11:12  
 70707 Seija Vigelius            Salon Viesti                FIN       1005558   11:14  
 70539 Jan Candy                 Kulgun 225 Orienteers       AUS       1407398   11:16  
 70681 Vera T Sjolie             Kolbotn og Skimt            NOR       2120799   11:18  
 70680 Marie Sikorova            TJ Banik Ostrava OKD        CZE       2092387   11:20  
 70533 Karen Merete Bjorseth     Bodo og omegn IF Orienterin NOR       48185     11:22  
 70550 Jan Ellis                 Manchester and District Ori GBR       7481122   11:24  
 70714 Renate Waser              OLK Rafzerfeld              SUI       7207905   11:26  
 70699 Audny Olaug Totland       Fana IL                     NOR       1010175   11:28  
 70709 Juta Virkepuu             Harju KEK RSK               EST       305303    11:30  
 70580 Tetiana Horbunova         O Club                      UKR       1300165   11:32  
 70628 Inger Lindlov             OK Moss                     NOR       231213    11:34  
 70648 Jean O Neill              Fingal                      IRL       8719046   11:36  
 70657 May Sofie Olsson          Forserums SOK               SWE       29816     11:38  
 70538 Majbritt Bystrom          Ravetofta OK                SWE       8111639   11:40  
 70542 Vaira Chernisheva         Ziemelkurzeme OK            LAT       2008883   11:42  
 70658 Astrid Ormberg            Fana IL                     NOR       334066    11:44  
 70560 Jen Gale                  Derwent Valley Orienteers   GBR       8263494   11:46  
 70667 Darina Polonyiova         Hana Orienteering           CZE       416514    11:48  
 70554 Anne Marit Faerden        Kolbotn  Skimt OL           NOR       334018    11:50  
 70622 Gerd Langseth             Larvik OK                   NOR       7210089   11:52  
 70719 Asta Ziliene              OK Labirintas               LTU       2043879   11:54  
 70654 Sissel Olaisen            Kolbotn og Skimt            NOR       334027    11:56  
 70638 Eila Mantytorma           Hameenlinnan Tarmo          FIN       2037361   11:58  
 70615 Kveta Kubikova            OK Lokomotiva Pardubice     CZE       8471811   12:00  
 70704 Kaija Venalainen          Valkeakosken Haka           FIN       729966    12:02  
 70521 Leena Aho                 Maarian Mahti               FIN       7207753   12:04  
 70651 Tuula Ohramaa             Rasti Jyry                  FIN       560408    12:06  
 70531 Vilhelmine Berzupe        Rujiena                     LAT       207924    12:08  
 70678 Silvija Seglina           KURMIS OK                   LAT       2005129   12:10  
 70575 Signe H Heivoll           SSOK                        NOR       334108    12:12  
 70629 Guri Loekse               Soerreisa OL                NOR       7208227   12:14  
 70690 Liisa Sundberg            Lynx                        FIN       1304081   12:16  
 70603 Stanislava Kellnerova     OK Lokomotiva Pardubice     CZE       436429    12:18  
 70700 Marit Kamstrup Tyldum     Rudsbygd IL                 NOR       341329    12:20  

W70C
2780m 9CP Climb 55m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 70649 Setsuko Oba               Sans Souci                  JPN       8658651   10:13  
 70585 Tordis Rytter Jakobsen    OK Moss                     NOR       206026    10:15  
 70527 Eli Rolstad Bakken        Eiker ol                    NOR       338679    10:17  
 70621 Inger Landsperg           Tisvilde Hegn OK            DEN       407142    10:19  
 70712 Barbro Wahlstrom          Istrums SK                  SWE       25638     10:21  
 70553 Marjaana Eskola           Salon Viesti                FIN       1396128   10:23  
 70581 Ildiko Rozalia Horvati    Tyrving IL                  NOR       411978    10:25  
 70574 Tuula Hautala             ONMKY                       FIN       8201924   10:27  
 70689 Kari Strande              Ringerike OL                NOR       1931313   10:29  
 70619 Anne Margrethe Kvam       Frol IL                     NOR       334174    10:31  
 70674 Elisabeth Rosen           Goteborg Majorna OK         SWE       14043     10:33  
 70568 Inger Halck               Maaren OK                   NOR       1424743   10:35  
 70561 Astrid Gjelstad           Sandefjord OK               NOR       7207763   10:37  
 70602 Sona Kavecka              Hana Orienteering           SVK       1407848   10:39  
 70617 Pirjo Kurppa              Maarian Mahti               FIN       7202360   10:41  
 70604 Christine King            Bristol Orienteering Klub   GBR       8194900   10:43  
 70587 Lilian Hegnet Joergensen  Aalborg OK                  DEN       405441    10:45  
 70543 Monika Cooper             South Yorkshire Orienteers  GBR       15139     10:47  
 70695 Ellen Thisted             Soelleroed OK               DEN       250021    10:49  
 70584 Sakae Imai                Wanderers                   JPN       1396103   10:51  
 70701 Tomiko Unno               Kawagoe OLC                 JPN       1304232   10:53  
 70711 Kirsti Vuorinen           Hameenlinnan Tarmo          FIN       1414543   10:55  
 70524 Pyttan Asplund            OK Sodertorn                SWE       42445     10:57  
 70646 Eivor Nydahl              Stigmannen Karlshamns OK    SWE       7480528   10:59  
 70673 Natalia Romanova          Azimut                      RUS       2041749   11:01  
 70559 Anne Furuholt             OL Trollelg                 NOR       334046    11:03  
 70650 Marit Odden               Drangedal OL                NOR       421446    11:05  
 70590 Kristina Johansson        Mullsjo SOK                 SWE       30802     11:07  
 70620 Mirja Liisa Laakso Lahtee Hameenlinnan Tarmo          FIN       8303063   11:09  
 70677 Ingrid Salomonsson        Skaneslattens OL            SWE       9490204   11:11  
 70717 Ilze Yeates               Dandenong Ranges Orienteeri AUS       767949    11:13  
 70685 Britt Solberg Straume     Drangedal OL                NOR       341313    11:15  

W75A
3220m 8CP Climb 65m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 75568 Berith Ivehag             Frammestads IK              SWE       37365     09:33  
 75604 Aase Neregaard            Tisvilde Hegn OK            DEN       202018    09:35  
 75529 Jean Baldwin              Goldseekers Orienteers      AUS       9200643   09:37  
 75609 Anne Lise Oefsthus        Asker Skiklubb              NOR       889144    09:39  
 75605 Anne Britt Nilsen         Kjelsaas IL                 NOR       9800808   09:41  
 75602 Rauni Muikku              NAVI                        FIN       500615    09:43  
 75650 Pia Vikstrom              Taby OK                     SWE       253667    09:45  
 75547 Synnove Dalva             Boe OL                      NOR       7430124   09:47  
 75629 Dianne Searle             Bendigo Orienteers          AUS       8654975   09:49  
 75656 Mila Zmekova              Hana Orienteering           CZE       51550     09:51  
 75524 Maria Ammann              ULUS REISEWELT              SUI       8303541   09:53  
 75540 Turid Bratland            Fossum IF                   NOR       223674    09:55  
 75536 Irma Bjarud               Vasterbergslagens OL        SWE       262602    09:57  
 75649 Ilona Vanaveski           OK Ilves                    EST       1398311   09:59  
 75624 Ruth Rhodes               Southdowns Orienteers       GBR       8087000   10:01  
 75525 Siv Andersson             Kristinehamns OK            SWE       2041743   10:03  
 75639 Torill Svendsen           Frosta OK                   SWE       25270     10:05  
 75553 Judith Goodair            East Pennine Orienteering C GBR       8640444   10:07  
 75592 Gunnel Lindeman           Helsingin Suunnistajat      FIN       7202702   10:09  
 75537 Inger Lise Bjordal        Oppsal Orientering          NOR       7816628   10:11  
 75630 Valentina Seliakhina      Ural RUS                    RUS       8085000   10:13  
 75570 Caje Jacobsson            IF Thor                     SWE       27601     10:15  
 75596 Margareta Lofkvist        Bjursas OK                  SWE       1411852   10:17  
 75575 Sonia Johansson           Kvarnsvedens GoIF OK        SWE       263711    10:19  
 75522 Ilme Aint                 OK Orion                    EST       2076494   10:21  
 75648 Tuula Tulokas             Suomusjarven Sisu           FIN       2058078   10:23  
 75636 Ellaida Stepanenko        O Club                      UKR       1008073   10:25  
 75603 Ilmi Nael                 OK West                     EST       2105171   10:27  
 75590 Erika Lemnitzer           Kaulsdorfer OLV             GER       7204585   10:29  
 75577 Birgit Karlsson           Mariestads FK               SWE       15038     10:31  
 75651 Anneli Vilppola           Iisu                        FIN       2056219   10:33  
 75585 Eli Jorid Klovning        Porsgrunn OL                NOR       1397062   10:35  
 75587 Paula Kyyronen            Kouvolan Suunnistajat       FIN       354051    10:37  
 75655 Inga Lill Wikingsson      Stigmannen Karlshamns OK    SWE       344432    10:39  
 75521 Ann Catrine Ahlstrom      Hjobygdens OK               SWE       10266     10:41  
 75557 Jana Hankovska            SK Praga Praha              CZE       8200025   10:43  
 75584 Eva Kjellman              Vandrarringen               SWE       9441211   10:45  
 75566 Ulla Hoeoek               OK Klyftamo                 SWE       19267     10:47  
 75554 Lotta Granholm            Linkopings OK               SWE       8161681   10:49  
 75578 Birgitta Karlsson         OK Orinto                   SWE       19116     10:51  
 75653 Kaarina Voudinmaki        Mullsjo SOK                 SWE       7206830   10:53  
 75652 Eva Von Heijne            Sigtuna OK                  SWE       12315     10:55  
 75613 Thorunn Ovesen            Lardal OL                   NOR       1041944   10:57  
 75623 Britt Rangert             IK Ymer                     SWE       9434343   10:59  
 75591 Maira Liepa               Individual                  LAT       2049500   11:01  
 75599 Daila Mankus              Saldus OK                   LAT       9101649   11:03  
 75597 Ingrid Lome Hagman        Kolbotn og Skimt            NOR       42598     11:05  
 75548 Kerstin Ernvid            Ulricehamns OK              SWE       30100     11:07  
 75583 Mariann Kjellberg         Bredareds IF                SWE       1040141   11:09  
 75643 Eeva Tanska               Espoon Suunta               FIN       8201947   11:11  
 75544 Sharon Crawford           Rocky Mountain Orienteering USA       8092444   11:13  
 75526 Bibbi Appelgren           Mariestads FK               SWE       30333     11:15  
 75593 Ulla Lindhe               IK Stern                    SWE       7201252   11:17  
 75621 Eleanor Pyrah             Edinburgh Southern Orientee GBR       8630897   11:19  
 75581 Paula Ketola              Loimaan Jankko              FIN       690009    11:21  
 75559 Margareta Haraldsson      Sigtuna OK                  SWE       11853     11:23  
 75615 Leena Paatero             Espoon Suunta               FIN       8201948   11:25  
 75601 Ingmarie Mozelius         Stora Tuna OK               SWE       8719043   11:27  
 75594 Carina Lindman            Finspangs SOK               SWE   10  7082642   11:29  
 75579 Tuulikki Karvinen         Helsingin Suunnistajat      FIN   9   1944902   11:31  
 75571 Anncharlotte Jensen       Hassleholms OK              SWE   8   1662900   11:33  
 75640 Gunnel Svensson           IK Ymer                     SWE   7   8430510   11:35  
 75589 Lena Leandersson          Alvdalens IF OK             SWE   6   714542    11:37  
 75538 Mara Bolsteina            Alnis OK                    LAT   5   8180111   11:39  
 75586 Torid Kvaal               Freidig                     NOR   4   8012272   11:41  
 75588 Ludmila Labutina          Bilder                      RUS   3   8638320   11:43  
 75611 Birgitta Olsson           Ronneby OK                  SWE   2   611004    11:45  
 75530 Katharina Mo Berge        Freidig                     NOR   1   1396124   11:47  

W75B
2430m 8CP Climb 45m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 75641 Anne Grete Swainson       Tisvilde Hegn OK            DEN       8201927   09:32  
 75535 Ann Marie Birgersson      Forserums SOK               SWE       29812     09:34  
 75614 Hjordis Ovreas            Botne SK                    NOR       7030444   09:36  
 75580 Reiko Kato                Irumashi OLC                JPN       1396151   09:38  
 75572 Lisbeth Jensen            Individual                  DEN       302175    09:40  
 75567 Viivi Ilves               RSK Johvikas                EST       305256    09:42  
 75610 Asbjorg E Olsen           Individual                  NOR       334138    09:44  
 75607 Ethel Nord                Lindebygdens OK             SWE       25021     09:46  
 75550 Siv Frolund               Haninge SOK                 SWE       30843     09:48  
 75642 Pirkko Tahvanainen        Hollolan Urheilijat 46      FIN       1201065   09:50  
 75657 Julija Zvirgzde           Seniors OK                  LAT       8121900   09:52  
 75598 Aud Bodil Lund            OL Trollelg                 NOR       7211254   09:54  
 75645 Lena Timner               Umea OK                     SWE       9441128   09:56  
 75561 Lilian Harwell            Eslovs FK                   SWE       19076     09:58  
 75555 Gunilla Gronblad          Harlovs IF                  SWE       445397    10:00  
 75576 Jadvyga Karciauskiene     OK Takas                    LTU       303428    10:02  
 75574 Jytte Eltang Joergensen   FSK Orientering             DEN       351369    10:04  
 75644 Michiko Terao             Yokohama OLC                JPN       338606    10:06  
 75531 Gerd Berglund             Hogakers OK                 SWE       403480    10:08  
 75539 Annaliese Bonek           Naturfreunde Wien           AUT       1710202   10:10  
 75620 Liz Porteous              Vasteras SOK                SWE       9430116   10:12  
 75569 Helle Jaaniste            Ilves OK                    EST       305199    10:14  
 75582 Aud Kirkhorn              Maaren OK                   NOR       1424745   10:16  
 75635 Kerstin Spetz             Ulricehamns OK              SWE       219944    10:18  
 75563 Henny Helgeland Reinhold  Drangedal OL                NOR       1009821   10:20  
 75634 Adrienne Sowood           INVOC                       GBR       8657605   10:22  
 75625 Nina Rodnynskaya          Krasnogorsk                 RUS       1004313   10:24  
 75543 Trina Cleary              3Roc                        IRL       8050844   10:26  
 75600 Birgitt Michel            TV Jahn Wolfsburg           GER       6384      10:28  
 75534 Sue Bicknell              Octavian Droobers           GBR       8201989   10:30  
 75549 Ulla Finnila Seitajoki    Rasti Jyry                  FIN       302877    10:32  
 75619 Larisa Pogorletskaya      Individual                  MDA       1302750   10:34  
 75560 Pat Hart                  Sarum                       GBR       8065176   10:36  
 75628 Yvonne Roos               Attunda OK                  SWE       347191    10:38  
 75622 Else Lerche Raadal        Fana IL                     NOR       640145    10:40  
 75573 Inger Jensen              FSK Orientering             DEN       8633613   10:42  
 75562 Elsbeth Haslinger         ULUS REISEWELT              SUI       8642141   10:44  
 75631 Kristina Skoglund         Sodertalje Nykvarn Orienter SWE       682131    10:46  
 75564 Penny Hemsted             Harlequins                  GBR       221492    10:48  
 75627 Astri Rogstad             Fossum IF                   NOR       1304054   10:50  
 75533 Eva Bergstrand            Varend GN                   SWE       10316     10:52  
 75633 Ulla Sonsterod            SOK68                       SWE       209910    10:54  
 75542 Marianne Carlsson         Skaneslattens OL            SWE       309169    10:56  
 75545 Krisztina Cser            TabaniSpa                   HUN       8421003   10:58  
 75632 Inger Lise Solberg        Boe OL                      NOR       7000157   11:00  
 75527 Gertrud Asplund           Vasteras SOK                SWE       9400813   11:02  
 75637 Nina Sumina               Saint Petersburg Granit     RUS       250822    11:04  
 75616 Nadezhda Parkhacheva      Saint Petersburg Granit     RUS       1009438   11:06  
 75646 Solveig Tjernberg         Sodertalje IF               SWE       431083    11:08  
 75618 Elvy Petersson            Sundsvalls OK               SWE       15486     11:10  
 75638 Regina Svagzdiene         OK Kopa                     LTU       998981    11:12  
 75606 Ulla Nilsson              SOK Viljan                  SWE       8250204   11:14  
 75565 Ingrid Hermansson         IK Ymer                     SWE       9431010   11:16  
 75552 Aase Tove Golden          Maaren OK                   NOR       7202580   11:18  
 75528 Gunnel Balck              IFK Lidingo SOK             SWE       8636977   11:20  
 75541 Helene Cardell            Timra SOK                   SWE       306090    11:22  
 75608 Anita Nordberg            OK Klyftamo                 SWE       248521    11:24  
 75595 Berit Lindunger           Haninge SOK                 SWE       661212    11:26  
 75546 Elin Dahlen               Ringerike OL                NOR       7211417   11:28  
 75654 Riitta Vuorela            Espoon Akilles              FIN       335870    11:30  
 75647 Maimu Tornberg            Kooperaator                 EST       352353    11:32  
 75617 Britten Persson           Finspangs SOK               SWE       7003123   11:34  
 75556 Kerstin Gunnarsson        Nassjo OK                   SWE       29382     11:36  
 75612 Elisabet Oqvist           Fredrikshofs IF Skid and OK SWE       30072     11:38  
 75626 Inger Johanne Roehjell    Byasen IL                   NOR       1304001   11:40  

W80A
2450m 8CP Climb 50m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 80571 Inger E Vamnes            Hamar OK                    NOR       9650578   09:48  
 80529 Gudrun Broman             Goteborg Majorna OK         SWE       8011979   09:50  
 80557 Anda Plukse               Mona OK                     LAT       7100496   09:52  
 80555 Britt Pettersson          OK Roxen                    SWE       302626    09:54  
 80539 Veronika Gubeli           ULUS REISEWELT              SUI       432663    09:56  
 80536 Gunvor Granath            Nynashamns OK               SWE       1363962   09:58  
 80549 Laila Malmqvist           Vaxjo OK                    SWE       15950     10:00  
 80540 Gun Hansson               Ystads OK                   SWE       450325    10:02  
 80551 Hilary Pearson            COTE66                      FRA       7618939   10:04  
 80538 Ingrid Grosse             USV TU Dresden              GER       2237      10:06  
 80534 Unni Drage                Haugerud IF                 NOR       8719019   10:08  
 80569 Kirsten Truelsen          Ballerup OK                 DEN       1009727   10:10  
 80554 Anne Catrine Persson      Mariestads FK               SWE       15037     10:12  
 80546 Aino Kirkkala             Suosmeren Salpa             FIN       8646992   10:14  
 80531 Brigitte Burkhardt        Post SV Dresden             GER       2027355   10:16  
 80572 Valentina Zhukova         Rus veteran                 RUS       2056915   10:18  
 80552 Eila Pekkarinen           Keravan Urheilijat          FIN       415540    10:20  
 80528 Gunnel Borjesson          IK Uven                     SWE   10  8652919   10:22  
 80553 Elli Pelkonen             Keski Karjalan Rasti        FIN   9   4528      10:24  
 80570 Ilse Uus                  OK TON                      EST   8   1405508   10:26  
 80558 Maire Raid                SK Saue Tammed              EST   7   681652    10:28  
 80530 Ilze Bruce                Saldus OK                   LAT   6   2015696   10:30  
 80573 Velta Zjatkova            Alnis OK                    LAT   5   1302646   10:32  
 80522 Aija Andersone            Seniors OK                  LAT   4   7000195   10:34  
 80568 Birgitta Thunell          IFK Lidingo SOK             SWE   3   15121     10:36  
 80527 Unni Boehlerengen         Maaren OK                   NOR   2   8663364   10:38  
 80565 Asta Sjoeberg             Lindebygdens OK             SWE   1   2065338   10:40  

W80B
2050m 8CP Climb 35m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 80550 Edda Nilsson              STOCKHOLMSPOLISENS IF OF    SWE       449755    10:42  
 80532 Vivianne Bylund           Rydboholms SK               SWE       2123820   10:44  
 80563 Tirill Liby Seip          OK Skeidi                   NOR       7201233   10:46  
 80564 Tatiana Sheloumova        Moscow Dinamo               RUS       1302268   10:48  
 80566 Kari Sollid               Verdal OK                   NOR       220202    10:50  
 80544 Gudveig Jorundland        OK Sor                      NOR       253722    10:52  
 80541 Barbro Hugosson           Lunds OK                    SWE       10010     10:54  
 80525 Barbro Blom               Frolunda OL                 SWE       11072     10:56  
 80567 Tamara Tatarinova         Mysl Moscow                 RUS       238161    10:58  
 80535 Inge Gaupp                ULUS REISEWELT              SUI       427207    11:00  
 80548 Kimiko Kubo               Nerima OLC                  JPN       9102206   11:02  
 80545 Pia Kamlan                Individual                  USA       432085    11:04  
 80537 Margaret Gregory          Manchester and District Ori GBR       1300897   11:06  
 80542 Miyoko Ishida             Aichi OLC                   JPN       1396136   11:08  
 80526 Eva Blomkvist             OK Skogsfalken              SWE       340613    11:10  
 80560 Ingrid Roll               Fana IL                     NOR       334136    11:12  
 80561 Urvi Sarv                 OK Orion                    EST       218929    11:14  
 80559 Pirkko Raunemaa           Helsingin Suunnistajat      FIN       2078938   11:16  
 80533 Inger Daniels Oest        Korsnas IF OK               SWE       38750     11:18  
 80524 Sue Birkinshaw            Manchester and District Ori GBR       8632171   11:20  
 80562 Brigitte Schmiedeberg     SV Turbine Neubrandenburg   GER       6035      11:22  
 80543 Irene Jensen              Loup Garou                  CAN       249680    11:24  
 80523 Inga Andersson            Eslovs FK                   SWE       19077     11:26  
 80547 Elena Krylatykh           Moscow Dinamo               RUS       238392    11:28  
 80556 Leena Piskonen            NAVI                        FIN       500611    11:30  
 80521 Maie Abram                OK Ilves                    EST       1411940   11:32  

W85A
1850m 6CP Climb 35m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 85532 Solveig Spangberg         IFK Lidingo SOK             SWE       15119     09:42  
 85521 Ulla Britt Aaleberg       Attunda OK                  SWE       36732     09:44  
 85529 Ursula Oxburgh            West Anglian Orienteering C GBR   10  8001934   09:46  
 85523 Eileen Bedwell            Sugar Loaf OK               GBR   9   33264     09:48  
 85526 Verena Harzenmoser        ULUS REISEWELT              SUI   8   1392180   09:50  
 85528 Aasa Nilsson              VK Uvarna                   SWE   7   306036    09:52  
 85525 Ebbalisa Flygar           Tullinge SK                 SWE   6   19881     09:54  
 85530 Liliia Pokh               OK Motor Sich               UKR   5   1300274   09:56  
 85531 Guldborg Sovik            Il Gneist                   NOR   4   44987     09:58  
 85527 Raisa Mazzarina           Seniors OK                  LAT   3   230747    10:00  
 85524 Clarie Ek                 OK Pan Kristianstad         SWE   2   520216    10:02  
 85522 Bernice Antonsson         F K Friskus Varberg         SWE   1   451423    10:04  

W90A
1350m 5CP Climb 25m {Start nr:1 }
Bib    Name                      Club                        Ctr   NR  ChipNr    StartT 
 90523 Lena Nordahl              Orkelljunga FK              SWE   4   228037    09:32  
 90521 Ullabritta Hall           Jarla Orientering           SWE   3   41555     09:34  
 90522 Sole Nieminen             Jamsan Retki Veikot         FIN   2   8636159   09:36  
 90524 Signe Nyman               Uddevalla IS                SWE   1   26541     09:38  

WMOC 2019, Latvia
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2019 www.tak-soft.com